Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz sposób ich oznakowania.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 2002 r.
w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz sposobu ich oznakowania.

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2000 r. o systemie oceny zgodności, akredytacji oraz zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2000 r. Nr 43, poz. 489, z 2001 r. Nr 63, poz. 636 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki i tryb dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej oraz urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, zwanych dalej "urządzeniami", z zasadniczymi wymaganiami określonymi przepisami ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2000 r. Nr 73, poz. 852, z późn. zm.1)), z wyłączeniem urządzeń, o których mowa w art. 91 ust. 4 tej ustawy;
2)
sposób oznakowania urządzeń znakiem zgodności.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o normie zharmonizowanej - należy przez to rozumieć normę krajową transponującą europejską normę zharmonizowaną ustanowioną przez europejską organizację normalizacyjną na podstawie mandatu udzielonego przez Komisję Europejską, której numer został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
§  3. 
Domniemywa się, że urządzenie jest zgodne z zasadniczymi wymaganiami, jeżeli spełnia odpowiednie normy zharmonizowane.
§  4. 
1. 
Oceny zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się w zależności od rodzaju urządzenia:
1)
dla telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej - w sposób określony w rozdziałach 2, 4 lub 5, zależnie od wyboru dokonanego przez producenta lub jego przedstawiciela;
2)
dla urządzeń radiowych nadawczych oraz nadawczo-odbiorczych, jeżeli:
a)
producent zastosował normy zharmonizowane, które nie zawierają opisów podstawowych badań radiowych - w sposób określony w rozdziałach 3, 4 lub 5, zależnie od wyboru dokonanego przez producenta lub jego przedstawiciela,
b)
producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo - w sposób określony w rozdziale 4 lub 5, zależnie od wyboru dokonanego przez producenta lub jego przedstawiciela.
2. 
Ocena zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami może być również dokonana w sposób określony w:
1)
rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2001 r. w sprawie wymagań zasadniczych dla sprzętu elektrycznego, warunków i trybu dokonywania oceny zgodności oraz sposobu oznakowania sprzętu elektrycznego (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1276), w celu wykazania zgodności z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania urządzenia, określonymi w art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne;
2)
rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania oceny zgodności aparatury z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej oraz sposobu oznakowania aparatury (Dz. U. z 2002 r. Nr 117, poz. 1008), w celu wykazania zgodności z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi kompatybilności elektromagnetycznej, określonymi w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne

- jeżeli dane urządzenie jest objęte zakresem tych rozporządzeń.

______
1)
Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 122, poz. 1321 i Nr 154, poz. 1800 i 1802 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676 i Nr 166, poz. 1360.

Rozdział  2

Wewnętrzna kontrola produkcji

§  5. 
1. 
Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, z zasadniczymi wymaganiami dokonuje producent na podstawie wewnętrznej kontroli produkcji tych urządzeń.
2. 
W ramach wewnętrznej kontroli produkcji sporządza się dokumentację techniczną.
3. 
Dokumentacja techniczna zawiera dane dotyczące konstrukcji, produkcji i obsługi urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, a w szczególności:
1)
ogólny opis urządzenia;
2)
koncepcję konstrukcji urządzenia oraz rysunki wykonawcze i schematy blokowe połączeń elementów, podzespołów i obwodów, wraz z opisami i wyjaśnieniami niezbędnymi do zrozumienia zasad działania urządzenia;
3)
wykaz norm zharmonizowanych zastosowanych w całości lub częściowo, a w przypadku niezastosowania tych norm - opisy i wyjaśnienia dotyczące rozwiązań przyjętych w celu spełnienia zasadniczych wymagań;
4)
wyniki wykonanych obliczeń projektowych i sprawdzeń;
5)
sprawozdania z przeprowadzonych badań.
4. 
W wyniku dokonanej oceny zgodności, o której mowa w ust. 1, producent lub jego przedstawiciel wystawia deklarację zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.
5. 
Producent lub jego przedstawiciel przechowuje, do celów kontrolnych, deklarację zgodności wraz z dokumentacją techniczną przez okres co najmniej 10 lat od daty wyprodukowania ostatniego egzemplarza urządzenia.
6. 
Jeżeli producent lub jego przedstawiciel nie ma siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązek, o którym mowa w ust. 5, spoczywa na importerze.
7. 
Przepisu ust. 6 nie stosuje się w przypadku, gdy producent lub jego przedstawiciel ma siedzibę na terytorium Unii Europejskiej.

