Szczegółowe wymagania weterynaryjne przy przywozie i przemieszczaniu koniowatych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 28 kwietnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych przy przywozie i przemieszczaniu koniowatych2)

Na podstawie art. 18 pkt 1 lit. a i pkt 2 oraz art. 30 pkt 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe:
1)
wymagania weterynaryjne, w tym wymagania zdrowotne, przy przywozie koniowatych;
2)
wymagania, jakim powinny odpowiadać świadectwa zdrowia koniowatych, o których mowa w pkt 1;
3)
wymagania weterynaryjne przy przemieszczaniu koniowatych;
4)
wymagania, jakim powinny odpowiadać świadectwa zdrowia koniowatych, o których mowa w pkt 3, sposób ich wystawiania oraz wzór tych świadectw;
5)
warunki i sposób sporządzania informacji o stanie zdrowia zarejestrowanych koniowatych oraz wzór tego dokumentu.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
koniowate przeznaczone do uboju - koniowate przeznaczone bezpośrednio do rzeźni lub miejsca gromadzenia zwierząt, z którego mogą być skierowane wyłącznie do rzeźni;
2)
koniowate przeznaczone do hodowli lub chowu - koniowate, inne niż zarejestrowane koniowate i koniowate przeznaczone do uboju;
3)
państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo trzecie wolne od afrykańskiego pomoru koni - państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo trzecie, w którym przez 2 lata nie stwierdzono klinicznych, serologicznych - w przypadku koniowatych niezaszczepionych, epidemiologicznych dowodów występowania afrykańskiego pomoru koni oraz przez ostatnie 12 miesięcy nie przeprowadzano szczepień przeciwko tej chorobie;
4)
tymczasowy przywóz - wprowadzanie zwierzęcia koniowatego na terytorium Unii Europejskiej na okres krótszy niż 90 dni, określony w przepisach Unii Europejskiej3).
§  3.
1.
Koniowate mogą być przywożone, jeżeli pochodzą z państw trzecich wolnych od:
1)
afrykańskiego pomoru koni;
2)
wenezuelskiego zapalenia mózgu i rdzenia koni - w okresie 2 lat poprzedzających wysyłkę;
3)
zarazy stadniczej i nosacizny - w okresie 6 miesięcy poprzedzających wysyłkę.
2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1, mogą dotyczyć części terytorium państwa trzeciego zgodnie z przepisami Unii Europejskiej4), określającymi ponadto dodatkowe wymagania zabezpieczające przed przeniesieniem chorób zakaźnych na terytorium Unii Europejskiej.
§  4.
Koniowate mogą być przywożone, jeżeli oprócz wymagań określonych w § 3 spełniają wymagania zdrowotne określone dla danego państwa trzeciego w przepisach Unii Europejskiej4).
§  5.
Koniowate mogą być przywożone, jeżeli:
1)
przed dniem załadunku pozostawały nieprzerwanie na terytorium państwa trzeciego lub jego części przez czas określony w przepisach Unii Europejskiej4);
2)
pochodzą z gospodarstwa znajdującego się pod nadzorem weterynaryjnym.
§  6.
Przywożone koniowate zaopatruje się w świadectwo zdrowia, które oprócz wymagań określonych w art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zwanej dalej "ustawą", powinno:
1)
być wystawione w dniu załadunku zwierząt do wysyłki do państwa miejsca przeznaczenia zwierząt, a w przypadku zarejestrowanych koniowatych - w ostatnim dniu roboczym przed załadunkiem;
2)
składać się z jednego arkusza papieru;
3)
być wystawione dla jednego odbiorcy albo dla partii zwierząt - w przypadku koniowatych przeznaczonych do uboju.
§  7.
Wzór świadectwa zdrowia dla przywozu koniowatych jest określony w przepisach Unii Europejskiej5).
§  8.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą być przemieszczane koniowate z części terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej uznanych za zakażone afrykańskim pomorem koni, jeżeli:
