Zawiadamianie wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawanie przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 czerwca 2004 r.
w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony

Na podstawie art. 50 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa zakres obowiązków pracodawców, rektorów uczelni, dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych, a także innych jednostek organizacyjnych, oraz tryb postępowania w sprawach:
1)
zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień przez pracodawców, rektorów uczelni, dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli i dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej;
2)
wydawania przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
rektorach - należy przez to rozumieć rektorów uczelni;
3)
dyrektorach - należy przez to rozumieć dyrektorów zakładów kształcenia nauczycieli, dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych;
4)
szkołach - należy przez to rozumieć uczelnie, zakłady kształcenia nauczycieli, szkoły ponadgimnazjalne;
5)
jednostkach organizacyjnych - należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 132b ust. 3 ustawy.
§  2. 
1. 
Obowiązek zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień przez pracodawców, o którym mowa w art. 50 ust. 1 ustawy, dotyczy pracowników, którzy:
1)
posiadają nadany:
a)
przydział mobilizacyjny,
b)
pracowniczy przydział mobilizacyjny,
c)
przydział organizacyjno-mobilizacyjny,
d)
przydział kryzysowy;
2)
zostali przeznaczeni do wykonania świadczenia na rzecz obrony, których świadczeniobiorcą są Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
są osobami podlegającymi obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej i nie stawili się do niej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia.
2. 
Pracodawca w zawiadomieniu podaje miejsce i datę jego sporządzenia oraz następujące dane dotyczące pracownika, o którym mowa w ust. 1:
1) 1
 imię i nazwisko;
2) 2
 miejsce urodzenia;
3)
numer PESEL;
4)
miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
5)
datę zatrudnienia lub zwolnienia;
6)
kwalifikacje zawodowe i zajmowane stanowisko;
7)
nazwę i adres pracodawcy;
8)
określenie sposobu realizacji przez pracownika powszechnego obowiązku obrony.
3. 
(uchylony).
4. 
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Obowiązek zawiadamiania przez rektorów i dyrektorów dotyczy studentów lub uczniów podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej.
2. 
Rektor lub dyrektor w zawiadomieniu podaje miejsce i datę jego sporządzenia oraz następujące dane dotyczące studenta lub ucznia, o którym mowa w ust. 1:
1) 3
 imię i nazwisko;
2) 4
 miejsce urodzenia;
3)
numer PESEL;
4)
miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
5)
rok studiów (nauki);
6)
nazwę i adres szkoły;
7)
kierunek studiów lub nauki oraz nazwę wydziału uczelni;
8)
datę przyjęcia do szkoły osoby podlegającej obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej, przewidywany czas studiów (nauki), powtarzanie roku lub semestru studiów (nauki), datę skreślenia z listy studentów (uczniów), wydalenia ze szkoły, uzyskania statusu absolwenta uczelni albo ukończenia nauki.
3. 
(uchylony).
4. 
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Obowiązek zawiadamiania:
1)
przez rektorów uczelni prowadzących następujące kierunki studiów:
a)
analityka medyczna,
b)
kierunek lekarski,
c)
kierunek lekarsko-dentystyczny,
d)
pielęgniarstwo,
e)
położnictwo,
f)
weterynaria,
g)
ratownictwo medyczne,
h)
psychologia

- dotyczy również kobiet, które w danym roku akademickim kończą naukę w tych szkołach, jeżeli kobiety zostały poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

