Wymagania dotyczące prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 21 marca 2002 r.
w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów.

Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów, z wyjątkiem odpadów medycznych i weterynaryjnych,
2)
sposoby postępowania z odpadami powstałymi w wyniku termicznego przekształcania odpadów.
§  2.  1
 (uchylony).
§  3.  2
 Termiczny proces przekształcania odpadów, zwany dalej "procesem", prowadzi się w taki sposób, aby:
1)
przy spalaniu odpadów lub substancji powstających w szczególności podczas pirolizy, zgazowania i procesu plazmowego lub w razie zastosowania innych procesów, temperatura gazów powstających w wyniku spalania, zmierzona blisko ściany wewnętrznej lub w innym reprezentatywnym miejscu komory spalania, wynikającym ze specyfiki technicznej instalacji lub urządzenia, po ostatnim doprowadzeniu powietrza, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach, została podniesiona w kontrolowany i jednorodny sposób oraz była utrzymywana przez co najmniej 2 sekundy na poziomie nie niższym niż:
a)
1100 °C - dla odpadów zawierających powyżej 1 % związków chlorowcoorganicznych przeliczonych na chlor,
b)
850 °C - dla odpadów zawierających do 1 % związków chlorowcoorganicznych przeliczonych na chlor;
2)
przy współspalaniu odpadów lub substancji powstających w szczególności podczas pirolizy, zgazowania i procesu plazmowego lub w razie zastosowania innych procesów, temperatura gazów powstających w wyniku spalania, nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach została podniesiona w kontrolowany i jednorodny sposób oraz była utrzymywana przez co najmniej 2 sekundy na poziomie nie niższym niż:
a)
1100 °C - dla odpadów zawierających powyżej 1 % związków chlorowcoorganicznych przeliczonych na chlor,
b)
850 °C - dla odpadów zawierających do 1 % związków chlorowcoorganicznych przeliczonych na chlor.
§  4.  3
 (uchylony).
§  5. 
Przekształcanie termiczne odpadów powinno zapewniać odpowiedni poziom ich przekształcenia, wyrażony jako maksymalna zawartość nieutlenionych związków organicznych, której miernikiem mogą być oznaczane zgodnie z Polskimi Normami:
1)
całkowita zawartość węgla organicznego w żużlach i popiołach paleniskowych nieprzekraczająca 3% lub
2)
udział części palnych w żużlach i popiołach paleniskowych nieprzekraczający 5%.
§  6. 
Instalacje lub urządzenia do termicznego przekształcania odpadów wyposaża się w:
1)
co najmniej jeden włączający się automatycznie palnik pomocniczy do stałego utrzymywania wymaganej temperatury procesu oraz wspomagania jego rozruchu i zatrzymania; palnik wspomaga proces tak długo, dopóki w komorze spalania będą pozostawały nieprzekształcone odpady,
2)
automatyczny system podawania odpadów, pozwalający na zatrzymanie ich podawania podczas:
a)
rozruchu do czasu osiągnięcia wymaganej temperatury,
b)
procesu, w razie nieosiągnięcia wymaganej temperatury lub przekroczenia dopuszczalnych wartości emisji,
3)
urządzenia techniczne do odprowadzania gazów spalinowych, gwarantujące dotrzymanie norm emisyjnych, określonych w odrębnych przepisach,
4)
urządzenia techniczne do odzysku energii powstającej w procesie termicznego przekształcania odpadów, jeżeli stosowany rodzaj instalacji lub urządzenia umożliwia taki odzysk,
5)
urządzenia techniczne do ochrony gleby i ziemi oraz wód powierzchniowych i podziemnych,
6)
urządzenia techniczne do gromadzenia suchych pozostałości poprocesowych.
§  7.  4
1. 
Podczas prowadzenia procesu, w komorze spalania lub komorze dopalania, przeprowadza się ciągły pomiar:
1)
temperatury gazów spalinowych, mierzonej w pobliżu ściany wewnętrznej, w sposób eliminujący wpływ promieniowania cieplnego płomienia,
2)
zawartości tlenu w gazach spalinowych,
3)
ciśnienia gazów spalinowych.
2. 
Czas przebywania gazów spalinowych w wymaganej temperaturze, o której mowa w § 3, podlega weryfikacji podczas rozruchu i po każdej modernizacji instalacji.
3. 
W przypadku gdy techniki pomiarowe zastosowane do poboru i analizy składu gazów spalinowych nie obejmują osuszania gazów przed ich analizą, proces monitoruje się także w zakresie zawartości pary wodnej w gazach spalinowych.
§  8. 
1. 
Do przeprowadzania wymaganych pomiarów stosuje się urządzenia techniczne do ciągłego pomiaru parametrów procesu.
2.  5
 Urządzenia, o których mowa w ust. 1, należy poddawać corocznym przeglądom technicznym oraz nie rzadziej niż raz na 3 lata kalibracji.
§  9.  6
 Standardy emisyjne z instalacji spalania lub współspalania odpadów określają przepisy odrębne.
§  10. 
Dopuszczalne ilości substancji zawartych w ściekach z procesu określają odrębne przepisy.
§  11. 
Wymagania w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości substancji lub energii wprowadzanej do środowiska przez prowadzącego instalację lub użytkownika urządzenia regulują odrębne przepisy.
§  12.  7
1. 
