Warunki i sposób prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego wojewódzkiego, państwowego powiatowego i państwowego granicznego inspektora sanitarnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 5 lipca 2002 r.
w sprawie warunków i sposobu prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego wojewódzkiego, państwowego powiatowego i państwowego granicznego inspektora sanitarnego.

Na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 29, poz. 320, Nr 42, poz. 473, Nr 63, poz. 634, Nr 125, poz. 1367, Nr 126, poz. 1382 i Nr 128, poz. 1407 i 1408 oraz z 2002 r. Nr 37, poz. 329 i Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ogłoszenia o postępowaniu kwalifikacyjnym dokonują:
1)
Główny Inspektor Sanitarny - na stanowisko państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,
2)
państwowy wojewódzki inspektor sanitarny - na stanowisko państwowego powiatowego i państwowego granicznego inspektora sanitarnego.
2. 
Ogłoszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, dokonuje się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, w:
1)
Głównym Inspektoracie Sanitarnym,
2)
stacjach sanitarno-epidemiologicznych właściwego województwa,
3)
jednorazowo w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym,
4)
na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
3. 
Ogłoszenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dokonuje się odpowiednio według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego albo według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia na stanowisko państwowego granicznego inspektora sanitarnego, w:
1)
wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej,
2)
powiatowych i granicznych stacjach sanitarno-epidemiologicznych właściwego województwa,
3)
jednorazowo w dzienniku o zasięgu lokalnym.
§  2. 
Komisję kwalifikacyjną, zwaną dalej "komisją", powołuje:
1)
Główny Inspektor Sanitarny - dla przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,
2)
państwowy wojewódzki inspektor sanitarny - dla przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego powiatowego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego.
§  3. 
1. 
W skład komisji, o której mowa w § 2 pkt 1, wchodzą:
1)
Główny Inspektor Sanitarny lub wskazany przez niego zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, jako przewodniczący komisji,

i jako członkowie:

2)
Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
3)
wojewoda,
4)
dyrektor komórki organizacyjnej sprawującej obsługę prawną w Głównym Inspektoracie Sanitarnym lub osoba wskazana przez Głównego Inspektora Sanitarnego spośród pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
5)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, działającej w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a w przypadku gdy w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej działa więcej niż jedna organizacja związkowa - po jednym przedstawicielu reprezentatywnych związków zawodowych, o których mowa w odrębnych przepisach, działających w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
2. 
Termin i miejsce składania ofert na stanowisko państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego określa Główny Inspektor Sanitarny w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym.
§  4. 
1. 
W skład komisji, o której mowa w § 2 pkt 2, wchodzą:
1)
państwowy wojewódzki inspektor sanitarny lub jego zastępca, jako przewodniczący komisji,

i jako członkowie:

