Ceremoniał składania ślubowania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 28 maja 2002 r.
w sprawie ceremoniału składania ślubowania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na podstawie art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przed złożeniem ślubowania funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej "funkcjonariuszem", nie może wykonywać czynności określonych w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
§  2. 
1. 
Mianowany funkcjonariusz składa ślubowanie:
1)
w służbie kandydackiej - w terminie nieprzekraczającym 1 miesiąca od dnia podjęcia służby,
2) 1
 w służbie stałej albo przygotowawczej - przed skierowaniem na studia do Wyższej Szkoły Straży Granicznej albo na kurs podstawowy do ośrodka szkolenia Straży Granicznej albo Wyższej Szkoły Straży Granicznej.
2. 
Funkcjonariusz ponownie przyjęty do służby składa ślubowanie tylko wówczas, gdy nie złożył go w trakcie poprzednio pełnionej służby w Straży Granicznej lub gdy rota złożonego wcześniej ślubowania była inna niż obowiązująca w dniu ponownego przyjęcia do służby.
§  3. 
Do przyjmowania ślubowania są uprawnieni przełożeni, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, lub ich zastępcy, zwani dalej "przyjmującymi ślubowanie".
§  4.  2
1. 
Funkcjonariusz składa ślubowanie podczas uroczystej zbiórki w pomieszczeniu jednostki organizacyjnej Straży Granicznej albo podczas uroczystego apelu na placu zbiórek jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w miejscu pamięci narodowej albo na placu miejskim.
2. 
Przyjmujący ślubowanie może wyrazić zgodę na przeprowadzenie ceremonii ślubowania w formie uroczystej zbiórki poza pomieszczeniem jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
3. 
Przebieg ceremoniału składania ślubowania w formie uroczystej zbiórki jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Przebieg ceremoniału składania ślubowania w formie uroczystego apelu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Wypełniony i podpisany akt ślubowania podlega włączeniu do akt osobowych funkcjonariusza.
1a.  3
 Funkcjonariusze, którzy złożyli ślubowanie, podpisują akt ślubowania w trakcie ceremonii ślubowania albo, jeśli tak ustalono, po jej zakończeniu, najpóźniej w terminie 3 dni od daty ślubowania.
2. 
Wzór aktu ślubowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Traci moc zarządzenie nr 11 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 stycznia 1991 r. w sprawie ceremoniału składania ślubowania przez funkcjonariuszem Straży Granicznej (Dz. Urz. MSW Nr 1, poz. 9, z 1994 r. Nr 1, poz. 12 i z 1998 r. Nr 3, poz. 10).
§  7.  
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  4  

PRZEBIEG CEREMONIAŁU SKŁADANIA ŚLUBOWANIA W FORMIE UROCZYSTEJ ZBIÓRKI

1. Ślubowanie odbywa się w pomieszczeniu, w którym na naczelnym miejscu umieszczone są godło Rzeczypospolitej Polskiej i flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej. Asystę honorową podczas uroczystości stanowi poczet sztandarowy.

2. W ceremonii ślubowania może uczestniczyć kadra kierownicza jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.

3. Na ceremonię ślubowania można zaprosić:

1) przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, formacji mundurowych oraz związków zawodowych funkcjonariuszy;

2) osoby wskazane przez składającego ślubowanie;

3) przedstawicieli mediów.

4. Przyjmujący ślubowanie wyznacza dowódcę uroczystości oraz funkcjonariusza odpowiedzialnego za zorganizowanie ceremonii ślubowania, zwanego dalej "organizatorem", do którego obowiązków należy:

1) zaproszenie osób wymienionych w pkt 3 oraz powiadomienie pozostałych uczestników o terminie i miejscu ceremonii;

2) przygotowanie pomieszczenia do ceremonii oraz niezbędnych dokumentów: wykazu składających ślubowanie, tekstu roty ślubowania, aktów ślubowania itp.;

3) poinformowanie funkcjonariuszy składających ślubowanie, w jakim umundurowaniu mają wystąpić podczas ceremonii ślubowania;

4) ustawienie składających ślubowanie w miarę możliwości frontem do godła Rzeczypospolitej Polskiej;

5) wskazanie miejsc pozostałym uczestnikom ceremonii ślubowania;

6) zawiadomienie przyjmującego ślubowanie o gotowości do rozpoczęcia ślubowania.

