Wymagania, jakim powinny odpowiadać morskie wody wewnętrzne i wody przybrzeżne będące środowiskiem życia skorupiaków i mięczaków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 4 października 2002 r.
w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać morskie wody wewnętrzne i wody przybrzeżne będące środowiskiem życia skorupiaków i mięczaków.

Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania, jakim powinny odpowiadać morskie wody wewnętrzne i wody przybrzeżne będące środowiskiem życia skorupiaków i mięczaków;
2)
częstotliwość pobierania próbek wód, o których mowa w pkt 1, metodyki referencyjne analiz oraz sposób oceny, czy wody odpowiadają wymaganym warunkom.
§  2. 
1. 
Wymagania, jakim powinny odpowiadać wody, o których mowa w § 1 pkt 1, minimalną częstotliwość pobierania próbek tych wód oraz metodyki referencyjne analiz określa załącznik do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 4.
2. 
Dopuszcza się odstępstwa od wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia, wyłącznie w przypadkach wystąpienia wyjątkowych warunków pogody, takich jak intensywne opady atmosferyczne, intensywne topnienie śniegu, wysoka temperatura powietrza oraz susza.
§  3. 
Miejsca pobierania próbek wód do badań, odległości tych miejsc od najbliższego punktu wprowadzania zanieczyszczeń, częstotliwość pobierania próbek oraz głębokość, na której próbki mają być pobierane, ustala się na podstawie rozpoznania specyficznych, lokalnych warunków środowiska w regionie wodnym.
§  4. 
Wody spełniają wymagania, określone w załączniku do rozporządzenia, jeżeli w wyniku pobierania próbek stale w tym samym miejscu w okresie 12 miesięcy, z częstotliwością nie mniejszą niż określona w załączniku do rozporządzenia:
1)
w 100% próbek zostały spełnione wymagania dotyczące wskaźników: "substancje chlorowcoorganiczne" i "metale";
2)
w 95% próbek zostały spełnione wymagania dotyczące wskaźników: "zasolenie" i "tlen rozpuszczony";
3)
w 75% próbek zostały spełnione wymagania dotyczące pozostałych wskaźników wymienionych w załączniku do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy badanie wykaże, że wartości wskaźników jakości wody są lepsze niż wartości tych wskaźników określone w załączniku do rozporządzenia, częstotliwość pobierania próbek tej wody i pomiaru wartości tych wskaźników może zostać zmniejszona.
2. 
Jeżeli częstotliwość pobierania próbek jest mniejsza niż określona w załączniku do rozporządzenia, wymagania, jakim powinny odpowiadać wody, o których mowa w § 1 pkt 1, powinny być spełnione w każdej próbce.
3. 
Regularnych badań wody nie przeprowadza się, jeżeli woda jest niezanieczyszczona i nie ma ryzyka pogorszenia jej jakości.
4. 
W przypadku gdy badanie wody wykaże, że wartości wskaźników jakości wody są gorsze niż wartości tych wskaźników określone w załączniku do rozporządzenia, należy ustalić, czy jest to wynikiem przypadku, skutkiem zjawiska naturalnego czy też zanieczyszczenia wody.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. z 2002 r. Nr 85, poz. 766).

ZAŁĄCZNIK

WYMAGANIA, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ MORSKIE WODY WEWNĘTRZNE I WODY PRZYBRZEŻNE BĘDĄCE ŚRODOWISKIEM ŻYCIA SKORUPIAKÓW I MIĘCZAKÓW, MINIMALNA CZĘSTOTLIWOŚĆ POBIERANIA PRÓBEK TYCH WÓD ORAZ METODYKI REFERENCYJNE ANALIZ

Lp. Wskaźniki jakości wody Wymagania dotyczące morskich wód wewnętrznych i wód przybrzeżnych Metodyki referencyjne analiz Minimalna częstotliwość pobierania próbek
1 2 3 4 5
1 Odczyn pH od 7 do 9 Elektrometria, pomiar in situ podczas pobierania próbki Co kwartał
2 Temperatura Wprowadzanie zanieczyszczenia cieplnego nie może powodować wzrostu temperatury wody o więcej niż 2°C w stosunku do temperatury wody, do której nie następuje wprowadzenie zanieczyszczenia cieplnego Termometria, pomiar in situ podczas pobierania próbki Co kwartał
3 Barwa

