Przeszkolenie wojskowe studentów i absolwentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 maja 2003 r.
w sprawie przeszkolenia wojskowego studentów i absolwentów szkół wyższych

Na podstawie art. 97a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb przeznaczania studentów i absolwentów szkół wyższych do odbycia przeszkolenia wojskowego, sposób powoływania na to przeszkolenie, rodzaje i sposób jego odbywania i zwalniania z niego, sposób i tryb postępowania organów wojskowych w zakresie wcielania do jednostki wojskowej w celu odbycia przeszkolenia wojskowego oraz wyznaczania i zwalniania żołnierzy odbywających to przeszkolenie ze stanowisk służbowych.
§  2.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza studentów i absolwentów szkół wyższych, będących poborowymi, uznanymi za zdolnych do służby wojskowej, do odbycia:
1)
przeszkolenia wojskowego studentów - po spełnieniu przez studenta warunków, o których mowa w art. 93a ust. 1 i art. 93b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą";
2)
przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych - po ukończeniu szkoły wyższej przez poborowych, którzy złożyli egzaminy wymagane planem studiów, w tym egzamin dyplomowy, i uzyskali uprawnienia do otrzymania dyplomu.
2.
Przeznaczenie studenta lub absolwenta szkoły wyższej do odbycia przeszkolenia wojskowego polega na określeniu dla niego specjalności wojskowej, w której będzie się szkolił, a także rodzaju Sił Zbrojnych lub rodzaju wyodrębnionej i wyspecjalizowanej służby oraz rodzaju wojsk i służb. W ramach przeznaczenia można określić również jednostkę wojskową, w której będzie prowadzone szkolenie. Przy przeznaczeniu, w miarę możliwości, uwzględnia się wnioski poborowego co do terminu i miejsca odbywania przeszkolenia wojskowego.
3.
Przeznaczenie studenta lub absolwenta szkoły wyższej do odbycia przeszkolenia wojskowego uwarunkowane jest potrzebami uzupełnieniowymi Sił Zbrojnych w czasie pokoju, z uwzględnieniem terytorialnego gromadzenia rezerw osobowych na potrzeby czynnej służby wojskowej pełnionej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
4.
Studenta i absolwenta szkoły wyższej przeznacza się do odbycia przeszkolenia wojskowego stosownie do jego predyspozycji zdrowotnych i psychofizycznych, poziomu i kierunku wykształcenia lub studiów, wykonywanego lub wyuczonego zawodu, odbytego przysposobienia obronnego oraz innych kwalifikacji i zainteresowań przydatnych w służbie.
5.
Stosownie do warunków, o których mowa w ust. 3 i 4, w ramach przeznaczania określa się przewidywany termin odbycia przeszkolenia wojskowego.
6.
Przeznaczenie studenta lub absolwenta szkoły wyższej do odbycia przeszkolenia wojskowego może być zmienione w przypadku zmiany warunków, o których mowa w ust. 3 i 4.
7.
Fakt przeznaczenia wojskowy komendant uzupełnień stwierdza wpisem w ewidencji wojskowej oraz w książeczkach wojskowych studentów i absolwentów szkół wyższych.
§  3. 1
 