2)
wojewoda,
3)
przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej, działającej w powiatowej lub granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a w przypadku gdy w powiatowej lub w granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej działa więcej niż jedna organizacja związkowa - po jednym przedstawicielu reprezentatywnych związków zawodowych, o których mowa w odrębnych przepisach, działających w powiatowej lub granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej,
4)
przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego.
2. 
Termin i miejsce składania ofert na stanowisko państwowego granicznego lub państwowego powiatowego inspektora sanitarnego określa państwowy wojewódzki inspektor sanitarny w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym.
§  5. 
1. 
Komisja obraduje na posiedzeniach.
2. 
Posiedzenia komisji prowadzi się, jeżeli w posiedzeniu bierze udział przewodniczący i co najmniej trzech członków, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Dla przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatami na stanowisko państwowego inspektora sanitarnego wymagana jest obecność co najmniej 2/3 składu komisji.
§  6. 
1. 
Posiedzenia komisji mogą się odbywać przy udziale osoby niebędącej członkiem komisji, upoważnionej na piśmie przez przewodniczącego komisji do wykonywania określonych czynności techniczno-usługowych.
2. 
Osoba, o której mowa w ust. 1, nie może być obecna w trakcie głosowania.
3. 
Osoby biorące udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego nie mogą przystąpić do tego postępowania kwalifikacyjnego.
4. 
W skład komisji nie może być powołana osoba, która jest małżonkiem lub krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie z osobą, która zgłosiła swoją kandydaturę na stanowisko państwowego inspektora sanitarnego albo pozostaje z nią w takim stosunku prawnym lub faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
§  7. 
1. 
Kandydaci na stanowisko państwowego inspektora sanitarnego zgłaszający się do postępowania kwalifikacyjnego składają ofertę zawierającą:
1)
kopię dowodu osobistego, zawierającą dane osobowe, zdjęcie i podpis posiadacza, serię i numer dowodu osobistego, nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę wydania i, jeżeli jest to możliwe, termin ważności,
2)
życiorys i list motywacyjny,
3)
odpis dyplomu i inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje,
4)
oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz za przewinienia zawodowe,
5)
oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym.
2. 
W przypadku złożenia oferty drogą pocztową za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę stempla pocztowego polskiego urzędu pocztowego.
3. 
Ofertę niespełniającą warunków, o których mowa w ust. 1, zwraca się niezwłocznie kandydatowi, za potwierdzeniem odbioru, w celu uzupełnienia lub poprawienia.
4. 
Poprawioną lub uzupełnioną ofertę, przekazaną w ciągu 7 dni od dnia potwierdzenia odbioru, o którym mowa w ust. 3, uważa się za złożoną w terminie.
§  8. 
1. 
Komisja po zapoznaniu się ze złożonymi dokumentami stwierdza, czy kandydaci spełniają wymagania określone w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
2. 
Z kandydatami spełniającymi wymagania, o których mowa w ust. 1, komisja przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną, w trakcie której kandydat musi wykazać się wiedzą z zakresu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
§  9. 
1. 
Komisja w drodze tajnego głosowania, zwykłą większością głosów, wyłania kandydata na stanowisko państwowego inspektora sanitarnego.
2. 
Każdemu z członków komisji przysługuje jeden głos.
3. 
Członek komisji nie może wstrzymać się od głosowania.
4. 
Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów uzyska w trakcie głosowania jednakową liczbę głosów, decydujący głos należy do przewodniczącego komisji.
§  10. 
Z posiedzeń komisji sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i pozostali członkowie komisji.
§  11. 
Postępowanie kwalifikacyjne jest nieważne w razie:
1)
niespełnienia przez kandydatów wymagań określonych w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
2)
ujawnienia po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego, że w składzie komisji znalazły się osoby, o których mowa w § 6 ust. 3 i 4, lub w trakcie głosowania była obecna osoba, o której mowa w § 6 ust. 2,
3)
naruszenia tajności głosowania.
§  12. 
1. 
Stwierdzenia nieważności postępowania kwalifikacyjnego dokonują:
1)
Główny Inspektor Sanitarny - na stanowisko państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,
2)
państwowy wojewódzki inspektor sanitarny - na stanowisko państwowego powiatowego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego.
2. 
Stwierdzenie nieważności postępowania kwalifikacyjnego ogłasza się nie później niż w terminie 14 dni od dnia wyłonienia kandydata przez komisję. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio.
3. 
W razie stwierdzenia nieważności postępowania kwalifikacyjnego, następne postępowanie kwalifikacyjne ogłasza się nie później niż w ciągu miesiąca od dnia stwierdzenia nieważności.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 3, § 2 pkt 2, § 4 i § 12 ust. 1 pkt 2 w części dotyczącej państwowych granicznych inspektorów sanitarnych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

OGŁOSZENIE O POSTĘPOWANIU KWALIFIKACYJNYM NA STANOWISKO

PAŃSTWOWEGO WOJEWÓDZKIEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Główny Inspektor Sanitarny ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko państwowego

wojewódzkiego inspektora sanitarnego w ...................................................................... .

1. Kandydatem do postępowania kwalifikacyjnego może być osoba, która:

1) jest obywatelem polskim,

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw

publicznych,

3) jest lekarzem i uzyskała kierunkową specjalizację w trybie przewidzianym w

odrębnych przepisach albo posiada inne wyższe wykształcenie i uzyskała

specjalizację z dziedziny medycyny,

4) swoją postawą obywatelską daje rękojmię należytego wykonywania zadań

pracownika organu państwowego,

5) posiada stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na określonym stanowisku.

