Kwalifikacje, stopnie i tytuły zawodowe w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowe zasady i tryb ich uzyskiwania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 27 czerwca 2001 r.
w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania.

Na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639, z 1997 r. Nr 106, poz. 680, Nr 121, poz. 769 i 770 i Nr 160, poz. 1078, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 96, poz. 1106 i Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 9, poz. 117, Nr 72, poz. 839 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tytułami zawodowymi w dziedzinie kultury fizycznej są tytuły: trenera, instruktora i menedżera.
§  2.
1.
Ustala się następujące stopnie trenerskie:
1)
trener klasy drugiej,
2)
trener klasy pierwszej,
3)
trener klasy mistrzowskiej.
2.
Ustala się następujące specjalizacje instruktorskie:
1)
instruktor dyscypliny sportu,
2)
instruktor sportu osób niepełnosprawnych,
3)
instruktor odnowy biologicznej,
4)
instruktor rekreacji ruchowej.
§  3. 1
 
1.
Trenerem klasy drugiej może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizycznie ze specjalnością trenerską albo
2)
posiada tytuł, przez okres co najmniej dwóch lat, instruktora ze specjalizacją w danej dyscyplinie sportu i ukończyła trenerskie studia podyplomowe, albo
3)
posiada tytuł, przez okres co najmniej dwóch lat, instruktora ze specjalizacją w danej dyscyplinie sportu, posiada co najmniej świadectwo dojrzałości, ukończyła specjalistyczny kurs na stopień trenera klasy drugiej i zdała egzamin końcowy.
2.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu może zwolnić osobę z wymogów określonych w ust. 1, na jej wniosek przedstawiony wraz z opinią właściwego polskiego związku sportowego, biorąc pod uwagę wybitne osiągnięcia tej osoby w pracy szkoleniowej.
§  4.
Trenerem klasy pierwszej może być osoba, która:
1)
posiada co najmniej świadectwo dojrzałości,
2)
posiada co najmniej trzyletni staż pracy trenerskiej ze stopniem trenera klasy drugiej,
3)
posiada udokumentowany dorobek w pracy szkoleniowej,
4)
ukończyła specjalistyczny kurs na stopień trenera klasy pierwszej w wymiarze co najmniej 40 godzin i zdała egzamin końcowy.
§  5.
Trenerem klasy mistrzowskiej może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe,
2)
posiada co najmniej pięcioletni staż pracy trenerskiej ze stopniem trenera klasy pierwszej,
3)
posiada udokumentowany dorobek w pracy szkoleniowej,
4)
ukończyła specjalistyczny kurs na stopień trenera klasy mistrzowskiej w wymiarze co najmniej 60 godzin i zdała egzamin końcowy.
§  6. 2
 