1.
Studenci przeznaczeni do odbycia przeszkolenia wojskowego podlegają powołaniu na to przeszkolenie w okresie letniej przerwy wakacyjnej drugiego lub trzeciego roku studiów pierwszego stopnia albo trzeciego lub następnych lat jednolitych studiów magisterskich.
2.
Absolwenci szkół wyższych przeznaczeni do odbycia przeszkolenia wojskowego podlegają powołaniu na to przeszkolenie w terminie określonym w art. 93 ust. 2 ustawy, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, a jeżeli przed upływem tego terminu rozpoczęli studia drugiego lub trzeciego stopnia lub studia podyplomowe - po ukończeniu tych studiów.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień zawiesza absolwentowi szkoły wyższej termin jego powołania na przeszkolenie wojskowe do czasu ustania przyczyn wyłączających możliwość tego powołania w następujących przypadkach:
1)
korzystania z odroczenia czynnej służby wojskowej;
2)
złożenia wniosku o przeznaczenie do odbycia służby zastępczej i przeznaczenia do jej odbycia;
3)
tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności lub aresztu;
4)
wykonywania wobec niego środka karnego pozbawienia praw publicznych;
5)
czasowego przebywania za granicą.
4.
W przypadku złożenia przez studenta wniosku, o którym mowa w art. 93b ust. 1 pkt 2 ustawy, wojskowy komendant uzupełnień uchyla decyzję o odroczeniu zasadniczej służby wojskowej.
5.
Wzór wniosku, o którym mowa w art. 93b ust. 1 pkt 2 ustawy, określa załącznik do rozporządzenia.
§  4.
1.
Kartę powołania do odbycia przeszkolenia wojskowego doręcza się nie wcześniej niż na 90 dni i nie później niż na 14 dni przed terminem stawienia się do czynnej służby wojskowej, określonym w tej karcie.
2.
Terminów, o których mowa w ust. 1, nie stosuje się do osób, które bez uzasadnionej przyczyny:
1)
nie spełniły wojskowego obowiązku meldunkowego;
2)
nie stawiły się do rejestracji lub poboru w terminie określonym w odrębnych przepisach;
3)
nie zgłosiły się na wezwanie wojskowego komendanta uzupełnień w sprawach powszechnego obowiązku obrony.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, karta powołania może być doręczona w każdym terminie, nie później jednak niż w określonym w niej terminie stawienia się do czynnej służby wojskowej.
4.
Za zgodą lub na wniosek poborowego doręczenie karty powołania może nastąpić w innym terminie, niż określono w ust. 1.
§  5.
1.
W przypadku gdy osoba, której doręczono kartę powołania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do odbycia przeszkolenia wojskowego w terminie określonym w tej karcie, niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby osoba, której doręczono kartę powołania, niezwłocznie zgłasza się do wojskowego komendanta uzupełnień, przedstawiając w tej sprawie zaświadczenie lekarskie.
2.
Niedotrzymanie terminu określonego w karcie powołania jest uzasadnione, jeżeli osoba ze względu na szczególne okoliczności nie mogła zawiadomić o niemożności stawienia się.
3.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, informuje dowódcę jednostki wojskowej o przyczynie niestawienia się osoby do odbycia przeszkolenia wojskowego.
§  6.
1.
Jeżeli osoba powołana nie stawiła się do odbycia przeszkolenia wojskowego w terminie i miejscu określonym w karcie powołania lub stawiła się po upływie tego terminu, dowódca jednostki wojskowej niezwłocznie zawiadamia o tym fakcie wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Studentom powołanym do odbycia krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego, którzy z uzasadnionych przyczyn nie stawili się do tego przeszkolenia w terminie określonym w karcie powołania, wojskowy komendant uzupełnień uchyla decyzję o powołaniu do czynnej służby wojskowej oraz w miarę możliwości wyznacza kolejny termin przeszkolenia w tym samym roku kalendarzowym lub następnym.
§  7.
1.
Studentów i absolwentów szkół wyższych, którzy stawili się do odbycia przeszkolenia wojskowego, wciela się do jednostki wojskowej.
2.
Wcielenie studentów i absolwentów szkół wyższych do jednostki wojskowej obejmuje:
1)
stwierdzenie ich tożsamości oraz przeprowadzenie z nimi rozmowy przez komisję przyjęcia poborowych;
