Sposób postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 czerwca 2003 r.
w sprawie sposobu postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji

Na podstawie art. 181 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób sporządzania, przechowywania i udostępniania protokołów przesłuchań oskarżonych, świadków, biegłych i kuratorów, a także innych dokumentów lub przedmiotów, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, jak również dopuszczalny sposób powoływania się na takie przesłuchania, dokumenty i przedmioty w orzeczeniach i pismach procesowych.
§  2.
Z przesłuchań oskarżonych, świadków, biegłych i kuratorów, obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, sporządza się odrębny protokół, który wyłącza się z akt sprawy.
§  3.
Odrębny protokół sporządza się również w przypadku zatrzymania lub przyjęcia w postępowaniu karnym dokumentów lub przedmiotów, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
§  4.
O sporządzeniu odrębnego protokołu czyni się wzmiankę w odpowiednim miejscu akt, wskazując numer, pod którym go zarejestrowano we właściwym dzienniku korespondencji, o którym mowa w § 5 i 6.
§  5. 1
 Protokoły z przesłuchań oraz dokumenty lub przedmioty, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, oznacza się, odpowiednio do ich treści, klauzulą "ściśle tajne" lub "tajne". Podlegają one rejestracji w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów i w odpowiednim dzienniku korespondencji.
§  6.
Protokoły z przesłuchań oraz dokumenty lub przedmioty, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, oznacza się, odpowiednio do ich treści, klauzulą "poufne" lub "zastrzeżone". Podlegają one rejestracji w dzienniku ewidencji wykonanych dokumentów i w dzienniku korespondencji dokumentów oznaczonych klauzulą "poufne" lub "zastrzeżone".
§  7.
1.
Prezes sądu, a w postępowaniu przygotowawczym kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury może zaklasyfikować odpowiednio, jako "ściśle tajne", "tajne", "poufne" lub "zastrzeżone", całe akta lub poszczególne ich tomy, jeżeli w znacznej części obejmują one okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
2. 2
 Akta lub poszczególne ich tomy, o których mowa w ust. 1, podlegają rejestracji w "Rejestrze teczek dokumentów niejawnych, dzienników i książek ewidencyjnych".
§  8.
Odpowiednią klauzulę tajności nadaje prezes sądu, a w postępowaniu przygotowawczym kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95, z późn. zm.2)), sporządzając na dokumencie oraz aktach, opatrzoną datą i podpisaną przez siebie, adnotację obok uwidocznionej na nich sygnatury akt.
§  9.
1.
Akta, protokoły przesłuchań, dokumenty lub przedmioty oznaczone klauzulą "ściśle tajne", "tajne" lub "poufne" przechowuje się w kancelarii tajnej sądu lub prokuratury albo w oddziale tej kancelarii.
2.
Akta, protokoły przesłuchań, dokumenty lub przedmioty oznaczone klauzulą "zastrzeżone" mogą być przechowywane poza kancelarią tajną w innych pomieszczeniach sądu lub prokuratury, jeżeli będą umieszczane w meblach biurowych zamykanych na klucz.
3. 3
 Organizację kancelarii tajnej regulują przepisy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad organizacji kancelarii tajnych, stosowania środków ochrony fizycznej i obiegu informacji niejawnych (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 3, poz. 20), a w odniesieniu do kancelarii tajnych w resorcie Obrony Narodowej - przepisy zarządzenia nr 49/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 sierpnia 2002 r. w sprawie szczególnych zasad organizacji kancelarii tajnych, stosowania środków ochrony fizycznej oraz obiegu informacji niejawnych (Dz. Urz. MON Nr 15, poz. 149).
§  10.
1.
Dokumenty, akta lub przedmioty oznaczone klauzulą tajności, z wyjątkiem dotyczących świadka, o którym mowa w art. 184 § 1 Kodeksu postępowania karnego, udostępniane są stronom, obrońcom i pełnomocnikom oraz przedstawicielom ustawowym jedynie na zarządzenie prezesa sądu, a przed uprawomocnieniem się wyroku - na zarządzenie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym na zarządzenie kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury.
2. 4
 W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 1, należy wskazać osobę uprawnioną do przejrzenia dokumentów, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności oraz określić czas zapoznania się z nimi w sekretariacie lub kancelarii tajnej sądu lub prokuratury w obecności pracownika sekretariatu lub kancelarii tajnej, w zależności od klauzuli dokumentów.
