Szczegółowe zasady pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 stycznia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka.

Na podstawie art. 83 § 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 35, poz. 228, z 1992 r. Nr 24, poz. 101, z 1995 r. Nr 89, poz. 443, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 91, poz. 1010) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Nieletniego, o którym mowa w art. 40 § 1 i 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, przyjmuje się do policyjnej izby dziecka, zwanej dalej "izbą", na podstawie protokołu zatrzymania.
2. 
Kierownik izby lub upoważniona przez niego osoba, niezwłocznie po przyjęciu nieletniego do izby, przeprowadzają z nim rozmowę, podczas której zapoznają go z prawami i obowiązkami, rozkładem zajęć oraz regulaminem izby, co nieletni potwierdza własnoręcznym podpisem.
§  2. 
Nieletni oddaje do depozytu posiadane pieniądze i przedmioty wartościowe oraz niebezpieczne przedmioty.
§  3. 
1. 
Dla nieletnich izba organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze, kulturalno-oświatowe, sportowo-rekreacyjne oraz prace porządkowe na terenie izby.
2. 
Program i metody zajęć, o których mowa w ust. 1, oraz metody wychowawcze stosowane wobec nieletniego powinny być zindywidualizowane, zmierzać do poznania nieletniego i jego środowiska, rozwijania jego zainteresowań, a także umiejętności współżycia w zespole.
3. 
Szczegółowy porządek dnia i rozkład zajęć w izbie ustala kierownik izby.
§  4.  1
1. 
Nieletni w czasie pobytu w izbie otrzymuje:
1)
całodzienne wyżywienie i napoje według norm i zasad określonych w ust. 2 i 3,
2)
czystą bieliznę pościelową i osobistą, piżamę, dres i obuwie,
3)
środki służące do utrzymania higieny osobistej.
2. 
Nieletni w czasie pobytu w izbie otrzymuje napoje w ilości niezbędnej do zaspokojenia pragnienia i całodzienne wyżywienie - o wartości energetycznej nie mniejszej niż 3.200 kcal - według normy szkolnej Sz w wymiarze 75 %, ustalonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia (Dz. U. Nr 166, poz. 1366).
3. 
Normę wyżywienia, o której mowa w ust. 2, powiększa się:
1)
na wniosek lekarza lub gdy nieletni przebywa w konwoju trwającym ponad 6 godzin - o 50 % wymiaru,
2)
w dniach świątecznych, ustawowo wolnych od pracy oraz w dniu 1 czerwca (Dzień Dziecka) - o 70 % normy uzupełniającej DU, ustalonej w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia.
§  5. 
1. 
Nieletni przebywający w izbie ma prawo do:
1)
odwiedzin obrońcy,
2)
poszanowania godności osobistej,
3)
ochrony przed przemocą fizyczną, psychiczną oraz wszelkimi przejawami okrucieństwa,
4)
otrzymania paczki żywnościowej,
5)
odwiedzin rodziców lub opiekuna za zgodą sądu, jednostki Policji prowadzącej sprawę lub kierownika izby,
6)
składania próśb, wniosków i skarg do kierownika izby.
2. 
Nieletni podczas pobytu w izbie powinien mieć dostęp do:
1)
codziennej prasy,
2)
środków audiowizualnych,
3)
podręcznej literatury,
4)
sprzętu sportowego i świetlicowego,
5)
codziennych natrysków,
6)
opieki lekarskiej, świadczonej w zakresie określonym na podstawie przepisów o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
§  6. 
W izbie jako środki oddziaływania wychowawczego stosuje się ustną pochwałę lub upomnienie.
§  7. 
Nieletni może być nagradzany za:
1)
właściwą postawę i zachowanie,
2)
aktywne uczestnictwo w zajęciach,
3)
wzorowe przestrzeganie porządku i regulaminu izby.
§  8. 
Upomnienie stosuje się wobec nieletniego naruszającego obowiązujący w izbie porządek i regulamin oraz przejawiającego niewłaściwą postawę i zachowanie.
§  9. 
1. 
Jeżeli zachowanie nieletniego może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa jego życia lub zdrowia albo życia lub zdrowia innych osób, w celu rozładowania jego napięć emocjonalnych nieletniego można umieścić w pomieszczeniu izolacyjnym.
2. 
W pomieszczeniu izolacyjnym nieletni może przebywać do czasu ustania zagrożenia.
3. 
Zachowanie nieletniego umieszczonego w pomieszczeniu izolacyjnym podlega stałemu nadzorowi policjantów pełniących służbę w izbie.
4. 
W przypadku szczególnie agresywnego zachowania nieletniego należy niezwłocznie wezwać lekarza.
§  10. 
1. 
Jeżeli przemawiają za tym względy ochrony nieletnich przed wzajemną demoralizacją, zajęcia w izbie, w miarę możliwości techniczno-organizacyjnych, odbywają się w oddzielnych grupach, w zależności od charakteru czynu, jaki popełnił nieletni, oraz stopnia jego demoralizacji.
2. 
Nieletnich odmiennej płci umieszcza się w oddzielnych sypialniach.
§  11. 
1. 
Izba powinna być zabezpieczona w sposób uniemożliwiający nieletniemu samowolne oddalenie się i kontaktowanie się z osobami nieupoważnionymi.
2. 
Podstawowe zabezpieczenie techniczne izby powinno uwzględniać w szczególności:
1)
wyposażenie izby w przewodowy lub bezprzewodowy system sygnalizacji zagrożeń,
2)
zainstalowanie przycisków alarmowych,
3)
zabezpieczenie okien, drzwi, punktów świetlnych i grzejników centralnego ogrzewania.
§  12. 
O przypadkach nagłego zachorowania nieletniego bądź wystąpienia niebezpieczeństwa utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu powiadamia się właściwy sąd rodzinny.
§  13. 
1. 
Przy przekazaniu nieletniego osobom upoważnionym do jego odbioru policjant jest obowiązany sprawdzić ich tożsamość oraz uzyskać pisemne potwierdzenie przejęcia nieletniego.
2. 
Złożone w depozycie pieniądze lub przedmioty nieletniego przekazuje się za pokwitowaniem nieletniemu lub osobie uprawnionej do jego przejęcia.
3. 
Nieletniemu konwojowanemu do odległej miejscowości wydaje się przed odjazdem posiłek i prowiant na drogę.
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.70.635) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 maja 2005 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024