Warunki zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standard opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 sierpnia 2003 r.
w sprawie warunków zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standardu opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy

Na podstawie art. 53 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128, poz. 1176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki usytuowania ośrodka dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanego dalej "ośrodkiem", w którym umieszcza się małoletnich bez opieki ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy, zwanych dalej "małoletnimi";
2)
warunki wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych dla małoletnich;
3)
warunki zakwaterowania małoletnich w ośrodku;
4)
standard opieki obowiązujący w ośrodku.
§  2.
1.
Ośrodek przeznaczony do pobytu małoletniego powinien znajdować się w pobliżu szkoły oraz placówki podstawowej opieki zdrowotnej, z którą Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń zdrowotnych.
2.
Obiekty, pomieszczenia, infrastruktura i teren ośrodka przeznaczonego do pobytu małoletniego niepełnosprawnego powinny zapewniać ich bezpieczne i samodzielne użytkowanie przez małoletniego.
3.
Małoletniego kwateruje się w wydzielonej części ośrodka.
§  3.
Na zakwaterowanie małoletniego w ośrodku przeznacza się budynki posiadające:
1)
pokoje mieszkalne 1-5-osobowe, o powierzchni zapewniającej nie mniej niż 5 m2 na osobę, oświetlone w sposób zapewniający możliwość czytania i pisania, wyposażone w:
a)
łóżka lub tapczany,
b)
szafki i lampki nocne,
c)
szafy lub miejsca w szafie na przechowywanie rzeczy osobistych;
2)
łazienki z miejscem do prania i suszenia oraz toalety w ilości umożliwiającej korzystanie z nich w sposób zapewniający intymność i zgodność z zasadami higieny;
3)
pokoje przeznaczone do:
a)
cichej nauki,
b)
wypoczynku, wyposażone w stoliki, krzesła, telewizor, gry, zabawki, książki (nie mniej niż jedno pomieszczenie na 10 dzieci),
c)
izolacji dzieci chorych, o powierzchni co najmniej 6 m2 na jednego chorego, wyposażone w umywalkę,
d)
spotkań z osobami odwiedzającymi.
§  4.
1.
Zakwaterowanie małoletniego w ośrodku odbywa się w każdym czasie.
2.
Rodzeństwo kwateruje się w jednym pokoju mieszkalnym, chyba że dobro małoletnich przemawia za rozdzieleniem rodzeństwa.
3.
Pracownik ośrodka dokonujący zakwaterowania rodzeństwa uwzględnia w miarę możliwości ich wnioski.
§  5.
Małoletniemu przebywającemu w ośrodku zapewnia się:
1)
całodobową opiekę i zaspokaja jego niezbędne potrzeby;
2)
warunki fizycznego, psychicznego i poznawczego rozwoju;
3)
poszanowanie jego podmiotowości, w szczególności przez udzielanie informacji o podejmowanych wobec niego działaniach;
4)
poczucie bezpieczeństwa oraz poszanowanie i podtrzymywanie:
a)
związków emocjonalnych małoletniego z rodzeństwem i z innymi osobami bliskimi przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
tradycji, zwyczajów religijnych i ciągłości kulturowej kraju pochodzenia małoletniego;
5)
naukę:
a)
nawiązywania więzi uczuciowych oraz związków interpersonalnych,
b)
planowania i organizowania codziennych zajęć stosownie do jego wieku,
c)
organizowania czasu wolnego, w tym uczestniczenia w zajęciach kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych,
d)
nawyków i zachowań prozdrowotnych;
6)
przygotowanie do samodzielności w życiu oraz do podejmowania odpowiedzialności za własne postępowanie;
7)
wyrównanie opóźnień rozwojowych i szkolnych.
§  6.
W przypadku gdy wobec małoletniego wydano decyzję o odmowie nadania statusu uchodźcy i odmowie udzielenia zgody na pobyt tolerowany, w ośrodku podejmuje się działania mające na celu powrót małoletniego do kraju pochodzenia lub innego kraju, w którym przebywa jego rodzina.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.2)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie postępowania wobec małoletnich cudzoziemców pozbawionych opieki w okresie postępowania o nadanie statusu uchodźcy (Dz. U. Nr 91, poz. 813), które utraci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.151.1473

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki zakwaterowania małoletnich bez opieki oraz standard opieki w ośrodku dla cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy.
Data aktu: 18/08/2003
Data ogłoszenia: 29/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003