Należności pieniężne żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 czerwca 2004 r.
w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa

Na podstawie art. 102 ust. 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1203) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa wysokość i szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty należności zagranicznej oraz innych należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym wyznaczonym albo skierowanym do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa.
§  2.
Przez żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe albo skierowanych poza granice państwa należy rozumieć:
1)
żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w:
a)
polskich przedstawicielstwach wojskowych przy organizacjach międzynarodowych oraz przy międzynarodowych strukturach wojskowych,
b)
organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych,
c)
jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "placówkami zagranicznymi";
2)
żołnierzy zawodowych skierowanych:
a)
w charakterze obserwatorów wojskowych lub osób posiadających status obserwatora wojskowego do misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,
b)
do kwater głównych, dowództw i sztabów misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,
c)
do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117) w celu udziału w:
konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych,
misji pokojowej,
akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom,
d)
do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych, których pobyt poza granicami państwa zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w lit. c, ma na celu udział w:
szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych,
akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych,
przedsięwzięciach reprezentacyjnych.

Rozdział  2

Należności pieniężne żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w polskich przedstawicielstwach wojskowych, w organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych oraz w placówkach zagranicznych

§  3.
Żołnierz, o którym mowa w § 2 pkt 1, otrzymuje:
1)
należność zagraniczną;
2)
dodatek wojenny;
3)
zasiłek adaptacyjny;
4)
należności pieniężne z tytułu podróży służbowej odbywanej poza miejscowością, w której pełni służbę.
§  4.
1. 1
 Żołnierzowi, o którym mowa w § 2 pkt 1, wypłaca się, z zastrzeżeniem ust. 2-5, należność zagraniczną, w miesięcznej wysokości określonej przy zastosowaniu następujących mnożników:
1)
6,9 - zajmującemu stanowisko służbowe:
a)
o stopniu etatowym nie niższym niż generała brygady (kontradmirała),
b)
attaché obrony,
c)
doradcy do spraw obronnych w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli,
d)
starszego doradcy wojskowego w placówce zagranicznej innej niż wymieniona w lit. c,
2) 2
 6,5 - zajmującemu stanowisko służbowe przedstawiciela wojskowego o stopniu etatowym niższym niż generała brygady (kontradmirała) albo stanowisko służbowe szefa zespołu łącznikowego, szefa zarządu lub zastępcy attaché obrony,
3)
6,0 - zajmującemu inne niż wymienione w pkt 1 i 2 stanowisko służbowe przewidziane dla oficera starszego,
4)
5,4 - zajmującemu stanowisko służbowe przewidziane dla oficera młodszego,
5)
5,0 - zajmującemu stanowisko służbowe przewidziane dla podoficera lub szeregowego zawodowego

- stawki dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, w którym żołnierz pełni służbę, na podstawie przepisów w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej, wydanych na podstawie art. 30 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej (Dz. U. Nr 128, poz. 1403), zwanej dalej "kwotą bazową".

