Wymagania dla weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 16 sierpnia 2004 r.
w sprawie wymagań dla weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 95) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania dla pomieszczeń, urządzeń, aparatury i sprzętu weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego, zwanego dalej "laboratorium".
§  2.
1.
Laboratorium powinno mieścić się w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić wyodrębnioną część budynku lub lokalu przeznaczonego na inne cele, jeżeli pomieszczenia laboratorium są wyraźnie oddzielone od innych pomieszczeń tego budynku lub lokalu.
2.
Laboratorium może mieścić się na różnych kondygnacjach oraz na poziomie terenu.
§  3.
1.
Laboratorium powinno mieć:
1)
podłogi wykonane z materiałów trwałych, łatwo zmywalnych, odpornych na działanie wody i środków dezynfekcyjnych;
2)
instalacje:
a)
wodną,
b)
elektryczną,
c)
grzewczą,
d)
kanalizacyjną;
3)
sprzęt do prowadzenia i przechowywania dokumentacji przyjęcia, rejestracji oraz identyfikacji prób przeznaczonych do badań.
2.
W pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych ściany powinny być wykonane z materiałów gładkich, a przy umywalce z materiałów trwałych, łatwo zmywalnych, odpornych na działanie wody i środków dezynfekcyjnych.
3.
W pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych oraz w sali laboratoryjnej powinny znajdować się umywalki z doprowadzoną bieżącą wodą ciepłą i zimną, środki do mycia i odkażania rąk, ręczniki jednorazowego użytku oraz pojemnik na zużyte ręczniki; umywalki powinny być przystosowane do obsługi bez użycia rąk.
4.
Parapety w pomieszczeniach laboratorium powinny być wykończone materiałem trwałym, gładkim, łatwo zmywalnym, odpornym na działanie wody i środków dezynfekcyjnych.
5.
Grzejniki w pomieszczeniach laboratorium powinny być gładkie i łatwe do czyszczenia.
6.
Okna w pomieszczeniach laboratorium powinny być otwierane lub uchylne, z wyłączeniem pomieszczeń sal laboratoryjnych przeznaczonych do badań mikrobiologicznych.
7.
W pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych, na zapleczu socjalnym i sanitarnym należy zapewnić wymianę powietrza.
8.
Pomieszczenia laboratorium powinny być oznakowane w sposób umożliwiający ich identyfikację.
9.
Komunikacja wewnątrz laboratorium powinna być zorganizowana w sposób zabezpieczający przed krzyżowaniem się dróg obiegu materiału biologicznego i prób.
10.
Wejście na zaplecze socjalne i zaplecze sanitarne w laboratorium nie może prowadzić przez pomieszczenia pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych i sali laboratoryjnej.
§  4.
W laboratorium w zależności od rodzaju i kierunku wykonywanych badań znajduje się:
1)
wydzielone pomieszczenie lub stanowisko do wykonywania sekcji diagnostycznej;
2)
chłodnia do przetrzymywania pozostałości po badaniach.
§  5.
1.
Powierzchnia pomieszczeń laboratorium powinna wynosić co najmniej:
1)
6 m2 - w przypadku pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych;
2)
20 m2 - w przypadku sali laboratoryjnej;
3)
3 m2 - w przypadku zaplecza sanitarnego;
4)
6 m2 - w przypadku pomieszczenia administracyjnego;
5)
3 m2 - w przypadku zaplecza socjalnego i szatni.
2.
Wysokość wszystkich pomieszczeń laboratorium powinna wynosić co najmniej 2,5 m.
§  6.
Laboratorium wyposaża się w:
1)
urządzenia do pozyskiwania wody destylowanej lub dejonizowanej znajdujące się w wydzielonej części sali laboratoryjnej;
2)
sprzęt i urządzenia do przechowywania odczynników chemicznych i materiałów pomocniczych w warunkach określonych przez producenta lub wynikających z ich właściwości.
§  7.
1.
Pokój przyjęć prób do badań diagnostycznych wyposaża się w:
1)
urządzenia i sprzęt do identyfikowania i przechowywania prób do badań diagnostycznych;
2)
lampę bakteriobójczą.
2.
Urządzenia i sprzęt znajdujące się w pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych powinny być wykonane z materiałów trwałych, łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych.
§  8.
1.
Salę laboratoryjną wyposaża się w:
1)
wentylację grawitacyjną lub mechaniczną albo klimatyzację;
2)
lodówki oraz zamrażarki do przechowywania prób do badań diagnostycznych oraz materiałów pomocniczych służących do wykonywania badań.
2.
Salę laboratoryjną wyposaża się ponadto w:
1)
cieplarki,
2)
autoklaw do wyjaławiania podłoży,
3)
autoklaw do niszczenia kultur po badaniach,
4)
sterylizator na suche powietrze,
5)
komorę laminarną do posiewów,
6)
szafy chłodnicze,
7)
lampy bakteriobójcze

- w przypadku wykonywania badań mikrobiologicznych.

3.
Sala laboratoryjna powinna być zabezpieczona przed dostępem osób postronnych.
4.
Wejście do sali laboratoryjnej powinno prowadzić przez śluzę dezynfekcyjną.
5.
W sali laboratoryjnej wydziela się część pomieszczenia na zmywalnię szkła, ze zlewozmywakiem.
§  9.
1.
Laboratorium wyposaża się w sprzęt do gospodarowania odpadami zgodnie z przepisami o odpadach.
2.
Ścieki z laboratorium przed ich zrzutem do instalacji kanalizacyjnej poddaje się inaktywacji w odpowiedniej temperaturze lub przy zastosowaniu środków chemicznych zapewniających ich inaktywację.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024