1.
Instruktorem dyscypliny sportu może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne i uzyskała ocenę bardzo dobrą z końcowego zaliczenia lub egzaminu z zajęć prowadzonych w danej dyscyplinie sportu, w wymiarze co najmniej 60 godzin, lub ukończyła specjalność instruktorską w wymiarze 60 godzin w danej dyscyplinie sportu albo
2)
ukończyła studia wyższe na kierunku turystyka i rekreacja ze specjalnością instruktorską, w wymiarze co najmniej 80 godzin w danej dyscyplinie sportu, albo
3)
posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie sportu i zdała egzamin końcowy.
2.
Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu może zwolnić zawodnika, który osiągnął wyniki o szczególnym znaczeniu dla sportu polskiego, z wymogu posiadania wykształcenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, na jego wniosek przedstawiony wraz z opinią właściwego polskiego związku sportowego.
§  7. 3
Instruktorem rekreacji ruchowej może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne lub turystyka i rekreacja ze specjalnością instruktorską, w wymiarze co najmniej 80 godzin w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej, albo
2)
posiada co najmniej średnie wykształcenie oraz ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów w danej dyscyplinie rekreacji ruchowej i zdała egzamin końcowy.
§  8. 4
Instruktorem sportu osób niepełnosprawnych może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe na kierunku fizjoterapia i uzyskała ocenę bardzo dobrą z przedmiotu obejmującego zagadnienia sportu osób niepełnosprawnych albo
2)
ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne lub na kierunku fizjoterapia ze specjalnością instruktorską, w wymiarze 80 godzin w danej dyscyplinie sportu osób niepełnosprawnych, albo
3)
posiada tytuł trenera lub instruktora dyscypliny sportu oraz ukończyła specjalistyczny kurs w wymiarze co najmniej 60 godzin.
§  9.
Kształcenie instruktorów rekreacji ruchowej i instruktorów sportu osób niepełnosprawnych, o których mowa w § 7 i 8, może odbywać się w specjalnościach określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Instruktorem odnowy biologicznej może być osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne lub na kierunku fizjoterapia:
1)
ze specjalnością instruktorską w zakresie odnowy biologicznej w wymiarze określonym programem studiów albo
2)
ukończyła specjalistyczny kurs instruktorów odnowy biologicznej prowadzony przez szkołę wyższą i zdała egzamin końcowy.
2.
Instruktorem odnowy biologicznej może być także absolwent średniej szkoły zawodowej kształcącej w zakresie fizjoterapii lub fizykoterapii po ukończeniu kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, i zdaniu egzaminu końcowego.
§  11.
Menedżerem sportu może być osoba, która:
1)
ukończyła studia wyższe ze specjalnością organizacja i zarządzanie sportem albo
2)
ukończyła studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania sportem, albo
3)
posiada co najmniej średnie wykształcenie i ukończyła specjalistyczny kurs w zakresie organizacji i zarządzania sportem, obejmujący co najmniej 180 godzin, realizowanych na co najmniej trzech sesjach szkoleniowych.
§  12.
Menedżerem dyscypliny sportu lub menedżerem imprez sportowych może być osoba, która posiada co najmniej średnie wykształcenie i ukończyła specjalistyczny kurs menedżerski, obejmujący co najmniej 120 godzin, realizowanych na co najmniej dwóch sesjach szkoleniowych.
§  13. 5
 
1.
Specjalistyczne kursy, o których mowa w rozporządzeniu, mogą prowadzić:
1)
szkoły wyższe i zakłady kształcenia nauczycieli, prowadzące kształcenie na kierunkach: wychowanie fizyczne, fizjoterapia lub turystyka i rekreacja,
2)
jednostki inne niż te, o których mowa w pkt 1, po spełnieniu wymogu określonego w ust. 2.
2. 6
Prowadzenie przez jednostki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, specjalistycznych kursów trenerskich, menedżerskich, instruktorów dyscypliny sportu, instruktorów rekreacji ruchowej oraz instruktorów sportu osób niepełnosprawnych wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.
§  14. 7
 
