Szczegółowy tryb nadawania oraz wzór odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 25 marca 2003 r.
w sprawie szczegółowego trybu nadawania oraz wzoru odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej"

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznaka "Za zasługi w pracy penitencjarnej", zwana dalej "odznaką", może być nadana funkcjonariuszowi albo pracownikowi Służby Więziennej, który:
1)
wzorowo wykonywał zadania służbowe;
2)
przejawiał inicjatywę w służbie lub pracy;
3)
wykonywał zadania wymagające szczególnie dużego nakładu pracy;
4)
wykonywał zadania w warunkach szczególnie utrudnionych;
5)
dokonał czynu świadczącego o szczególnej odwadze lub męstwie.
2.
Odznaka może być nadana także innej osobie, za zasługi w realizacji zadań Służby Więziennej.
§  2.
Odznaka dzieli się na trzy stopnie:
1)
I stopień - złota;
2)
II stopień - srebrna;
3)
III stopień - brązowa.
§  3.
1.
Odznaka tego samego stopnia może być nadana tej samej osobie tylko raz.
2.
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, przy czym:
1)
srebrna odznaka może być nadana osobie wyróżnionej brązową odznaką, jeżeli od jej nadania upłynęły co najmniej trzy lata;
2)
złota odznaka może być nadana osobie wyróżnionej srebrną odznaką, jeżeli od jej nadania upłynęło co najmniej pięć lat.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 2.
4.
Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§  4.
Nadawanie odznaki następuje w dniu 26 kwietnia - w rocznicę uchwalenia ustawy o Służbie Więziennej, z okazji Narodowego Święta Niepodległości lub z okazji innych świąt państwowych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również w innych terminach.
§  5.
1.
Odznakę nadaje Minister Sprawiedliwości z własnej inicjatywy albo na wniosek Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
2.
Wniosek w sprawie nadania odznaki przedstawia Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej, za pośrednictwem dyrektora okręgowego Służby Więziennej, kierownik jednostki organizacyjnej, w której przedstawiona do wyróżnienia osoba pełni służbę albo pracuje.
3.
Dyrektor okręgowy Służby Więziennej może także przedstawić wniosek w sprawie nadania odznaki osobie, o której mowa w ust. 2, z podległej mu jednostki organizacyjnej Służby Więziennej.
4.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej może przedstawić wniosek w sprawie nadania odznaki każdej osobie, o której mowa w § 1.
§  6.
Wniosek o nadanie odznaki powinien w szczególności zawierać:
1)
dane personalne osoby przedstawianej do wyróżnienia;
2)
informacje o osiągnięciach uzasadniających nadanie odznaki;
3)
opinię uprawnionego przełożonego, o którym mowa w § 5.
§  7.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 35 mm wykonanego w tombaku odpowiednio patynowanego, posrebrzanego lub pozłacanego. Na licowej stronie, w otoku, znajduje się napis dwoma łukami: "MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ZASŁUŻONEMU", a pośrodku, na tle ciemnoczerwonej emalii, wizerunek godła państwowego ustawowego wzoru w kolorze srebrnym. Na odwrotnej stronie odznaki, w środkowej części, na tle stylizowanej odznaki Służby Więziennej, składającej się z pochodni skrzyżowanej z mieczem na tle wieńca z liści dębowych, umieszczony jest w trzech wierszach napis: "PENITENCJA/PRACA, OŚWIATA/KULTURA".
2.
Odznaka jest zawieszona na wstążce szerokości 35 mm, granatowej, obrzeżonej prążkami szerokości 3 mm czerwono-białym i biało-czerwonym, z dwoma paskami białymi szerokości 4 mm, w równych 7 mm odstępach.
3.
Wzór graficzny odznaki, wraz ze wstążką, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  8.
1.
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza Minister Sprawiedliwości lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Odznakę wraz z legitymacją wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
§  9.
Ewidencję osób odznaczonych prowadzi Centralny Zarząd Służby Więziennej.
§  10.
1.
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki wydaje się, na prośbę osoby odznaczonej, odznakę tego samego stopnia. Ponowne wydanie odznaki następuje za zwrotem kosztów jej wytworzenia.
2.
W razie zgubienia lub zniszczenia legitymacji stwierdzającej nadanie odznaki, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że ponowne wydanie legitymacji następuje nieodpłatnie.
§  11.
1.
Osobom, którym nadano brązową lub srebrną odznakę "W Służbie Penitencjarnej" na podstawie przepisów zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 1985 r. w sprawie zasad i trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Więziennej oraz wzoru odznaki "W Służbie Penitencjarnej" (Dz. Urz. Min. Spraw. z 1986 r. Nr 2, poz. 7) albo odznakę III lub II stopnia na podstawie przepisów zarządzenia, o którym mowa w § 12, może być nadana odpowiednio odznaka II lub I stopnia "Za zasługi w pracy penitencjarnej" - z uwzględnieniem terminów przewidzianych w § 3 ust. 2.
2.
Osoby, którym nadano odznakę "W Służbie Penitencjarnej" lub odznakę "Za zasługi w pracy penitencjarnej" na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 1, zachowują prawo do jej noszenia.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 września 1997 r. w sprawie zasad i trybu nadawania oraz wzoru odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej" (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 4, poz. 44), zachowane w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI "ZA ZASŁUGI W PRACY PENITENCJARNEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024