Szczegółowy zakres obowiązków doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją oraz szkolenie i egzaminowanie kandydatów na doradców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 18 kwietnia 2002 r.
w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją oraz szkolenia i egzaminowania kandydatów na doradców.

Na podstawie art. 41b ust. 3 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 96, poz. 591, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 84, poz. 934, z 2000 r. Nr 84, poz. 948, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1314 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1800) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy program kursów przygotowawczych dla kandydatów na doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją, zwanych dalej "kursami",
2)
wymagania, jakie powinny spełniać podmioty prowadzące kursy,
3)
zakres i szczegółowy tryb przeprowadzania egzaminu dla kandydatów na doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją, zwanego dalej "egzaminem",
4)
wysokość i tryb pobierania opłaty za egzamin,
5)
szczegółowy zakres obowiązków doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją, zwanego dalej "doradcą", w przedsiębiorstwie (jednostce organizacyjnej) biorącym udział w procesie przewozu materiałów niebezpiecznych.

Rozdział  2

Kurs i egzamin

§  2. 
Kurs obejmuje co najmniej 32 godziny zajęć szkoleniowych, przyjmując jako jedną godzinę zajęć szkoleniowych 45 minut.
§  3. 
Ustala się szczegółowy program kursu, określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Kursy mogą być prowadzone na zasadach określonych w przepisach o systemie oświaty albo w przepisach o działalności gospodarczej przez podmioty, które spełniają następujące wymagania:
1)
posiadają plan i program kursu,
2)
zatrudniają wykładowców posiadających wykształcenie wyższe, kwalifikacje zgodne z tematyką szkolenia oraz co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową w tym zakresie,
3)
zapewniają odpowiednie warunki lokalowe:
a)
sale wykładowe,
b)
pokój wykładowców,
c)
zaplecze sanitarne,
d)
archiwum,
4)
posiadają niezbędne materiały dydaktyczne i pomoce naukowe zapewniające prawidłową realizację celów kształcenia, a w szczególności zbiór przepisów w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych koleją, pomoce nauczania w postaci materiału audiowizualnego, oprogramowania komputerowego, modeli pojazdów oraz wzorów dokumentów,
5)
prowadzą dzienniki zajęć oraz rejestr wydanych zaświadczeń o ukończeniu kursu.
2. 
Dzienniki zajęć oraz rejestr, o których mowa w ust. 1 pkt 5, przechowuje się co najmniej przez 5 lat od daty zakończenia kursu.
3. 
Niezwłocznie po zakończeniu kursu podmiot prowadzący kurs wydaje jego uczestnikom zaświadczenie o ukończeniu kursu.
§  5. 
1. 
Egzaminy przeprowadza się co najmniej dwa razy w roku kalendarzowym.
2. 
Terminy oraz miejsce przeprowadzenia egzaminów w danym roku kalendarzowym, w tym egzaminów poprawkowych, podaje Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, zwany dalej "Prezesem UTK", do publicznej wiadomości, najpóźniej na 2 miesiące przed terminem egzaminu, w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Infrastruktury oraz w formie ogłoszeń w Urzędzie Transportu Kolejowego i jego oddziałach terenowych.
§  6. 
1. 
Komisję egzaminacyjną spośród osób posiadających wiedzę z zakresu bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych powołuje na każdy egzamin Prezes UTK.
2. 
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
przewodniczący,
2)
co najmniej dwaj członkowie, w tym jeden z wykształceniem prawniczym,
3)
sekretarz.
3. 
Obsługę administracyjną i finansową komisji egzaminacyjnej zapewnia Urząd Transportu Kolejowego.
