Pozwolenia na przywóz lub wywóz towarów udzielanych w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 13 grudnia 2002 r.
w sprawie pozwoleń na przywóz lub wywóz towarów udzielanych w ramach środków administrowania obrotem towarami z zagranicą.

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 26 września 2002 r. o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1572) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzory wniosków stosowane w postępowaniu o udzielenie pozwoleń na przywóz towarów na polski obszar celny lub wywóz z polskiego obszaru celnego;
2)
wykaz dokumentów i informacji, które powinny być dołączone do wniosku;
3)
sposób udzielenia i wykorzystania pozwoleń;
4)
wzory pozwoleń;
5)
sposób i tryb ewidencjonowania udzielonych pozwoleń.
§  2.
1.
Wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
W zakresie towarów rolno-spożywczych, określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wykazu towarów rolno-spożywczych na potrzeby administrowania obrotem towarami z zagranicą (Dz. U. Nr 226, poz. 1891), wzór wniosku o udzielenie pozwolenia oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów objętych automatyczną rejestracją albo na wywóz towarów objętych kontyngentem lub opłatą wywozową, z zastrzeżeniem ust. 5, należy dołączyć:
1)
aktualne dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
2)
pisemne oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo skarbowe, przestępstwo przeciwko mieniu lub dokumentom albo o niekaralności za takie przestępstwo osoby kierującej działalnością wnioskodawcy;
3)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej (NIP);
4)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikatora statystycznego (REGON), jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
5)
w przypadku ustanowienia kaucji, dokument potwierdzający dokonanie wpłaty gotówkowej lub poświadczający udzielenie gwarancji.
2.
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz towarów objętych kontyngentem lub na wywóz towarów objętych dopłatą do wywozu, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1, należy dołączyć:
1)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez wnioskodawcę z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane;
2)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem ciążących na nim składek na ubezpieczenia społeczne lub zaświadczenie, że zobowiązania rozłożone na raty lub o odroczonym terminie płatności są realizowane albo zaświadczenie, że wnioskodawca nie podlega obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne;
3)
oświadczenie wnioskodawcy o niezaleganiu wobec organów celnych z realizacją ciążących na nim zobowiązań z tytułu należności celnych i podatków z tytułu importu towarów.
3.
Do wniosku o udzielenie pozwolenia albo pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towaru w ramach kontyngentu, dla którego określono sposób rozdysponowania proporcjonalnie do wartości obrotów zrealizowanych przez osobę wnioskującą, oprócz dokumentów wymienionych w ust. 1 i 2, należy dołączyć oświadczenie o wartości towarów przywiezionych lub wywiezionych w okresie odniesienia.
4.
Wzór oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Jeżeli z wnioskiem o udzielenie pozwoleń cząstkowych, stosownie do art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 26 września 2002 r. o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, o zmianie ustawy - Kodeks celny oraz o zmianie innych ustaw, zwanej dalej "ustawą o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą", występuje osoba, której już udzielono pozwolenia, wymogu dołączenia dokumentów, o których mowa w ust. 1-3, nie stosuje się.
6.
Wnioski o udzielenie pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów należy składać od dnia wejścia w życie przepisów ustanawiających środek administrowania obrotem towarami z zagranicą, chyba że przepisy te określają inne terminy.
§  4.
1.
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, 3-5 oraz ust. 2 pkt 1 i 2, powinny być dołączone w oryginale lub kopii poświadczonej urzędowego, notarialnie lub przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy.
2.
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 i 2, organ udzielający pozwoleń, będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
§  5.
1.
Pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowe są udzielane w oparciu o prawidłowo wypełniony i złożony wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami, zgodnie z postanowieniami § 3 i 4, z uwzględnieniem dodatkowych warunków udzielenia i wykorzystania pozwolenia, a także dodatkowych dokumentów, które powinny być dołączone do wniosku, o ile zostaną one określone w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 4 lub art. 10 ust. 4 ustawy o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą.
2.
