Określenie polskich jednostek organizacyjnych upoważnionych do wydawania europejskich aprobat technicznych, zakresu i formy aprobat oraz trybu ich udzielania, uchylania lub zmiany.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 2 grudnia 2002 r.
w sprawie określenia polskich jednostek organizacyjnych upoważnionych do wydawania europejskich aprobat technicznych, zakresu i formy aprobat oraz trybu ich udzielania, uchylania lub zmiany.

Na podstawie art. 10 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 5, poz. 42, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229, Nr 129, poz. 1439 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
polskie jednostki organizacyjne upoważnione do wydawania europejskich aprobat technicznych;
2)
tryb udzielania, uchylania lub zmiany europejskiej aprobaty technicznej;
3)
zakres i formę europejskiej aprobaty technicznej.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"europejskich jednostkach aprobujących" - należy przez to rozumieć jednostki upoważnione przez kraje członkowskie Wspólnot Europejskich do wydawania europejskich aprobat technicznych;
2)
"EOTA" - należy przez to rozumieć Europejską Organizację do spraw Aprobat Technicznych, stowarzyszającą europejskie jednostki aprobujące;
3)
"wytycznych EOTA" - należy przez to rozumieć "Wytyczne do europejskich aprobat technicznych" EOTA;
4)
"Wspólnej wykładni procedur oceny" - należy przez to rozumieć uzgodnione przez europejskie jednostki aprobujące zasady oceny wyrobu przy udzielaniu europejskiej aprobaty technicznej, opracowywane przez europejską jednostkę aprobującą, do której wpłynął wniosek, w przypadku kiedy Komisja Europejska wydała zgodę na udzielenie europejskiej aprobaty technicznej bez wytycznych EOTA;
5)
"wyrobie" - należy przez to rozumieć wyrób budowlany w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane;
6)
"przyjęciu wniosku" - należy przez to rozumieć dokonanie formalnej weryfikacji wniosku, sprawdzenie jego kompletności i ocenę zasadności.

Rozdział  2

Polska jednostka organizacyjna upoważniona do udzielania europejskich aprobat technicznych

§  3.
Do udzielania europejskich aprobat technicznych upoważniony jest Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, desygnowany na członka EOTA, zwany dalej "jednostką aprobującą".

Rozdział  3

Tryb udzielania, uchylania lub zmiany europejskiej aprobaty technicznej

§  4.
1.
Europejska aprobata techniczna stanowi pozytywną ocenę techniczną przydatności wyrobu do zamierzonego stosowania, uzależnioną od spełnienia wymagań podstawowych przez obiekty budowlane, w których wyrób jest stosowany.
2.
Europejskiej aprobaty technicznej udziela się:
1)
na wyroby, na które nie ustanowiono zharmonizowanej normy europejskiej lub nie istnieje krajowa specyfikacja techniczna państwa członkowskiego Unii Europejskiej, uznana przez Komisję Europejską za zgodną z wymaganiami podstawowymi lub Komisja Europejska nie udzieliła zlecenia na opracowanie zharmonizowanej normy europejskiej;
2)
na wyroby, które różnią się znacznie od zharmonizowanych norm europejskich albo od uznanych krajowych specyfikacji technicznych państw członkowskich.
§  5.
1.
Europejskiej aprobaty technicznej udziela się dla wyrobu, dla którego zostały opracowane wytyczne EOTA lub Komisja Europejska wydała zgodę na udzielenie europejskiej aprobaty technicznej bez wytycznych EOTA.
2.
Dla wyrobu objętego wytycznymi EOTA europejskiej aprobaty technicznej udziela się na podstawie oględzin, badań i ocen, przy uwzględnieniu tych wytycznych.
3.
Dla wyrobu nieobjętego wytycznymi EOTA europejskiej aprobaty technicznej udziela się na podstawie oględzin, badań i ocen, przy uwzględnieniu wymagań podstawowych oraz wspólnej wykładni procedur oceny.
4.
Europejską aprobatę techniczną wydaje się na okres pięciu lat. Okres ten może być przedłużony na wniosek producenta.
§  6.
1.
Wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej może być złożony w jednostce aprobującej przez producenta wyrobu, mającego siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej, lub jego przedstawiciela, ustanowionego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, zwanych dalej "wnioskodawcą". Przedstawiciel producenta powinien mieć pełnomocnictwo do działania w jego imieniu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony wyłącznie w jednej z europejskich jednostek aprobujących.
§  7.
1.
Wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej sporządza się w języku polskim, o ile nie uzgodniono inaczej pomiędzy wnioskodawcą a jednostką aprobującą, do której wniosek jest składany. Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć opis wyrobu, jego charakterystykę techniczną, rysunki techniczne i raporty z badań, określające szczegółowo wyrób oraz proponowane przez producenta zastosowania.
§  8.
1.
Jednostka aprobująca, w terminie 2 miesięcy od daty złożenia wniosku o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej, wydaje potwierdzenie przyjęcia wniosku, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Jednostka aprobująca, odmawiając przyjęcia wniosku, podaje przyczyny, z powodu których wniosek nie został przyjęty w terminie, o którym mowa w ust. 1.
§  9.
1.
W przypadku przyjęcia wniosku, jednostka aprobująca pisemnie wskazuje wnioskodawcy wykaz dokumentów, wyników badań, uzasadnień obliczeniowych, które powinien przedstawić w celu umożliwienia oceny przydatności wyrobu do przewidywanego zastosowania.
2.
Wnioskodawca jest obowiązany dostarczyć jednostce aprobującej niezbędne dokumenty oraz zapewnić współdziałanie w prowadzonej przez nią procedurze oceny wniosku.
3.
Wniosek zwraca się bez rozpatrzenia w przypadku:
1)
niewywiązania się wnioskodawcy ze zobowiązań wobec jednostki aprobującej, określonych we wniosku,
2)
niewywiązania się wnioskodawcy ze zobowiązań wynikających z ust. 2