(po filtracji)

Wprowadzanie ścieków nie może powodować wzrostu barwy wody po filtracji o więcej niż 10 mg/l Pt w stosunku do barwy wody, do której ścieki nie są wprowadzane Filtracja przez membranę 0,45 μm,

fotometria z zastosowaniem skali platynowo-kobaltowej

Co kwartał
4 Zawiesina ogólna Wprowadzanie ścieków nie może powodować wzrostu zawartości zawiesiny ogólnej w wodzie o więcej niż 30% w stosunku do zawartości zawiesiny w wodzie, do której ścieki nie są wprowadzane Filtracja przez membranę 0,45 μm lub odwirowanie (przynajmniej przez pięć minut ze średnim przyśpieszeniem 2800-3200 g), suszenie w temperaturze 105°C i ważenie Co kwartał
5 Zasolenie 1) Nie większe niż 40 ‰

2) Wprowadzanie ścieków nie może

powodować zwiększenia zasolenia wody

o więcej niż 10% w stosunku do wody,

do której ścieki nie są wprowadzane

Konduktometria Co miesiąc
6 Tlen rozpuszczony (stopień nasycenia) 1) Co najmniej 80 % (wartość

średnioroczna)

2) Pojedynczy pomiar nie może wskazywać

wartości mniejszej niż 60 %

Metoda Winklera lub elektrod specyficznych

(metoda elektrochemiczna)

Co miesiąc.

W dniu pobierania próbek powinna być pobrana przynajmniej jedna próbka w okresie najniższego nasycenia wody tlenem. Jeżeli można spodziewać się znacznych wahań stężenia tlenu, powinny być pobrane przynajmniej dwie próbki w ciągu doby

7 Węglowodory ropopochodne Nie mogą być obecne w wodzie w ilościach powodujących: Badanie wzrokowe Co kwartał
- powstawanie widocznej warstwy na powierzchni wody lub osadu na skorupiakach
- szkodliwe skutki dla skorupiaków lub mięczaków
8 Substancje chlorowco -organiczne Stężenie każdej substancji w mięsie skorupiaków powinno być tak ograniczone, aby zapewniona była wysoka jakość produktów wytwarzanych ze skorupiaków i mięczaków Chromatografia gazowa po ekstrakcji odpowiednimi rozpuszczalnikami i oczyszczeniu Co pół roku
9 Metale:

Srebro Ag

Arsen As

Kadm Cd

Chrom Cr

Miedź Cu

Rtęć Hg

Nikiel Ni

Ołów Pb

Cynk Zn

Stężenie każdej substancji w mięsie skorupiaków powinno być tak ograniczone, aby zapewniona była wysoka jakość produktów wytwarzanych ze skorupiaków i mięczaków Spektrometria absorpcji atomowej poprzedzona, tam gdzie jest to właściwe, zagęszczeniem lub ekstrakcją Co pół roku
10 Liczba bakterii coli typu kałowego Nie więcej niż 300 w 1 ml w mięsie skorupiaków i mięczaków oraz w ich płynach fizjologicznych Metoda fermentacji w podłożach płynnych, w trzech probówkach dla każdego z co najmniej trzech różnych rozcieńczeń. Przeszczepienie hodowli pozytywnych na podłoże potwierdzające. Obliczenie NPL (najbardziej prawdopodobnej liczby) bakterii. Inkubacja w temperaturze 44°C ± 0,5 °C Co kwartał
11 Substancje wpływające na smak skorupiaków lub mięczaków Stężenie mniejsze od stężenia, które może pogorszyć smak skorupiaków lub mięczaków Badanie smakowe skorupiaków i mięczaków Tylko wtedy, gdy spodziewana jest obecność takich substancji

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024