2)
ujęcie w ewidencji jednostki wojskowej;
3)
dokonanie przeglądu lekarskiego oraz zabiegów sanitarnohigienicznych;
4)
umundurowanie i wyekwipowanie;
5)
przydzielenie do pododdziału;
6)
wyznaczenie na stanowisko służbowe;
7)
nadanie stopnia wojskowego i tytułu podchorążego.
§  8.
1.
W celu przeprowadzenia wcielenia, o którym mowa w § 7, dowódca jednostki wojskowej:
1)
powołuje komisję przyjęcia poborowych, w składzie:
a)
przewodniczący - szef sztabu jednostki wojskowej,
b)
członkowie:
-
oficer organizacyjno-kadrowy,
-
oficer społeczno-wychowawczy,
-
oficer logistyki,
-
lekarz;
2)
określa obowiązki osób wchodzących w skład komisji przyjęcia poborowych;
3)
organizuje punkt przyjęcia poborowych.
2.
W skład komisji może zostać włączony, na swój wniosek, kapelan wojskowy.
3.
Jeżeli w strukturze organizacyjnej jednostki wojskowej nie występują osoby wymienione w ust. 1 pkt 1, dowódca jednostki wojskowej powołuje w skład komisji przyjęcia poborowych osoby wykonujące podobne zadania.
4.
Powołanie komisji przyjęcia poborowych, obowiązki osób wchodzących w jej skład oraz organizację punktu przyjęcia poborowych dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym.
§  9.
1.
Stawienie się studentów i absolwentów szkół wyższych do odbycia przeszkolenia wojskowego dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym oraz w książeczce wojskowej żołnierza. W rozkazie tym podaje się:
1)
dzień, w którym poborowi stawili się do odbycia przeszkolenia wojskowego;
2)
imienny wykaz poborowych, którzy stawili się do odbycia przeszkolenia wojskowego;
3)
przydział żołnierzy do pododdziałów oraz wyznaczenie ich na stanowiska służbowe lub funkcje;
4)
nadanie stopnia wojskowego i tytułu podchorążego.
2.
Warunki oraz tryb nadawania i pozbawiania tytułu podchorążego studentom i absolwentom szkół wyższych regulują przepisy w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy niezawodowych.
§  10.
Przeszkolenie wojskowe odbywa się jako:
1)
przeszkolenie wojskowe studentów, trwające do sześciu tygodni, zwane dalej "krótkotrwałym przeszkoleniem wojskowym";
2)
przeszkolenie wojskowe absolwentów szkół wyższych, trwające do trzech miesięcy, zwane dalej "długotrwałym przeszkoleniem wojskowym".
§  11.
1.
Krótkotrwałe przeszkolenie wojskowe polega na szkoleniu w wytypowanych jednostkach wojskowych podległych dowódcom rodzajów Sił Zbrojnych lub Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego i kończy się złożeniem egzaminu końcowego.
2.
Żołnierzy, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe i zdali egzamin końcowy z przeszkolenia, zwalnia się i przenosi do rezerwy w stopniu wojskowym kaprala.
3.
Żołnierzy, którzy nie zdali egzaminu, zwalnia się z przeszkolenia wojskowego i przenosi do rezerwy w stopniu szeregowego.
§  12.
1.
Długotrwałe przeszkolenie wojskowe polega na:
1)
szkoleniu w wytypowanych jednostkach wojskowych podległych dowódcom rodzajów Sił Zbrojnych lub Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego przez okres pierwszych sześciu tygodni;
2)
praktyce w jednostce wojskowej na stanowisku przewidzianym dla podoficerów, z zastrzeżeniem ust. 3, przez okres sześciu tygodni.
2.
Szkolenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, kończy się złożeniem egzaminu.
3.
Żołnierzy, którzy nie zdali egzaminu, o którym mowa w ust. 2, pozbawia się tytułu podchorążego i przenosi do innej jednostki wojskowej, celem odbycia pozostałego okresu długotrwałego przeszkolenia wojskowego na stanowisku przewidzianym dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.
4.
Na zakończenie długotrwałego przeszkolenia wojskowego żołnierze składają egzamin końcowy przed komisją powołaną przez dowódcę jednostki wojskowej.
5.
Żołnierzy, którzy zdali egzamin końcowy, zwalnia się z przeszkolenia wojskowego i przenosi do rezerwy w stopniu wojskowym kaprala.
6.
Żołnierzy, którzy nie zdali egzaminu końcowego, przenosi się do rezerwy w stopniu wojskowym starszego szeregowego.
7.
Żołnierzy, o których mowa w ust. 3, nie poddaje się egzaminowi końcowemu, zwalnia się z przeszkolenia wojskowego i przenosi do rezerwy w stopniu wojskowym szeregowego.