- po wyznaczeniu terminu do usunięcia braków, uwzględniającego charakter i specyfikę procedury oceny.

§  10.
W okresie przejściowym, określonym przez organizację EOTA indywidualnie dla poszczególnych wytycznych EOTA, jednostka aprobująca przesyła opracowany projekt europejskiej aprobaty technicznej wraz z dokumentami towarzyszącymi, w tym wynikami badań, do pozostałych, właściwych przedmiotowo europejskich jednostek aprobujących oraz do Sekretariatu Generalnego EOTA do zaopiniowania.
§  11.
Jeżeli europejska aprobata techniczna jest udzielana bez wytycznych EOTA, to jednostka aprobująca dokonuje oceny przydatności po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, na podstawie Wspólnej wykładni procedur oceny.
§  12.
W przypadku pozytywnej oceny jednostka aprobująca wydaje dokument europejskiej aprobaty technicznej.
§  13.
Jednostka aprobująca przekazuje wydany dokument europejskiej aprobaty technicznej do innych europejskich jednostek aprobujących oraz do Sekretariatu Generalnego EOTA.
§  14.
1.
Jednostka aprobująca uchyla udzieloną europejską aprobatę techniczną niezwłocznie po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich decyzji Komisji Europejskiej, jeżeli wyrób objęty europejską aprobatą techniczną nie umożliwia obiektom budowlanym spełnienia wymagań podstawowych.
2.
Jednostka aprobująca, która uchyliła europejską aprobatę techniczną, powiadamia niezwłocznie o tym producenta wyrobu lub jego przedstawiciela, inne europejskie jednostki aprobujące oraz Sekretariat Generalny EOTA.
§  15.
1.
Zmian w europejskiej aprobacie technicznej dokonuje się na wniosek producenta wyrobu lub jego przedstawiciela, który złożył wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej, stosując odpowiednio przepisy dotyczące udzielania europejskich aprobat technicznych, przy czym zakres oceny powinien dotyczyć wyłącznie aspektów związanych z wnioskowaną zmianą.
2.
Wniosek o zmianę postanowień europejskiej aprobaty technicznej kieruje się do tej jednostki aprobującej, która wydała europejską aprobatę techniczną, stanowiącą przedmiot zmiany.

Rozdział  4

Zakres i forma dokumentu europejskiej aprobaty technicznej

§  16.
Europejska aprobata techniczna powinna być zgodna z ustaleniami obowiązującymi w EOTA i zawierać w szczególności:
1)
w części ogólnej:
a)
nazwę, siedzibę i logo jednostki aprobującej,
b)
numer aprobaty,
c)
nazwę handlową wyrobu,
d)
nazwę wnioskodawcy, jego siedzibę lub adres,
e)
określenie rodzaju i zakresu zastosowania wyrobu,
f)
okres ważności aprobaty,
g)
nazwę i siedzibę zakładu produkującego wyrób;
2)
w części ogólnej określającej podstawy prawne i warunki ogólne aprobaty:
a)
wskazanie podstaw prawych udzielenia aprobaty,
b)
zapis upoważniający jednostkę aprobującą do sprawdzania w zakładzie produkcyjnym spełnienia wymagań aprobaty,
c)
wskazanie trybu uchylenia aprobaty,
d)
określenie warunków kopiowania dokumentu aprobaty;
3)
w warunkach szczegółowych:
a)
określenie wyrobu i zakresu jego zastosowania,
b)
określenie właściwości wyrobu i metody ich sprawdzenia,
c)
wskazanie systemu oceny zgodności wyrobu i sposób znakowania CE,
d)
wskazanie założeń, na podstawie których dokonano pozytywnej oceny przydatności wyrobu do zamierzonego zastosowania,
e)
zalecenia dla producenta dotyczące transportu, pakowania, przechowywania, warunków użytkowania, konserwacji i napraw.

