Dopuszczalność pomocy publicznej w sektorze budownictwa okrętowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 2002 r.
w sprawie dopuszczalności pomocy publicznej w sektorze budownictwa okrętowego.

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres i maksymalne wielkości oraz szczegółowe warunki dopuszczalności pomocy publicznej w sektorze budownictwa okrętowego.
§  2.
1.
Rozporządzenie stosuje się do przedsiębiorców prowadzących, określoną zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 października 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 128, poz. 829, z 1998 r. Nr 143, poz. 918, z 1999 r. Nr 92, poz. 1047 oraz z 2001 r. Nr 12, poz. 93), działalność obejmującą:
1)
produkcję statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 100 GT (PKD 35.11.A),
2)
naprawę i konserwację statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 100 GT (PKD 35.11.B),
3)
generalną odbudowę statków pełnomorskich o pojemności nie mniejszej niż 1.000 GT (PKD 35.11.B)

- w zakresie tej działalności.

2.
Rozporządzenie stosuje się również do przedsiębiorców powiązanych, w zakresie działalności, o której mowa w ust. 1.
3.
Przez przedsiębiorcę powiązanego, o którym mowa w ust. 2, rozumie się przedsiębiorcę:
1)
który posiada co najmniej 25% akcji lub udziałów w kapitale przedsiębiorcy prowadzącego działalność określoną w ust. 1 lub
2)
którego co najmniej 25% kapitału zakładowego należy do przedsiębiorcy prowadzącego działalność określoną w ust. 1.
§  3.
Rozporządzenia nie stosuje się do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie budowy okrętów, które ze względu na swoje podstawowe cechy konstrukcyjne i możliwości są przeznaczone wyłącznie do celów wojskowych.
§  4.
Dopuszczalna jest pomoc publiczna:
1)
na restrukturyzację przedsiębiorstw;
2)
doraźna;
3)
na prace badawczo-rozwojowe;
4)
na ochronę środowiska;
5)
na szkolenia na potrzeby określonych przedsiębiorców, bezpośrednio związane z rozwojem ich przedsiębiorstw;
6)
na pokrycie kosztów bieżącej działalności przedsiębiorcy;
7)
na całkowite lub częściowe zaprzestanie przez przedsiębiorcę prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1;
8)
na inwestycje.
§  5.
Pomoc publiczna, o której mowa w § 4 pkt 3-5, jest dopuszczalna na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, zwanej dalej "ustawą", oraz odpowiednio w przepisach wykonawczych, wydanych na podstawie art. 16 ust. 3, art. 19 ust. 2 oraz art. 20 ust. 6 ustawy.
§  6.
1.
Pomoc publiczna doraźna i na restrukturyzację przedsiębiorstw jest dopuszczalna na zasadach określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Warunkiem dopuszczalności pomocy na restrukturyzację jest nieodwracalne zmniejszenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorcy, polegające na niewykorzystywaniu tych zdolności do prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, przez okres co najmniej 10 lat od dnia udzielenia pomocy, chyba że będą one wykorzystywane do prowadzenia działalności innej niż określona w § 2 ust. 1.
3.
Przy ocenie stopnia zmniejszenia zdolności produkcyjnych uwzględnia się wielkość produkcji, wyrażonej w jednostkach CGT, w okresie 5 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy.
4.
Pomoc na restrukturyzację przedsiębiorstw może być udzielona wyłącznie jeden raz.
§  7.
1.
Dopuszczalna jest pomoc publiczna na pokrycie kosztów bieżącej działalności przedsiębiorcy polegająca na wspieraniu zawierania i realizacji kontraktów w zakresie produkcji lub generalnej odbudowy:
1)
kontenerowców;
2)
chemikaliowców;
3)
produktowców;
4)
tankowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego.
2.
Warunkiem uzyskania pomocy, o której mowa w ust. 1, jest uprawdopodobnienie przez przedsiębiorcę ubiegającego się o pomoc, że o kontrakt ubiega się bądź ubiegał się również przedsiębiorca - mający siedzibę na terytorium innego państwa, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie prowadzenia polityki naruszającej umowy międzynarodowe w zakresie konkurencji, których stroną jest Wspólnota Europejska - oferujący niższą cenę niż cena zaproponowana przez przedsiębiorcę ubiegającego się o pomoc.