2. Oferta kandydata powinna zawierać:

1) kopię dowodu osobistego, zawierającą dane osobowe, zdjęcie i podpis posiadacza,

serię i numer dowodu osobistego, nazwę organu wydającego dowód osobisty,

datę wydania i, jeżeli jest to możliwe, termin ważności,

2) życiorys i list motywacyjny,

3) odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje,

4) oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności

za przestępstwo popełnione umyślnie oraz za przewinienia zawodowe,

5) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych

w związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym.

Oferty należy składać do Głównego Inspektora Sanitarnego w terminie do ................................................ .

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami na stanowisko państwowego wojewódzkiego

inspektora sanitarnego przeprowadzona zostanie w ................................................. w dniu ....................... .

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

OGŁOSZENIE O POSTĘPOWANIU KWALIFIKACYJNYM NA STANOWISKO

PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w ..................................... ogłasza postępowanie

kwalifikacyjne na stanowisko państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w

................................................................... .

1. Kandydatem do postępowania kwalifikacyjnego może być osoba, która:

1) jest obywatelem polskim,

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw

publicznych,

3) jest lekarzem i uzyskała kierunkową specjalizację w trybie przewidzianym w

odrębnych przepisach albo posiada inne wyższe wykształcenie i uzyskała

specjalizację z dziedziny medycyny,

4) swoją postawą obywatelską daje rękojmię należytego wykonywania zadań

pracownika organu państwowego,

5) posiada stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na określonym stanowisku.

2. Oferta kandydata powinna zawierać:

1) kopię dowodu osobistego, zawierającą dane osobowe, zdjęcie i podpis posiadacza,

serię i numer dowodu osobistego, nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę

wydania i, jeżeli jest to możliwe, termin ważności,

2) życiorys i list motywacyjny,

3) odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje,

4) oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za

przestępstwo popełnione umyślnie oraz za przewinienia zawodowe,

5) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w

związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym.

Oferty należy składać do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w

............................................ w terminie do ......................................... .

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami na stanowisko państwowego powiatowego inspektora

sanitarnego przeprowadzona zostanie w .............................................. w dniu ............................................ .

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

OGŁOSZENIE O POSTĘPOWANIU KWALIFIKACYJNYM NA STANOWISKO

PAŃSTWOWEGO GRANICZNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w ......................................................................................

ogłasza postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko państwowego granicznego inspektora

sanitarnego w .................................................................... .

1. Kandydatem do postępowania kwalifikacyjnego może być osoba, która:

1) jest obywatelem polskim,

2) ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw

publicznych,

3) jest lekarzem i uzyskała kierunkową specjalizację w trybie przewidzianym w

odrębnych przepisach albo posiada inne wyższe wykształcenie i uzyskała

specjalizację z dziedziny medycyny,

4) swoją postawą obywatelską daje rękojmię należytego wykonywania zadań

pracownika organu państwowego,

5) posiada stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na określonym stanowisku.

2. Oferta kandydata powinna zawierać:

1) kopię dowodu osobistego, zawierającą dane osobowe, zdjęcie i podpis posiadacza,

serię i numer dowodu osobistego, nazwę organu wydającego dowód osobisty, datę

wydania i, jeżeli jest to możliwe, termin ważności,

2) życiorys i list motywacyjny,

3) odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje,

4) oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za

przestępstwo popełnione umyślnie oraz za przewinienia zawodowe,

5) oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w

związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym.

Oferty należy składać do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w

.................................................. w terminie do ............................................................................................. .

Rozmowa kwalifikacyjna z kandydatami na stanowisko państwowego granicznego inspektora

sanitarnego przeprowadzona zostanie w ............................................. w dniu ............................................. .

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.117.1012

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i sposób prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko państwowego wojewódzkiego, państwowego powiatowego i państwowego granicznego inspektora sanitarnego.
Data aktu: 05/07/2002
Data ogłoszenia: 25/07/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003, 09/08/2002