Wymagania, jakim powinny odpowiadać wody śródlądowe będące środowiskiem życia ryb w warunkach naturalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 4 października 2002 r.
w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wody śródlądowe będące środowiskiem życia ryb w warunkach naturalnych.

Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania, jakim powinny odpowiadać wody śródlądowe będące środowiskiem życia ryb łososiowatych i karpiowatych w warunkach naturalnych;
2)
częstotliwość pobierania próbek wód, o których mowa w pkt 1, metodyki referencyjne analiz i sposób oceny, czy wody odpowiadają wymaganym warunkom.
2. 
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do wód w urządzeniach wodnych służących do chowu lub hodowli ryb oraz wód stojących uznanych za obręb hodowlany na podstawie ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229).
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wodach dla ryb:
1)
łososiowatych - oznacza to wody, które stanowią lub mogą stanowić środowisko życia populacji ryb należących do rodzaju Salmo spp., rodziny Coregonidae (Coregonus) lub gatunku lipień (Thymallus thymallus);
2)
karpiowatych - oznacza to wody, które stanowią lub mogą stanowić środowisko życia populacji ryb należących do rodziny karpiowatych (Cyprinidae) lub innych gatunków, takich jak szczupak (Esox lucius), okoń (Perca fluviatilis) oraz węgorz (Anguilla anguilla).
§  3. 
1. 
Wymagania, jakim powinny odpowiadać wody, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, minimalną częstotliwość pobierania próbek tych wód oraz metodyki referencyjne analiz określa załącznik do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 5.
2. 
Dopuszcza się odstępstwa od wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia wyłącznie w przypadkach, gdy wymagania te nie są spełniane na skutek naturalnego wzbogacania wody w pewne substancje, w taki sposób, że wartości określone w załączniku do rozporządzenia nie są osiągane, przy czym naturalne wzbogacanie oznacza samoczynny proces (bez interwencji człowieka), podczas którego zbiornik lub ciek wodny zasilany jest z gleby przez substancje w niej zawarte.
§  4. 
Miejsca pobierania próbek wody do badań, odległości tych miejsc od punktów zrzutu zanieczyszczeń oraz głębokość, na której próbki tych wód mają być pobierane, ustala się na podstawie rozpoznania specyficznych lokalnych warunków środowiska w danym regionie wodnym.
§  5. 
1. 
Woda spełnia wymagania określone w załączniku do rozporządzenia, jeżeli w wyniku pobierania próbek stale w tym samym miejscu w okresie 12 miesięcy, z częstotliwością nie mniejszą niż określona w załączniku do rozporządzenia:
1)
w 95% próbek zostały spełnione wymagania dotyczące tej wody w zakresie wskaźników: wartości pH, pięciodobowego biochemicznego zapotrzebowania na tlen (BZT5), amoniaku, azotu amonowego, azotynów, całkowitego chloru pozostałego, cynku ogólnego i miedzi rozpuszczonej; jeżeli próbki do oznaczania powyższych wskaźników były pobierane z częstotliwością mniejszą niż 1 próbka na miesiąc, wymagania dotyczące tych wskaźników muszą być spełnione w każdej próbce;
2)
wymagania w zakresie temperatury były spełniane w okresach stanowiących łącznie co najmniej 98% czasu;
3)
w 50% próbek zostały spełnione wymagania w zakresie rozpuszczonego tlenu;
4)
zostało spełnione wymaganie dotyczące średniorocznej wartości zawiesiny ogólnej.
2. 
Dokonując obliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, nie uwzględnia się wyników analiz niespełniających wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia, jeżeli naruszenie wymagań nastąpiło na skutek powodzi lub innych klęsk żywiołowych.
3. 
Dokonując obliczenia średniorocznej wartości zawiesiny ogólnej, dopuszcza się pominięcie wyników analiz z próbek pobranych podczas wyjątkowych warunków pogodowych, takich jak intensywne opady atmosferyczne, intensywne topnienie śniegu oraz susza.
§  6. 
1. 
W przypadku gdy badanie wykaże, że wartości wskaźników jakości wody są lepsze niż wartości tych wskaźników określone w załączniku do rozporządzenia, częstotliwość pobierania próbek wody i pomiaru wartości tych wskaźników może zostać zmniejszona.
2. 
Regularnych badań wody nie przeprowadza się, jeżeli woda jest niezanieczyszczona i nie ma ryzyka pogorszenia jej jakości.
3. 
W przypadku gdy badanie wody wykaże, że wartości wskaźników jakości wody są gorsze niż wartości tych wskaźników określone w załączniku do rozporządzenia, należy ustalić, czy jest to wynikiem błędów w pomiarach, skutkiem zjawiska naturalnego czy też zanieczyszczenia wody.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______
1)
Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. z 2002 r. Nr 85, poz. 766).