W przypadku wystąpienia zakłóceń w instalacjach termicznego przekształcania, w tym współspalania odpadów, polegających na niedotrzymaniu warunków prowadzenia procesu określonych w § 3, albo w pracy urządzeń ochronnych ograniczających wprowadzanie substancji do powietrza:
1)
wstrzymuje się podawanie odpadów do instalacji,
2)
nie później niż w czwartej godzinie występowania zakłóceń rozpoczyna się procedurę zatrzymania instalacji, w trybie przewidzianym w instrukcji obsługi instalacji,
3)
wstrzymuje się pracę instalacji, jeżeli łączny czas występowania zakłóceń w roku kalendarzowym przekroczy 60 godzin.
2. 
Wymóg, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, obowiązuje dla każdej linii technologicznej instalacji termicznego przekształcania, w tym współspalania odpadów, wyposażonej w odrębne urządzenia ochronne ograniczające wprowadzenie substancji do powietrza.
§  13. 
1. 
Pozostałości po termicznym przekształcaniu odpadów poddaje się odzyskowi, a w przypadku braku takiej możliwości - unieszkodliwia się, ze szczególnym uwzględnieniem unieszkodliwienia frakcji metali ciężkich.
2. 
Dopuszcza się wykorzystanie pozostałości po termicznym przekształceniu odpadów do sporządzania mieszanek betonowych na potrzeby budownictwa, z wyłączeniem budynków przeznaczonych do stałego przebywania ludzi lub zwierząt oraz do produkcji lub magazynowania żywności, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.
3. 
Stężenie metali ciężkich w wyciągach wodnych z badania wymywalności tych metali z próbek mieszanek betonowych, o których mowa w ust. 2, nie może przekroczyć 10 mg/dm3 łącznie w przeliczeniu na masę pierwiastków.
4. 
Badanie wymywalności metali ciężkich z wyrobów betonowych, zawierających unieszkodliwione odpady niebezpieczne, przeprowadza się przez całkowite zanurzenie w wodzie próbki badanego materiału i utrzymanie jej przez 48 godzin przy stałym mieszaniu; do badania używa się wody niezawierającej chloru, o temperaturze w granicach 18°-22°C i twardości w granicach 3-6 mval/dm3; stosunek wagowy wody do materiału badanego powinien wynosić 10:1.
§  14. 
Pozostałości po termicznym przekształcaniu odpadów magazynuje się i transportuje w sposób uniemożliwiający ich rozprzestrzenianie się w środowisku.
§  15. 
Unieszkodliwianie pozostałości po procesie termicznego przekształcania odpadów przez składowanie regulują odrębne przepisy.
§  16.  8
1. 
Wymagań, o których mowa w § 3-14, nie stosuje się do instalacji doświadczalnych wykorzystywanych do prac badawczo-rozwojowych i prób mających na celu usprawnienie procesu spalania, przerabiających poniżej 50 Mg odpadów rocznie oraz do termicznego przekształcania odpadów:
1)
roślinnych z rolnictwa i leśnictwa,
2)
roślinnych z przemysłu przetwórstwa spożywczego, jeżeli odzyskuje się wytwarzaną energię cieplną,
3)
włóknistych, roślinnych z procesu produkcji pierwotnej masy celulozowej i z procesu produkcji papieru z masy, jeżeli odpady te są spalane w miejscu produkcji, a wytwarzana energia cieplna jest odzyskiwana,
4)
drewna, z wyjątkiem drewna zanieczyszczonego impregnatami i powłokami ochronnymi, które mogą zawierać związki chlorowcoorganiczne lub metale ciężkie, oraz drewna pochodzącego z odpadów budowlanych lub z rozbiórki,
5)
korka,
6)
promieniotwórczych,
7)
pochodzących z poszukiwań i eksploatacji zasobów ropy i gazu ziemnego na platformach wydobywczych oraz spalanych na tych platformach,
8)
zwierzęcych.
2. 
Wymagań, o których mowa w § 6 pkt 1, nie stosuje się do procesów współspalania odpadów.
3. 
Wymagań, o których mowa w § 3 i § 6 pkt 1, nie stosuje się do procesów termicznego przekształcania odpadów, w których gaz procesowy ulega katalitycznemu rozkładowi lub katalitycznemu utlenieniu.
§  17. 
Do dnia 1 stycznia 2006 r. przepisów rozporządzenia nie stosuje się do termicznego przekształcania odpadów ciekłych łatwo palnych o wartości opałowej powyżej 30 MJ/kg, niezawierających PCB lub pentachlorofenolu (PCP), pod warunkiem że w wyniku termicznego przekształcenia tych odpadów nie zostaną przekroczone standardy emisyjne wprowadzanych do powietrza substancji, określone w odrębnych przepisach.
§  18. 
1. 
Wymagania, o których mowa w § 5, stosuje się:
1)
od dnia 1 stycznia 2006 r. do instalacji, dla których wydano lub zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie i do użytkowania których przystąpiono przed dniem 1 stycznia 2003 r.,
2)
od dnia 1 stycznia 2003 r. do instalacji, dla których zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie po dniu 31 grudnia 2002 r.
2. 
Wymagania, o których mowa w § 6 pkt 2, stosuje się do wszystkich instalacji od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, niezależnie od daty wydania pozwolenia na ich użytkowanie.
§  19. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 marca 2010 r. (Dz.U.10.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2010 r.
2 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 marca 2010 r. (Dz.U.10.61.380) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 kwietnia 2010 r.

3 § 4 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
5 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
6 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
7 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.
8 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2003 r. (Dz.U.04.1.2) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 stycznia 2004 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024