Wyznaczenie organów wojskowych sprawujących nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w zakładach opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Obrony Narodowej i jednostkach wojskowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2002 r.
w sprawie wyznaczenia organów wojskowych sprawujących nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w zakładach opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Obrony Narodowej i jednostkach wojskowych.

Na podstawie art. 118 ust. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 126, poz. 1381 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1181 i Nr 152, poz. 1265) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi oraz wyrobami medycznymi w zakładach opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Obrony Narodowej i jednostkach wojskowych sprawuje Wojskowa Inspekcja Farmaceutyczna.
2. 
Organami Wojskowej Inspekcji Farmaceutycznej są:
1)
Naczelny Inspektor Farmaceutyczny Wojska Polskiego;
2)
Zastępca Naczelnego Inspektora Farmaceutycznego Wojska Polskiego;
3)
wojskowi inspektorzy farmaceutyczni.
3. 
Nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi weterynaryjnymi oraz wyrobami medycznymi przeznaczonymi wyłącznie dla zwierząt sprawuje Wojskowy Weterynaryjny Inspektor Farmaceutyczny.
4. 
Naczelnego Inspektora Farmaceutycznego Wojska Polskiego, jego zastępcę, wojskowych inspektorów farmaceutycznych i Wojskowego Weterynaryjnego Inspektora Farmaceutycznego powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek szefa komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw służby zdrowia.
§  2. 
1. 
Naczelnym Farmaceutycznym Inspektorem Wojska Polskiego może być osoba, która spełnia łącznie następujące wymagania:
1)
uzyskała dyplom magistra farmacji w kraju bądź za granicą, uznawany w kraju za równorzędny;
2)
posiada co najmniej dziesięć lat praktyki zgodnej z kierunkiem wykształcenia;
3)
posiada specjalizację z dziedziny farmacji aptecznej lub organizacji zaopatrzenia medycznego wojska.
2. 
Zastępcą Naczelnego Inspektora Farmaceutycznego Wojska Polskiego lub wojskowym inspektorem farmaceutycznym może być osoba, która:
1)
uzyskała dyplom magistra farmacji w kraju bądź za granicą, uznawany w kraju za równorzędny;
2)
posiada co najmniej pięć lat praktyki zgodnej z kierunkiem wykształcenia;
3)
posiada specjalizację z dziedziny farmacji aptecznej lub organizacji zaopatrzenia medycznego wojska.
3. 
Wojskowym Weterynaryjnym Inspektorem Farmaceutycznym może być osoba, która posiada:
1)
dyplom lekarza weterynarii i prawo wykonywania zawodu lekarza weterynarii;
2)
co najmniej pięcioletni staż pracy, zgodnie z kierunkiem wykształcenia.
§  3. 
1. 
Naczelny Inspektor Farmaceutyczny Wojska Polskiego kieruje Wojskową Inspekcją Farmaceutyczną.
2. 
Naczelny Inspektor Farmaceutyczny Wojska Polskiego w zakresie Wojskowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonuje zadania na zasadach i w trybie przewidzianym dla Głównego Inspektora Farmaceutycznego, z wyłączeniem wydawania decyzji określonych w art. 108 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne.
§  4. 
1. 
Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do wojskowych inspektorów farmaceutycznych jest Naczelny Inspektor Farmaceutyczny Wojska Polskiego.
2. 
Organem wyższego stopnia w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego w stosunku do Wojskowego Weterynaryjnego Inspektora Farmaceutycznego jest Szef Służby Weterynaryjnej - Inspektor Weterynaryjny Wojska Polskiego.
§  5. 
1. 
Wojskowi inspektorzy farmaceutyczni i Wojskowy Weterynaryjny Inspektor Farmaceutyczny w związku z wykonywanymi zadaniami są upoważnieni do:
1)
wstępu o każdej porze do wszystkich pomieszczeń w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, w których wytwarza się, dokonuje obrotu i przechowuje produkty lecznicze;
2)
żądania okazania dokumentów, a także pisemnych lub ustnych wyjaśnień;
3)
pobierania próbek do badania;
4)
przeprowadzania kontroli realizacji umów o udzielanie żołnierzom w czynnej służbie wojskowej świadczeń zdrowotnych w zakresie prawidłowości wydawania leków i materiałów medycznych oraz przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych stosowanych w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji oraz prawidłowości wystawiania recept;
5)
nadzorowania procesu gromadzenia, warunków przechowywania i dystrybucji środków materiałowych służby zdrowia zapasu wojennego.
2. 
W razie stwierdzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym wymogom jakościowym, Wojskowy Inspektor Farmaceutyczny, a w stosunku do produktów leczniczych weterynaryjnych i wyrobów medycznych przeznaczonych wyłącznie dla zwierząt - Wojskowy Weterynaryjny Inspektor Farmaceutyczny, wydaje decyzję o zakazie wprowadzenia lub o wycofaniu z obrotu produktu i powiadamia niezwłocznie odpowiednio Naczelnego Inspektora Farmaceutycznego Wojska Polskiego albo Szefa Służby Weterynaryjnej - Inspektora Weterynaryjnego Wojska Polskiego.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.160.1331

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyznaczenie organów wojskowych sprawujących nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi w zakładach opieki zdrowotnej tworzonych przez Ministra Obrony Narodowej i jednostkach wojskowych.
Data aktu: 25/09/2002
Data ogłoszenia: 30/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002