Warunki techniczne i organizacyjne prowadzenia działalności kantorowej, szczegółowy sposób prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz wzór wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności kantorowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 3 września 2002 r.
w sprawie warunków technicznych i organizacyjnych prowadzenia działalności kantorowej, szczegółowego sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz wzoru wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności kantorowej.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 141, poz. 1178) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki techniczne i organizacyjne prowadzenia działalności kantorowej, zwanej dalej "działalnością";
2)
szczegółowy sposób prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych;
3)
wzór wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności, zwanego dalej "zezwoleniem".
§  2. 
1. 
Wniosek o udzielenie zezwolenia, wraz z dokumentami, o których mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe, zwanej dalej "ustawą", powinien być złożony w oddziale okręgowym Narodowego Banku Polskiego, właściwym terytorialnie ze względu na miejsce, w którym ma być prowadzona działalność, zwanym dalej "właściwym oddziałem NBP". Jeżeli działalność ma być prowadzona na obszarze województwa mazowieckiego, właściwym oddziałem NBP jest Główny Oddział Walutowo-Dewizowy Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.
2. 
Wzór wniosku o udzielenie zezwolenia stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  3. 
Podmiot, który podjął na podstawie udzielonego zezwolenia działalność, obowiązany jest dostarczyć właściwemu oddziałowi NBP zaświadczenie o niekaralności osób, które mają bezpośrednio wykonywać czynności określone w zezwoleniu, za przestępstwa, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, oraz jeden z dokumentów, o których mowa w art. 13 ust. 2 ustawy, wskazujący na fachowe przygotowanie tych osób, w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia przez te osoby wykonywania czynności określonych w zezwoleniu.
§  4. 
1. 
Lokal, w którym ma być prowadzona działalność, zwany dalej "kantorem", powinien spełniać warunki techniczne i organizacyjne niezbędne do bezpiecznego i prawidłowego dokonywania czynności określonych w zezwoleniu.
2. 
Kantor należy wyposażyć w:
1)
umieszczoną na zewnątrz, w widocznym miejscu, nazwę "kantor", ze wskazaniem adresu oraz dni i godzin prowadzenia działalności;
2)
tablicę informacyjną przedstawiającą:
a)
wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych określonych w zezwoleniu oraz aktualne ceny (kursy) ich kupna i sprzedaży,
b)
informację o wydawaniu dowodów kupna i sprzedaży, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy,
c)
informację, że wartość kupna lub sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć w ramach jednej umowy równowartości 20.000 euro;
3)
rejestry kupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych;
4)
formularze druków wystawianych na dowód kupna i sprzedaży wartości dewizowych, zawierające dane określone w § 7, lub odpowiedni program komputerowy, umożliwiający ich wydruk;
5)
pieczątkę z nazwą i adresem kantoru oraz pieczątki imienne kasjerów;
6)
oryginalny, wydawany przez Narodowy Bank Polski, zaktualizowany album zagranicznych znaków pieniężnych, jeżeli przedmiotem działalności jest kupno i sprzedaż walut obcych lub pośrednictwo w ich kupnie i sprzedaży.
§  5. 
Podmiot, który uzyskał zezwolenie na prowadzenie działalności, oprócz wymogów przewidzianych w art. 14 ustawy, powinien:
1)
prowadząc ewidencję operacji powodujących zmianę stanu wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu, i waluty polskiej - zapewniać w każdym momencie możliwość ustalenia aktualnego stanu kasy w poszczególnych wartościach;
2)
zapewnić bieżącą ekspozycję komunikatów Narodowego Banku Polskiego, zawierających informacje o walutach będących przedmiotem obrotu w kantorze.
§  6. 
1. 
Ewidencja, o której mowa w § 5 pkt 1, obejmuje:
1)
datę przeprowadzenia transakcji;
2)
określenie rodzaju transakcji (kupno-sprzedaż - dekretacja księgowa);
3)
nazwę i ilość wartości będących przedmiotem transakcji;
4)
cenę (kurs waluty) i równowartość transakcji w złotych.
2. 
Wpis do ewidencji powinien być dokonany niezwłocznie po zrealizowaniu transakcji.
§  7. 
1. 
W przypadku obrotu walutą obcą dowody kupna i sprzedaży, o których mowa w art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy, powinny zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres klienta oraz cechy dokumentu tożsamości, jeżeli dowód kupna lub sprzedaży ma być imienny;
2)
nazwę lub symbol oraz kwotę sprzedanych (skupionych) walut obcych;
3)
kurs waluty i równowartość transakcji w złotych;
4)
pieczątkę z oznaczeniem kantoru i datę wystawienia;
5)
pieczątkę imienną i podpis kasjera.
2. 
W przypadku obrotu złotem dewizowym lub platyną dewizową dowód kupna lub sprzedaży tych wartości powinien zawierać nazwę i ilość skupionych lub sprzedanych wartości dewizowych, jednostkową cenę i równowartość transakcji w złotych, dane wymienione w ust. 1 pkt 4 i 5 oraz, jeżeli dowód kupna lub sprzedaży ma być imienny, także dane wymienione w ust. 1 pkt 1.
§  8. 
1. 
Podmiot uprawniony do prowadzenia działalności może z ważnych przyczyn zawiesić jej prowadzenie, zawiadamiając o tym pisemnie właściwy oddział NBP.
2. 
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno być dokonane w terminie 7 dni od dnia zawieszenia działalności.
3. 
Ważnymi przyczynami, o których mowa w ust. 1, mogą być w szczególności długotrwała niezdolność do pracy, utrata praw do lokalu, w którym prowadzona była działalność, lub brak pracownika uprawnionego do bezpośredniego wykonywania czynności określonych w zezwoleniu.
4. 
O wznowieniu działalności należy zawiadomić pisemnie właściwy oddział NBP, w terminie 7 dni od dnia jej wznowienia.
§  9. 
1. 
Zmiana określonych w zezwoleniu warunków prowadzenia działalności wymaga zmiany zezwolenia.
2. 
Zmiana zezwolenia następuje na pisemny wniosek podmiotu uprawnionego do prowadzenia działalności.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, należy złożyć we właściwym oddziale NBP, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności będących podstawą wniosku o zmianę zezwolenia.
§  10. 
O zaprzestaniu działalności podmiot uprawniony do jej prowadzenia powinien zawiadomić, pisemnie, właściwy oddział NBP, w terminie 7 dni od dnia jej zaprzestania.
§  11. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 lutego 1999 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia działalności kantorowej oraz rodzaju fachowego przygotowania do jej wykonywania i sposobu jego udokumentowania (Dz. U. Nr 13, poz. 116).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

