Utrwalanie treści wpisów w księgach wieczystych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 marca 2003 r.
w sprawie utrwalania treści wpisów w księgach wieczystych

Na podstawie art. 581 ust. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 i Nr 125, poz. 1368, z 2002 r. Nr 169, poz. 1387 oraz z 2003 r. Nr 42, poz. 363) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób utrwalania treści wpisów w księgach wieczystych w sytuacjach powstania stanu zagrożenia zniszczeniem zbioru ksiąg wieczystych w znacznej skali, na skutek zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym;
2)
szczegółowy tryb wykonywania czynności związanych z utrwalaniem treści wpisów w księgach wieczystych.
§  2.
Utrwalania treści wpisów w księdze wieczystej dokonuje się w razie powstania stanu zagrożenia zniszczeniem zbioru ksiąg wieczystych w znacznej skali, na skutek wystąpienia zdarzeń o charakterze nadzwyczajnym, który powoduje lub stwarza prawdopodobieństwo zniszczenia treści wpisów w księgach wieczystych, bądź brak możliwości dalszego ich dokonywania, a w szczególności w sytuacji, gdy ujawnione w księgach wieczystych wpisy zanikają, tracąc czytelność, następuje degradacja papieru, ulegają sklejeniu karty księgi, a także, gdy nie jest możliwe dokonywanie w niej wpisów techniką określoną w § 4 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (Dz. U. Nr 102, poz. 1122).
§  3.
Utrwalaniem treści wpisów w księdze wieczystej jest ogół czynności służących sporządzeniu kopii księgi wieczystej, z zachowaniem wszystkich cech tej księgi, zwany dalej "utrwalaniem treści wpisów".
§  4.
1.
Utrwalania treści wpisów dokonuje się z zastosowaniem najszybszych i najnowocześniejszych technologii dostępnych w sądzie rejonowym, dających gwarancję bezpiecznego i wiernego zachowania wszystkich cech księgi wieczystej, przy wykorzystaniu w szczególności takich metod jak: skanowanie (fotografia komputerowa), kserowanie i mikrofilmowanie.
2.
W razie zastosowania do utrwalania treści wpisów metod, w wyniku których powstaje zapis elektroniczny lub mikrofilm, kopię księgi wieczystej sporządza się w postaci wydruku lub odbitki na papierze, w formacie odpowiadającym ustalonemu wzorowi formularzy obejmujących poszczególne działy księgi wieczystej.
§  5.
Powstała wskutek utrwalania treści wpisów kopia księgi wieczystej powinna odzwierciedlać wszystkie cechy tej księgi; nie jest dopuszczalna jakakolwiek zmiana treści wpisu w księdze wieczystej.
§  6.
1.
Utrwalanie treści wpisów obejmuje księgę wieczystą wraz z okładką.
2.
Kopie poszczególnych kart księgi sporządza się jednostronnie.
§  7.
1.
Utrwalaniu treści wpisów podlegają tylko te działy księgi wieczystej, których karty zawierają wpisy oraz wzmianki, w tym także działy, które zawierają wpisy wykreślone.
2.
Nie dokonuje się utrwalania treści wpisów, jeżeli jakakolwiek część księgi wieczystej przeznaczona na wpisy zaginęła lub uległa zniszczeniu, chyba że z dokumentów zachowanych w aktach księgi wieczystej wynika, że część ta nie zawierała żadnych wpisów.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, sędzia lub referendarz sądowy dokonuje adnotacji na kopii księgi wieczystej o tych działach, które nie zawierały wpisów, a zaginęły lub uległy zniszczeniu.
§  8.
1.
Powstałą wskutek utrwalania treści wpisów kopię księgi wieczystej uwierzytelnia sędzia lub referendarz sądowy, składając na tej kopii czytelny podpis i zamieszczając przy nim datę. Przed podpisem zamieszcza się napis: "Za zgodność z oryginałem.".
2.
Podpis sędziego lub referendarza sądowego, data uwierzytelnienia kopii księgi wieczystej oraz numer księgi wieczystej zamieszczane są na każdej karcie kopii tej księgi, bezpośrednio pod ostatnim wpisem znajdującym się na tej karcie.
3.
Pod podpisem i datą uwierzytelnienia kopii księgi wieczystej ujawnia się tylko wzmianki: o wniosku, o sprawach wszczętych z urzędu, o apelacji, o kasacji i o skardze na orzeczenie referendarza sądowego.
§  9.
1.