Rozdział  5

Przepis końcowy

§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
_________

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302). Dział administracji rządowej - budownictwo, gospodarka przestrzenna i mieszkaniowa przejął sprawy należące do działu - architektura i budownictwo, na podstawie art. 2 pkt 1 lit. a i art. 44 ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, ustawy o działach administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 154, poz. 1800).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

WNIOSEK O UDZIELENIE EUROPEJSKIEJ APROBATY TECHNICZNEJ

1. Wniosek złożono do:

............................................................

(nazwa upoważnionej europejskiej jednostki aprobującej)

2. Wnioskodawca:

............................................................

(oznaczenie producenta wyrobu, mającego siedzibę w państwie

członkowskim Unii Europejskiej, lub jego przedstawiciela,

ustanowionego w państwie członkowskim Unii Europejskiej;

przedstawiciel producenta powinien mieć pełnomocnictwo do

działania w jego imieniu)

3. Rodzaj wyrobu budowlanego:

............................................................

4. Nazwa(y) handlowa(e) wyrobu budowlanego, która ma być podana

w europejskiej aprobacie technicznej:

............................................................

5. Opis wyrobu budowlanego i jego zamierzone zastosowanie:

............................................................

(należy dołączyć dodatkowo opis konstrukcji wyrobu,

dokumentację techniczną, rysunki i raporty z badań,

określające szczegółowo wyrób oraz jego zamierzone

zastosowanie)

6. Zakłady produkcyjne, w których wyrób ma być produkowany:

............................................................

............................................................

7. Oświadczenie wnioskodawcy:

Niniejszym oświadczam, że:

1 (*) - nie złożyłem wniosku o udzielenie europejskiej

aprobaty technicznej na wyrób budowlany określony w pkt 3 i

4 niniejszego dokumentu w innej europejskiej jednostce

aprobującej, upoważnionej do tego zadania,

2 (*) - złożyłem wniosek o udzielenie europejskiej aprobaty

technicznej na wyrób budowlany określony w pkt 3 i 4

niniejszego dokumentu w innej jednostce aprobującej,

upoważnionej do tego zadania

............................................................

(nazwa innej jednostki EOTA)

oraz że wniosek nie został przyjęty,

3 - wyrażam zgodę na powiadomienie pozostałych jednostek

EOTA i Komisji Europejskiej o wniosku,

4 - dostarczę niezbędne dokumenty oraz zapewnię

współdziałanie w prowadzonej procedurze oceny wniosku,

5 - zapewnię, aby miejsca produkcji mogły być odwiedzane

przez przedstawiciela jednostki aprobującej w każdym

terminie podczas godzin pracy.

................ ...........................

(miejsce i data) (podpis osoby upoważnionej)

___________

(*) Zaznacz właściwą cyfrę.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR

...............................................................

(nazwa i adres upoważnionej europejskiej jednostki aprobującej)

Potwierdzenie przyjęcia wniosku o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej

1. Wniosek złożony przez:

...............................................................

...............................................................

z dnia ........................................................

(data złożenia wniosku)

o udzielenie europejskiej aprobaty technicznej na wyrób

budowlany,

...............................................................

określony w pkt 3 i 4 wniosku, jest niniejszym przyjęty, a

procedura oceny wniosku została wszczęta.

2. Procedurze oceny wniosku nadano następujący numer

rejestracyjny:

...............................................................

3. Procedura oceny wniosku opiera się na:

- przepisach prawnych:

.............................................................

- wspólnych zasadach proceduralnych dotyczących ubiegania się,

przygotowywania i udzielania europejskich aprobat

technicznych,

- przepisach wewnętrznych, statutach, tekstach umów itp.

zainteresowanej jednostki aprobującej, gdy jest to niezbędne.

................ ...........................

(miejsce i data) (podpis osoby upoważnionej)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.209.1780

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie polskich jednostek organizacyjnych upoważnionych do wydawania europejskich aprobat technicznych, zakresu i formy aprobat oraz trybu ich udzielania, uchylania lub zmiany.
Data aktu: 02/12/2002
Data ogłoszenia: 12/12/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004