Kolejnego pozwolenia oraz kolejnych pozwoleń cząstkowych na ten sam towar udziela się po spełnieniu wymogów określonych w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Jeżeli wnioskodawca ubiega się o kolejne pozwolenie albo o kolejne pozwolenia cząstkowe na ten sam towar w ramach tego samego kontyngentu lub automatycznej rejestracji, uprzednio udzielone pozwolenie albo wszystkie uprzednio udzielone pozwolenia cząstkowe, zawierające adnotację organu celnego o wykorzystaniu danego pozwolenia, powinny być złożone do organu udzielającego pozwoleń nie później niż w dniu :
1)
złożenia wniosku o udzielenie kolejnego pozwolenia albo kolejnych pozwoleń cząstkowych, w przypadku kontyngentu;
2)
udzielenia kolejnego pozwolenia lub kolejnych pozwoleń cząstkowych, w przypadku automatycznej rejestracji.
§  6.
1.
Pozwolenie oraz pozwolenia cząstkowe na przywóz lub wywóz towarów są sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wnioskodawca, a drugi jest przechowywany przez organ udzielający pozwoleń.
2.
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na przywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na wywóz towarów określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
5.
Wzór pozwolenia oraz pozwolenia cząstkowego na wywóz towarów, o których mowa w § 2 ust. 2, określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  7.
Jeżeli w rozporządzeniu o ustanowieniu kontyngentu albo dopłaty do wywozu, w przypadku, o którym mowa w art. 15 ust. 2 pkt 1 ustawy o administrowaniu obrotem towarami z zagranicą, został nałożony obowiązek złożenia kaucji, a także zachodzi sytuacja, o której mowa w § 8 ust. 1, organ udzielający pozwolenia doręcza tę decyzję przez pocztę po upływie 3 dni od dnia upływu terminu rozpatrywania wniosków. Decyzja może zostać doręczona w siedzibie organu udzielającego pozwolenia, w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin rozpatrywania wniosków.
§  8.
1.
Jeżeli suma wielkości określonych we wszystkich rozpatrywanych wnioskach przekracza kontyngent albo maksymalną ilość towaru, jaka może być wywieziona z dopłatą, organ właściwy do udzielenia pozwolenia, nie później niż w ostatnim dniu terminu rozpatrywania wniosków, ogłosi informację o zastosowanym współczynniku, pozwalającym ustalić wielkości, na jakie udzielono poszczególnych pozwoleń.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
na stronach internetowych organu właściwego do udzielenia pozwolenia;
2)
w siedzibie organu właściwego do udzielenia pozwolenia, a w przypadku Agencji Rynku Rolnego również w jej oddziałach terenowych;
3)
w miarę możliwości - w środkach masowego przekazu.
§  9.
1.
Ewidencja udzielonych pozwoleń oraz pozwoleń cząstkowych na przywóz lub wywóz towarów jest prowadzona przez organ udzielający pozwoleń, w formie księgi ewidencyjnej, oddzielnie dla każdego środka administrowania obrotem z zagranicą towarami.
2.
Księgę ewidencyjną, o której mowa w ust. 1, można prowadzić w systemie elektronicznym, pod warunkiem że zawarte w niej dane znajdują potwierdzenie w dokumentach przechowywanych przez organ udzielający pozwoleń.
3.
Wpis do księgi ewidencyjnej powinien być trwały i wyraźny, nie może być wymazywany ani w inny sposób usuwany.
4.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, powinny zawierać:
1)
numer decyzji;
2)
datę udzielenia pozwolenia lub pozwoleń cząstkowych;
3)
kod PCN i nazwę towaru;
4)
numer identyfikacji podatkowej (NIP) wnioskodawcy;
5)
numer identyfikatora statystycznego (REGON) wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
6)
imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej;
7)
nazwę i adres wnioskodawcy, jeżeli wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą;
8)
numer wniosku;
9)
ilość lub wartość towarów, na jaką udzielono pozwolenia lub na jaką udzielono wszystkich pozwoleń cząstkowych.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
______

1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 97, poz. 867).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych 1 na przywóz / wywóz towarów 1

(Dz. U. ..., poz. ...) 2, 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR

WNIOSEK

o udzielenie pozwolenia / pozwoleń cząstkowych 1 na przywóz / wywóz towarów 1

(Dz. U. ..., poz. ...) 2, 3

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WZÓR

Oświadczenie

o wartości towarów przywiezionych lub wywiezionych w okresie odniesienia

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr 4

WZÓR

DECYZJA

NR .............. 2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr 5

WZÓR

DECYZJA

NR .............. 2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr 6

WZÓR

DECYZJA

NR .............. 2

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr 7

WZÓR

DECYZJA

NR .............. 2

wzór

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024