2.
Żołnierzowi zawodowemu pełniącemu służbę w placówce zagranicznej stawkę należności zagranicznej, wynikającą z ust. 1, podwyższa się o 20 % kwoty bazowej.
3. 3
 Stawkę należności zagranicznej, wynikającą z ust. 1, zmniejsza się o kwotę środków pieniężnych wypłacanych miesięcznie żołnierzowi zawodowemu na podstawie przepisów obowiązujących w organizacji międzynarodowej lub międzynarodowej strukturze wojskowej.
4. 4
 W przypadku gdy środki pieniężne wypłacane miesięcznie żołnierzowi zawodowemu na podstawie przepisów, o których mowa w ust. 3, są wyższe od stawki należności zagranicznej, należności tej nie wypłaca się.
5. 5
 Żołnierz zawodowy jest obowiązany poinformować na piśmie kierownika jednostki organizacyjnej właściwego w sprawie wypłaty należności zagranicznej, o której mowa w ust. 1, o środkach pieniężnych wypłacanych mu miesięcznie przez organizację międzynarodową lub międzynarodową strukturę wojskową.
§  5.
1.
Należność zagraniczną, o której mowa w § 4, wypłaca się żołnierzowi zawodowemu za okres od dnia objęcia stanowiska służbowego poza granicami państwa do dnia zwolnienia z tego stanowiska.
2.
Należność zagraniczna za jeden dzień wynosi 1/30 część jej miesięcznej stawki.
§  6.
1.
Wypłaty należności zagranicznej dokonuje się miesięcznie z góry, w pierwszym dniu roboczym miesiąca, za który należność przysługuje.
2.
Należność zagraniczna jest wypłacana na pisemny wniosek żołnierza zawodowego:
1)
w złotych - na wskazany rachunek bankowy w kraju, albo
2)
w walucie kwoty bazowej ustalonej dla państwa, w którym żołnierz pełni służbę, lub w walucie tego państwa - gotówką, w polskim przedstawicielstwie wojskowym lub placówce zagranicznej poza granicami kraju.
3.
Na pisemny wniosek żołnierza zawodowego należność zagraniczna może być przekazywana w walucie określonej w ust. 2 pkt 2 również na rachunek bankowy w kraju lub poza granicami kraju. W takim przypadku koszty opłat bankowych ponosi żołnierz zawodowy.
4.
W przypadku gdy należność zagraniczna jest wypłacana w innej walucie niż kwota bazowa ustalona dla państwa, w którym żołnierz zawodowy pełni służbę, wysokość należności ustala się według średniego kursu tej waluty w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, za który należność przysługuje.
§  7. 6
 
1.
Dodatek wojenny, o którym mowa w § 3 pkt 2, wypłaca się żołnierzowi zawodowemu w razie przebywania w strefie działań wojennych określonej w odrębnych przepisach.
2.
Stawka dodatku wojennego wynosi:
1)
3 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - za każdy dzień pobytu w strefie działań wojennych;
2)
od 3 % do 5 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - za każdy dzień wykonywania zadań w strefie działań wojennych w warunkach związanych z bezpośrednim udziałem w akcjach o charakterze bojowym, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnieniem służby patrolowej, ochronnej lub udziałem w konwojach.
3.
W przypadku żołnierza zawodowego spełniającego jednocześnie warunki uprawniające do otrzymania dodatku wojennego na podstawie ust. 2 pkt 1 lub pkt 2 wypłaca się dodatek wojenny w wyższej wysokości.
4.
Stawkę dodatku wojennego, o której mowa w ust. 2 pkt 2, ustala organ, któremu żołnierz zawodowy podlega w czasie pełnienia służby poza granicami państwa.
5.
Dodatek wojenny wypłaca się miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz zawodowy spełnił warunki do jego otrzymania. Do wypłacania dodatku wojennego przepisy § 6 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  8.
1.
Zasiłek adaptacyjny, o którym mowa w § 3 pkt 3, wypłaca się żołnierzowi zawodowemu wyznaczonemu po raz pierwszy na stanowisko służbowe w polskim przedstawicielstwie wojskowym, organizacji międzynarodowej, międzynarodowej strukturze wojskowej lub placówce zagranicznej, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a lub b, albo przenoszonemu na takie stanowisko służbowe w innym państwie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Żołnierzowi przeniesionemu na stanowisko służbowe w innym państwie, w okresie dwóch lat od dnia wyznaczenia do pełnienia służby na dotychczasowym stanowisku poza granicami państwa, zasiłku adaptacyjnego nie wypłaca się.
3. 7
 Zasiłek adaptacyjny wynosi 300 % kwoty bazowej.
4.
Zasiłek adaptacyjny wypłaca się niezwłocznie po objęciu stanowiska służbowego poza granicami państwa. Do wypłacania zasiłku adaptacyjnego przepisy § 6 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio, z tym że do ustalenia wysokości zasiłku adaptacyjnego stosuje się średnie kursy walut obowiązujące w pierwszym dniu miesiąca kalendarzowego, w którym zasiłek jest wypłacany.
5.
Na pisemny wniosek żołnierza zawodowego zasiłek adaptacyjny może być wypłacony również bezpośrednio przed wyjazdem z kraju. W takim przypadku zasiłek adaptacyjny jest wypłacany gotówką, w złotych, przez jednostkę organizacyjną finansującą pełnienie służby za granicą.
6. 8
 (uchylony).
§  9.
1.
W razie odbywania podróży służbowej, o której mowa w § 3 pkt 4, żołnierzowi wypłaca się diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów, płatne w walutach obcych, na zasadach określonych dla zagranicznych podróży służbowych w przepisach w sprawie należności żołnierzy zawodowych za przeniesienia i podróże służbowe, wydanych na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2.
W przypadku odbywania podróży służbowej na terytorium państwa, w którym żołnierz zawodowy pełni służbę, dieta wynosi 25 % stawki diety ustalonej dla tego państwa; jeżeli podróż trwa krócej niż dwanaście godzin, dieta nie przysługuje.
3.
W przypadku odbywania podróży służbowej poza granicami państwa, w którym żołnierz zawodowy pełni służbę, dieta wynosi 50 % stawki diety ustalonej dla państwa stanowiącego cel podróży.
4.
Za czas podróży służbowej odbywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej żołnierzowi, o którym mowa w § 2 pkt 1, przysługują zwrot kosztów przejazdów i noclegów lub ryczałty za nocleg, ustalone - na zasadach dotyczących żołnierzy zawodowych odbywających krajowe podróże służbowe - w przepisach, o których mowa w ust. 1.