Rozdział  3

Wewnętrzna kontrola produkcji oraz podstawowe badania radiowe

§  6. 
1. 
Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. a, z zasadniczymi wymaganiami dokonuje się w sposób określony w § 5, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. 
Producent przeprowadza podstawowe badania radiowe w zakresie określonym przez wybraną przez niego jednostkę notyfikowaną.
3. 
Producent lub jego przedstawiciel w deklaracji zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami zamieszcza oświadczenie o przeprowadzeniu badań, o których mowa w ust. 2.

Rozdział  4

Dokumentacja techniczno-konstrukcyjna

§  7. 
1. 
Oceny zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1, z zasadniczymi wymaganiami, jeżeli producent nie zastosował norm zharmonizowanych lub zastosował je częściowo, dokonuje się w sposób określony w § 6, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. 
Producent lub jego przedstawiciel przedstawia do zaopiniowania, co najmniej jednej wybranej przez siebie jednostce notyfikowanej, dokumentację, o której mowa w § 5 ust. 3, oraz oświadczenie o pozytywnym wyniku badań, o których mowa w § 6 ust. 2, zwane dalej "dokumentacją techniczno-konstrukcyjną". Każda z jednostek notyfikowanych zostaje powiadomiona o innych jednostkach, które otrzymały dokumentację.
3. 
Jeżeli dokumentacja techniczno-konstrukcyjna urządzenia nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu, jednostka notyfikowana, w terminie 28 dni od dnia jej otrzymania, wydaje w tym zakresie opinię, informując o tym fakcie wszystkie jednostki, które otrzymały dokumentację.
4. 
Producent, jego przedstawiciel lub osoba odpowiedzialna za wprowadzenie urządzenia do obrotu przechowuje, do celów kontrolnych, dokumentację techniczno-konstrukcyjną przez okres co najmniej 10 lat od daty wyprodukowania ostatniego egzemplarza urządzenia.

Rozdział  5

System pełnego zapewnienia jakości

§  8. 
1. 
Ocena zgodności urządzeń, o których mowa w § 4 ust. 1, z zasadniczymi wymaganiami jest dokonywana przez producenta na podstawie systemu pełnego zapewnienia jakości, zwanego dalej "systemem jakości", stosowanego podczas projektowania, produkcji, badań i końcowej kontroli urządzeń.
2. 
Jednostka notyfikowana zatwierdza system jakości oraz sprawuje nadzór nad jego działaniem.
3. 
Producent składa do wybranej jednostki notyfikowanej wniosek o zatwierdzenie systemu jakości.
4. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 3, zawiera:
1)
imię i nazwisko lub nazwę producenta albo jego przedstawiciela, jego siedzibę i adres;
2)
dane techniczne urządzenia przewidzianego do produkcji zgodnie z systemem jakości.
5. 
Producent dołącza do wniosku, o którym mowa w ust. 4, dokumentację systemu jakości, która zawiera w szczególności:
1)
określenie celów systemu jakości oraz strukturę organizacyjną, zakres odpowiedzialności i uprawnienia osób zarządzających w zakresie projektowania i jakości urządzenia;
2)
specyfikacje techniczne, wraz z wykazem zastosowanych norm zharmonizowanych, oraz specyfikacje badań, które zostaną przeprowadzone;
3)
określenie środków, które zostaną zastosowane w celu zapewnienia zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, w przypadku częściowego zastosowania norm zharmonizowanych;
4)
opis metod stosowanych przy projektowaniu urządzenia;
5)
opis metod produkcji, kontroli i zapewnienia jakości;
6)
określenie badań i testów, którym urządzenie będzie poddane, oraz częstotliwość ich przeprowadzania;
7)
dokumenty dotyczące jakości urządzenia, sprawozdania z kontroli, wyniki badań, wyniki kalibracji oraz informacje dotyczące kwalifikacji personelu przeprowadzającego badania;
8)
określenie środków zastosowanych do kontroli jakości.
§  9. 
1. 
Jednostka notyfikowana zatwierdza system jakości, jeżeli zapewnia on zgodność urządzeń z zasadniczymi wymaganiami, zgodnie z przedstawioną dokumentacją. Do oceny dołącza się wnioski wraz z uzasadnieniem.
2. 
Na podstawie zatwierdzonego systemu jakości producent wystawia deklarację zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami.
§  10. 
1. 
Producent lub jego przedstawiciel informuje jednostkę notyfikowaną, która zatwierdziła system jakości, o zmianach, które planuje wprowadzić do systemu jakości.
2. 
Jednostka notyfikowana ocenia zakres zmian, o których mowa w ust. 1, i informuje producenta, czy po wprowadzeniu zmian zatwierdzenie systemu jakości zachowuje ważność.
§  11. 
W ramach nadzoru nad zatwierdzonym systemem jakości u producenta, jednostka notyfikowana przeprowadza okresowe kontrole w celu sprawdzenia stosowania przez producenta systemu jakości.
§  12. 
Producent, w celu umożliwienia jednostce notyfikowanej sprawowania nadzoru nad zatwierdzonym systemem jakości:
1)
zapewnia jednostce notyfikowanej dostęp do:
a)
miejsc projektowania, produkcji, kontroli, badań i magazynowania urządzeń,
b)
dokumentacji systemu jakości;
2)
udziela jednostce notyfikowanej informacji związanych z zatwierdzonym systemem jakości.
§  13. 
Producent przechowuje, do celów kontrolnych, przez okres co najmniej 10 lat od dnia wyprodukowania ostatniego urządzenia:
1)
dokumentację, o której mowa w § 8 ust. 5;
2)
informacje o zmianach, o których mowa w § 10 ust. 1;
3)
oceny i sprawozdania z kontroli, o których mowa w § 9 i 11.

