Dokumentacja prowadzona przez uprawnionego do rybactwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 30 września 2003 r.
w sprawie dokumentacji prowadzonej przez uprawnionego do rybactwa

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
zasady prowadzenia dokumentacji przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim;
2)
wzory dokumentacji.
§  2. 
Udokumentowanie działań związanych z prowadzoną gospodarką rybacką w obwodzie rybackim stanowi:
1)
protokół zarybień,
2)
protokół połowu ryb i raków,
3)
księga gospodarcza,
4)
zestawienie roczne

- zwane dalej "dokumentacją gospodarki rybackiej".

§  3. 
1. 
Wpisy dokonywane w dokumentacji gospodarki rybackiej powinny odzwierciedlać stan faktyczny.
2. 
Uprawniony do rybactwa dokonuje wpisów w dokumentacji gospodarki rybackiej w języku polskim, czytelnie i przy użyciu trwałego środka, bez używania skrótów, z wyjątkiem skrótów ogólnie przyjętych.
3. 
Wpisy w dokumentacji gospodarki rybackiej nie mogą być poprawiane, z wyjątkiem błędów powstałych wskutek oczywistej pomyłki pisarskiej lub rachunkowej.
4. 
Błędy, o których mowa w ust. 3, powstałe w:
1)
księdze gospodarczej albo zestawieniu rocznym, powinny być poprawione przed podjęciem przez wojewodę czynności związanych z dokonywaniem oceny wypełniania przez uprawnionego do rybactwa obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;
2)
protokołach, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2, powinny być poprawione przed potwierdzeniem zawartych w nich informacji przez właściciela wody albo osobę przez niego upoważnioną.
5. 
Błędy w dokumentacji gospodarki rybackiej poprawia się przez skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu.
6. 
Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 5, potwierdza podpisem złożonym przy poprawionym wpisie, wraz z określeniem daty:
1)
uprawniony do rybactwa - w przypadku księgi gospodarczej albo zestawienia rocznego;
2)
uprawniony do rybactwa i właściciel wody albo osoba przez niego upoważniona - w przypadku protokołów, o których mowa w § 2 pkt 1 i 2.
§  4. 
1. 
Uprawniony do rybactwa sporządza protokół zarybień niezwłocznie po wprowadzeniu materiału zarybieniowego do wód obwodu rybackiego.
2. 
Uprawniony do rybactwa podaje w protokole zarybień informacje dotyczące wyłącznie materiału zarybieniowego, który w chwili wprowadzenia do wód obwodu rybackiego stanowił jego własność.
3. 
Jeżeli po dokonaniu wpisów w protokole zarybień pozostały niewypełnione rubryki dotyczące gatunku, rodzaju, ilości, zdrowotności lub pochodzenia materiału zarybieniowego, uprawniony do rybactwa, przed podpisaniem protokołu zarybień, przekreśla niewypełnione rubryki w sposób trwały.
4. 
Jeżeli umowa zawarta przez uprawnionego do rybactwa z właścicielem wody przewiduje potwierdzenie protokołu zarybień przez właściciela wody, uprawniony do rybactwa przekazuje protokół zarybień do potwierdzenia właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej, w miejscu wprowadzenia materiału zarybieniowego do wód obwodu rybackiego, niezwłocznie po dokonaniu zarybienia.
5. 
W razie niemożności przekazania protokołu zarybień właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej z powodu ich nieobecności, uprawniony do rybactwa zamieszcza stosowną adnotację na tę okoliczność w protokole zarybień, wskazując również sposób i termin powiadomienia właściciela wody albo osoby przez niego upoważnionej o planowanym miejscu i terminie zarybienia.
6. 
Uprawniony do rybactwa przechowuje oryginał protokołu zarybień przez okres trzech lat od dnia jego sporządzenia.
§  5. 
1. 
Uprawniony do rybactwa sporządza protokół połowu ryb i raków niezwłocznie po połowie dokonanym:
1)
w zbiorniku wodnym, co do którego wojewoda zwolnił uprawnionego do rybactwa od obowiązku prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;
2)
w zbiorniku wodnym uznanym przez wojewodę za nieprzydatny do prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej;
3)
w obrębie hodowlanym ustanowionym na jego wniosek w granicach obwodu rybackiego lub
4)
na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 albo ust. 2 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym.
2. 
Jeżeli po dokonaniu wpisów w protokole połowu ryb i raków pozostały niewypełnione rubryki dotyczące gatunku, sortymentów wagowych, pozyskanych produktów, ilości lub sposobu zagospodarowania ryb lub raków, uprawniony do rybactwa, przed podpisaniem protokołu połowu ryb i raków, przekreśla niewypełnione rubryki w sposób trwały.
3. 
Jeżeli umowa zawarta przez uprawnionego do rybactwa z właścicielem wody przewiduje potwierdzenie protokołu połowu ryb i raków przez właściciela wody, uprawniony do rybactwa przekazuje protokół połowu ryb i raków do potwierdzenia właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej, w miejscu połowu, niezwłocznie po dokonaniu połowu.
4. 
W razie niemożności przekazania protokołu połowu ryb i raków właścicielowi wody albo osobie przez niego upoważnionej z powodu ich nieobecności, uprawniony do rybactwa zamieszcza stosowną adnotację na tę okoliczność w protokole połowu ryb i raków, wskazując również sposób i termin powiadomienia właściciela wody albo osoby przez niego upoważnionej o planowanym miejscu i terminie połowu.
5. 
Uprawniony do rybactwa przechowuje oryginał protokołu połowu ryb i raków przez okres trzech lat od dnia jego sporządzenia.
§  6. 
1. 
Uprawniony do rybactwa prowadzi księgę gospodarczą w formie pisemnej albo w formie elektronicznej.
2. 
W przypadku prowadzenia księgi gospodarczej w formie elektronicznej, uprawniony do rybactwa dokonuje zapisu na elektronicznym nośniku informacji w sposób chroniący dane na nim zawarte przed zatarciem, zniekształceniem lub usunięciem pierwotnej treści zapisu oraz w sposób umożliwiający wydrukowanie ich w porządku chronologicznym.
3. 
Księga gospodarcza zawiera ewidencję:
1)
połowu ryb i raków;
2)
amatorskiego połowu ryb;
3)
zarybień.
4. 
Uprawniony do rybactwa prowadzi księgę gospodarczą osobno dla każdego jeziora, zbiornika wodnego, rzeki, kanału oraz cieku naturalnego, które znajdują się w granicach zasadniczego obwodu rybackiego.
5.  1
 W przypadkach uzasadnionych warunkami hydrobiologicznymi obwodu rybackiego, charakterystyką jego ichtiofauny lub innymi czynnikami wymienionymi w operacie rybackim, które mają wpływ na prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie, uprawniony do rybactwa może prowadzić jedną księgę gospodarczą dla łączących się ze sobą jezior, zbiorników wodnych, rzek, kanałów lub cieków naturalnych, w granicach zasadniczego obwodu rybackiego.
§  7. 
1. 
W ewidencji połowu ryb i raków, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 1, uprawniony do rybactwa podaje informacje o ilości ryb i raków złowionych rybackimi narzędziami i urządzeniami połowowymi przez niego i osoby upoważnione do połowu ryb lub raków na jego rzecz.
2. 
Uprawniony do rybactwa podaje ilość ryb i raków, o której mowa w ust. 1, w kilogramach, nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złowiono ryby lub raki.
3. 
W ewidencji połowu ryb i raków uprawniony do rybactwa podaje również sumę ilości:
1)
ryb złowionych w ciągu jednego miesiąca,
2)
raków złowionych w ciągu jednego miesiąca,
3)
ryb złowionych w ciągu jednego roku, z podziałem na gatunki,
4)
wszystkich ryb oraz wszystkich raków złowionych w ciągu jednego roku