Rozdział  3

Należności pieniężne żołnierzy zawodowych skierowanych w charakterze obserwatorów wojskowych lub osób posiadających status obserwatora wojskowego do misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych

§  10.
Żołnierze, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. a, otrzymują:
1)
jednorazową należność pieniężną;
2)
należność zagraniczną;
3) 9
 dodatek wojenny.
§  11.
1.
Żołnierzowi, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. a, wypłaca się jednorazową należność pieniężną w wysokości miesięcznego najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
2.
Jednorazową należność pieniężną wypłaca się w złotych po wydaniu decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami państwa.
3. 10
 Jednorazową należność pieniężną wypłaca dowódca jednostki wojskowej właściwy w sprawie wypłaty uposażenia.
4. 11
 W uzasadnionych przypadkach dowódca jednostki wojskowej właściwy w sprawie wypłaty jednorazowej należności pieniężnej może podjąć decyzję o wypłacie żołnierzowi zawodowemu zaliczki na poczet jednorazowej należności pieniężnej przed wydaniem decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami państwa. Zaliczka podlega rozliczeniu w terminie jednego miesiąca od dnia jej wypłaty.
5. 12
 W przypadku wielokrotnego kierowania żołnierza zawodowego do pełnienia służby poza granicami państwa jednorazowa należność pieniężna przysługuje raz w roku kalendarzowym.
§  12.
1. 13
 Żołnierzowi, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. a, wypłaca się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, miesięczną należność zagraniczną w wysokości określonej przy zastosowaniu mnożnika 2,2 najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
2. 14
 Stawkę należności zagranicznej, wynikającą z ust. 1, zmniejsza się o kwotę środków pieniężnych wypłaconych miesięcznie żołnierzowi zawodowemu przez upoważniony organ organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, z wyłączeniem środków pieniężnych przeznaczonych na zakwaterowanie i wyżywienie.
3.
W przypadku gdy środki pieniężne wypłacone miesięcznie żołnierzowi zawodowemu przez misję organizacji międzynarodowych lub sił wielonarodowych są wyższe od stawki należności zagranicznej, należności tej nie wypłaca się.
4. 15
 Należność zagraniczną wypłaca się na podstawie decyzji dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach organizacji współpracy międzynarodowej.
5.
Należność zagraniczną wypłaca się za okres od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej w drodze za granicę - do dnia jej ponownego przekroczenia w drodze powrotnej do kraju.
6. 16
 Wypłata należności zagranicznej oraz dodatku wojennego następuje miesięcznie z dołu, do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługują.
7.
Do ustalania i wypłacania należności zagranicznej stosuje się odpowiednio przepisy § 5 ust. 2 i § 6 ust. 2-4.
§  12a. 17
 
1.
Dodatek wojenny, o którym mowa w § 10 pkt 3, wypłaca się żołnierzowi zawodowemu w razie przebywania w strefie działań wojennych określonej w odrębnych przepisach.
2.
Stawka dodatku wojennego wynosi 3 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - za każdy dzień pobytu w strefie działań wojennych.
3.
Dodatek wojenny wypłaca się na podstawie liczby dni przebywania żołnierza zawodowego w strefie działań wojennych, określonej w rozkazie organu, któremu żołnierz zawodowy podlega w czasie pełnienia służby poza granicami państwa.
4.
Do ustalania i wypłacania dodatku wojennego stosuje się przepisy § 6 ust. 2-4.