§  7. 
1. 
Do egzaminu mogą przystąpić kandydaci na doradców do spraw bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych koleją, zwani dalej "kandydatami", którzy ukończyli kurs nie wcześniej niż 12 miesięcy przed terminem egzaminu.
2. 
Wniosek o przeegzaminowanie kandydata składają w Urzędzie Transportu Kolejowego: kandydaci albo w ich imieniu przewoźnik kolejowy lub inna niż przewoźnik kolejowy jednostka organizacyjna biorąca udział w procesie przewozu materiałów niebezpiecznych, w terminie do 30 dni przed dniem egzaminu.
3. 
Do wniosku należy dołączyć:
1)
zaświadczenie o ukończeniu kursu,
2)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej,
3)
informację, czy i kiedy kandydat przystępował do egzaminu,
4)
adres dla korespondencji.
4. 
Kandydatów spełniających wymogi określone w ust. 1 zawiadamia się pisemnie o terminie i miejscu egzaminu, co najmniej na 7 dni przed terminem egzaminu.
§  8. 
1. 
Za egzamin pobiera się opłatę egzaminacyjną w wysokości 50% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym złożenie wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
2. 
Za egzamin poprawkowy pobiera się opłatę stanowiącą połowę opłaty, o której mowa w ust. 1.
3. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, wnosi się na konto Urzędu Transportu Kolejowego.
4. 
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegają zwrotowi w przypadku usprawiedliwionego niestawienia się na egzamin lub usprawiedliwionego odstąpienia od egzaminu.
5. 
Pisemny wniosek o zwrot opłaty wraz z dokumentami uprawdopodobniającymi przyczyny nieobecności na egzaminie składa się do Prezesa UTK w terminie 7 dni od wyznaczonego terminu egzaminu.
§  9. 
1. 
Treść pytań egzaminacyjnych ustala komisja egzaminacyjna w porozumieniu z Prezesem UTK.
2. 
Pytania egzaminacyjne powinny zapewnić sprawdzenie znajomości zagadnień związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych oraz obowiązków doradcy określonych w § 13 ust. 1.
§  10. 
1. 
Egzamin składa się z dwóch części i odbywa się w formie pisemnej.
2. 
Pierwsza część egzaminu ma formę testu składającego się z 20 pytań dotyczących tematów, o których mowa w załączniku do rozporządzenia, oraz obowiązków doradcy, o których mowa w § 13 ust. 1.
3. 
Druga część egzaminu ma formę tematów opisowych i polega na rozwiązaniu określonych problemów wynikających z obowiązków doradcy, o których mowa w § 13 ust. 1.
4. 
Do uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi co najmniej na 2/3 pytań z każdej jego części.
5. 
Do części drugiej egzaminu dopuszcza się osobę, która uzyskała pozytywny wynik z pierwszej części egzaminu.
6. 
W przypadku negatywnego wyniku egzaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej obowiązany jest poinformować pisemnie kandydata o terminie i miejscu egzaminu poprawkowego co najmniej na 7 dni przed jego terminem.
7. 
Egzamin poprawkowy można składać dwukrotnie. Postanowienia § 8 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
8. 
Komisja egzaminacyjna wykonuje swoje zadania i jest wynagradzana na zasadach i w trybie określonych w regulaminie przez Prezesa UTK.
§  11. 
1. 
Z przebiegu egzaminu komisja egzaminacyjna sporządza i podpisuje protokół, w którym zamieszcza wyniki egzaminów uzyskane przez poszczególnych kandydatów.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, oraz dokumentację, o której mowa w § 7 ust. 3 i § 10 ust. 2 i 3, przechowuje się w Urzędzie Transportu Kolejowego co najmniej przez 5 lat od daty egzaminu.
§  12. 
Osobom, które uzyskały pozytywny wynik z egzaminu, Prezes UTK, w drodze decyzji administracyjnej, nadaje na 5 lat uprawnienia doradcy.

Rozdział  3

Zakres obowiązków doradcy w przedsiębiorstwie (jednostce organizacyjnej)