8.
Przepis § 9 ust. 1 pkt 1-3 stosuje się odpowiednio do żołnierzy, którzy zostali skierowani do jednostki wojskowej po ukończeniu szkolenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.
§  13.
1.
Żołnierze odbywają przeszkolenie wojskowe na stanowiskach służbowych, na które zostali wyznaczeni, oraz pełnią funkcje, które zostały im powierzone.
2.
W okresie do trzech tygodni od rozpoczęcia przeszkolenia wojskowego żołnierze składają przysięgę wojskową.
§  14.
1.
Żołnierze, którzy odbywają przeszkolenie wojskowe, mogą być zwalniani z zajmowanych stanowisk i wyznaczani na inne stanowiska służbowe, zgodnie z posiadanymi lub uzyskanymi podczas służby kwalifikacjami oraz stosownie do potrzeb etatowych jednostki wojskowej, a także na wniosek żołnierza, jeżeli względy służbowe na to pozwalają.
2.
Żołnierzy, o których mowa w ust. 1, wyznacza się na inne stanowiska służbowe w przypadku:
1)
pogorszenia stanu zdrowia stwierdzonego orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej, uniemożliwiającego pełnienie służby na zajmowanym stanowisku służbowym;
2)
utraty kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku;
3)
likwidacji zajmowanego stanowiska;
4)
potrzeb etatowych jednostki wojskowej.
§  15.
Jeżeli żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe obłożnie zachorował lub uległ wypadkowi i został skierowany na leczenie szpitalne, dowódca jednostki wojskowej - niezależnie od innych czynności, wynikających z odrębnych przepisów - zawiadamia niezwłocznie o tym fakcie członka rodziny żołnierza albo inną osobę wskazaną przez żołnierza, podając równocześnie adres szpitala, w którym żołnierz przebywa na leczeniu.
§  16.
1.
Żołnierze odbywający przeszkolenie wojskowe mogą być czasowo oddelegowani do wykonywania zadań w innej jednostce wojskowej, zgodnie z pełnioną funkcją i posiadanymi kwalifikacjami, na podstawie rozkazu dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją są objęci. Okres oddelegowania nie może przekraczać łącznie trzech tygodni.
2.
Żołnierze odbywający przeszkolenie wojskowe mogą być kierowani, na podstawie rozkazu dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją są objęci, do wykonywania zadań poza macierzystą jednostką wojskową.
§  17.
1.
Żołnierze odbywający przeszkolenie wojskowe mogą być przenoszeni do innej jednostki wojskowej z urzędu lub na ich wniosek, jeżeli względy służbowe na to pozwalają.
2.
Przeniesienie żołnierza z urzędu do innej jednostki wojskowej może nastąpić:
1)
ze względów szkoleniowych;
2)
w celu uzupełnienia potrzeb etatowych innych jednostek wojskowych;
3)
w razie rozformowania jednostki wojskowej;
4)
w razie zmniejszenia stanu etatowego jednostki wojskowej;
5)
ze względów dyscyplinarnych;
6)
w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach.
§  18.
1.
Przeniesienie żołnierza z jednostki wojskowej, w której odbywa przeszkolenie wojskowe, do innej jednostki wojskowej następuje, z zastrzeżeniem ust. 2, na podstawie rozkazu dowódcy, któremu są podporządkowane obie jednostki wojskowe.
2.
Przeniesienie żołnierza do jednostki wojskowej podporządkowanej dowódcy innego rodzaju Sił Zbrojnych następuje na podstawie rozkazu:
1)
Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, z zastrzeżeniem pkt 2;
2)
szefa sztabu rodzaju Sił Zbrojnych właściwego dla wytypowanych jednostek wojskowych - w stosunku do żołnierzy kończących szkolenie w tych jednostkach, a przewidzianych na uzupełnienie potrzeb innych rodzajów Sił Zbrojnych albo Żandarmerii Wojskowej.
§  19.
1.
Wniosek o przeniesienie do innej jednostki wojskowej żołnierz wnosi drogą służbową do dowódcy jednostki wojskowej, której ewidencją jest objęty.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, dowódca jednostki wojskowej przesyła drogą służbową do dowódcy uprawnionego do przeniesienia żołnierza wraz ze swoją opinią. Do wniosku dołącza się odpis wtórnika karty ewidencyjnej oraz karty wyróżnień i karty kar.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, rozpatruje się niezwłocznie po ich otrzymaniu.
§  20.
1.