Rozdział  4

Należności pieniężne żołnierzy zawodowych skierowanych do kwater głównych, dowództw i sztabów misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych oraz do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej lub akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom

§  13.
Żołnierze, o których mowa w § 2 pkt 2 lit. b i c, otrzymują:
1)
jednorazową należność pieniężną;
2)
należność zagraniczną;
3)
dodatek wojenny;
4)
należności pieniężne z tytułu podróży służbowej odbywanej poza miejscowością, w której pełnią oni służbę.
§  14.
1.
Jednorazową należność pieniężną, o której mowa w § 13 pkt 1, wypłaca się w wysokości miesięcznego najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
2. 18
 Jednorazową należność pieniężną wypłaca się w złotych, po wydaniu decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami państwa. Przepisy § 11 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
3. 19
 (uchylony).
4. 20
 (uchylony).
§  15. 21
 
1.
Żołnierzowi, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. b i c, wypłaca się miesięczną należność zagraniczną, w wysokości określonej przy zastosowaniu następujących mnożników najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego:
1)
6,00 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla generała broni (admirała floty);
2)
5,50 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla generała dywizji (wiceadmirała);
3)
5,00 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla generała brygady (kontradmirała);
4)
3,80 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla pułkownika (komandora);
5)
3,50 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla podpułkownika (komandora porucznika);
6)
3,10 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla majora (komandora podporucznika);
7)
2,70 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla kapitana (kapitana marynarki);
8)
2,30 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla porucznika (porucznika marynarki);
9)
2,10 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla podporucznika (podporucznika marynarki);
10)
2,00 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla starszego chorążego sztabowego (starszego chorążego sztabowego marynarki);
11)
1,95 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla starszego chorążego (starszego chorążego marynarki);
12)
1,90 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla chorążego (chorążego marynarki);
13)
1,85 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla młodszego chorążego (młodszego chorążego marynarki);
14)
1,80 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla starszego sierżanta (starszego bosmana);
15)
1,75 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla sierżanta (bosmana);
16)
1,70 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla plutonowego (bosmanmata);
17)
1,65 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla starszego kaprala (starszego mata);
18)
1,60 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla kaprala (mata);
19)
1,55 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla starszego szeregowego (starszego marynarza);
20) 22
 1,50 - skierowanemu do wykonywania zadań na stanowisku służbowym przewidzianym dla szeregowego (marynarza).
2.
Stopnie etatowe stanowisk służbowych, o których mowa w ust. 1, określają etaty jednostek wojskowych.
3.
Żołnierzowi wykonującemu zadania związane z bezpośrednim udziałem w oczyszczaniu rejonu działania jednostki wojskowej z materiałów wybuchowych albo zadania polegające na unieszkodliwianiu tych materiałów stawkę należności zagranicznej wynikającą z ust. 1 zwiększa się o 1 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego, za każdy dzień wykonywania tych zadań.
4.
Żołnierzowi wykonującemu poza rejonem stacjonowania jednostki wojskowej zadania w warunkach związanych z bezpośrednim udziałem w akcjach o charakterze bojowym, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnienia służby patrolowej, ochronnej lub z udziałem w konwojach stawka należności zagranicznej wynikająca z ust. 1 może zostać zwiększona - od 10 % do 30 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
5.
Stawkę zwiększenia należności zagranicznej, o której mowa w ust. 4, ustala w rozkazie dowódca jednostki wojskowej.
6.
Żołnierzom wykonującym zadania służbowe w rejonie działania jednostki wojskowej, w którym występują warunki zagrożenia utraty zdrowia lub życia albo trudne warunki klimatyczne lub zakwaterowania, stawki należności zagranicznych wynikające z ust. 1 zwiększa się - od 20 % do 70 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
7.
Stawki zwiększeń należności zagranicznych, o których mowa w ust. 6, wypłacane żołnierzom w poszczególnych jednostkach wojskowych ustala Minister Obrony Narodowej.
8. 23
 W zakresie ustalania wysokości należności zagranicznej przepis § 12 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  16. 24
 