1)
są przemieszczane w terminach określonych w przepisach Unii Europejskiej6);
2)
nie wykazują klinicznych objawów afrykańskiego pomoru koni w dniu przeglądu;
3)
są przebadane i reagują ujemnie w teście ELISA przeprowadzonym zgodnie z przepisami Unii Europejskiej6) - w przypadku koniowatych niezaszczepionych;
4)
zostały poddane szczepieniu, nie później jednak niż w okresie ostatnich 2 miesięcy przed wysyłką, oraz zostały poddane testowi, o którym mowa w pkt 3;
5)
przebywały w stacji kwarantanny przez okres co najmniej 40 dni poprzedzających wysyłkę;
6)
zostały zabezpieczone przed przenoszącymi chorobę insektami podczas kwarantanny i przemieszczania ze stacji kwarantanny do miejsca wysyłki.
§  9.
1.
Część terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej uznaje się za zakażone afrykańskim pomorem koni, jeżeli:
1)
wyniki badań klinicznych, serologicznych (w przypadku nieszczepionych koniowatych) lub epidemiologicznych potwierdziły występowanie afrykańskiego pomoru koni w ostatnich 2 latach lub
2)
szczepienie przeciwko afrykańskiemu pomorowi koni było przeprowadzane w ostatnich 12 miesiącach poprzedzających wysyłkę.
2.
Część terytorium uznana za zakażoną afrykańskim pomorem koni, obejmuje co najmniej:
1)
obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 100 kilometrów wokół ogniska choroby;
2)
obszar zagrożony, sięgający co najmniej 50 kilometrów poza obszar zapowietrzony, na którym w okresie co najmniej 12 miesięcy nie przeprowadzano szczepień przeciwko chorobie.
3.
Środki zwalczania dotyczące terytoriów i obszarów, o których mowa w ust. 1 i 2, są określone w przepisach w sprawie szczegółowego sposobu i trybu zwalczania afrykańskiego pomoru koni.
4.
Wszystkie koniowate znajdujące się w obszarze zapowietrzonym są zarejestrowane i oznakowane zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowego sposobu i trybu zwalczania afrykańskiego pomoru koni.
§  10.
1.
Transport koniowatych z gospodarstwa pochodzenia zwierząt lub miejsca ich gromadzenia do miejsca ich przeznaczenia powinien odbywać się tak szybko, jak to możliwe, w środkach transportu lub w kontenerach oczyszczanych i odkażanych w odstępach czasu określonych przez wysyłające państwo członkowskie Unii Europejskiej.
2.
Środki transportu dla koniowatych powinny być tak skonstruowane, aby podczas transportu koniowatych nie wypadały z nich odchody zwierząt.
3.
Transport koniowatych odbywa się przy zapewnieniu warunków określonych w przepisach o ochronie zwierząt.
§  11. 1
 Koniowate przeznaczone do chowu lub hodowli oraz koniowate przeznaczone do uboju przemieszczane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do innych państw członkowskich Unii Europejskiej zaopatruje się w świadectwo zdrowia, którego wzór jest określony w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 599/2004 z dnia 30 marca 2004 r. dotyczącym przyjęcia zharmonizowanego wzoru świadectwa i sprawozdania z kontroli związanych z wewnątrzwspólnotowym handlem zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego (Dz. Urz. UE L 94 z 31.03.2004, str. 44).
§  12. 2
 (uchylony).
§  13. 3
 (uchylony).
§  14.
Wzór informacji o stanie zdrowia zarejestrowanych koniowatych jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają do prawa polskiego postanowienia dyrektywy 90/426/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. o warunkach zdrowotnych zwierząt regulujących przewóz i import zwierząt koniowatych z krajów trzecich (Dz. Urz. WE L 224, z 18.08.1990). Dane dotyczące ogłaszania aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczonego w niniejszym rozporządzeniu, z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