Żołnierze odbywający przeszkolenie wojskowe podlegają opiniowaniu służbowemu:
1)
w razie wniesienia wniosku o powołanie do służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego;
2) 2
 na żądanie sądu, prokuratury, Żandarmerii Wojskowej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
3)
na wniosek żołnierza;
4)
na żądanie dowódcy jednostki wojskowej.
2.
Opinię służbową sporządza przełożony żołnierza o uprawnieniach co najmniej dowódcy kompanii.
3.
Opinia służbowa o żołnierzu powinna zawierać ocenę przebiegu jego dotychczasowej służby wojskowej, w tym ocenę wykonywania zadań służbowych i przestrzegania dyscypliny wojskowej.
§  21.
1.
Żołnierze zwalniani z przeszkolenia wojskowego podlegają ocenie służbowej.
2.
Oceny służbowej dokonuje przełożony żołnierza o uprawnieniach co najmniej dowódcy kompanii.
3.
W ocenie służbowej ujmuje się informacje przydatne przy określeniu możliwości dalszego wykorzystania żołnierza rezerwy w ramach powszechnego obowiązku obrony. Informacje te zamieszcza się we wtórniku karty ewidencyjnej.
§  22.
1.
Opinia i ocena służbowa powinny być rzetelne i obiektywne.
2.
Zapoznanie żołnierza z treścią opinii służbowej powinno nastąpić nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia jej sporządzenia, a z oceną służbową nie później niż w dniu zwolnienia żołnierza z przeszkolenia wojskowego. Zapoznanie żołnierza przebywającego na leczeniu w zakładzie opieki zdrowotnej z treścią opinii lub oceny służbowej następuje za pośrednictwem komendanta tego zakładu.
3.
Opiniowanemu żołnierzowi przysługuje prawo wniesienia odwołania od wydanej o nim opinii lub oceny służbowej do bezpośredniego przełożonego żołnierza sporządzającego opinię lub ocenę w terminie 7 dni od dnia zapoznania się z nią.
4.
Odwołania od wydanej opinii lub oceny służbowej wniesione po terminie, o którym mowa w ust. 3, pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się osobę, której opinia lub ocena dotyczy.
5.
Wniesienie odwołania następuje w formie pisemnej za pośrednictwem przełożonego, który wydał opinię lub ocenę służbową. Odwołanie wymaga uzasadnienia.
6.
W razie uwzględnienia odwołania żołnierza przez przełożonego, który sporządził opinię lub ocenę służbową, od której wniesiono odwołanie, opinia lub ocena służbowa jest ostateczna.
7.
Przełożony, o którym mowa w ust. 5, o ile nie zmieni treści opinii lub oceny służbowej zgodnie z żądaniem żołnierza, przekazuje odwołanie wyższemu przełożonemu nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego otrzymania. Wraz z odwołaniem przełożony przesyła wyższemu przełożonemu stanowisko w sprawie zgłoszonych zarzutów. Przełożony nie ma obowiązku zapoznania żołnierza z tym stanowiskiem.
8.
Opinia lub ocena służbowa wyższego przełożonego, do którego wniesiono odwołanie, jest ostateczna. Przełożony ten powiadamia żołnierza oraz przełożonego, który sporządził opinię lub ocenę służbową, od której wniesiono odwołanie, o zajętym stanowisku.
§  23.
Dowódca jednostki wojskowej zwalnia żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe z czynnej służby wojskowej, w ostatnim dniu ustawowego czasu trwania tego przeszkolenia.
§  24.
Żołnierzy, którzy stawili się do odbycia przeszkolenia wojskowego z opóźnieniem i nie zostało ono im usprawiedliwione, zwalnia się, w zależności od rodzaju odbywanego przeszkolenia wojskowego, w dniu upływu odpowiednio sześciu tygodni lub trzech miesięcy trwania tego przeszkolenia.
§  25.
Do żołnierzy odbywających przeszkolenie wojskowe stosuje się przepis art. 86a ustawy.
§  26.
1.
Zwolnienie żołnierza z przeszkolenia wojskowego dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym oraz w książeczce wojskowej żołnierza.
2.
Dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o zwolnieniu żołnierza z przeszkolenia wojskowego odpowiednio w przypadku:
1)
przebywania żołnierza w zakładzie opieki zdrowotnej - kierownika tego zakładu oraz żołnierza;
2)
tymczasowego aresztowania żołnierza - właściwy sąd lub prokuratora wojskowego oraz żołnierza.
§  27.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 90, poz. 844 i Nr 96, poz. 874.

