Szczegółowe zasady deponowania i niszczenia broni i amunicji w depozycie Policji, Żandarmerii Wojskowej lub organu celnego oraz stawki odpłatności za ich przechowywanie w depozycie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 9 czerwca 2004 r.
w sprawie szczegółowych zasad deponowania i niszczenia broni i amunicji w depozycie Policji, Żandarmerii Wojskowej lub organu celnego oraz stawki odpłatności za ich przechowywanie w depozycie

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 i Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
§  1.
Broń i amunicja są deponowane w jednostce organizacyjnej Policji, Żandarmerii Wojskowej właściwej w sprawach wydawania pozwoleń na broń lub jednostce organizacyjnej urzędu celnego właściwej do przyjęcia broni do depozytu, zwanych dalej "jednostką deponującą".
§  2.
1.
Z czynności przyjęcia do depozytu broni i amunicji jednostka deponująca sporządza protokół, do którego dołącza opinię dotyczącą stanu technicznego broni sporządzoną przez specjalistę z zakresu rusznikarstwa.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, jest sporządzany w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba składająca broń i amunicję do depozytu, drugi - jednostka deponująca.
3.
Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Broń i amunicję przyjętą do depozytu jednostka deponująca przechowuje w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, na zasadach określonych w przepisach dotyczących szczegółowych zasad i warunków przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.
§  4.
Jednostka deponująca prowadzi Książkę ewidencji broni i amunicji, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
Jednostka deponująca jest obowiązana do konserwacji broni i przechowywania jej w sposób zapobiegający pogorszeniu jej stanu technicznego.
§  6.
1.
Oceny stanu technicznego broni znajdującej się w depozycie dokonuje nie rzadziej niż raz na dwa lata komisja powołana przez kierownika jednostki deponującej, zwana dalej "komisją".
2.
W skład komisji wchodzi specjalista z zakresu rusznikarstwa.
3.
Jednostka deponująca, na 14 dni przed terminem oceny stanu technicznego broni, informuje właściciela o terminie dokonania oceny stanu technicznego broni oraz jego prawie do:
1)
osobistego udziału w dokonywaniu oceny stanu technicznego broni;
2)
zgłoszenia udziału przy dokonywaniu oceny stanu technicznego broni osoby innej niż właściciel, posiadającej udokumentowane kwalifikacje z zakresu rusznikarstwa;
3)
wnioskowania o inne niż zniszczenie przeznaczenie broni zakwalifikowanej przez komisję jako nienadającą się do dalszego użytkowania.
4.
Niestawiennictwo właściciela broni lub osoby, o której mowa w ust. 3 pkt 2, nie wstrzymuje wydania opinii przez komisję.
§  7.
1.
Z oceny stanu technicznego broni komisja sporządza protokół, który w szczególności powinien zawierać:
1)
oznaczenie jednostki deponującej oraz datę dokonania oceny;
2)
dane indywidualne broni określone w protokole przyjęcia broni i amunicji do depozytu;
3)
oznaczenie osób dokonujących oceny stanu technicznego;
4)
opis stanu technicznego;
5)
uwagi właściciela lub osoby, o której mowa w § 6 ust. 3 pkt 2.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, powinien ponadto zawierać wniosek, w którym stwierdza się, że dana broń kwalifikuje się do:
1)
przekazania do zniszczenia;
2)
wydania właścicielowi w celu naprawy;
3)
wydania właścicielowi w celach kolekcjonerskich.
3.
Przepisów ust. 2 pkt 2 i 3 nie stosuje się w przypadku, gdy zdeponowana broń i amunicja znajdują się w dyspozycji urzędu celnego.
4.
Protokół komisji stanowi dla kierownika jednostki deponującej, który powołał komisję, podstawę do wydania decyzji o dalszym przeznaczeniu broni.
§  8.
1.
Osoba, która złożyła broń do depozytu, ma prawo dostępu do niej, w celu okazania osobom zainteresowanym jej nabyciem oraz w celu oceny stanu broni, po uzgodnieniu terminu z jednostką deponującą.
2.
Fakt udostępnienia broni odnotowuje się w Książce ewidencji broni i amunicji.
§  9.
1.
W przypadku wniosku osoby, która złożyła broń do depozytu, o zniszczenie broni lub amunicji, lub wyrażenia przez nią zgody na tę czynność albo uprawomocnienia się decyzji, o której mowa w § 7 ust. 4, kwalifikującej broń do przekazania w celu zniszczenia, dokonuje się komisyjnego przekazania broni do jej zniszczenia.
2.
Z czynności przekazania broni do właściwej jednostki deponującej w celu jej zniszczenia sporządza się protokół, który powinien zawierać w szczególności dane jednoznacznie identyfikujące broń i amunicję.
3.
Osoba, która złożyła broń do depozytu, którą zakwalifikowano na mocy decyzji do zniszczenia, lub wyrażająca zgodę na jej zniszczenie, jest powiadamiana przez jednostkę deponującą o komisyjnym zniszczeniu broni lub amunicji.
§  10.
1.
W przypadku przeniesienia własności broni oraz amunicji na rzecz Skarbu Państwa komisja dokonuje oceny stanu technicznego broni.
2.
Broń, o której mowa w ust. 1, przekazana na rzecz Skarbu Państwa może być nieodpłatnie przekazana zainteresowanym placówkom muzealnym, które gromadzą zbiory na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 162, poz. 1568).
§  11.
1.
Za przechowywanie broni oraz amunicji w depozycie jest pobierana opłata w wysokości 1 % opłaty za wydanie pozwolenia na broń osobie fizycznej za każdą dobę przechowywania.
2.
Opłata określona w ust. 1 jest pobierana od każdej sztuki broni lub broni wraz z amunicją przyjętej do depozytu na podstawie protokołu, o którym mowa w § 2.
§  12.
Opłatę, o której mowa w § 11, wpłaca się do kasy lub na rachunek bankowy jednostki deponującej, najpóźniej w dniu odbioru broni i amunicji z depozytu.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 maja 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 106, poz. 1128).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 marca 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad deponowania broni i amunicji oraz stawek odpłatności za przechowywanie broni i amunicji w depozycie Policji lub organu celnego (Dz. U. Nr 17, poz. 223).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR PROTOKOŁU PRZYJĘCIA BRONI I AMUNICJI DO DEPOZYTU