........................

(miejscowość, data)

...............................

(imię i nazwisko, nazwa osoby

prawnej lub spółki niemającej

osobowości prawnej)*

.............................

(adres miejsca zamieszkania

lub siedziby wnioskodawcy)*

REGON/PESEL* ...............

........................

........................

........................

........................

(właściwy oddział NBP)

o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności kantorowej

w zakresie:

- kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

- pośrednictwa w kupnie i sprzedaży wartości dewizowych**

w lokalu użytkowym ............................................

(opis lokalu)

przy ul. ..........................., w .......................

(dokładny adres miejsca prowadzenia działalności)

Przedmiotem obrotu będą:

- waluty obce (podać enumeratywny wykaz walut): ...............

.............................................................

............................................................,

- złoto dewizowe,

- platyna dewizowa.**

Działalność, prowadzona będzie w dniach (podać dni tygodnia) ..

..............................................................,

w godzinach od ......... do ..........

Działalność, o której mowa we wniosku, prowadzona będzie:

- od dnia ........ do dnia ..........,

- przez czas nieokreślony**.

.......................

(podpis wnioskodawcy)

______

* Wypełnić właściwe dane.

** Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.154.1274

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki techniczne i organizacyjne prowadzenia działalności kantorowej, szczegółowy sposób prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz wzór wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności kantorowej.
Data aktu: 03/09/2002
Data ogłoszenia: 21/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002