3) Przepisy wydane na podstawie art. 24 dyrektywy 90/426/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. o warunkach zdrowotnych zwierząt regulujących przewóz i import zwierząt koniowatych z krajów trzecich (Dz. Urz. WE L 224, z 18.08.1990).

4) Przepisy wydane na podstawie art. 15 dyrektywy 90/426/EWG z dnia 26 czerwca 1990 r. o warunkach zdrowotnych zwierząt regulujących przewóz i import zwierząt koniowatych z krajów trzecich (Dz. Urz. WE L 224, z 18.08.1990).

5) Przepisy wydane na podstawie art. 16 ust. 2 dyrektywy 90/426/EEC z dnia 26 czerwca 1990 r. o warunkach zdrowotnych zwierząt regulujących przewóz i import zwierząt koniowatych z krajów trzecich (Dz. Urz. WE L 224, z 18.08.1990 r.).

6) Przepisy wydane na podstawie art. 5 ust. 3 dyrektywy 90/426/EEC z dnia 26 czerwca 1990 r. o warunkach zdrowotnych zwierząt regulujących przewóz i import zwierząt koniowatych z krajów trzecich (Dz. Urz. WE L 224, z 18.08.1990 r.).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  4  (uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

INFORMACJA O STANIE ZDROWIA ZAREJESTROWANYCH KONIOWATYCH1)

Ja, niżej podpisany, zaświadczam2), że zwierzę koniowate:

1) było dzisiaj badane i nie wykazuje klinicznych objawów

choroby;

2) nie jest przeznaczone do uboju w państwowym programie

eliminacji chorób zakaźnych i zaraźliwych;

3) nie pochodzi z terytorium lub części terytorium państwa

członkowskiego lub państwa trzeciego, które jest

przedmiotem ograniczeń z powodu afrykańskiego pomoru

koni3) lub pochodzi z terytorium lub części terytorium

państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, które było

przedmiotem ograniczeń z powodu zdrowia zwierząt oraz

zostało poddane, z zadowalającymi wynikami, testom

przewidzianym w art. 5(3) dyrektywy 90/426/EWG w stacji

kwarantanny ..................

od dnia ................. do dnia ...................3);

4) nie jest szczepione przeciwko afrykańskiemu pomorowi koni

lub było szczepione przeciwko afrykańskiemu pomorowi koni

dnia .............................................3),4);

5) nie pochodzi z gospodarstwa, które było przedmiotem

zakazów z powodu zdrowia zwierząt ani też nie miało

kontaktu z koniowatymi pochodzącymi z gospodarstwa, które

było przedmiotem zakazów z powodów zdrowia zwierząt:

a) w okresie 6 miesięcy w przypadku koniowatych

podejrzanych o zarażenie zarazą stadniczą, licząc od

daty ostatniego możliwego kontaktu ze zwierzęciem

chorym; w przypadku

ogiera zakaz będzie stosowany do czasu jego kastracji,

b) w okresie 6 miesięcy w przypadku nosacizny lub

zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, licząc od dnia, w

którym zwierzęta koniowate cierpiące z powodu tych

chorób zostały poddane ubojowi,

c) w przypadku niedokrwistości zakaźnej aż do dnia, w

którym po poddaniu ubojowi zakażonych zwierząt

pozostałe zwierzęta wykazały wynik ujemny w dwóch

próbach Cogginsa przeprowadzanych w odstępie

trzymiesięcznym,

d) w okresie 6 miesięcy od ostatniego przypadku, w

wypadku zapalenia pęcherzykowego jamy ustnej,

e) w okresie 1 miesiąca od ostatniego przypadku, w

przypadku wścieklizny,

f) w okresie 15 dni od ostatniego przypadku, w przypadku

wąglika,

g) jeżeli wszystkie zwierzęta gatunków wrażliwych na

chorobę znajdujące się w gospodarstwie zostały poddane

ubojowi, a pomieszczenia zostały odkażone, podczas 30

dni, licząc od dnia, w którym zwierzęta zostały

zniszczone, a pomieszczenia odkażone, z wyjątkiem

przypadku wąglika, przy którym okres zakazu wynosi 15

dni;

6) zgodnie z moją najlepszą wiedzą, nie miały kontaktu ze

zwierzętami koniowatymi cierpiącymi z powodu choroby

zakaźnej lub zaraźliwej, podczas 15 dni poprzedzających

niniejsze oświadczenie.

Data Miejsce

Pieczęć i podpis urzędowego lekarza weterynarii5)

______

1) Informacja ta nie jest wymagana, gdy istnieje obopólne

porozumienie, zgodne z artykułem 6 dyrektywy 90/426/EEC.

2) Ważne przez 10 dni.

3) Skreślić niemające zastosowania.

4) Data szczepienia musi być wstawiona w dokumencie.

5) Nazwisko dużymi literami oraz stanowisko.

1 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.37.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2005 r.
2 § 12 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.37.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2005 r.
3 § 13 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.37.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2005 r.
4 Załącznik nr 1 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 16 lutego 2005 r. (Dz.U.05.37.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2005 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024