1.
Należność zagraniczną wypłaca się żołnierzowi za okres:
1)
od dnia przybycia do rejonu działania jednostki wojskowej do dnia opuszczenia tego rejonu, z wyłączeniem dni, w których żołnierz wykorzystywał urlop;
2)
wykonywania obowiązków służbowych poza rejonem działania jednostki wojskowej.
2.
Należność zagraniczna za jeden dzień wynosi 1/30 część jej miesięcznej stawki.
3.
Należność zagraniczną wypłaca się miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który należność przysługuje.
4.
Należność zagraniczna jest wypłacana na pisemny wniosek żołnierza zawodowego:
1)
w złotych - na wskazany rachunek bankowy w kraju, albo
2)
w walucie kwoty bazowej ustalonej dla państwa, w którym żołnierz pełni służbę, lub w walucie tego państwa - gotówką, w jednostce wojskowej poza granicami kraju.
5.
W przypadku gdy należność zagraniczna jest wypłacana w walucie kwoty bazowej lub w walucie państwa, w którym żołnierz zawodowy pełni służbę, wysokość należności ustala się według średniego kursu tej waluty w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w pierwszym dniu roboczym miesiąca kalendarzowego, za który należność przysługuje.
6.
Bezpośrednio po przybyciu jednostki wojskowej do rejonu działania jej dowódca może zezwolić na wypłacenie zaliczki na poczet przysługującej należności zagranicznej.
§  17. 25
 
1.
Dodatek wojenny, o którym mowa w § 13 pkt 3, wypłaca się w razie przebywania w strefie działań wojennych określonej w odrębnych przepisach.
2.
Stawka dodatku wojennego wynosi:
1)
3 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - za każdy dzień pobytu w strefie działań wojennych lub poza strefą działań wojennych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych na terytorium bezpośrednio sąsiadującym z tą strefą;
2)
od 3 % do 5 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego - za każdy dzień wykonywania zadań w warunkach związanych z bezpośrednim udziałem w akcjach o charakterze bojowym, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnieniem służby patrolowej, ochronnej lub udziałem w konwojach.
3.
W przypadku żołnierza zawodowego spełniającego jednocześnie warunki uprawniające do otrzymania dodatku wojennego na podstawie ust. 2 pkt 1 lub pkt 2 wypłaca się dodatek wojenny w wyższej wysokości.
4.
Stawkę dodatku wojennego, o której mowa w ust. 2 pkt 2, ustala w rozkazie dowódca jednostki wojskowej.
5.
Dodatek wojenny wypłaca się miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz zawodowy spełnił warunki do jego otrzymania. Do wypłacania dodatku wojennego przepisy § 16 ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio.
§  18. 26
 (uchylony).
§  19.
1.
Z tytułu odbywania podróży służbowej, o której mowa w § 13 pkt 4, żołnierzowi wypłaca się diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów, płatne w walutach obcych, w wysokości i na zasadach określonych w § 9, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, wypłaca się, o ile podróż nie odbywa się w rejonie działania misji pokojowej w ramach wykonywania zadań mandatowych, wynikających z zajmowanego stanowiska służbowego, nawet jeżeli byłoby to połączone z przekroczeniem granicy państwa, na którego terytorium żołnierz zawodowy pełni służbę poza granicami państwa.
3.
W przypadku odbywania podróży służbowych trwających dłużej niż dwanaście godzin na obszarze obejmującym rejon działania danej misji pokojowej dieta wynosi 25 % stawki diety ustalonej dla państwa, w którym żołnierz zawodowy pełni służbę poza granicami państwa, nawet jeżeli byłoby to połączone z przekroczeniem granicy tego państwa.