5. Ceremonia ślubowania rozpoczyna się w chwili przybycia przyjmującego ślubowanie i przebiega według następującego porządku:

1) dowódca uroczystości podaje komendy: "Baczność!", "Na prawo - patrz!" i składa przyjmującemu ślubowanie meldunek o gotowości funkcjonariuszy Straży Granicznej do ślubowania;

2) po przyjęciu meldunku przyjmujący ślubowanie zwraca się do składających ślubowanie słowami: "Czołem, funkcjonariusze", składający ślubowanie odpowiadają: "Czołem, Panie pułkowniku/komendancie [w zależności od stopnia lub stanowiska]";

3) dowódca uroczystości podaje komendy: "Baczność!", "Na prawo - patrz!", "Poczet sztandarowy sztandar - wprowadzić!". Poczet sztandarowy maszeruje na wyznaczone miejsce, zatrzymuje się i oddaje honory;

4) dowódca uroczystości podaje komendy do przyjęcia postawy swobodnej: "Baczność!", "Spocznij!";

5) przyjmujący ślubowanie w miarę możliwości zajmuje miejsce obok godła Rzeczypospolitej Polskiej, wita osoby zaproszone na ceremonię ślubowania i objaśnia znaczenie mającego nastąpić ślubowania;

6) po zakończeniu wystąpienia przyjmującego ślubowanie dowódca uroczystości zwraca się do osób obecnych z prośbą o powstanie oraz podaje komendy: "Baczność!", "Do - ślubowania!";

7) po komendzie "Do - ślubowania!":

a) sztandarowy salutuje sztandarem,

b) funkcjonariusze składający ślubowanie podnoszą prawą rękę w taki sposób, aby przedramię było skierowane pionowo do góry z dłonią na wysokości oczu zwróconą w przód i palcami ułożonymi jak do salutowania;

8) przyjmujący ślubowanie odczytuje kolejne frazy roty ślubowania, a składający ślubowanie powtarzają je głośno i wyraźnie;

9) dowódca uroczystości podaje komendę: "Po - ślubowaniu!", po której składający ślubowanie opuszczają rękę po złożonej rocie ślubowania, a przyjmujący ślubowanie wypowiada zwrot: "Witam w szeregach Straży Granicznej";

10) dowódca uroczystości podaje komendę: "Spocznij!", po której składający ślubowanie i pozostali uczestnicy ceremonii przyjmują postawę swobodną.

6. Jeśli przyjmujący ślubowanie wyraził zgodę na przeprowadzenie ceremonii ślubowania w formie uroczystej zbiórki poza pomieszczeniem jednostki organizacyjnej Straży Granicznej:

1) wymogi dotyczące przygotowania pomieszczenia do ceremonii, w tym umieszczenia godła Rzeczypospolitej Polskiej i flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, oraz zajęcia przez przyjmującego ślubowanie miejsca obok tego godła nie są wiążące;

2) jeśli składający ślubowanie występują w nakryciu głowy, dowódca uroczystości:

a) przed podaniem komend określonych w pkt 5 ppkt 6 podaje komendę: "Czapkę - zdejmij!", po której wszyscy ślubujący zdejmują prawą ręką nakrycia głowy, przekładają je do swobodnie opuszczonej ręki lewej i trzymają wewnętrzną stroną do siebie, orzełkiem do przodu, kciuk lewej ręki wyciągnięty do przodu,

b) po złożeniu ślubowania po podaniu komendy określonej w pkt 5 ppkt 9 podaje komendę: "Czapkę - włóż!", po której zakładają nakrycia głowy.

7. Jeśli podpisanie aktów ślubowania odbywa się w trakcie ceremonii ślubowania, organizator odczytuje kolejno stopnie, imiona i nazwiska funkcjonariuszy składających ślubowanie. Wywołany funkcjonariusz podchodzi i podpisuje akt ślubowania.

8. Po zakończeniu aktu ślubowania przyjmujący ślubowanie może udzielić głosu osobom zaproszonym i składającym ślubowanie w celu wygłoszenia okolicznościowych przemówień.

9. Dowódca uroczystości podaje komendy: "Baczność!", "Na prawo -patrz!", "Poczet sztandarowy sztandar -odprowadzić!".

10. Dowódca uroczystości składa przyjmującemu ślubowanie meldunek o zakończeniu uroczystej zbiórki i podaje komendy do przyjęcia postawy swobodnej. Organizator składa podziękowanie osobom zaproszonym za przybycie i uczestnictwo.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  5  

PRZEBIEG CEREMONIAŁU SKŁADANIA ŚLUBOWANIA W FORMIE UROCZYSTEGO APELU

1. Ślubowanie odbywa się na placach zbiórek jednostek organizacyjnych Straży Granicznej, w miejscach pamięci narodowej albo na placach miejskich. Asystę honorową podczas uroczystości stanowi poczet sztandarowy wraz z kompanią honorową.

2. Pododdział złożony z funkcjonariuszy Straży Granicznej składających ślubowanie staje w ugrupowaniu rozwiniętym w linii kolumn kompanii (plutonów) po kompanii honorowej, a przed pozostałymi pododdziałami.

3. Apel do czasu zakończenia czynności związanych z podniesieniem flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej na maszt przebiega zgodnie z ceremoniałem Straży Granicznej.

4. Na ceremonię ślubowania można zaprosić:

1) przedstawicieli organów administracji rządowej i samorządowej, formacji mundurowych oraz związków zawodowych funkcjonariuszy;

2) osoby wskazane przez składającego ślubowanie;

3) przedstawicieli mediów.