2)
przez dyrektorów szkół policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii - dotyczy również kobiet, które w danym roku szkolnym kończą naukę w tych szkołach, jeżeli kobiety te zostały poddane obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
2. 
Zawiadomień, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w formie imiennych wykazów kobiet.
3. 
Rektor, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, albo dyrektor, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w imiennym wykazie kobiet podaje dane osobowe osób objętych tym wykazem, o których mowa w art. 48 ust. 3a ustawy.
4. 
Imienne wykazy kobiet przesyła się wojskowemu komendantowi uzupełnień, właściwemu ze względu na siedzibę szkoły, w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku.
5. 
(uchylony).
6. 
Wzór imiennego wykazu kobiet jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Zaświadczenia w sprawach, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, wydają:
1)
pracodawcy - w stosunku do osób, o których mowa w § 2 ust. 1, na żądanie tych osób;
2)
szkoły - w stosunku do osób, o których mowa w § 3 ust. 1, na żądanie tych osób;
3)
jednostki organizacyjne - w stosunku do osób skierowanych do odbycia szkolenia (kursu), o którym mowa w art. 132b ust. 1 ustawy, oraz odbywających w tych jednostkach szkolenie (kurs) - na żądanie tych osób.
2. 
Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1, wydaje się również na pisemne żądanie wojskowego komendanta uzupełnień, a w stosunku do osób odbywających czynną służbę wojskową - także dowódcy jednostki wojskowej.
3. 
W zaświadczeniach wydawanych przez pracodawców podaje się dane, o których mowa w § 2 ust. 2.
4. 
W zaświadczeniach wydawanych przez szkoły podaje się dane, o których mowa w § 3 ust. 2.
5. 
W zaświadczeniach wydawanych przez jednostki organizacyjne podaje się miejsce i datę sporządzenia oraz następujące dane osób, których te zaświadczenia dotyczą:
1) 5
 nazwisko i imię oraz miejsce urodzenia;
2)
numer PESEL;
3)
miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące;
4)
datę rozpoczęcia lub zakończenia szkolenia (kursu);
5)
określenie kwalifikacji, jakie zostaną lub zostały nabyte po ukończeniu szkolenia (kursu);
6)
nazwę i adres podmiotu prowadzącego szkolenie (kurs);
7)
planowany czas ukończenia szkolenia (kursu).
§  6. 
1. 
Zawiadomienia i zaświadczenia wydaje się w formie pisemnej opatrzonej własnoręcznym i czytelnym podpisem z podaniem imienia i nazwiska pracodawcy, kierownika właściwej jednostki organizacyjnej pracodawcy, rektora, dyrektora lub innej osoby przez nich upoważnionej albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.
2. 
(uchylony).
3. 
W zakresie trybu postępowania przy wydawaniu zawiadomień i zaświadczeń stosuje się odpowiednio przepisy działu VII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, 695, 1298 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 54 i 187).
4. 
Postępowanie w sprawie wydawania zawiadomień i zaświadczeń jest zwolnione z kosztów i opłat administracyjnych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r. 6

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  7

WZÓR

ZAWIADOMIENIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2  8  

WZÓR

ZAWIADOMIENIE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR

IMIENNY WYKAZ KOBIET

................................., dnia .........r.

Wojskowy Komendant Uzupełnień

w ..................................................

....................................................................

(nazwa i adres szkoły)

IMIENNY WYKAZ KOBIET

Lp. Imię (imiona), nazwisko oraz

nazwisko rodowe (w przypadku zmiany nazwiska)

Numer ewidencyjny PESEL Miejsce urodzenia Seria

i numer dowodu osobistego

Miejsce pobytu stałego lub pobytu

czasowego trwającego ponad trzy miesiące

Adres do korespondencji Rok

i kierunek nauki oraz nazwa

i siedziba szkoły

Kwalifikacje przydatne do czynnej

służby wojskowej*)

...................................................................

(własnoręczny i czytelny podpis z podaniem

imienia i nazwiska rektora, dyrektora lub innej osoby przez nich upoważnionej)**)

* Posiadanie kwalifikacji skutkuje obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

**) W przypadku przesłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej wykaz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

)

1 § 2 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
3 § 3 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
4 § 3 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
5 § 5 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
6 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zawiadamiania wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 54, poz. 256 oraz z 2001 r. Nr 50, poz. 514), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
7 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.
8 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 maja 2021 r. (Dz.U.2021.1063) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 2021 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.563 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawiadamianie wojskowych komendantów uzupełnień o osobach podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz wydawanie przez pracodawców, szkoły i inne jednostki organizacyjne zaświadczeń w sprawach powszechnego obowiązku obrony.
Data aktu: 15/06/2004
Data ogłoszenia: 29/03/2021
Data wejścia w życie: 01/07/2004