ZAŁĄCZNIK

WYMAGANIA, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ WODY ŚRÓDLĄDOWE BĘDĄCE ŚRODOWISKIEM ŻYCIA RYB ŁOSOSIOWATYCH I KARPIOWATYCH W WARUNKACH NATURALNYCH, MINIMALNA CZĘSTOTLIWOŚĆ POBIERANIA PRÓBEK TYCH WÓD ORAZ METODYKI REFERENCYJNE ANALIZ

Lp. Wskaźniki jakości wody Wymagania dotyczące wód śródlądowych będących środowiskiem życia ryb Metodyki referencyjne analiz Minimalna częstotliwość pobierania próbek lub badania
Łososiowatych Karpiowatych
1 2 3 4 5
1 Temperatura 1) Temperatura mierzona poniżej punktu

wprowadzenia zanieczyszczenia cieplnego

(na skraju strefy mieszania) nie może

różnić się od temperatury niezależnej od

tego zanieczyszczenia więcej niż o:

Termometria Co tydzień powyżej i poniżej wprowadzenia zanieczyszczenia cieplnego
1,5°C 3°C
2) Zanieczyszczenie cieplne nie może

powodować przekroczenia poniżej punktu

wprowadzenia tego zanieczyszczenia (na

skraju strefy mieszania) temperatury:

21,5°C

10°C1)

28°C

10°C1)

2 Tlen rozpuszczony 50% ≥9 mg O2/l

100%≥7 mg O2/l

50%≥8 mg O2/l

100%≥5 mg O2/l

Metoda Winklera lub elektrod specyficznych (metoda elektrochemiczna) Co miesiąc.

W dniu pobierania próbek powinna być pobrana przynajmniej jedna próbka w okresie najniższego nasycenia wody tlenem. Jeżeli można spodziewać się znacznych wahań stężenia tlenu, powinny być pobrane przynajmniej dwie próbki w ciągu doby

3 pH od 6 do 9 Elektrometria Co miesiąc
Sztuczne wahania odczynu, nieprzekraczające ±0,5 jednostki pH w stosunku do wartości pierwotnych, są dopuszczalne pod warunkiem, że wahania te nie zwiększą szkodliwości substancji obecnych w wodzie
4 Zawiesiny ogólne Wartość średnioroczna nie większa niż 25 mg/l. Powyższa wartość nie odnosi się do zawiesin zawierających substancje niebezpieczne Filtracja przez membranę 0,45 μm lub odwirowanie (przynajmniej 5 minut ze średnim przyśpieszeniem 2.800 do 3.200 g), suszenie w temperaturze 105°C i ważenie Co miesiąc
5 BZT5 Nie więcej niż: Oznaczanie tlenu Co miesiąc
3 mg/l O2 6 mg/l O2 rozpuszczonego przed i po pięciu dniach inkubacji w temperaturze 20°C±1°C w całkowitej ciemności, bez dodatku inhibitora nitryfikacji
6 Fosfor ogólny Nie więcej niż: Cząsteczkowa Co miesiąc
0,2 mg PO4/l*) 0,4 mg PO4/l*) spektrofotometria absorpcyjna
*) W przypadku jezior o średniej głębokości od 18 m do 300 m obciążenie nie większe niż obliczone według wzoru: L≤10Z/Tw (1-ÖTw), gdzie:

L - obciążenie wyrażone w mg P na metr kwadratowy powierzchni jeziora w ciągu roku,

Z - średnia głębokość jeziora w metrach,

Tw - teoretyczny czas wymiany wody w jeziorze w latach.

