Jakość handlowa jaj kurzych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 5 sierpnia 2003 r.
w sprawie jakości handlowej jaj kurzych

Na podstawie art. 15 pkt 2 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 44 i Nr 154, poz. 1802 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145 i Nr 166, poz. 1360) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania w zakresie jakości handlowej jaj kurzych, zwanych dalej "jajami", w skorupkach, przeznaczonych do bezpośredniego spożycia lub do wykorzystania w przemyśle lub przetwórstwie rolno-spożywczym, które:
1)
nie były gotowane;
2)
nie mają uszkodzonej skorupy i błony podskorupowej;
3)
nie były wstawiane do aparatu wylęglowego;
4)
pochodzą od kur niosek utrzymywanych w pomieszczeniach inwentarskich:
a)
na ściółce z dostępem lub bez dostępu do otwartego wybiegu,
b)
w klatkach.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
zakładzie pakowania - rozumie się przez to podmiot zajmujący się klasyfikacją jaj według klas jakości handlowej i kategorii wagowych, ich znakowaniem oraz pakowaniem;
2)
partii jaj - rozumie się przez to jaja zniesione tego samego dnia, tej samej klasy jakości handlowej i kategorii wagowej, oznakowane lub oznakowane i zapakowane tego samego dnia w tym samym zakładzie pakowania.
§  3.
1.
Ustala się następujące klasy jakości handlowej jaj:
1)
klasa "A";
2)
klasa "B";
3)
klasa "C".
2.
Ustala się minimalne wymagania w zakresie jakości handlowej jaj klasy "A" i "B", które są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  4.
1.
Do klasy "A" zalicza się jaja świeże, przy czym jaja, w których wysokość komory powietrznej nie przekracza 4 mm w okresie 9 dni od dnia ich zniesienia, to jaja "ekstra świeże".
2.
Do klasy "B" zalicza się jaja utrwalone oraz inne jaja spełniające minimalne wymagania określone w załączniku do rozporządzenia.
3.
Do jaj klasy "C" zalicza się jaja niesortowane, przeznaczone do wykorzystania w przemyśle lub przetwórstwie rolno-spożywczym, niespełniające minimalnych wymagań określonych dla jaj klasy "A" lub "B".
§  5.
1.
Ustala się następujące kategorie:
1) 1
 jaj klasy "A" (wagowe):
a)
kategoria XL - jaja bardzo duże o masie od 73 g,
b)
kategoria L - jaja duże o masie od 63 g, mniejszej niż 73 g,
c)
kategoria M - jaja średnie o masie od 53 g, mniejszej niż 63 g,
d)
kategoria S - jaja małe o masie poniżej 53 g;
2)
jaj klasy "B":
a)
jaja niechłodnicze i nieutrwalone,
b)
jaja chłodnicze, które zostały schłodzone w temperaturze poniżej 5°C,
c)
jaja utrwalone, które zostały utrwalone w mieszaninie gazów różniącej się od składu powietrza atmosferycznego lub przy użyciu wody wapiennej lub za pomocą chłodzenia.
2.
Jaja klasy "A" nie mogą być utrwalane lub chłodzone.
3.
Jaj klasy "A" i "B", które w temperaturze poniżej 5°C:
1)
były transportowane do 24 godzin lub
2)
przechowywane w okresie do 72 godzin, w placówkach handlu detalicznego

nie uznaje się za jaja chłodnicze.

