Służba medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 3 lipca 2003 r.
w sprawie służby medycyny pracy w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady tworzenia i organizacji służb wykonujących zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy;
2)
kwalifikacje zawodowe osób realizujących te zadania;
3)
szczegółowe zasady kontroli tych służb.
§  2.
1.
Służbę medycyny pracy Służby Więziennej, zwaną dalej "służbą medycyny pracy SW", stanowią: lekarze, pielęgniarki oraz psycholodzy.
2.
Do wykonywania zadań służby medycyny pracy SW są uprawnieni:
1)
lekarze, spełniający dodatkowe wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332, z 1997 r. Nr 60, poz. 375, z 1998 r. Nr 159, poz. 1057 oraz z 2001 r. Nr 37, poz. 451);
2)
pielęgniarki, spełniające dodatkowe wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 15 września 1997 r. w sprawie zadań służby medycyny pracy, których wykonywanie przez pielęgniarki wymaga posiadania dodatkowych kwalifikacji, rodzaju i trybu uzyskiwania tych kwalifikacji oraz rodzajów dokumentów potwierdzających ich posiadanie (Dz. U. Nr 124, poz. 796);
3)
psycholodzy, którzy spełniają następujące wymagania kwalifikacyjne:
a)
posiadają dyplom magistra psychologii lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną uzyskany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim do dnia 1 października 1981 r. lub dyplom magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii uzyskany w Akademii Teologii Katolickiej do dnia 31 grudnia 1992 r.,
b)
posiadają co najmniej 5-letni staż pracy w zawodzie psychologa, w tym co najmniej 2-letni okres służby lub zatrudnienia na stanowisku psychologa w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej,
c)
ukończyli z wynikiem pozytywnym szkolenie w zakresie ryzyka zawodowego funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, organizowane przez właściwą do spraw szkoleń komórkę organizacyjną Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
§  3.
1.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, realizują zadania służby medycyny pracy w ramach zespołów medycyny pracy, które stanowią podstawową jednostkę służby medycyny pracy SW, powoływanych przez:
1)
Dyrektora Generalnego Służby Więziennej - do udzielania świadczeń funkcjonariuszom i pracownikom Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz jednostek organizacyjnych Służby Więziennej podległych dyrektorowi okręgowemu Służby Więziennej w Warszawie;
2)
dyrektorów okręgowych Służby Więziennej - do udzielania świadczeń pracownikom podległych jednostek;
3)
Komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu - do udzielania świadczeń pracownikom tego Ośrodka.
2.
Za realizację zadań zespołu medycyny pracy odpowiedzialny jest kierownik zespołu, powoływany przez kierownika jednostki wymienionej w ust. 1 pkt 1-3 i posiadający uprawnienia określone w § 2 ust. 2 pkt 1.
§  4.
1.
Nadzór i kontrolę nad prawidłowym funkcjonowaniem służby medycyny pracy sprawuje Dyrektor Generalny Służby Więziennej, za pośrednictwem naczelnego lekarza więziennictwa.
2.
Kontrola służby medycyny pracy SW obejmuje funkcjonowanie tej służby, a także zakres i jakość udzielanych świadczeń.
3.
Osoba kontrolująca musi posiadać kwalifikacje zawodowe określone w rozporządzeniu, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 1.
4.
Osoba kontrolująca ma w szczególności prawo do:
1)
kontroli zakresu i częstotliwości badań profilaktycznych pracowników oraz wykonywania i dokumentowania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy;
2)
kontroli i oceny działalności służby medycyny pracy SW.
5.
Osoba kontrolująca ma prawo żądać:
1)
niezbędnych informacji i udostępniania dokumentacji, z zastrzeżeniem że dokumentacja medyczna może być udostępniona tylko osobom wykonującym odpowiedni zawód medyczny;
2)
dostępu do stanowisk pracy w celu zweryfikowania ich oceny dokonanej przez podmiot kontrolowany.
6.
Wydawanie zaleceń pokontrolnych, mających na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, następuje na zasadach określonych w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 84, poz. 948, z 2001 r. Nr 63, poz. 634 i Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024