Warunki produkcji oraz sposób dystrybucji tablic rejestracyjnych i znaków legalizacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 14 listopada 2002 r.
w sprawie warunków produkcji oraz sposobu dystrybucji tablic rejestracyjnych i znaków legalizacyjnych.

Na podstawie art. 75c pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649, z 2001 r. Nr 27, poz. 298, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 129, poz. 1444 i Nr 130, poz. 1452 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804, Nr 113, poz. 984 i Nr 183, poz. 1524) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki produkcji i szczegółowy sposób dystrybucji tablic rejestracyjnych i znaków legalizacyjnych;
2)
sposób prowadzenia ewidencji:
a)
materiałów służących do produkcji tablic rejestracyjnych,
b)
wyprodukowanych i sprzedanych tablic rejestracyjnych.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"ustawie" - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2)
"producencie tablic" - rozumie się przez to przedsiębiorcę, o którym mowa w art. 75a ust. 2 ustawy;
3)
"organie rejestrującym" - rozumie się przez to odpowiednio starostę, Wojewodę Mazowieckiego oraz organy dokonujące rejestracji pojazdów, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy;
4)
"znakach legalizacyjnych" - rozumie się przez to znaki legalizacyjne, o których mowa w przepisach w sprawie legalizacji tablic rejestracyjnych.

Rozdział  2

Produkcja i dystrybucja tablic rejestracyjnych

§  3.
1.
Tablice rejestracyjne produkuje się w zakładzie lub w wyodrębnionej jego części, w których mogą być produkowane, przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, także inne tablice i oznaczenia pojazdów, określone w odrębnych przepisach.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy producenta tablic, o którym mowa w art. 75a ust. 2 pkt 4 ustawy.
3.
W zakładzie, w którym produkowane są tablice rejestracyjne, wydziela się część produkcyjną oraz część magazynową, które zabezpiecza się przed dostępem osób nieupoważnionych.
4.
Do produkcji tablic rejestracyjnych wykorzystuje się wyłącznie maszyny, urządzenia i wyposażenie zapewniające przebieg procesów produkcyjnych gwarantujący wykonanie tablic rejestracyjnych zgodnie z wzorami i warunkami technicznymi określonymi w przepisach w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
5.
Producent tablic obowiązany jest do prowadzenia kontroli wyprodukowanych tablic rejestracyjnych w zakresie ich zgodności z wzorami i warunkami technicznymi, określonymi w przepisach w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
§  4.
Do produkcji tablic rejestracyjnych używa się wyłącznie materiałów odpowiadających warunkom technicznym, określonym w przepisach w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
§  5.
1.
Producent tablic prowadzi, odpowiednio do zakresu wykonywanej produkcji tablic rejestracyjnych, ewidencje, o których mowa w art. 75a ust. 8 ustawy.
2.
W ewidencji materiałów służących do produkcji tablic rejestracyjnych zamieszcza się informacje o ilości wyprodukowanej, sprzedanej oraz posiadanej folii odblaskowej używanej do produkcji tych tablic, której wzory i warunki techniczne określają przepisy w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów.
3.
W ewidencji wyprodukowanych tablic rejestracyjnych zamieszcza się informacje o ilości wyprodukowanych oraz posiadanych tablic rejestracyjnych:
1)
bez wytłoczonych numerów rejestracyjnych, z wyszczególnieniem tablic rejestracyjnych, o których mowa w § 7;
2)
z wytłoczonymi numerami rejestracyjnymi, z wyszczególnieniem tablic rejestracyjnych, o których mowa w § 7.
4.
W ewidencji sprzedanych tablic rejestracyjnych zamieszcza się informacje o ilości sprzedanych tablic rejestracyjnych:
1)
bez wytłoczonych numerów rejestracyjnych;
2)
z wytłoczonymi numerami rejestracyjnymi.
5.
Podstawą do zamieszczenia lub zmiany danych zawartych w ewidencji są odpowiednio dokumenty potwierdzające wyprodukowanie, nabycie, sprzedaż lub zniszczenie tablic rejestracyjnych lub materiałów służących do ich produkcji.
6.
Do prowadzenia ewidencji oraz składania i realizacji zamówień, o których mowa w art. 75a ust. 6 ustawy, wykorzystuje się katalog kodów oznaczeń tablic rejestracyjnych oraz materiałów służących do ich produkcji, który określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
7.
Szczegółowy sposób prowadzenia ewidencji, o których mowa w ust. 2-4, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
Tablice rejestracyjne z wytłoczonymi numerami rejestracyjnymi producent sprzedaje w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych, na których zamieszcza się nazwę producenta tablic oraz specyfikację zawartości opakowania, w szczególności ilość tablic i zakres numerów rejestracyjnych.
§  7.
1.
Wyprodukowane tablice rejestracyjne nieodpowiadające wzorom lub wymaganym warunkom technicznym oraz tablice rejestracyjne wyprodukowane niezgodnie z zamówieniem, o którym mowa w art. 75a ust. 6 ustawy, podlegają zniszczeniu przez producenta tablic na jego koszt, w sposób uniemożliwiający ich użycie.
2.
Producent tablic sporządza protokół zniszczenia tablic rejestracyjnych, o których mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Tablice rejestracyjne z wytłoczonymi numerami rejestracyjnymi producent, z zastrzeżeniem ust. 2, dostarcza do organów rejestrujących w sposób gwarantujący terminowość dostaw oraz bezpieczeństwo transportu.
2.
Organ rejestrujący, o którym mowa w art. 73 ust. 3 ustawy, może przez upoważnionego przedstawiciela tego organu dokonać odbioru tablic rejestracyjnych u producenta z zachowaniem zasad bezpieczeństwa transportu.
3.
Zasady transportu tablic rejestracyjnych bez wytłoczonych numerów rejestracyjnych oraz materiałów służących do ich produkcji ustalają producenci tablic w umowach, które określają sposób i środki transportu oraz zasady jego bezpieczeństwa.
§  9.
1.
Producent tablic, który zakończył działalność gospodarczą w zakresie produkcji tablic rejestracyjnych, obowiązany jest zniszczyć lub przekazać innemu producentowi tablic posiadane tablice rejestracyjne i materiały służące do ich produkcji.
2.
Przepis § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 1
 Ewidencje, o których mowa w § 5, przekazuje się organowi właściwemu do wydania zezwolenia, o którym mowa w art. 75a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Rozdział  3