Rozdział  5

Należności pieniężne żołnierzy zawodowych skierowanych do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych, których pobyt poza granicami państwa ma na celu udział w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych lub przedsięwzięciach reprezentacyjnych

§  20.
Żołnierz, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. d, za każdy dzień wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa otrzymuje należność zagraniczną w wysokości 25 % diety ustalonej dla docelowego państwa skierowania, w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, wydanych na podstawie art. 775 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.1)), z tym że w przypadku żołnierzy wykonujących zadania na jednostkach pływających Marynarki Wojennej należności te wypłaca się wyłącznie za okres pobytu w porcie zagranicznym.
§  21.
1.
Należność zagraniczną, o której mowa w § 20, wypłaca się żołnierzowi w terminie czternastu dni od dnia zakończenia wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa.
2.
Należność zagraniczna jest wypłacana w złotych lub w walucie diety ustalonej dla docelowego państwa skierowania. Decyzję w tej sprawie podejmuje dowódca jednostki wojskowej wypłacający należność zagraniczną.
3.
Bezpośrednio przed skierowaniem żołnierza zawodowego do pełnienia służby poza granicami państwa dowódca jednostki wojskowej może zezwolić na wypłacenie zaliczki na poczet przysługującej należności zagranicznej.
4.
W przypadku gdy należność zagraniczna jest wypłacana w złotych, wysokość należności ustala się według średniego kursu waluty w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w dniu zakończenia wykonywania przez żołnierza zawodowego zadań służbowych poza granicami państwa.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  22.
1.
Żołnierz zawodowy, otrzymujący w dniu wejścia w życie rozporządzenia zwiększenie należności zagranicznej do czasu spełniania warunków uzasadniających wypłatę tego zwiększenia, otrzymuje to zwiększenie w wysokości ostatnio otrzymywanej.
2.
Żołnierz zawodowy, o którym mowa w § 2 pkt 2 lit. b, który przed dniem wejścia w życie rozporządzenia otrzymywał należność zagraniczną w wysokości wyższej niż wysokość należności zagranicznej określonej w przepisach rozporządzenia, otrzymuje należność zagraniczną w wysokości ostatnio otrzymywanej, do zakończenia zadeklarowanego okresu pełnienia służby na stanowisku zajmowanym w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§  23.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie uposażenia i innych należności pieniężnych otrzymywanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa (Dz. U. Nr 115, poz. 1198, z 2001 r. Nr 148, poz. 1647, z 2002 r. Nr 239, poz. 2042, z 2003 r. Nr 12, poz. 126, Nr 86, poz. 791 i Nr 204, poz. 1979 oraz z 2004 r. Nr 75, poz. 702).
2.
Do ustalania wysokości należności pieniężnych żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w polskich przedstawicielstwach wojskowych, w organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych oraz w placówkach zagranicznych do dnia 31 grudnia 2004 r. stosuje się przepisy rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 2004 r., z tym że do ustalania wysokości należności pieniężnych żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w polskich przedstawicielstwach wojskowych, w organizacjach międzynarodowych i międzynarodowych strukturach wojskowych oraz w placówkach zagranicznych przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się od dnia 1 stycznia 2005 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 717, z 1999 r. Nr 99, poz. 1152, z 2000 r. Nr 19, poz. 239, Nr 43, poz. 489, Nr 107, poz. 1127 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 28, poz. 301, Nr 52, poz. 538, Nr 99, poz. 1075, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1354, Nr 128, poz. 1405 i Nr 154, poz. 1805, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 135, poz. 1146, Nr 196, poz. 1660, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679, z 2003 r. Nr 166, poz. 1608 i Nr 213, poz. 2081 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1001 i Nr 120, poz. 1252.

ZAŁĄCZNIK  27  (uchylony).

1 § 4 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 września 2005 r. (Dz.U.05.186.1557) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2005 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 września 2005 r. (Dz.U.05.186.1557) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2005 r.
3 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2005 r. (Dz.U.05.186.1557) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2005 r.
4 § 4 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2005 r. (Dz.U.05.186.1557) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2005 r.
5 § 4 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 września 2005 r. (Dz.U.05.186.1557) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 2005 r.
6 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2007 r. (Dz.U.07.24.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
7 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
8 § 8 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
9 § 10 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
10 § 11 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
11 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
12 § 11 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
13 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
14 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
15 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
16 § 12 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
17 § 12a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
18 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
19 § 14 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
20 § 14 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
21 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2007 r. (Dz.U.07.24.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
22 § 15 ust. 1 pkt 20 dodany przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
23 § 15 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 marca 2009 r. (Dz.U.09.42.344) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2009 r.
24 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2007 r. (Dz.U.07.24.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
25 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2007 r. (Dz.U.07.24.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
26 § 18 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2007 r. (Dz.U.07.24.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
27 Załącznik uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 lutego 2007 r. (Dz.U.07.24.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024