Ograniczenia w obrocie krajowym substancjami kontrolowanymi wyprodukowanymi lub przywiezionymi z zagranicy oraz ich wykorzystywaniu w działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 25 listopada 2002 r.
w sprawie ograniczeń w obrocie krajowym substancjami kontrolowanymi wyprodukowanymi lub przywiezionymi z zagranicy oraz ich wykorzystywaniu w działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową (Dz. U. Nr 52, poz. 537 i Nr 100, poz. 1085) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z dniem 1 stycznia 2005 r. zakazuje się wprowadzania do obrotu krajowego bromometanu (bromku metylu), a z dniem 1 stycznia 2006 r. zakazuje się jego stosowania, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą bromometanu (bromku metylu):
1)
wprowadzanego do obrotu z przeznaczeniem na eksport do państw będących stronami Poprawek kopenhaskich do Protokołu montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową, sporządzonego w Montrealu dnia 16 września 1987 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 98, poz. 490 i 491), zwanego dalej "Protokołem Montrealskim";
2)
wykorzystywanego jako substrat do produkcji innych substancji, odmiennych w strukturze chemicznej;
3)
wykorzystywanego do prac laboratoryjnych i analitycznych;
4)
wykorzystywanego do zabiegów przedwysyłkowych i kwarantannowych;
5)
wykorzystywanego jako substancja nieodzownego zużycia lub w celu zastosowania krytycznego;
6)
przeznaczonego do zniszczenia.
§  2.
1.
Zakazuje się wprowadzania do obrotu krajowego i wykorzystywania w działalności gospodarczej substancji kontrolowanych, wymienionych w załącznikach nr 1, 2 i 4 do ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową, zwanej dalej "ustawą", w tym zawartych w wyrobach nowych i używanych wyprodukowanych w kraju lub za granicą, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 4.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy substancji:
1)
spełniających warunki dla uznania za substancję nieodzownego zużycia lub zastosowania krytycznego;
2)
wykorzystywanych jako substraty do produkcji innych substancji, odmiennych w strukturze chemicznej;
3)
wykorzystywanych jako czynniki ułatwiające niektóre procesy chemiczne;
4)
wykorzystywanych do prac laboratoryjnych i analitycznych;
5)
pochodzących z odzysku i poddanych wstępnemu oczyszczeniu lub regeneracji, przeznaczonych do naprawy i obsługi istniejących urządzeń i instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, pomp ciepła oraz urządzeń i instalacji gaśniczych - do dnia 31 grudnia 2003 r., chyba że substancje te spełniają warunki określone w pkt 1;
6)
wykorzystywanych do istniejących zastosowań w wojsku, dla których stwierdzono, z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego, brak dostępu do alternatywnych substancji lub technologii lub w przypadku, gdy takie substancje lub technologie nie mogą zostać zastosowane - do dnia 31 grudnia 2008 r.;
7)
wykorzystywanych w hermetycznych urządzeniach, zaprojektowanych do implantacji w ludzkim ciele w celu aplikowania ściśle określonych dawek lekarstw - do dnia 31 grudnia 2004 r.;
8)
przeznaczonych do zniszczenia;
9)
przeznaczonych na eksport do państw będących stronami Protokołu Montrealskiego, w których taki zakaz nie obowiązuje - do dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.
§  3.
1.
Z dniem 1 stycznia 2004 r. zakazuje się wprowadzania do obrotu krajowego i wykorzystywania w działalności gospodarczej substancji kontrolowanych, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, w tym zawartych w wyrobach nowych i używanych wyprodukowanych w kraju lub za granicą, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
Z dniem 1 lipca 2003 r. zakazuje się wprowadzania do obrotu krajowego substancji kontrolowanych, o których mowa w ust. 1, zawartych w:
1)
piankach, prepolimerach do produkcji pianek oraz wyrobach zawierających pianki, z wyjątkiem sztywnych pianek izolacyjnych, prepolimerów do produkcji tych pianek oraz wyrobów zawierających te pianki, dla których zakaz będzie obowiązywał z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej;
2)
rozpuszczalnikach i wyrobach zawierających rozpuszczalniki;
3)
aerozolach lub przeznaczonych do produkcji aerozoli.
3.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy substancji kontrolowanych:
1)
wykorzystywanych jako substraty do produkcji innych substancji odmiennych w strukturze chemicznej;
2)
wykorzystywanych jako czynniki ułatwiające niektóre procesy chemiczne;
3)
wykorzystywanych do prac laboratoryjnych i analitycznych;
4)
spełniających warunki dla uznania za substancję nieodzownego zużycia lub zastosowania krytycznego;
5)
przeznaczonych do precyzyjnego czyszczenia elementów urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz elementów innych urządzeń, stosowanych w przestrzeni powietrznej - do dnia 31 grudnia 2008 r.;
6)
przeznaczonych do naprawy i obsługi istniejących urządzeń i instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła - do dnia 31 grudnia 2009 r., z wyjątkiem pozostających w użytkowaniu, które po tej dacie mogą być naprawiane i obsługiwane przy wykorzystaniu substancji pochodzących z odzysku, poddanych wstępnemu oczyszczeniu lub regeneracji, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2014 r.;
7)
przeznaczonych na eksport do państw będących stronami Protokołu Montrealskiego, w których taki zakaz nie obowiązuje;
8)
wykorzystywanych do produkcji wyrobów przeznaczonych na eksport do państw będących stronami Protokołu Montrealskiego, w których taki zakaz nie obowiązuje;
9)
przeznaczonych do zniszczenia.
4.
Substancje, o których mowa w załączniku nr 1 grupa II do ustawy, zawarte w instalacjach lub urządzeniach gaśniczych stosowanych w obszarach, określonych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie listy obszarów zagrożonych pożarem lub wybuchem, w których zastosowanie substancji kontrolowanych należy uznać za zastosowanie krytyczne (Dz. U. Nr 100, poz. 914), mogą być zastąpione substancjami, o których mowa w ust. 1, jeżeli:
1)
możliwe jest ich całkowite zastąpienie;
2)
odzyskane substancje zostaną poddane zniszczeniu;
3)
70% kosztów niszczenia tych substancji pokryje dostawca substancji, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Z dniem przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej zakazuje się wykorzystywania w instalacjach i urządzeniach gaśniczych substancji wymienionych w załączniku nr 1 grupa II do ustawy, z zastrzeżeniem przepisów rozporządzenia, o którym mowa w § 3 ust. 4.
§  5.
1.
Z dniem 1 lipca 2003 r. zakazuje się wprowadzania do obrotu substancji kontrolowanych w pojemnikach jednorazowych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy substancji kontrolowanych spełniających warunki dla uznania za substancję nieodzownego zużycia lub zastosowania krytycznego.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
________

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 97, poz. 867).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.205.1733

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ograniczenia w obrocie krajowym substancjami kontrolowanymi wyprodukowanymi lub przywiezionymi z zagranicy oraz ich wykorzystywaniu w działalności gospodarczej.
Data aktu: 25/11/2002
Data ogłoszenia: 09/12/2002
Data wejścia w życie: 24/12/2002