Mianowanie funkcjonariuszy Agencji Wywiadu na stopnie służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 maja 2003 r.
w sprawie mianowania funkcjonariuszy Agencji Wywiadu na stopnie służbowe

Na podstawie art. 78 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb mianowania na stopnie służbowe,
2)
wzory wniosków o mianowanie na stopień służbowy,
3)
wzory aktów mianowania na stopień służbowy

- funkcjonariuszy Agencji Wywiadu.

2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
"ustawa" - ustawę z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu;
2)
"funkcjonariusz" - funkcjonariusza Agencji Wywiadu;
3) 1
 "przełożony" - Szefa Agencji Wywiadu, zastępcę Szefa Agencji Wywiadu oraz kierownika jednostki organizacyjnej Agencji Wywiadu;
4)
"bezpośredni przełożony" - przełożonego zajmującego stanowisko nie niższe niż kierownika sekcji lub inne równorzędne, któremu funkcjonariusz podlega bezpośrednio;
5)
"stopień" - stopień służbowy funkcjonariusza.
§  2. 
1. 
Bezpośredni przełożony funkcjonariusza występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień starszego szeregowego oraz w korpusie podoficerów do przełożonego posiadającego uprawnienia w sprawach osobowych funkcjonariuszy.
2. 
Przełożony funkcjonariusza występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie chorążych oraz oficerów do Szefa Agencji Wywiadu. Szef Agencji Wywiadu, po zaopiniowaniu, przedstawia wniosek o mianowanie funkcjonariusza na stopień w korpusie oficerów Prezesowi Rady Ministrów.
3. 
Szef Agencji Wywiadu występuje z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady do Prezesa Rady Ministrów. Prezes Rady Ministrów, po zaopiniowaniu, przedstawia wniosek Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.
4. 
Wzór wniosku o mianowanie funkcjonariusza na stopień określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1.  2
 W przypadku wniosku o mianowanie na stopień osoby przyjmowanej do służby w Agencji Wywiadu i posiadającej stopień wojskowy, policyjny, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Biura Ochrony Rządu, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej przepisy § 2 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
2. 
W przypadku osoby przyjętej do służby w Agencji Wywiadu i posiadającej stopień Urzędu Ochrony Państwa z wnioskiem o mianowanie na stopień występuje przełożony.
§  4. 
1. 
Mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień dokonuje się z dniem 3 maja - Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz z dniem 11 listopada - Narodowego Święta Niepodległości.
2. 
Mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień, zależnego od zdania egzaminu, dokonuje się bezpośrednio po zdaniu tego egzaminu.
3. 
Przedterminowego mianowania funkcjonariusza na wyższy stopień w drodze wyróżnienia, na podstawie art. 101 pkt 4 ustawy, dokonuje się z dniem udzielenia tego wyróżnienia.
4. 
Jeżeli w rozkazie personalnym o mianowaniu nie określono innego dnia mianowania na stopień, dniem mianowania funkcjonariusza na stopień jest dzień wydania rozkazu personalnego o mianowaniu.
§  5. 
Mianowania funkcjonariusza na kolejny wyższy stopień w trybie art. 73 ust. 2 ustawy można dokonać z dniem zwolnienia funkcjonariusza ze służby w Agencji Wywiadu.
§  6. 
1. 
Wnioski o mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stopnie, do stopnia kapitana włącznie, mogą być sporządzane w formie wniosku zbiorczego.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wniosków o mianowanie funkcjonariuszy na wyższe stopnie, sporządzanych na podstawie art. 73 lub art. 101 pkt 4 ustawy.
3. 
Wzór wniosku zbiorczego, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień wystawia się akt mianowania.
2. 
Nie wystawia się aktu mianowania funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień szeregowego.
§  8.  3
 Akt mianowania podpisuje Szef Agencji Wywiadu.
§  9. 
1. 
Funkcjonariuszowi mianowanemu na stopień Szef Agencji Wywiadu wręcza, w sposób uroczysty, akt mianowania.
2. 
W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 1, wręcza się akt mianowania w połączeniu z obchodami świąt narodowych 3 maja oraz 11 listopada.
3. 
Wzór aktu mianowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 
Wzór aktu mianowania na pierwszy stopień w korpusie oficerów oraz na stopień generała brygady określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  10. 
W przypadku ujawnienia faktu podważającego zasadność mianowania funkcjonariusza na stopień bezpośredni przełożony lub przełożony, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie funkcjonariusza na stopień, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie właściwego przełożonego uprawnionego do mianowania tego funkcjonariusza na wnioskowany stopień.
§  11. 
1. 
Funkcjonariuszowi, któremu obniżono stopień, okres służby w posiadanym stopniu, wymagany do mianowania go na wyższy stopień, biegnie od dnia uprawomocnienia się orzeczenia o ukaraniu karą dyscyplinarną obniżenia stopnia.
2. 
Funkcjonariusza, któremu obniżono stopień, można mianować na kolejny wyższy stopień przed upływem okresu przewidzianego w art. 72 ust. 2 ustawy, dopiero gdy zaistnieją warunki, o których mowa w art. 73 ust. 1 ustawy.
§  12. 
1. 
Funkcjonariusza spełniającego warunki, o których mowa w art. 73 ust. 1 ustawy, można mianować na kolejny wyższy stopień w trybie określonym w tym przepisie, w przypadku:
1)
szczególnych zasług w ochronie bezpieczeństwa zewnętrznego państwa;
2)
szczególnych osiągnięć w służbie;
3)
dokonania czynu świadczącego o jego męstwie.
2. 
Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lub 3, funkcjonariusz poniósł śmierć, mianowania dokonuje się pośmiertnie. Akt mianowania wręcza się w takim przypadku osobie uprawnionej do odprawy pośmiertnej po zmarłym funkcjonariuszu.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie mianowania funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa na stopnie obowiązujące w Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 133, poz. 1489), zachowanym w mocy na podstawie art. 232 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