3.
Sporządzanie kopii, odpisów, wyciągów i notatek z dokumentów oraz akt oznaczonych klauzulą tajności jest niedopuszczalne.
§  11.
1.
Osobie pozbawionej wolności, która uprawniona jest do przejrzenia akt, udostępnia się dokumenty, akta lub przedmioty oznaczone klauzulą tajności w sekretariacie lub kancelarii tajnej sądu lub prokuratury w obecności wyznaczonego pracownika sekretariatu lub kancelarii tajnej w zależności od klauzuli dokumentów.
2.
W celu umożliwienia osobie, o której mowa w ust. 1, przejrzenia dokumentów i akt zarządza się sprowadzenie jej do siedziby sądu lub prokuratury.
§  12.
Przed udostępnieniem dokumentu, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności poucza się osobę uprawnioną o obowiązku zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji oraz o zakazie sporządzania kopii, odpisów, wyciągów i notatek, a także przyjmuje się od niej pisemne oświadczenie o zachowaniu w tajemnicy uzyskanych wiadomości.
§  13.
Każdy przypadek udostępnienia dokumentu, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności odnotowuje się w karcie zapoznania z dokumentem, z zaznaczeniem daty, miejsca, nazwiska i imienia osoby przeglądającej, a osoba ta potwierdza fakt zapoznania się z dokumentem, aktami lub przedmiotem własnoręcznym podpisem.
§  14.
Udostępnienie dokumentów, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności biegłemu następuje na zarządzenie i w sposób określony przez prezesa sądu, sąd lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury i tylko w zakresie niezbędnym do wydania opinii. Przepisy § 10 ust. 2 i 3, § 12 i 13 stosuje się odpowiednio.
§  15.
1.
Przesłanie przez prezesa sądu lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury dokumentów, akt lub przedmiotów oznaczonych klauzulą tajności sądowi lub prokuratorowi w związku z ich żądaniem następuje bezpośrednio do rąk prezesa sądu lub kierownika właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury.
2.
W wyjątkowych przypadkach prezes sądu lub kierownik właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury może przesłać dokumenty, akta lub przedmioty oznaczone klauzulą tajności komendantowi jednostki organizacyjnej Policji, komendantowi jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, kierownikowi jednostki organizacyjnej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, komendantowi jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub innemu organowi uprawnionemu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych, na ich wniosek, zawierający uzasadnienie potrzeby zapoznania się z nimi. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  16.
Przy powoływaniu się w jawnych orzeczeniach i pismach procesowych na protokoły przesłuchań, dokumenty lub przedmioty, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji, w miejsce danych dotyczących tych dowodów, wskazuje się numer, pod którym został on zarejestrowany we właściwym dzienniku korespondencji.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2003 r.3)
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 50, poz. 580, Nr 62, poz. 717, Nr 73, poz. 852 i Nr 93, poz. 1027, z 2001 r. Nr 98, poz. 1071 i Nr 106, poz. 1149, z 2002 r. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 17, poz. 155.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462, z 2001 r. Nr 22, poz. 247, Nr 27, poz. 298, Nr 56, poz. 580, Nr 110, poz. 1189, Nr 123, poz. 1353 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 89, poz. 804 i Nr 153, poz. 1271 oraz z 2003 r. Nr 17, poz. 155.

3) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie sposobu przechowywania protokołów zeznań obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji (Dz. U. Nr 148, poz. 975), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1987) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.
2 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1987) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.
3 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1987) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.
4 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1987) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.108.1023

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób postępowania z protokołami przesłuchań i innymi dokumentami lub przedmiotami, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, służbowej albo związanej z wykonywaniem zawodu lub funkcji.
Data aktu: 18/06/2003
Data ogłoszenia: 26/06/2003
Data wejścia w życie: 01/07/2003