Czechy-Polska. Porozumienie między Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej. Praga.2002.12.10.

POROZUMIENIE
między Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej
sporządzone w Pradze dnia 10 grudnia 2002 r.
w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej, *

POROZUMIENIE

między Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej

Na podstawie artykułu 6 ustęp 2 Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym oraz artykułu 5 ustęp 4 Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej, podpisanych w Warszawie dnia 5 kwietnia 1948 r., właściwe władze administracyjne Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej, reprezentowane

ze strony polskiej przez:

- Ministra Pracy i Polityki Społecznej,

ze strony czeskiej przez:

- Ministra Pracy i Spraw Socjalnych,

uzgodniły, co następuje:

§  1.
1.
Emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, dodatki do emerytur i rent oraz zasiłki pogrzebowe i ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe - po stronie polskiej;

oraz emerytury, pełne renty inwalidzkie, częściowe renty inwalidzkie, renty dla wdów, wdowców i sierot, dodatki za bezradność - po stronie czeskiej;

zwane dalej "świadczeniami", przysługujące na podstawie przepisów prawnych polskich i czeskich, a także postanowień Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o ubezpieczeniu społecznym oraz Umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czechosłowacką o współpracy w dziedzinie polityki i administracji społecznej, podpisanych w Warszawie dnia 5 kwietnia 1948 r., przekazywane będą przez właściwe instytucje bezpośrednio osobom uprawnionym zamieszkałym na terytorium drugiego Państwa, za pośrednictwem poczty.

2.
Instytucjami właściwymi do wypłaty świadczeń są:

- ze strony polskiej:

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Oddział Regionalny w Nowym Sączu (Pokladna zemědělského sociálního pojištění - Oblastní pobočka Nowy Sącz) - jeśli chodzi o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników,

Zakład Ubezpieczeń Społecznych - Oddział w Nowym Sączu (Úřad sociálního pojištění - pobočka Nowy Sącz) - jeśli chodzi o pozostałe świadczenia,

- ze strony czeskiej:

Ćeská správa sociálního zabezpečení v Praze (Czeski Zarząd Zabezpieczenia Socjalnego w Pradze).

3.
Instytucje właściwe do wypłaty świadczeń obu Państw wywiązują się ze swych zobowiązań, dotyczących wypłaty świadczeń, w terminach miesięcznych, najpóźniej do dnia 10 każdego miesiąca, za dany miesiąc.
4.
Transfer świadczeń do drugiego Państwa dokonywany będzie w walucie narodowej Państwa zobowiązanego do wypłaty świadczeń lub w innej walucie wymienialnej.
5.
Świadczenia wypłacane będą osobom uprawnionym w walucie narodowej Państwa, na którego terytorium mieszka świadczeniobiorca.
§  2.
Koszty związane z przekazywaniem należności i wypłatą świadczeń pokrywa instytucja właściwa do wypłaty świadczeń.
§  3.
1.
Instytucje właściwe do wypłaty świadczeń będą corocznie, najpóźniej do 31 marca danego roku, przekazywać sobie wzajemnie informacje o świadczeniach wypłaconych osobom zamieszkałym na terytorium drugiego Państwa, za poprzedni rok kalendarzowy.
2.
Informacje te powinny zawierać dane o liczbie osób uprawnionych oraz o łącznej kwocie wypłat z podziałem na rodzaje świadczeń.
§  4.
Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa będą wypłacane bezpośrednio osobom uprawnionym.
§  5.
1.
Na wniosek instytucji właściwej do wypłaty świadczeń instytucja miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy dokonuje kontroli administracyjnej i lekarskiej świadczeniobiorcy.

Koszty związane z kontrolą administracyjną i lekarską nie podlegają wzajemnemu rozliczaniu.

2.
Do wniosku o przeprowadzenie kontroli lekarskiej dołączone będą ewentualne wyniki poprzednich badań lekarskich oraz wskazania, jakie powinny być przeprowadzone badania specjalistyczne.
3.
Wyniki kontrolnych badań lekarskich przeprowadzonych na wniosek instytucji właściwej do wypłaty świadczeń przez instytucję miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy oraz kontrolnych badań lekarskich przeprowadzonych z własnej inicjatywy przez instytucję właściwą do wypłaty świadczeń w Państwie, na którego terytorium mieszka świadczeniobiorca, będą przekazywane instytucji właściwej drugiego Państwa.
§  6.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego po stronie polskiej oraz Česká správa sociálního zabezpečení (Czeski Zarząd Zabezpieczenia Społecznego) po stronie czeskiej mogą wspólnie ustalać szczegółowe zasady stosowania postanowień niniejszego porozumienia.
§  7.
1.
Porozumienie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
2.
Z dniem wejścia w życie niniejszego porozumienia w odniesieniu do Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskiej traci moc Porozumienie w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej, sporządzone w Pradze dnia 21 października 1970 r.

Sporządzono w Pradze dnia 10 grudnia 2002 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w języku polskim i czeskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc obowiązującą.

* Z dniem 1 maja 2004 r. nin. umowa, w ramach podmiotowego i przedmiotowego zakresu zostaje zastąpiona przez rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U.UE.L.71.149.2), zgodnie z art. 6 lit. a) tegoż rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.78.710

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechy-Polska. Porozumienie między Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Czeskiej w sprawie wypłaty świadczeń oraz przeprowadzania kontroli administracyjnej i lekarskiej. Praga.2002.12.10.
Data aktu: 10/12/2002
Data ogłoszenia: 09/05/2003
Data wejścia w życie: 01/01/2003