Produkcja i dystrybucja znaków legalizacyjnych

§  10.
1.
Producent znaków legalizacyjnych zapewnia przebieg procesów produkcyjnych gwarantujący wykonanie znaków legalizacyjnych odpowiadających wzorom i warunkom technicznym określonym w przepisach w sprawie legalizacji tablic rejestracyjnych.
2.
W zakładzie, w którym produkowane są znaki legalizacyjne, wydziela się część produkcyjną oraz część magazynową, które zabezpiecza się przed dostępem osób nieupoważnionych.
3.
Producent znaków legalizacyjnych obowiązany jest do prowadzenia kontroli wyprodukowanych znaków legalizacyjnych w zakresie ich zgodności z wzorami i warunkami technicznymi określonymi w przepisach w sprawie legalizacji tablic rejestracyjnych.
§  11.
1.
Znaki legalizacyjne, z zastrzeżeniem ust. 2, sprzedaje się banderolowane w opakowaniach zbiorczych, na których zamieszcza się nazwę ich producenta oraz specyfikację zawartości opakowania, w szczególności ilość i zakres numerowy znaków legalizacyjnych.
2.
Zakresu numerowego znaków legalizacyjnych nie podaje się dla nalepek na tablice rejestracyjne tymczasowe.
§  12.
1.
Znaki legalizacyjne mogą być produkowane wyłącznie na zamówienie organów rejestrujących.
2.
Producent znaków legalizacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 3, dostarcza je do organów rejestrujących w sposób gwarantujący terminowość dostaw oraz bezpieczeństwo transportu.
3.
Organ rejestrujący może dokonać odbioru znaków legalizacyjnych u producenta tych znaków, przez upoważnionego przedstawiciela tego organu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa transportu.
§  13.
1.
Wyprodukowane znaki legalizacyjne nieodpowiadające określonemu wzorowi lub wymaganym warunkom technicznym podlegają zniszczeniu przez ich producenta na jego koszt, w sposób uniemożliwiający ich użycie.
2.
Producent znaków legalizacyjnych, o których mowa w ust. 1, sporządza protokół zniszczenia tych znaków.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14.
Posiadane przez producenta tablic tablice rejestracyjne oraz materiały służące do ich produkcji wyprodukowane przed dniem 1 stycznia 2003 r. wpisuje się do ewidencji, o której mowa w § 5, jako stan początkowy, określając ilość tablic i materiałów na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 5, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
________