§  6.
1.
Partia jaj klasy "A", zawierająca więcej niż 180 sztuk jaj, w przypadku:
1)
wysyłki z zakładu pakowania może zawierać do 5% jaj niespełniających minimalnych wymagań, w tym nie więcej niż:
a)
2% jaj z widocznymi uszkodzeniami skorupy lub błony podskorupowej,
b)
1% jaj z widocznymi plamkami mięsnymi lub krwistymi;
2)
innych etapów obrotu może zawierać do 7% jaj niespełniających minimalnych wymagań, w tym nie więcej niż:
a)
4% jaj z widocznymi uszkodzeniami skorupy lub błony podskorupowej,
b)
1% jaj z widocznymi plamkami mięsnymi lub krwistymi.
2.
Partia jaj klasy "A" określonej kategorii wagowej, wprowadzana do obrotu, zawierająca więcej niż 180 sztuk jaj, może zawierać do 12% jaj kategorii wagowej bezpośrednio wyższej lub niższej, jednak nie więcej niż 6% jaj kategorii wagowej bezpośrednio niższej.
3.
Partia jaj klasy "B" wprowadzana do obrotu, zawierająca więcej niż 180 sztuk jaj, może zawierać do 7% jaj niespełniających minimalnych wymagań.
4.
Partia jaj klasy "A", zawierająca mniej niż 180 sztuk jaj, w przypadku:
1)
wysyłki z zakładu pakowania może zawierać do 10% jaj niespełniających minimalnych wymagań, w tym nie więcej niż:
a)
4% jaj z widocznymi uszkodzeniami skorupy lub błony podskorupowej,
b)
2% jaj z widocznymi plamkami mięsnymi lub krwistymi;
2)
innych etapów obrotu może zawierać do 14% jaj niespełniających minimalnych wymagań, w tym nie więcej niż:
a)
8% jaj z widocznymi uszkodzeniami skorupy lub błony podskorupowej,
b)
2% jaj z widocznymi plamkami mięsnymi lub krwistymi.
5.
Partia jaj klasy "A" określonej kategorii wagowej, wprowadzana do obrotu, zawierająca mniej niż 180 sztuk jaj, może zawierać do 24% jaj kategorii wagowej bezpośrednio wyższej lub niższej, jednak nie więcej niż 12% jaj kategorii wagowej bezpośrednio niższej.
6.
Partia jaj klasy "B" wprowadzana do obrotu, zawierająca mniej niż 180 sztuk jaj, może zawierać do 14% jaj niespełniających minimalnych wymagań.
§  7.
Jeżeli jaja klasy "A" lub "B" przestały spełniać ustalone dla tych klas wymagania jakości handlowej, to:
1)
przeklasyfikowuje się je odpowiednio do klasy "B" lub "C", stosownie do posiadanych cech, albo
2)
bez przeklasyfikowania dostarcza się je bezpośrednio do zakładu przemysłowego lub zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego.
§  8.
1.
W przypadku sprzedaży detalicznej jaja poszczególnych klas i kategorii pakuje się oddzielnie.
2.
Dopuszcza się detaliczną sprzedaż różnych kategorii wagowych jaj klasy "A" w opakowaniach jednostkowych, jeżeli opakowania te będą spełniać wymagania dotyczące sposobu ich oznakowania określonego na podstawie odrębnych przepisów.
§  9.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do dnia uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

ZAŁĄCZNIK  2

MINIMALNE WYMAGANIA W ZAKRESIE JAKOŚCI HANDLOWEJ JAJ KLASY "A" I "B"

Wyszczególnienie Wymagania
klasa "A" klasa "B"
Skorupa o normalnym kształcie, czysta, nieuszkodzona, niemyta i nieczyszczona o normalnym kształcie, nieuszkodzona, dopuszcza się przybrudzoną
Komora powietrzna nieruchoma, o wysokości nieprzekraczającej 6 mm o wysokości nieprzekraczającej 9 mm
Białko przejrzyste, gęste, bez obcych ciał przejrzyste, bez obcych ciał
Żółtko słabo widoczne, kuliste, przy obracaniu słabo ruchliwe, powracające do położenia centralnego, bez obcych ciał słabo widoczne, niewymagane w jajach utrwalonych wapnem, bez obcych ciał
Tarczka zarodkowa niewidoczna niewidoczna
Zapach swoisty, bez obcego zapachu swoisty, bez obcego zapachu
1 § 5 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 listopada 2003 r. (Dz.U.03.203.1973) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 2003 r.
2 Załącznik zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 października 2003 r o sprostowaniu błędów (Dz.U.03.177.1738).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024