2) Z dniem 1 stycznia 2004 r. utraci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 czerwca 1992 r. w sprawie zasadniczej służby wojskowej i nadterminowej zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego (Dz. U. Nr 56, poz. 277, z 1994 r. Nr 9, poz. 34, z 1995 r. Nr 42, poz. 218 i Nr 100, poz. 499, z 1998 r. Nr 67, poz. 438, z 1999 r. Nr 92, poz. 1055 oraz z 2002 r. Nr 208, poz. 1771), w części dotyczącej przeszkolenia wojskowego, na mocy art. 1 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 13 września 2002 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. Nr 166, poz. 1363).

ZAŁĄCZNIK  3

WZÓR

WNIOSEK

Miejscowość .............

Data ....................

O POWOŁANIE DO ODBYCIA PRZESZKOLENIA WOJSKOWEGO STUDENTÓW

Ja, niżej podpisany/-na ...................................,

(imię i nazwisko, imię ojca)

urodzony/-na ................................................,

(data i miejsce urodzenia, numer ewidencyjny

PESEL)

zamieszkały/-ła .............................................,

(dokładny adres zamieszkania, kod pocztowy,

nr telefonu)*

.............................................................,

(dokładny adres do korespondencji, kod pocztowy,

nr telefonu)**

zatrudniony/-na .............................................,

(adres i nazwa pracodawcy, stanowisko albo

adres prowadzonego gospodarstwa rolnego

lub działalności gospodarczej)

posiadający/-ca kategorię zdolności do czynnej służby

wojskowej ....................................................

(symbol właściwej kategorii)

zwracam się do Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ............

..............................................................

(nazwa właściwego WKU)

o powołanie mnie w trybie ochotniczym do odbycia przeszkolenia

wojskowego studentów.

Oświadczam, że jestem studentem/-tką .......................

..............................................................

(rok, semestr, kierunek i forma studiów)***

.............................................................,

(nazwa i adres szkoły wyższej)

ukończyłem/-łam przysposobienie obronne w ....................

(nazwa i adres

szkoły wyższej)

i zdałem/-łam egzamin ...................................... .

(data i ocena)

Posiadam udokumentowaną znajomość języka obcego ............ .

(podać język)

Posiadam prawo jazdy kategorii ............................. .

(podać jakie)

Posiadam kwalifikacje specjalistyczne ........................

............................................................ .

(podać jakie)

Ponadto oświadczam, że zamierzam (nie zamierzam)**** po

ukończeniu studiów ubiegać się o powołanie do zawodowej służby

wojskowej.

Jednocześnie wnoszę o uchylenie decyzji o udzieleniu

odroczenia zasadniczej służby wojskowej wydanego przez

..............................................................

(organ wydający orzeczenie, nr i data orzeczenia)

Załączniki

Kserokopia strony tytułowej indeksu i strony z wpisem o zdaniu

egzaminu z przysposobienia obronnego (indeks do wglądu) lub

zaświadczenie w tej sprawie.

Oświadczam, że jestem świadom(a) odpowiedzialności karnej za

podawanie nieprawdziwych danych.

.............................

(podpis wnioskodawcy)

______

* Podaje się adres zameldowania na pobyt stały, a jeżeli poborowy posiada adres zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad dwa miesiące, podaje się ten adres z zaznaczeniem "(p.cz.)".

** Adres do korespondencji oznacza adres, pod którym można zastać poborowego lub skutecznie doręczyć mu pismo urzędowe, w tym wezwanie w sprawach powszechnego obowiązku obrony lub kartę powołania. Adresu do korespondencji nie podaje się w przypadku, jeżeli adres ten jest taki sam jak adres zamieszkania.

*** W zakresie formy studiów podaje się, czy są to studia pierwszego stopnia, czy jednolite studia magisterskie oraz czy są to studia stacjonarne, czy niestacjonarne (inne).

**** Niepotrzebne skreślić.

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.153.1095) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 września 2006 r.
2 § 20 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 grudnia 2006 r. (Dz.U.06.230.1680) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2006 r.
3 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 sierpnia 2006 r. (Dz.U.06.153.1095) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 września 2006 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024