Szczegółowe wymagania weterynaryjne przy przywozie bydła, świń, owiec i kóz oraz wymagania, jakim powinny odpowiadać świadectwa zdrowia takich zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 26 maja 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych przy przywozie bydła, świń, owiec i kóz oraz wymagań, jakim powinny odpowiadać świadectwa zdrowia takich zwierząt2)

Na podstawie art. 18 pkt 1 lit. a i pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe wymagania weterynaryjne przy przywozie bydła, świń, owiec i kóz;
2)
wymagania, jakim powinny odpowiadać świadectwa zdrowia zwierząt, o których mowa w pkt 1, sposób ich wystawiania oraz wzory tych świadectw.
§  2.
Bydło i świnie przeznaczone do chowu, hodowli lub uboju oraz owce i kozy przeznaczone do chowu, hodowli, uboju lub na opas mogą być przywożone, jeżeli:
1)
odpowiednio do zwierząt z gatunku wrażliwego pochodzą z państw trzecich wolnych od:
a)
księgosuszu, choroby niebieskiego języka, afrykańskiego pomoru świń, enterowirusowego zapalenia mózgu i rdzenia świń (d. choroba cieszyńska i talfańska), pomoru małych przeżuwaczy, zarazy płucnej bydła, ospy owiec i ospy kóz, gorączki doliny Rift - w okresie 12 miesięcy poprzedzających wysyłkę,
b)
pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej (Vesicular stomatitis) - w okresie 6 miesięcy poprzedzających wysyłkę;
2)
w państwach ich pochodzenia nie były wykonywane szczepienia przeciwko chorobom wymienionym w pkt 1, na które są wrażliwe gatunki zwierząt przywożonych - w okresie 12 miesięcy poprzedzających wysyłkę.
§  3.
1.
Zwierzęta, o których mowa w § 2, mogą być przywożone, jeżeli pochodzą z państw trzecich, które:
1)
były wolne od pryszczycy - w okresie co najmniej 2 lat poprzedzających wysyłkę;
2)
nie przeprowadzały szczepień zwierząt przeciwko pryszczycy - w okresie co najmniej 12 miesięcy poprzedzających wysyłkę;
3)
nie dopuszczały na swoje terytorium przez okres co najmniej roku przed wysyłką zwierząt zaszczepionych przeciwko pryszczycy oraz udzieliły gwarancji, że zwierzęta nie były szczepione przeciw pryszczycy.
2.
Zwierzęta pochodzące z państw trzecich, które były wolne od pryszczycy w okresie co najmniej 2 lat i w których są przeprowadzane szczepienia zwierząt przeciwko pryszczycy oraz które dopuszczają zwierzęta szczepione przeciwko pryszczycy na swoje terytorium, mogą być przywożone, jeżeli:
1)
zwierzęta wysyłane nie były szczepione przeciwko pryszczycy;
2)
bydło reagowało negatywnie na test obecności wirusa pryszczycy w wydzielinie pobranej z krtani zgłębnikiem przełykowym;
3)
zwierzęta reagowały negatywnie na test serologiczny obecności przeciwciał pryszczycy;
4)
zwierzęta zostały poddane w państwie wysyłki czternastodniowej kwarantannie w stacji kwarantanny pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii;
5)
w stacji kwarantanny, o której mowa w pkt 4, żadne zwierzę w niej umieszczone nie zostało zaszczepione przeciwko pryszczycy w okresie 21 dni poprzedzających wysyłkę oraz żadne zwierzę poza przeznaczonymi do wysyłki nie zostało wprowadzone do stacji kwarantanny w tym samym okresie.
3.
Zwierzęta, o których mowa w ust. 2, po przybyciu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają kwarantannie przez okres 21 dni.
§  4.
Zwierzęta, o których mowa w § 2, pochodzące z państw trzecich, które nie były wolne od pryszczycy w okresie co najmniej 2 lat poprzedzających wysyłkę, mogą być przywożone, jeżeli zostaną spełnione wymagania określone w § 3 ust. 2 i 3 oraz wymagania dodatkowe określone w przepisach Unii Europejskiej.3)
§  5.
Państwo trzecie wolne od pryszczycy przez co najmniej 2 lata uważa się nadal za wolne od pryszczycy, jeżeli mimo zanotowania ograniczonej liczby przypadków wystąpienia tej choroby na ograniczonej części jego terytorium zwalczono ją w okresie krótszym niż 3 miesiące.
§  6.
Świnie, oprócz spełnienia wymagań określonych w § 2-5, mogą być przywożone, jeżeli pochodzą z terytorium państwa trzeciego, które:
1)
było wolne od klasycznego pomoru świń w okresie co najmniej 12 miesięcy poprzedzających wysyłkę;
2)
nie zezwalało na szczepienie przeciwko klasycznemu pomorowi świń w okresie 12 miesięcy poprzedzających wysyłkę;
3)
nie dopuszcza na swoje terytorium świń, które były uprzednio szczepione przeciwko klasycznemu pomorowi świń w okresie krótszym niż 12 miesięcy.
§  7.
Świnie mogą być przywożone z części terytorium państwa trzeciego, które nie spełnia wymagań określonych w § 6, jeżeli:
1)
szczepienia przeciwko klasycznemu pomorowi świń są zabronione na całym terytorium tego państwa;
2)
część terytorium państwa trzeciego, z której wywożone są świnie, spełnia wymagania określone w § 6;
3)
zezwalają na to przepisy Unii Europejskiej.4)
§  8.
Państwo trzecie spełniające wymagania określone w § 6, w którym wystąpiło ognisko lub szereg epizootycznie powiązanych ze sobą ognisk klasycznego pomoru świń i ogniska te zostały zlikwidowane w okresie 3 miesięcy bez przeprowadzania szczepień przeciwko klasycznemu pomorowi świń, jest uznawane za wolne od tej choroby, jeżeli zgodnie z przepisami Unii Europejskiej5) okres 12 miesięcy, o którym mowa w § 6 pkt 1, zostanie skrócony do 6 miesięcy.
§  9.
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej6) wymagania dla przywozu zwierząt określone w § 2 pkt 1 mogą dotyczyć tylko części terytorium państwa trzeciego.
§  10.
Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej6) oraz mimo niespełnienia wymagań określonych w § 2 pkt 2 zwierzęta mogą być przywożone z państw trzecich lub ich części, w których są przeprowadzane szczepienia przeciwko jednej lub większej liczbie chorób wymienionych w § 2 pkt 1.
§  11.
1.
Zwierzęta, o których mowa w § 2, mogą być przywożone, jeżeli w dniu załadunku i do dnia załadunku w celu wysyłki do państwa przeznaczenia zwierzęta te stale pozostawały na terytorium państwa trzeciego lub jego części znajdujących się na listach ogłaszanych przez Komisję Europejską, przez okres:
1)
6 miesięcy poprzedzających wysyłkę - w przypadku bydła lub świń przeznaczonych do hodowli lub chowu oraz owiec lub kóz przeznaczonych do chowu, hodowli lub na opas;
2)
3 miesięcy poprzedzających wysyłkę - w przypadku zwierząt przeznaczonych do uboju.
2.
Zwierzęta wymienione w ust. 1, w wieku odpowiednio poniżej 6 lub 3 miesiąca życia, mogą być przywożone, jeżeli pozostawały od urodzenia na terytorium państwa wysyłki.
§  12.
Świadectwo zdrowia dla przywożonych zwierząt, oprócz wymagań określonych w art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, powinno być wystawione:
1)
w dniu załadunku zwierząt do wysyłki do państwa miejsca przeznaczenia;
2)
na formularzu jednostronicowym;
3)
dla jednej przesyłki.
§  13.
Wzory świadectw zdrowia dla przywożonych zwierząt są określone w przepisach Unii Europejskiej.7)
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 106, poz. 1125).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. o problemach inspekcji zdrowotnej i weterynaryjnej w imporcie bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, mięsa świeżego lub produktów mięsnych z państw trzecich (Dz. Urz. WE L 302 z 31.12.1972, z późn. zm.) w części dotyczącej wymagań weterynaryjnych przy przywozie bydła, świń, owiec i kóz.