1.
Organ wydający zgodę na organizowanie specjalistycznych kursów przez jednostki, o których mowa w § 13 ust. 1 pkt 2, zasięga opinii właściwych polskich związków sportowych lub właściwych stowarzyszeń o zasięgu ogólnokrajowym.
2.
Jednostki posiadające zgodę na organizowanie specjalistycznych kursów składają do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu, w terminie trzech tygodni przed rozpoczęciem kursów, wniosek o zatwierdzenie ramowego programu kursu oraz wymagań, jakie powinny spełniać osoby, które będą prowadzić zajęcia, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  15.
1. 8
Specjalistyczne kursy, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 3, § 6 ust. 1 pkt 3, § 7 pkt 2 i § 10 ust. 1 pkt 2, prowadzi się w wymiarze co najmniej 150 godzin, na co najmniej dwóch sesjach szkoleniowych.
2.
Liczba godzin zajęć na specjalistycznym kursie trenerskim nie może być niższa niż 300, w tym 60% muszą stanowić zajęcia praktyczne.
§  16.
1.
Dokumentami stwierdzającymi posiadanie kwalifikacji zawodowych trenera i menedżera są dyplomy, których wzory określają załączniki nr 4-7 do rozporządzenia.
2.
Dokumentami stwierdzającymi posiadanie kwalifikacji zawodowych instruktora dyscypliny sportu, rekreacji ruchowej, sportu osób niepełnosprawnych oraz odnowy biologicznej są legitymacje instruktora, których wzory określają załączniki nr 8-11 do rozporządzenia.
§  17.
1. 9
Dyplomy trenera i menedżera sportu wydaje minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu na wniosek osoby zainteresowanej lub organizatora kursu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Dyplomy trenera klasy drugiej wydają rektorzy akademii wychowania fizycznego dla osób kończących organizowane przez nie kształcenie, o którym mowa w § 3.
3. 10
Legitymacje instruktora: dyscypliny sportu, rekreacji ruchowej, sportu osób niepełnosprawnych i odnowy biologicznej oraz dyplom menedżera dyscypliny sportu i menedżera imprez sportowych wydają rektorzy szkół wyższych dla osób kończących organizowane przez nie kształcenie. W pozostałych przypadkach dokumenty te wydaje minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu.
4. 11
Do wniosku o wydanie przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu dyplomu trenera, menedżera i legitymacji instruktora należy dołączyć odpowiednio urzędowo potwierdzone odpisy dokumentów stwierdzających posiadane wykształcenie, świadectwo ukończenia kursu specjalistycznego i zdania egzaminu, a także dokumenty stwierdzające posiadany dorobek w pracy szkoleniowej.
5. 12
Ewidencję wydanych dyplomów i legitymacji prowadzi minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu, na podstawie nadesłanych, w terminie 30 dni od dnia ich wydania, informacji przez wydających dyplomy lub legitymacje.
§  18.
1.
Tytuły i stopnie zawodowe uzyskane w dziedzinie kultury fizycznej przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują swoją ważność.
2.
Osoby, które uzyskały kwalifikacje zawodowe na podstawie dotychczasowych przepisów, mogą złożyć wniosek o wydanie dyplomu i legitymacji.
3.
Wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zgody na prowadzenie kursów specjalistycznych oraz kursów kwalifikacyjnych zachowują ważność na okres, na jaki zostały wydane, z tym że zgody wydane na prowadzenie kursów kwalifikacyjnych stają się zgodami na prowadzenie kursów specjalistycznych, o których mowa odpowiednio w § 4 pkt 4 i § 5 pkt 4.
4.
Wnioski o zatwierdzenie programów kursów i składu kadry wykładowców złożone na podstawie dotychczasowych przepisów są rozpatrywane na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  19.
Traci moc zarządzenie Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 15 lipca 1997 r. w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz zasad i trybu ich uzyskiwania (Monitor Polski Nr 45, poz. 445).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  13 SPECJALNOŚCI INSTRUKTORÓW REKREACJI RUCHOWEJ

1. Aerobik

2. Badminton

3. Bilard

4. Fitness - nowoczesne formy gimnastyki

5. Fitness - ćwiczenia siłowe

6. Fitness - ćwiczenia psychofizyczne

7. Fitness - jogging

8. Golf

9. Gry rekreacyjne

10. Hipoterapia

11. Jazda konna

12. Kajakarstwo

13. Kinezygerontoprofilaktyka

14. Kolarstwo

15. Korfball

16. Koszykówka

17. Lotniarstwo

18. Łucznictwo

19. Modelarstwo lotnicze

20. Narciarstwo zjazdowe

21. Narciarstwo biegowe

22. Paintball

23. Płetwonurkowanie

24. Pływanie

25. Piłka nożna

26. Piłka siatkowa

27. Samoobrona

28. Snowboard

29. Sporty motorowodne

30. Surwiwal

31. Tenis

32. Tenis stołowy

33. Windsurfing

34. Wrotkarstwo

35. Wspinaczka skałkowa

36. Żeglarstwo

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  14 SPECJALNOŚCI INSTRUKTORÓW SPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1. Badminton

2. Biathlon

3. Bilard

4. Boccia

5. Goalball

6. Gry zespołowe - piłka siatkowa na stojąco, piłka siatkowa na siedząco, rugby na wózkach, koszykówka na wózkach, koszykówka, piłka nożna