§  13. 
1. 
Do zakresu obowiązków doradcy należy w szczególności:
1)
nadzór nad przestrzeganiem przepisów i procedur związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych w przedsiębiorstwie (jednostce organizacyjnej),
2)
doradztwo dla kierownictwa przedsiębiorstwa (jednostki organizacyjnej) przy czynnościach związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych,
3)
kontrola przewozu przesyłek z materiałami niebezpiecznymi w przedsiębiorstwie (jednostce organizacyjnej),
4)
opiniowanie planowanych zakupów taboru oraz urządzeń związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych,
5)
sprawdzanie dokumentów wymaganych przy transporcie materiałów niebezpiecznych,
6)
kontrola stanowisk pracy związanych z przewozem materiałów niebezpiecznych,
7)
doradztwo w zakresie profilaktyki dotyczącej zagrożeń związanych z załadunkiem, przeładunkiem, wyładunkiem i transportem materiałów niebezpiecznych,
8)
opiniowanie procedur i instrukcji zapewniających zgodność z obowiązującymi przepisami procesu załadunku, przeładunku, przewozu i rozładunku materiałów niebezpiecznych,
9)
opracowywanie planów szkolenia pracowników wykonujących czynności związane z przewozem materiałów niebezpiecznych,
10)
kontrola prawidłowości prowadzonych szkoleń personelu wykonującego czynności związane z przewozem materiałów niebezpiecznych, a także udział w prowadzeniu tych szkoleń oraz w okresowym sprawdzaniu umiejętności,
11)
sporządzanie na potrzeby kierownictwa przedsiębiorstwa (jednostki organizacyjnej) rocznych raportów dotyczących bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych,
12)
udział w pracach komisji ustalającej przyczyny i okoliczności zdarzeń i wypadków z materiałami niebezpiecznymi w przedsiębiorstwie (jednostce organizacyjnej).
2. 
Doradca w celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, jest uprawniony do wstępu na obszary i do obiektów kolejowych w przedsiębiorstwie (jednostce organizacyjnej), gdzie jest zatrudniony i gdzie wykonywane są czynności związane z przewozem materiałów niebezpiecznych.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  14. 
Do czasu utworzenia Urzędu Transportu Kolejowego zadania Prezesa UTK wykonuje Główny Inspektor Kolejnictwa. Opłaty, o których mowa w § 8 ust. 1 i 2, wnosi się na konto Głównego Inspektoratu Kolejnictwa.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

PROGRAM KURSU PRZYGOTOWAWCZEGO DLA KANDYDATÓW NA DORADCÓW DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA PRZEWOZU MATERIAŁÓW NIEBEZPIECZNYCH KOLEJĄ

Lp. Przedmiot zajęć Liczba godzin zajęć
1 2 3
1 Przepisy prawne i umowy międzynarodowe regulujące przewóz materiałów niebezpiecznych koleją oraz innymi środkami transportu, w tym umiejętność posługiwania się przepisami 3
2 Zapewnianie bezpieczeństwa przewozu:

1) główne przyczyny wypadków,

2) zapobieganie wypadkom oraz zagrożeniom przy przewozie

materiałów niebezpiecznych z zakresu:

a) ratownictwa chemicznego,

b) ochrony przeciwpożarowej,

c) zwalczania czynów przestępczych

4
3 Szczegółowa klasyfikacja materiałów niebezpiecznych:

1) procedura klasyfikowania materiałów niebezpiecznych,

2) właściwości materiałów niebezpiecznych

2
4 Wymagania w zakresie konstrukcji i eksploatacji opakowań, wagonów cystern, kontenerów cystern przeznaczonych do przewozu materiałów niebezpiecznych:

1) rodzaje i konstrukcje opakowań

2) rodzaje i konstrukcje wagonów cystern, kontenerów cystern oraz

ich okresowe kontrole

10
5 Zasady oznakowania przesyłek z materiałami niebezpiecznymi 2
6 Sposoby załadunku i rozmieszczania ładunku w wagonie:

1) zakazy dotyczące ładowania niektórych materiałów niebezpiecznych

razem,

2) procedury stosowane przy załadunku, przeładunku i wyładunku,

3) zasady stosowania wagonów ochronnych,

4) przewozy próżnych nieoczyszczonych po przewozie materiałów

niebezpiecznych opakowań oraz próżnych nieoczyszczonych wagonów,

wagonów cystern i kontenerów cystern

3
7 Szczególne warunki przewozu materiałów niebezpiecznych:

1) przewozy materiałów niebezpiecznych w małych ilościach,

2) przewozy materiałów promieniotwórczych,

3) materiały niebezpieczne wyłączone z przewozu koleją,

4) zasady udzielania odstępstw

1
8 Zasady wypełniania dokumentów przewozowych 3
9 Szkolenie pracowników uczestniczących w procesie przewozu materiałów niebezpiecznych 1
10 Konsultacje 3

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024