3.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być udzielana po ogłoszeniu przez Komisję Europejską informacji o wszczęciu postępowania przeciwko państwu, określonemu w ust. 2, polegającego na złożeniu wniosku w sprawie dokonania konsultacji, zgodnie z Porozumieniem o Zasadach i Procedurach Regulujących Rozstrzyganie Sporów Światowej Organizacji Handlu.
4.
Maksymalna wielkość pomocy, o której mowa w ust. 1, wynosi 6% wartości kontraktu, która stanowi ostatecznie uzyskaną cenę powiększoną o kwotę planowanej pomocy.
5.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, może być udzielana nie dłużej niż 1 miesiąc po ogłoszeniu przez Komisję Europejską informacji o rozstrzygnięciu sporu w postępowaniu, o którym mowa w ust. 3.
§  8.
1.
Dopuszczalna jest pomoc publiczna na całkowite, z zastrzeżeniem § 9, lub częściowe zaprzestanie przez przedsiębiorcę prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, przeznaczona na pokrycie kosztów:
1)
osłon socjalnych wypłacanych przez przedsiębiorcę pracownikom zwalnianym z pracy lub przechodzącym na wcześniejszą emeryturę;
2)
usług doradczych dla pracowników zwolnionych, pracowników, którzy mają zostać zwolnieni, lub dla pracowników, którzy mają odejść na wcześniejszą emeryturę, mających rozpocząć własną działalność gospodarczą, niezwiązaną z działalnością określoną w § 2 ust. 1;
3)
przekwalifikowania pracowników;
4)
przebudowy budynków oraz dostosowania urządzeń i infrastruktury technicznej do wykorzystania w działalności innej niż określona w § 2 ust. 1.
2.
Warunkiem udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jest niepodejmowanie działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, której przedsiębiorca zaprzestał, przez okres co najmniej 10 lat od dnia zaprzestania prowadzenia tej działalności.
3.
Wielkość pomocy, o której mowa w ust. 1, nie może przekroczyć łącznej wielkości kosztów wymienionych w tym przepisie.
§  9.
1.
Dopuszczalna jest także pomoc publiczna na całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, przeznaczona na pokrycie innych kosztów niż określone w § 8.
2.
Wielkość pomocy, o której mowa w ust. 1, nie może przekraczać wyższej z następujących wielkości:
1)
zdyskontowanej wartości przewidywanych kosztów stałych przedsiębiorcy w okresie 3 lat, pomniejszonej o korzyści uzyskane z tytułu likwidacji działalności w zakresie sektora budownictwa okrętowego;
2)
wartości księgowej netto likwidowanych urządzeń.
3.
Pomoc, o której mowa w ust. 1, przeznaczona na dokończenie rozpoczętych prac w zakresie produkcji, naprawy i konserwacji lub generalnej odbudowy statków, jest dopuszczalna w formie pożyczek lub kredytów, a także poręczeń lub gwarancji, w wysokości niezbędnej do zakończenia prowadzonych prac, pod warunkiem że większość tych prac została wykonana.
4.
Warunkiem udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jest niepodejmowanie działalności, o której mowa w § 2 ust. 1, przez okres co najmniej 10 lat od dnia zaprzestania prowadzenia tej działalności.
§  10.
1.
Dopuszczalna jest pomoc publiczna na inwestycje przeznaczona na:
1)
innowacje;
2)
modernizację lub racjonalizację, na obszarach określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy.
2.
Warunkiem udzielenia pomocy jest:
1)
w zakresie pomocy, określonej w ust. 1 pkt 1, wprowadzanie na skalę przemysłową nowych wyrobów i procesów produkcyjnych;
2)
w zakresie pomocy, określonej w ust. 1 pkt 2, zwiększenie wydajności istniejących urządzeń.
3.
Pomoc, określona w ust. 1 pkt 2, nie może być związana z restrukturyzacją finansową przedsiębiorców.
4.
Maksymalna intensywność pomocy wynosi:
1)
10% łącznych kosztów związanych z działalnością konstrukcyjną i inwestycjami, poniesionych bezpośrednio i wyłącznie na finansowanie innowacyjnej części projektu - w przypadku pomocy określonej w ust. 1 pkt 1;
2)
22,5% kosztów określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy - w przypadku pomocy określonej w ust. 1 pkt 2.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 lutego 2001 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w sektorze budownictwa okrętowego (Dz. U. Nr 28, poz. 304).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024