1 2 3 4 5
7 Azotyny Nie więcej niż: Cząsteczkowa Co miesiąc
0,01 mg NO2/l 0,03 mg NO2/l spektrofotometria absorpcyjna
8 Związki fenolowe Stężenie mniejsze od stężenia, które może pogorszyć smak ryb Badanie smakowe Badanie powinno być przeprowadzone tylko wtedy, gdy jest spodziewana obecność związków fenolowych
2 mg C6H5OH/l w wodzie
9 Węglowodory ropopochodne Nie mogą być obecne w wodzie w ilościach powodujących: Badanie wzrokowe Co miesiąc
- pogorszenie smaku ryb,

- tworzenie widocznej warstwy na

powierzchni wody lub powłok w łożyskach

cieków albo zbiorników wodnych,

- szkodliwe skutki dla ryb

Badanie smakowe Łącznie z badaniem wzrokowym, jeżeli jest spodziewana obecność węglowodorów ropopochodnych w wodzie
3 mg/l
10 Niejonowy Nie więcej niż: Cząsteczkowa Co miesiąc
amoniak 0,025 mg/l 0,025 mg/l spektrofotometria
Dopuszczalne są niewielkie i krótkotrwałe przekroczenia powyższych wartości w ciągu doby absorpcyjna z wykorzystaniem błękitu indofenolowego lub metoda Nesslera połączona z oznaczaniem pH i temperatury
11 Azot amonowy Nie więcej niż 0,78 mg N-NH4/l
12 Całkowity chlor pozostały Nie więcej niż 0,005 mg HOCL/l.

Powyższa wartość odpowiada odczynowi pH 6,0. Przy wyższym odczynie pH można uznać większe stężenia całkowitego chloru pozostałego

Metoda DPD (dietyl-p-fenylenediamen) Co miesiąc
13 Cynk ogólny Nie więcej niż: Atomowa Co miesiąc
0,3 mg/l Zn2) 1 mg/l Zn2) spektrofotometria absorpcyjna
14 Miedź rozpuszczona Nie więcej niż 0,04 mg/l Cu3) Atomowa spektrofotometria absorpcyjna Co miesiąc

1) Wartość dopuszczalna temperatury równa 10°C ma zastosowanie jedynie do okresów rozrodu i rozwoju narybku gatunków ryb, które wymagają zimnej wody do rozmnażania i tylko do wód, w których mogą znajdować się takie gatunki.

2) Wartości odpowiadają twardości wody 100 mg/l CaCO3. Odpowiednie wartości dla pozostałych twardości wody są podane w poniższej tabeli:

Dopuszczalne stężenie cynku w mg/l Zn Twardość wody w mg/l CaCO3
10 50 100 500
w wodach dla ryb łososiowatych nie więcej niż: 0,03 0,2 0,3 0,5
w wodach dla ryb karpiowatych nie więcej niż: 0,3 0,7 1,0 2,0

3) Wartości odpowiadające twardości wody 100 mg/l CaCO3. Odpowiednie wartości dla pozostałych twardości wody są podane w poniższej tabeli:

Twardość wody w mg/l CaCO3
Dopuszczalne stężenie miedzi rozpuszczonej w 10 50 100 300
wodzie, mg/l Cu 0,0054) 0,022 0,04 0,112

4) Obecność ryb w wodach zawierających większe stężenia miedzi może wskazywać na przewagę rozpuszczonych kompleksów miedzioorganicznych.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024