.................................. ....................

(oznaczenie jednostki deponującej) (miejscowość, data)

PROTOKÓŁ

przyjęcia broni i amunicji do depozytu

nr ........

Pan(i) ........................................................

obywatelstwo ..................................................

data i miejsce urodzenia ......................................

zamieszkały(a) lub miejsce pobytu .............................

rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości, organ wydający ....

...............................................................

na podstawie art. 19 ust. 1; art. 22 ust. 3; art. 37 ust. 3;

art. 41 ust. 2; art. 42 ust. 5*

inne ..........................................................

ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004

r. Nr 52, poz. 525, z późn. zm.) przekazał(a) do depozytu

broń/amunicję*.

Broń: rodzaj ............................................

nazwa ................, marka .....................

kaliber ................, rok produkcji** .........

seria i numer .....................................

inne cechy identyfikacyjne ........................

magazynki (ilość) .................................

Amunicja: rodzaj ............................................

kaliber ...........................................

ilość szt. ........................................

Nr pozycji w Książce ewidencji broni i amunicji ...............

Zapoznałem(am) się z treścią protokołu oraz oceną stanu

technicznego broni w dniu ................. r.

Do treści tych dokumentów nie wnoszę uwag/wnoszę następujące

uwagi*

......................... ..................................

(podpis osoby składającej (stopień/stanowisko służbowe osoby

broń do depozytu) przyjmującej broń do depozytu)

______

* Niepotrzebne skreślić.

** Wpisać w przypadku, gdy jest znany.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR KSIĄŻKI EWIDENCJI BRONI I AMUNICJI

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI I AMUNICJI

Strona 1

Lp. Data i godzina przyjęcia do depozytu broni/amunicji* Imię, nazwisko, stopień służbowy/stanowisko* osoby przyjmującej do depozytu broń/amunicję* Rodzaj, nazwa i marka broni Seria i numer broni Kaliber i rok produkcji broni** Inne cechy identyfikacyjne broni/amunicji* Ilość magazynków

Strona 2

Rodzaj i kaliber amunicji Ilość amunicji Nr protokołu przyjęcia broni/amunicji* do depozytu Pobranie/udostępnienie* z depozytu broni/amunicji* Zwrot do depozytu broni/amunicji*
data, godz. cel imię, nazwisko, stopień/stanowisko służbowe* i podpis osoby wydającej imię, nazwisko i podpis osoby odbierającej imię, nazwisko i podpis osoby odbierającej imię, nazwisko, stopień/stanowisko służbowe* i podpis osoby wydającej

______

* Niepotrzebne skreślić.

** Wpisać w przypadku, gdy jest znany.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.152.1609

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady deponowania i niszczenia broni i amunicji w depozycie Policji, Żandarmerii Wojskowej lub organu celnego oraz stawki odpłatności za ich przechowywanie w depozycie.
Data aktu: 09/06/2004
Data ogłoszenia: 02/07/2004
Data wejścia w życie: 17/07/2004