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 2

KATALOG KODÓW OZNACZEŃ TABLIC REJESTRACYJNYCH ORAZ MATERIAŁÓW SŁUŻĄCYCH DO ICH PRODUKCJI

Tabela nr 1. Kody oznaczeń materiałów do produkcji tablic rejestracyjnych
Lp. Rodzaj materiału służącego do produkcji tablic rejestracyjnych Kod rodzaju Odmiana tablic rejestracyjnych Kod rodzaju i odmiany
1 2 3 4 5
1 Folia do tablic jednorzędowych 101 tło białe 101a
tło niebieskie 101b
tło żółte 101c
2 Folia do tablic dwurzędowych 102 tło białe 102a
tło niebieskie 102b
tło żółte 102c
3 Folia do tablic motocyklowych 103 tło białe 103a
tło niebieskie 103b
tło żółte 103c
4 Folia do tablic motorowerowych 104 tło białe 104a
tło niebieskie 104b

Tabela nr 2. Kody oznaczeń tablic rejestracyjnych

Lp. Rodzaj tablic rejestracyjnych Kod rodzaju Odmiana tablic rejestracyjnych Kod rodzaju i odmiany
1 2 3 4 5
1 Jednorzędowa bez numerów 01 tło białe 01a
tło niebieskie 01b
tło żółte 01c
2 Dwurzędowa bez numerów 02 tło białe 02a
tło niebieskie 02b
tło żółte 02c
3 Motocyklowa bez numerów 03 tło białe 03a
tło niebieskie 03b
tło żółte 03c
4 Motorowerowa bez numerów 04 tło białe 04a
tło niebieskie 04b
5 Samochodowa zwyczajna 11 2 litery, 5 cyfr 11a
jednorzędowa 2 litery, 4 cyfry, 1 litera 11b
2 litery, 3 cyfry, 2 litery 11c
3 litery, 1 litera, 3 cyfry 11d
3 litery, 1 cyfra, 1 litera, 2 cyfry 11e
3 litery, 2 cyfry, 1 litera, 1 cyfra 11f
3 litery, 2 cyfry, 2 litery 11g
3 litery, 1 cyfra, 2 litery, 1 cyfra 11h
6 Samochodowa zwyczajna 12 2 litery, 5 cyfr 12a
dwurzędowa 2 litery, 4 cyfry, 1 litera 12b
2 litery, 3 cyfry, 2 litery 12c
3 litery, 1 litera, 3 cyfry 12d
3 litery, 1 cyfra, 1 litera, 2 cyfry 12e
3 litery, 2 cyfry, 1 litera, 1 cyfra 12f
3 litery, 2 cyfry, 2 litery 12g
3 litery, 1 cyfra, 2 litery, 1 cyfra 12h
7 Samochodowa indywidualna 21 1 litera, 1 cyfra, 5 znaków 21a
jednorzędowa 1 litera, 1 cyfra, 4 znaki 21b
1 litera, 1 cyfra, 3 znaki 21c
8 Samochodowa indywidualna 22 1 litera, 1 cyfra, 5 znaków 22a
dwurzędowa 1 litera, 1 cyfra, 4 znaki 22b
1 litera, 1 cyfra, 3 znaki 22c
9 Motocyklowa zwyczajna 13 2 litery, 4 cyfry 13a
2 litery, 3 cyfry, 1 litera 13b
3 litery, 1 litera, 3 cyfry 13c
3 litery, 1 cyfra, 1 litera, 2 cyfry 13d
3 litery, 2 cyfry, 1 litera, 1 cyfra 13e
3 litery, 2 cyfry, 2 litery 13f
3 litery, 1 cyfra, 2 litery, 1 cyfra 13g
10 Motocyklowa indywidualna 23 1 litera, 1 cyfra, 5 znaków 23a
1 litera, 1 cyfra, 4 znaki 23b
1 litera, 1 cyfra, 3 znaki 23c
11 Motorowerowa zwyczajna 14 2 litery, 4 cyfry 14a
2 litery, 3 cyfry, 1 litera 14b
3 litery, 1 litera, 3 cyfry 14c
3 litery, 1 cyfra, 1 litera, 2 cyfry 14d
3 litery, 2 cyfry, 1 litera, 1 cyfra 14e
3 litery, 2 cyfry, 2 litery 14f
3 litery, 1 cyfra, 2 litery, 1 cyfra 14g
12 Samochodowa zabytkowa 31 2 litery, 2 cyfry, 1 litera 31a
jednorzędowa 3 litery, 1 cyfra, 1 litera 31b
13 Samochodowa zabytkowa 32 2 litery, 2 cyfry, 1 litera 32a
dwurzędowa 3 litery, 1 cyfra, 1 litera 32b
14 Motocyklowa zabytkowa 33 2 litery, 2 cyfry, 1 litera 33a
3 litery, 1 cyfra, 1 litera 33b
15 Samochodowa tymczasowa 41 1 litera, 1 cyfra, 4 cyfry 41a
jednorzędowa 1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, 1 litera 41b
16 Samochodowa tymczasowa 42 1 litera, 1 cyfra, 4 cyfry 42a
dwurzędowa 1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, 1 litera 42b
17 Motocyklowa tymczasowa 43 1 litera, 1 cyfra, 4 cyfry 43a
1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, 1 litera 43b
18 Motorowerowa tymczasowa 44 1 litera, 1 cyfra, 4 cyfry 44a
1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, 1 litera 44b
19 Samochodowa tymczasowa jednorzędowa badawcza 51 1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, litera B 51
20 Samochodowa tymczasowa dwurzędowa badawcza 52 1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, litera B 52
21 Motocyklowa tymczasowa badawcza 53 1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, litera B 53
22 Motorowerowa tymczasowa badawcza 54 1 litera, 1 cyfra, 3 cyfry, litera B 54
23 Samochodowa dyplomatyczna jednorzędowa 61 1 litera, 6 cyfr 61
24 Samochodowa dyplomatyczna dwurzędowa 62 1 litera, 6 cyfr 62
25 Motocyklowa dyplomatyczna 63 1 litera, 6 cyfr 63
26 Motorowerowa dyplomatyczna 64 1 litera, 6 cyfr 64