Rozdział  6

Deklaracja zgodności

§  14. 
Deklaracja zgodności, o której mowa w § 5 ust. 4, § 6 ust. 3 i § 9 ust. 2, zawiera w szczególności:
1)
imię i nazwisko lub nazwę producenta albo jego przedstawiciela oraz jego siedzibę i adres;
2)
nazwę i typ urządzenia, którego deklaracja dotyczy;
3)
wskazanie dokumentów technicznych, na podstawie których jest deklarowana zgodność, oraz działań podjętych w celu zapewnienia zgodności urządzenia z zasadniczymi wymaganiami, w tym wskazanie zastosowanych norm;
4)
imię i nazwisko osoby upoważnionej do składania podpisu w imieniu producenta lub jego przedstawiciela;
5)
datę wystawienia deklaracji.

Rozdział  7

Oznakowanie

§  15. 
1. 
Przed wprowadzeniem urządzenia do obrotu producent lub jego przedstawiciel, po wystawieniu deklaracji zgodności, znakuje urządzenie znakiem zgodności CE.
2. 
Oznakowanie CE umieszcza się w sposób czytelny i trwały:
1)
na urządzeniu lub jego tablicy znamionowej;
2)
na opakowaniu urządzenia;
3)
w instrukcji obsługi;
4)
w dokumencie gwarancyjnym dołączonym do urządzenia.
3. 
Wzór oznakowania CE określa załącznik do rozporządzenia.
4. 
W przypadku urządzeń podlegających badaniom, o których mowa w § 6 ust. 2, producent lub jego przedstawiciel umieszcza, obok oznakowania CE, numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, o której mowa w tym przepisie.
5. 
Obok oznakowania CE mogą być umieszczone inne znaki, pod warunkiem że nie zmniejszą widoczności i czytelności oznakowania CE.
6. 
Zabronione jest umieszczanie znaków sugerujących oznakowanie CE.

Rozdział  8

Przepis końcowy

§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR OZNAKOWANIA CE

wzór

1. Proporcje podane na rysunku muszą być zachowane zarówno przy zwiększaniu, jak i zmniejszaniu rozmiarów znaku.

2. Wysokość znaku zgodności nie może być mniejsza niż 5 mm, chyba że nie jest to możliwe z powodu konstrukcji urządzenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.176.1442

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb dokonywania oceny zgodności telekomunikacyjnych urządzeń końcowych przeznaczonych do dołączania do zakończeń sieci publicznej i urządzeń radiowych z zasadniczymi wymaganiami oraz sposób ich oznakowania.
Data aktu: 10/09/2002
Data ogłoszenia: 23/10/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004