7. Jeździectwo

8. Judo

9. Kolarstwo

10. Kajakarstwo

11. Kręglarstwo

12. Lekka atletyka

13. Łucznictwo

14. Łyżwiarstwo szybkie

15. Łyżwiarstwo figurowe

16. Narciarstwo biegowe

17. Narciarstwo zjazdowe

18. Pływanie

19. Podnoszenie ciężarów

20. Strzelectwo

21. Szachy

22. Szermierka na wózkach

23. Taniec na wózkach

24. Tenis stołowy

25. Tenis, tenis na wózkach

26. Wioślarstwo

27. Żeglarstwo

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  15 WZÓR WNIOSKU O ZATWIERDZENIE RAMOWEGO PROGRAMU KURSU I WYMAGAŃ, JAKIE POWINNY SPEŁNIAĆ OSOBY, KTÓRE BĘDĄ PROWADZIĆ ZAJĘCIA

......................

(miejscowość i data)

............................

(pieczęć organizatora)

Minister właściwy

do spraw kultury fizycznej i sportu

WNIOSEK

o zatwierdzenie ramowego programu kursu i wymagań, jakie

powinny spełniać osoby, które będą prowadzić zajęcia

Zwracam się z wnioskiem o zatwierdzenie ramowego programu i

wymagań, jakie powinny spełniać osoby, które będą prowadzić

zajęcia

..............................................................

(określenie rodzaju kursu specjalistycznego)

..............................................................

..............................................................

ze specjalnością ........................................... .

(dziedzina i dyscyplina)

1. Lokalizacja kursu (miejscowość, adres, tel.): .............

..............................................................

2. Czas trwania kursu: .......................................

3. Podział kursu na sesje szkoleniowe:

..............................................................

..............................................................

4. Przewidywana liczba uczestników: ..........................

5. Wykładowcy (w liczbach):

1) profesorowie, doktorzy habilitowani i doktorzy oraz

trenerzy klasy mistrzowskiej ...........................

...................................................... ,

2) trenerzy klasy pierwszej ............................. ,

3) osoby, które ukończyły studia drugiego stopnia, wybitni

praktycy oraz trenerzy klasy drugiej ...................

...................................................... ,

4) pozostałe osoby (kierownik kursu i moderator programu)

...................................................... ,

5) telefon kierownika kursu ............................. .

6. W załączeniu:

1) lista uczestników,

2) harmonogram zajęć dydaktycznych z wykazem wykładowców i

ich obciążeniem.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  16 WZÓR DYPLOMU TRENERA

wzór

Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze granatowym (klasa druga) lub zielonym (klasa pierwsza), lub brązowym (klasa mistrzowska).

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  17 WZÓR DYPLOMU MENEDŻERA SPORTU

wzór

Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze beżowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  18 WZÓR DYPLOMU MENEDŻERA DYSCYPLINY SPORTU

wzór

Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze beżowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

  19 WZÓR DYPLOMU MENEDŻERA IMPREZ SPORTOWYCH

wzór

Format 207 x 145 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze beżowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

  20 WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA DYSCYPLINY SPORTU

wzór

Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.

ZAŁĄCZNIK Nr  9

  21 WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA REKREACJI RUCHOWEJ

wzór

Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

  22 WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA SPORTU OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

wzór

Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.

ZAŁĄCZNIK Nr  11

  23 WZÓR LEGITYMACJI INSTRUKTORA ODNOWY BIOLOGICZNEJ

wzór

Format 147 x 99 mm, wykonanie na papierze białym, oprawa twarda, imitacja skóry w kolorze czerwonym.

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
3 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
4 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
5 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
6 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sportu z dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.
7 § 14:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Sportu z dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

8 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
9 § 17 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
10 § 17 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
11 § 17 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
12 § 17 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
13 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
14 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.
15 Załącznik nr 3:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

16 Załącznik nr 4:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

17 Załącznik nr 5:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

18 Załącznik nr 6:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

19 Załącznik nr 7:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzeniaz dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

20 Załącznik nr 8:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

21 Załącznik nr 9:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

22 Załącznik nr 10:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

23 Załącznik nr 11:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.93) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzeniaMinistra Sportuz dnia 20 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.124.864) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 2006 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024