Portowe plany gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 21 grudnia 2002 r.
w sprawie portowych planów gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków.

Na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków (Dz. U. Nr 166, poz. 1361) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
  1)
szczegółowy zakres portowych planów gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków;
  2)
zakres i wzór wniosku w sprawie zatwierdzania tych planów oraz tryb ich składania i zatwierdzania;
  3)
warunki, jakie powinny spełniać plany, programy i inne opracowania dotyczące gospodarowania odpadami ze statków oraz pozostałościami ładunkowymi, sporządzone przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 12 września 2002 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków, zwanej dalej "ustawą".
§  2. 1
1.
 Portowy plan gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków, zwany dalej "planem", zawiera:
  1)
nazwę, siedzibę i adres oraz formę prawną podmiotu zarządzającego portem lub przystanią morską;
  2)
informacje dotyczące rodzajów i ilości odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków przewidywanych do odbioru w danym okresie ze statków zwykle zawijających do portu lub przystani morskiej;
  3)
opis podejmowanych działań w zakresie gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków, w tym informacje dotyczące:
a)
procedur odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych,
b)
umieszczania w pojemnikach, segregowania i magazynowania,
c)
wstępnej obróbki, przetwarzania, mieszania lub innych działań powodujących zmianę charakteru lub składu,
d)
transportu,
e)
odzysku,
f)
sposobu unieszkodliwienia odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków;
  4)
informacje dotyczące ewidencji odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków;
  5)
informacje dotyczące współpracy z innymi podmiotami w zakresie gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków;
  6)
informacje dotyczące nadzoru nad gospodarowaniem odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków, w tym imię i nazwisko, stanowisko służbowe osoby wyznaczonej przez podmiot zarządzający portem lub przystanią morską do nadzoru nad gospodarowaniem odpadami lub pozostałościami ładunkowymi ze statków;
  7)
opis i lokalizację portowych urządzeń odbiorczych, ich charakterystykę techniczno-technologiczną, w tym wydajność, pojemność, przepustowość;
  8)
opis przyjętego systemu opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków;
  9)
opis procedur dotyczących składania sprawozdań o domniemanych nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem portowych urządzeń odbiorczych;
  10)
opis metod rejestrowania bieżącego użycia portowych urządzeń odbiorczych;
  11)
informacje o obowiązujących aktach prawnych w zakresie odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków;
  12)
informacje dotyczące formalności związanych z procedurą odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków.
2.
Plan powinien również zawierać wykaz informacji, do których mają dostęp użytkownicy portu lub przystani morskiej, o których mowa w art. 8 ustawy, poprzedzony adnotacją na temat wagi właściwego odbioru odpadów i pozostałości ładunkowych ze statków.
§  3.
1.
Właściwy organ zatwierdza plan na wniosek podmiotu zarządzającego portem lub przystanią morską.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
  1)
informacje dotyczące:
a)
oddziaływania portowych urządzeń odbiorczych na środowisko,
b)
działań podejmowanych w celu ochrony środowiska, w tym ochrony wód powierzchniowych, podziemnych oraz powierzchni ziemi, przed zanieczyszczeniem;
  2)
dokument potwierdzający zgodność lokalizacji portowych urządzeń odbiorczych z planem zagospodarowania przestrzennego;
  3)
dwa egzemplarze planu.
§  3a. 2
1.
 Plany podlegają aktualizacji i ponownemu zatwierdzeniu w okresie co najmniej trzyletnim liczonym od daty ostatniego zatwierdzenia.
2.
W przypadku zaistnienia znaczących zmian w działalności portu lub przystani morskiej plany podlegają aktualizacji i zatwierdzeniu w terminie sześciu miesięcy od dnia stwierdzenia zaistnienia tych zmian.
§  4.
1.
Plany, programy i inne opracowania, dotyczące gospodarowania odpadami ze statków oraz pozostałościami ładunkowymi, sporządzone przed dniem wejścia w życie ustawy, zwane dalej "programem", uznaje się za spełniające wymagania przepisów ustawy, jeżeli program zostanie zatwierdzony przez właściwy organ, o którym mowa w art. 9 ust. 3 ustawy.
2.
Właściwy organ, o którym mowa w art. 9 ust. 3 ustawy, zatwierdza program, na wniosek podmiotu zarządzającego portem lub przystanią morską, jeżeli program ten zawiera informacje, o których mowa w § 2.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 2, dołącza się:
  1)
informacje, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1;
  2)
dokument, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 2;
  3)
dwa egzemplarze programu.
4.
Właściwy organ, o którym mowa w art. 9 ust. 3 ustawy, wzywa podmiot zarządzający portem lub przystanią morską do uzupełnienia wniosku lub programu, w wyznaczonym przez ten organ zakresie i terminie.
§  5.
Wzór wniosku w sprawie zatwierdzenia odpowiednio planu albo programu stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
Podmiot zarządzający portem lub przystanią morską opracuje i przekaże do zatwierdzenia właściwemu organowi plan, w terminie 5 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Podmiot zarządzający portem lub przystanią morską dostosuje program do wymagań rozporządzenia i przekaże do zatwierdzenia właściwemu organowi, o którym mowa w art. 9 ust. 3 ustawy, w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
________

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - gospodarka morska, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 32, poz. 302).

ZAŁĄCZNIK

Wzór wniosku w sprawie zatwierdzenia

............................

............................

(nazwa i adres wnioskodawcy)

.....................*)

Wniosek

o zatwierdzenie ............................................**)

w porcie / przystani morskiej w ...............................

(nazwa miejscowości)

Zgodnie z ........................***) rozporządzenia Ministra

Infrastruktury z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie portowych

planów gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi

ze statków (Dz. U. Nr 236, poz. 1989),

wnoszę

o zatwierdzenie ............................................**)

dla portu / przystani morskiej w ..............................

(nazwa miejscowości)

Załączniki:

1. ............................................................

2. ............................................................

3. ............................................................

..................................

wnioskodawca

(imię i nazwisko osoby składającej

wniosek, upoważnionej do

reprezentowania wnioskodawcy)

Objaśnienia:

*) Wpisać nazwę właściwego organu, o którym mowa w art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o portowych urządzeniach do odbioru odpadów oraz pozostałości ładunkowych ze statków (Dz. U. Nr 166, poz. 1361).

**) Wpisać odpowiednio nazwę planu gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków albo nazwę planu, programu lub innego opracowania dotyczącego gospodarowania odpadami ze statków oraz pozostałościami ładunkowymi, sporządzonego przed dniem 1 stycznia 2003 r.

***) Wpisać odpowiednio § 3 ust. 1 albo § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 grudnia 2002 r. w sprawie portowych planów gospodarowania odpadami oraz pozostałościami ładunkowymi ze statków (Dz. U. Nr 236, poz. 1989).

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 maja 2005 r. (Dz.U.05.88.747) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2005 r.
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 maja 2005 r. (Dz.U.05.88.747) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 czerwca 2005 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024