Po zakończeniu utrwalania treści wpisów na kopii ostatniej karty działu I-O sporządza się opis, który zamieszcza się przed podpisem sędziego lub referendarza sądowego. Jeżeli na ostatniej karcie działu I-O brak jest miejsca na opis, zamieszcza się go na okładce kopii księgi wieczystej.
2.
Opis, o którym mowa w ust. 1, zawiera informację, w której wymienia się w szczególności działy i liczbę kart, które podlegały skopiowaniu.
§  10.
Kopie kart księgi wieczystej numeruje się, zszywa i umieszcza w twardych okładkach. Na okładce umieszcza się napis: "Księga wieczysta Nr .... prowadzona przez Sąd Rejonowy w ..... . Kopia - dz. Kop. Nr ... .".
§  11.
1.
Księgę wieczystą, z której została sporządzona kopia, zamyka się z adnotacją "księga skopiowana" i przechowuje w oddzielnym pomieszczeniu.
2.
Jeżeli dalsze przechowywanie księgi wieczystej, o której mowa w ust. 1, zagraża zdrowiu, życiu lub pozostałemu zbiorowi ksiąg wieczystych, na wniosek prezesa sądu rejonowego, prezes sądu okręgowego, po uzyskaniu zgody Ministra Sprawiedliwości, podejmuje decyzję o jej likwidacji.
3.
Okoliczności, o których mowa w ust. 2, powinny być potwierdzone ekspertyzą specjalistyczną.
§  12.
1.
Utrwalania treści wpisów dokonuje wyodrębniona sekcja, powołana przez prezesa sądu rejonowego, działająca pod kierunkiem sędziego lub referendarza sądowego, która działa niezależnie od funkcjonowania wydziału ksiąg wieczystych.
2.
Sekcja, o której mowa w ust. 1, dokonując ogółu czynności przy utrwalaniu treści wpisów, może, z wyjątkiem uwierzytelniania kopii księgi wieczystej, korzystać z usług zamówionych u podmiotu zewnętrznego.
§  13.
1.
Prezes sądu rejonowego przygotowuje, o ile jest to możliwe, wykaz ksiąg wieczystych przeznaczonych do utrwalania treści wpisów.
2.
Do utrwalania treści wpisów w pierwszej kolejności kieruje się księgi wieczyste najbardziej zagrożone zniszczeniem, wskazane w wyniku inwentaryzacji przeprowadzonej przez sekcję.
3.
Utrwalanie treści wpisów powinno odbywać się w budynku właściwego sądu rejonowego.
4.
W szczególnych wypadkach, gdy ze względów technicznych i organizacyjnych nie jest to możliwe i dopuszczalne, prezes sądu rejonowego, za zgodą prezesa sądu okręgowego, podejmuje decyzję o przekazaniu poza budynek sądu ksiąg wieczystych przeznaczonych do utrwalania treści wpisów.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, z przekazywania ksiąg wieczystych sporządza się protokół, w którym określa się w szczególności liczbę przekazanych ksiąg wieczystych, ich numery oraz termin zwrotu kopii ksiąg wieczystych wraz z księgami wieczystymi.
§  14.
1.
Dla rejestracji uwierzytelnionych kopii ksiąg wieczystych prowadzi się urządzenie ewidencyjne, zwane "dziennikiem kopii", w którym zapisuje się pod kolejnym numerem porządkowym numer księgi wieczystej, z której została sporządzona kopia, datę uwierzytelnienia tej kopii oraz wymienia się działy, w których znajdowały się wpisy, a także liczbę skopiowanych kart.
2.
W repertorium ksiąg wieczystych dokonuje się adnotacji o tym, że księga wieczysta została skopiowana oraz podaje się numer porządkowy dziennika kopii.
§  15.
1.
Uwierzytelniona kopia księgi wieczystej stanowi tom I księgi wieczystej.
2.
Po utrwaleniu treści wpisów kolejne wpisy dokonywane są w ciągu dalszym, jako tom II księgi wieczystej, do którego przenosi się wszystkie aktualne wpisy.
3.
Z chwilą zaprowadzenia ciągu dalszego, kopię księgi wieczystej załącza się do tomu II księgi wieczystej, o czym umieszcza się na karcie tytułowej tego tomu adnotację: "kopię załączono po zaprowadzeniu ciągu dalszego".
§  16.
Na odpisie księgi wieczystej, wydawanym na podstawie kopii księgi wieczystej, zamieszcza się adnotację: "odpis księgi wieczystej Nr ... - odpis kopii dz. kop. Nr ...".
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024