O MIANOWANIE FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

Na podstawie art. ....* ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o

Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu

(Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844)

wnoszę o mianowanie funkcjonariusza Agencji Wywiadu:

1. Imię .............. Nazwisko ............................

Imię ojca ...............................................

2. Data i miejsce urodzenia ................................

3. Stanowisko służbowe i nazwa jednostki organizacyjnej ....

.........................................................

Rozkaz personalny nr ......... z dnia ...................

4. Posiadany stopień .......................................

Według etatu ............................................

Rozkaz personalny nr ......... z dnia ...................

5. Data wstąpienia do służby ...............................

6. Wykształcenie (podać dokładną nazwę szkoły) .............

.........................................................

7. Przeszkolenie zawodowe ..................................

.........................................................

.........................................................

na stopień ....................

.......................................

(pieczątka imienna i podpis osoby

uprawnionej do złożenia wniosku)

...................

(miejscowość, data)

______

* Wpisać odpowiednio art. 68, 69, 72, 73, 77 lub 101 pkt 4.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK ZBIORCZY O MIANOWANIE FUNKCJONARIUSZY AGENCJI WYWIADU NA STOPNIE SŁUŻBOWE

Wnoszę o mianowanie niżej wymienionych funkcjonariuszy Agencji Wywiadu:

Imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca Data i miejsce urodzenia Stanowisko służbowe i jednostka organizacyjna Posiadany stopień Data wstąpienia do służby Wykształcenie (podać nazwę szkoły) Przeszkolenie zawodowe Na podstawie art. .... * ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o ABW oraz AW Na stopień
1 2 3 4 5 6 7 8 9

......................................

(pieczątka imienna i podpis

Szefa Agencji Wywiadu lub innego

właściwego bezpośredniego przełożonego

albo przełożonego)

...................

(miejscowość, data)

______

* Wpisać odpowiednio art. 68, 69, 72 lub 77.

ZAŁĄCZNIK Nr  3  4

WZÓR

AKT MIANOWANIA

FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4  5

WZÓR

AKT MIANOWANIA

FUNKCJONARIUSZA AGENCJI WYWIADU NA STOPIEŃ SŁUŻBOWY

wzór

1 § 1 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 marca 2006 r. (Dz.U.06.47.339) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 2006 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2278) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 grudnia 2019 r.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.
4 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.
5 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2007 r. (Dz.U.07.186.1320) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 października 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024