- nie później niż do dnia 15 kwietnia roku następującego po roku, w którym złowiono ryby lub raki.

§  8. 
W ewidencji amatorskiego połowu ryb, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 2, uprawniony do rybactwa dokonuje wpisów raz w roku, nie później niż do dnia 15 kwietnia drugiego roku po roku, w którym złowiono ryby.
§  9. 
W ewidencji zarybień, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 3, uprawniony do rybactwa wpisuje informacje zawarte w :
1)
protokołach zarybień,
2)
innych dokumentach dotyczących zarybień, przekazanych uprawnionemu do rybactwa przez:
a)
właściciela wody lub
b)
podmiot, któremu właściciel wody udostępnił obwód rybacki do badań naukowych

- nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uprawniony do rybactwa wprowadził materiał zarybieniowy do wód albo otrzymał informację o wykonanych zarybieniach.

§  10. 
1. 
Uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie roczne w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, raz w roku, nie później niż do dnia 15 kwietnia każdego roku.
2. 
Uprawniony do rybactwa dokonuje zapisu na elektronicznym nośniku informacji w sposób chroniący dane na nim zawarte przed zatarciem, zniekształceniem lub usunięciem pierwotnej treści zapisu.
3. 
Zestawienie roczne zawiera w szczególności:
1)
informacje zawarte w ewidencji połowu ryb i raków, sporządzonej za rok poprzedzający rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie;
2)
informacje zawarte w ewidencji amatorskiego połowu ryb, sporządzonej za rok poprzedzający o dwa lata rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie;
3)
informacje zawarte w protokołach zarybień, sporządzonych w roku poprzedzającym rok, w którym uprawniony do rybactwa sporządza zestawienie, z wyłączeniem informacji o materiale zarybieniowym wprowadzonym do wód obwodu rybackiego, który wcześniej został złowiony w tym samym lub innym obwodzie rybackim.
§  11. 
Określa się wzory:
1)
protokołu zarybień - stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
protokołu połowu ryb i raków - stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
księgi gospodarczej - stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
zestawienia rocznego - stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  12. 
Księgę gospodarczą i zestawienie roczne za rok 2004 sporządza się za okres liczony od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR PROTOKOŁU ZARYBIEŃ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR PROTOKOŁU POŁOWU RYB I RAKÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR KSIĘGI GOSPODARCZEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR ZESTAWIENIA ROCZNEGO

1 § 6 ust. 5 zmieniony przez obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2003 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.03.210.2048).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024