Wzór i tryb wydawania licencji detektywa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 9 sierpnia 2004 r.
w sprawie wzoru i trybu wydawania licencji detektywa

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 12, poz. 110, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się wzór licencji detektywa, zwanej dalej "licencją", który stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  2. 
1. 
Komendant wojewódzki Policji, po otrzymaniu wniosku o wydanie licencji, zwraca się do komendanta powiatowego (miejskiego) Policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o wydanie licencji, o wydanie opinii o tej osobie.
2. 
W przypadku otrzymania wniosku o wydanie licencji od obywatela państwa innego niż Rzeczpospolita Polska, komendant wojewódzki Policji zwraca się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby organu odpowiedniego szczebla i kompetencji w tym państwie o wydanie opinii o osobie ubiegającej się o wydanie licencji.
3. 
Komendant powiatowy (miejski) Policji wydaje opinię, o której mowa w ust. 1, w terminie 10 dni.
§  3. 
1. 
Osoba, której przyznano licencję, odbiera ją osobiście, po okazaniu dowodu wniesienia opłaty za wydanie licencji.
2. 
Licencja jest wydawana w terminie miesiąca od dnia, w którym decyzja o jej wydaniu stała się ostateczna, po spełnieniu przez osobę, której przyznano licencję, wymogów określonych w ust. 1.
§  4. 
1. 
W razie zmiany imienia, nazwiska lub miejsca zamieszkania, komendant wojewódzki Policji wydaje, na wniosek detektywa, nową licencję.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, detektyw dołącza kopię dokumentu potwierdzającego zmianę danych oraz posiadaną licencję.
3. 
Jeżeli nowe miejsce zamieszkania detektywa znajduje się na terenie innego województwa, komendant wojewódzki Policji przekazuje sprawę komendantowi wojewódzkiemu Policji właściwemu dla nowego miejsca zamieszkania, który niezwłocznie wydaje nową licencję.
§  5. 
Formularze licencji sporządzone według wzoru określonego na podstawie przepisów dotychczasowych mogą być stosowane do czasu wyczerpania nakładu.
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK 4  

WZÓR LICENCJI DETEKTYWA

Licencja detektywa jest formatu A7, dwustronna, laminowana, personalizowana z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innej równoważnej, której środek kryjący zapewnia trwałą integrację z podłożem. Legitymacja wykonana jest na papierze:
1)
niewykazującym luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym, uczulonym na działanie odczynników chemicznych;
2)
z dwutonowym znakiem wodnym;
3)
zawierającym włókna zabezpieczające widoczne w promieniowaniu ultrafioletowym.

awers

wzór

1. Opis:

1)
w lewej górnej części wizerunek twarzy detektywa. Do nadruku wizerunku twarzy wykorzystuje się fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonaną zgodnie z wymaganiami określonymi w ustawie z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2022 r. poz. 671, z późn. zm.), trwale zintegrowaną z podłożem;
2)
w prawej górnej części napis "LICENCJA DETEKTYWA NR" z numeracją typograficzną widoczną w świetle dziennym w kolorze czarnym oraz aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym;
3)
w środkowej części imię i nazwisko posiadacza licencji;
4)
poniżej imienia i nazwiska posiadacza licencji kolejno: oznaczenie organu wydającego decyzję, data wydania decyzji oraz wystawienia licencji;
5)
w lewej dolnej części, poniżej daty wystawienia licencji, element dyfrakcyjny zmienny optycznie samoprzylepny z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej;
6)
w prawej dolnej części oznaczenie organu wystawiającego.

2. Zabezpieczenia blankietu przed fałszerstwem:

1)
druk offsetowy na całej powierzchni;
2)
dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego, umiejscowione na całej powierzchni w układzie kolorów A-B-A;
3)
mikrodruki pozytywowe i negatywowe;
4)
element graficzny wykonany farbą irydyscentną, oznaczony literami "RP";
5)
element graficzny wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym, z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

rewers

wzór

1. Opis:

1)
w środkowej górnej części napis "POUCZENIE";
2)
bezpośrednio pod napisem "POUCZENIE" napis "1. Detektyw, zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych, jest obowiązany posiadać licencję podczas wykonywania czynności detektywistycznych i okazywać ją na żądanie osoby, której czynności dotyczą, w taki sposób, aby zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować imię i nazwisko detektywa oraz nazwę organu, który wydał licencję.
2.
Licencja upoważnia do wykonywania czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 i art. 9 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych.".
2.
Zabezpieczenia blankietu przed fałszerstwem:
1)
druk offsetowy na całej powierzchni;
2)
dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego, umiejscowione na całej powierzchni w układzie kolorów A-B-A;
3)
mikrodruk pozytywowy.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 238, poz. 2021, z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 oraz z 2004 r. Nr 121, poz. 1265 i Nr 173, poz. 1808.
3 Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 października 2002 r. w sprawie wzoru i trybu wydawania licencji detektywa (Dz. U. Nr 189, poz. 1587), zachowane w mocy na podstawie art. 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o usługach detektywistycznych (Dz. U. Nr 121, poz. 1265).
4 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1275) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 2023 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024