5. Przyjmujący ślubowanie wyznacza dowódcę uroczystości oraz funkcjonariusza odpowiedzialnego za jej zorganizowanie, zwanego dalej "organizatorem", do którego obowiązków należy:

1) zaproszenie osób wymienionych w pkt 4 oraz powiadomienie pozostałych uczestników o terminie i miejscu ceremonii;

2) przygotowanie niezbędnych dokumentów: wykazu składających ślubowanie, tekstu roty ślubowania, aktów ślubowania itp.;

3) poinformowanie funkcjonariuszy składających ślubowanie, w jakim umundurowaniu mają wystąpić na ceremonii ślubowania;

4) wskazanie miejsc uczestnikom ceremonii ślubowania, zawiadomienie przyjmującego ślubowanie o gotowości do rozpoczęcia ślubowania.

6. Część apelu, w której funkcjonariusze Straży Granicznej składają ślubowanie, przebiega według następującego porządku:

1) przyjmujący ślubowanie wita i przedstawia osoby przybyłe na ceremonię ślubowania i objaśnia znaczenie mającego nastąpić ślubowania;

2) po zakończeniu wystąpienia przyjmującego ślubowanie dowódca uroczystości podaje komendy: "Pododdziały - baczność!", "Na prawo - patrz!", "Poczet sztandarowy - przed front szyku marsz!";

3) po wystąpieniu pocztu sztandarowego i zajęciu przez niego wyznaczonego miejsca dowódca uroczystości podaje komendy: "Pododdziałybaczność!", "Funkcjonariusze wyróżnieni złożeniem ślubowania na sztandar - do sztandaru marsz!", po których czterech wyróżnionych funkcjonariuszy w kolumnie dwójkowej podchodzi do sztandaru, zatrzymując się w odległości dwóch kroków przed pocztem sztandarowym, wykonując w miejscu zwrot w taki sposób, aby stać twarzą do sztandaru po pochyleniu go przez sztandarowego na czas ślubowania i przyjmując postawę zasadniczą;

4) po zajęciu miejsc przez funkcjonariuszy wyróżnionych ślubowaniem na sztandar dowódca uroczystości podaje komendy: "Czapkę - zdejmij!", po której wszyscy ślubujący zdejmują prawą ręką nakrycia głowy, przekładają je do swobodnie opuszczonej ręki lewej i trzymają wewnętrzną stroną do siebie, orzełkiem do przodu, kciuk lewej ręki wyciągnięty do przodu, a następnie: "Pododdziały na prawo - patrz!", "Do - ślubowania!";

5) na komendę: "Do - ślubowania!":

a) sztandarowy salutuje sztandarem,

b) funkcjonariusze składający ślubowanie na sztandar kierują wyprostowane prawe ręce z palcami ułożonymi jak do salutowania w kierunku górnej części drzewca,

c) pozostali ślubujący funkcjonariusze podnoszą prawą rękę w bok w taki sposób, by przedramię było skierowane pionowo do góry z dłonią na wysokości oczu, zwróconą w przód, z palcami ułożonymi jak do salutowania;

6) po wykonaniu czynności określonych w ppkt 5 przyjmujący ślubowanie odczytuje kolejne frazy roty ślubowania, a składający ślubowanie powtarzają je głośno i wyraźnie;

7) po złożeniu ślubowania dowódca uroczystości podaje komendy: "Po - ślubowaniu!", po której składający ślubowanie funkcjonariusze opuszczają rękę, następnie "Czapkę - włóż!", po której zakładają nakrycia głowy, a następnie "Pododdziały - baczność!", "Wyróżnieni funkcjonariusze do szyku - marsz!";

8) po wstąpieniu funkcjonariuszy dowódca uroczystości podaje komendy: "Pododdziały na prawo - patrz!", "Poczet sztandarowy do szyku - marsz!";

9) po wstąpieniu pocztu sztandarowego do szyku przyjmujący ślubowanie wypowiada zwrot: "Witam w szeregach Straży Granicznej". Dowódca uroczystości podaje komendy kończące ceremonię ślubowania: "Pododdziały - baczność!", "Pododdziały - spocznij!".

7. Jeśli podpisanie aktów ślubowania odbywa się w trakcie ceremonii ślubowania, organizator odczytuje kolejno stopnie, imiona i nazwiska funkcjonariuszy składających ślubowanie, a wywołany funkcjonariusz podchodzi i podpisuje akt ślubowania.

8. Po zakończeniu ceremonii ślubowania zaproszeni goście wygłaszają okolicznościowe przemówienia.

9. Dalszy przebieg apelu, w tym defilada i zakończenie uroczystości, odbywa się zgodnie z ceremoniałem Straży Granicznej.

ZAŁĄCZNIK Nr  3  6

WZÓR AKTU ŚLUBOWANIA

1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1746) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2023 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1746) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2023 r.
3 § 5 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1746) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2023 r.
4 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.274) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 grudnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1746) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2023 r.

5 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018.274) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2354) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 grudnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 2023 r. (Dz.U.2023.1746) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2023 r.

6 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 grudnia 2010 r. (Dz.U.10.252.1696) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2011 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024