3) Przepisy wydane na podstawie art. 6 ust. 3 dyrektywy 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. o problemach inspekcji zdrowotnej i weterynaryjnej w imporcie bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, mięsa świeżego lub produktów mięsnych z państw trzecich (Dz. Urz. WE L 302 z 31.12.1972, z późn. zm.).

4) Przepisy wydane na podstawie art. 6 ust. 5 dyrektywy 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. o problemach inspekcji zdrowotnej i weterynaryjnej w imporcie bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, mięsa świeżego lub produktów mięsnych z państw trzecich.

5) Przepisy wydane na podstawie art. 6 ust. 6 dyrektywy 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. o problemach inspekcji zdrowotnej i weterynaryjnej w imporcie bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, mięsa świeżego lub produktów mięsnych z państw trzecich.

6) Przepisy wydane na podstawie art. 7 dyrektywy 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. o problemach inspekcji zdrowotnej i weterynaryjnej w imporcie bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, mięsa świeżego lub produktów mięsnych z państw trzecich.

7) Przepisy wydane na podstawie art. 11 dyrektywy 72/462/EWG z dnia 12 grudnia 1972 r. o problemach inspekcji zdrowotnej i weterynaryjnej w imporcie bydła, owiec i kóz oraz trzody chlewnej, mięsa świeżego lub produktów mięsnych z państw trzecich.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024