Szczegółowe warunki i tryb wypłacania zasiłków pogrzebowych z tytułu śmierci członków rodziny żołnierza zawodowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 lipca 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu wypłacania zasiłków pogrzebowych z tytułu śmierci członków rodziny żołnierza zawodowego.

Na podstawie art. 20 ust. 3b ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Zasiłek pogrzebowy z tytułu śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego wypłaca się na pisemny wniosek osoby, która pokryła koszty pogrzebu, zwanej dalej "osobą uprawnioną".
2. 
Wniosek powinien w szczególności wskazywać stopień pokrewieństwa lub powinowactwa między żołnierzem zawodowym i członkiem rodziny żołnierza zawodowego, którego koszty pogrzebu pokryto.
3. 
Zasiłek pogrzebowy z tytułu śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego wypłaca się na podstawie decyzji dowódcy jednostki wojskowej właściwego, na podstawie odrębnych przepisów, w sprawie wypłaty należności pośmiertnych żołnierzowi zawodowemu.
§  2. 
W przypadku pokrycia kosztów pogrzebu członka rodziny żołnierza zawodowego przez więcej niż jedną osobę uprawnioną wypłaca się tylko jeden zasiłek, o którym mowa w art. 20 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy.
§  3. 
1. 
Jeżeli osobie uprawnionej przysługuje również zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych albo innych przepisów szczególnych, osoba ta pobiera w pierwszej kolejności zasiłek pogrzebowy na podstawie tych przepisów, a jeżeli jest on niższy od zasiłku, o którym mowa w § 2 - odpowiednie wyrównanie.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku pogrzebowego przysługującego z tytułu śmierci członka rodziny będącego żołnierzem, z prawem do zasiłku pogrzebowego przysługującym z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu zmarłego żołnierza.
§  4. 
1. 
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku z tytułu śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego są:
1)
kopia odpisu skróconego aktu zgonu członka rodziny, a w razie pogrzebu dziecka martwo urodzonego - kopia zaświadczenia lekarza lub położnej, że dziecko urodziło się martwe (oryginał dokumentu przedstawia się do wglądu),
2)
oryginały rachunków obejmujących ogół poniesionych przez osobę uprawnioną kosztów pogrzebu, w tym w szczególności zakupu trumny lub miejsca na cmentarzu.
2. 
Dokumentami wymaganymi do wypłaty wyrównania zasiłku z tytułu śmierci członka rodziny żołnierza zawodowego są:
1)
jeżeli koszty pogrzebu pokrył żołnierz zawodowy:
a)
kopia dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1,
b)
oryginał dokumentu stwierdzającego wysokość zasiłku pogrzebowego przyznanego żołnierzowi na podstawie przepisów, o których mowa w § 3 ust. 1, przy czym na równi z tym dokumentem uznaje się oryginał dokumentu stwierdzającego wysokość zasiłku pogrzebowego wypłaconego innej osobie, jeżeli żołnierz zawodowy udokumentuje rachunkami pokrycie kosztów pogrzebu członka rodziny,
2)
jeżeli koszty pogrzebu pokrywa inna osoba:
a)
kopia dokumentu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1,
b)
oryginał dokumentu stwierdzającego wysokość zasiłku pogrzebowego przyznanego tej osobie na podstawie przepisów, o których mowa w § 3 ust. 1,
c)
oryginały rachunków obejmujących ogół poniesionych przez tę osobę kosztów pogrzebu oraz uwierzytelnione kopie rachunków stanowiących podstawę wypłaty zasiłku, o którym mowa w lit. b).
3. 
Jako dowód poniesionych kosztów pogrzebu członka rodziny żołnierza zawodowego, na równi z rachunkami, o których mowa w ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 1 lit. b) i pkt 2 lit. c), uznaje się również wszelkie dowody wystawione na osobę uprawnioną potwierdzające koszty poniesione w związku z przeprowadzeniem pochówku, a także inne koszty poniesione stosownie do warunków i zwyczajów przyjętych w miejscowości organizowania pochówku, obejmujące w szczególności: zakup miejsca na cmentarzu wyznaniowym, sprawienie posługi religijnej, postawienie nagrobka, nabycie niezbędnej odzieży żałobnej oraz organizację poczęstunku dla osób biorących udział w pogrzebie.
§  5. 
Wypłaty zasiłku dokonuje się według wyboru osoby uprawnionej - gotówką albo przelewem na rachunek bankowy wskazany na piśmie.
§  6. 
Na wniosek żołnierza zawodowego, umotywowany trudną sytuacją materialną rodziny, dowódca, o którym mowa w § 1 ust. 3, może podjąć decyzję o wypłacie zaliczki na poczet należnego zasiłku. W takim przypadku żołnierz jest obowiązany rozliczyć zaliczkę w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania.
§  7. 
W sprawach wszczętych i niezakończonych ostateczną decyzją stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024