ZAŁĄCZNIK Nr 2

SPOSÓB PROWADZENIA EWIDENCJI WYPRODUKOWANYCH I SPRZEDANYCH TABLIC REJESTRACYJNYCH ORAZ MATERIAŁÓW SŁUŻĄCYCH DO ICH PRODUKCJI

1. Ewidencje prowadzi się w tabelach, według poniższego wzoru.

2. Odpowiednio do zakresu prowadzonej produkcji, w tabelach, o których mowa w pkt 1, producent pomija kolumny, które zgodnie z opisem nie dotyczą zakresu wykonywanej przez niego produkcji.

3. W ewidencjach, wpisując ilość tablic lub materiałów służących do ich produkcji, stosuje się odpowiednio następujące jednostki miary:

a)
sztuki (szt.) dla tablic rejestracyjnych,
b)
metry bieżące (m.b.) dla materiałów.

4. W tabeli nr I wpisuje się odpowiednio stan ilościowy tablic lub materiałów służących do ich produkcji na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji i następnie na początek każdego miesiąca.

5. W tabelach nr II i III odpowiednio jako przychody i rozchody wpisuje się kolejno według dokumentów, o których mowa w § 5 ust. 5 rozporządzenia, zmiany ilości posiadanych tablic rejestracyjnych lub materiałów służących do ich produkcji.

6. W tabeli nr IV wpisuje się odpowiednio stan ilościowy tablic lub materiałów służących do ich produkcji na koniec każdego miesiąca oraz na dzień zakończenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji tablic rejestracyjnych.

7. W tabelach nr I i IV pola niewypełniane zakreśla się znakiem "X" lub "-".

WZORY TABEL DO PROWADZENIA EWIDENCJI

wzory

1 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2009 r. (Dz.U.10.14.73) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lutego 2010 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 2009 r. (Dz.U.10.14.73) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 lutego 2010 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024