Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2273 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386, Nr 148, poz. 1551 i Nr 162, poz. 1709) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania, wstrzymywania i zwracania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich, zwanej dalej "pomocą techniczną", oraz przestrzenny zasięg wdrażania tego działania.
§  2.
Pomoc techniczna jest udzielana:
1)
do wysokości limitu stanowiącego równowartość w złotych kwoty w euro określonej w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanym dalej "Planem";
2)
jednostkom organizacyjnym i organom, realizującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadania związane z wdrażaniem Planu.
§  3.
1.
Pomoc techniczna jest udzielana zgodnie z art. 3 rozporządzenia 2004/141/WE z dnia 28 stycznia 2004 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w odniesieniu do przejściowych środków rozwoju obszarów wiejskich stosowanych do Czech, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (Dz. Urz. UE L 24 z 29.1.2004 r., z późn. zm.)1).
2.
Pomoc techniczna jest udzielana w formie refundacji kosztów poniesionych na przedsięwzięcia, które mogą być objęte tą pomocą, na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Pomoc techniczna jest udzielana na pisemny wniosek o udzielenie pomocy technicznej, składany przez podmioty, o których mowa w § 2 pkt 2.
2.
Wniosek o udzielenie pomocy technicznej składa się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej "Agencją", na formularzu udostępnionym przez Agencję.
3.
Wnioski o udzielenie pomocy technicznej składa się przez cały rok.
§  5.
Pomoc techniczna może być udzielona, jeżeli:
1)
przedsięwzięcie, które ma być realizowane, jest zgodne z celami działania "Pomoc techniczna" określonymi w Planie;
2)
koszty przedsięwzięcia mogą zostać uznane za koszty kwalifikowalne;
3)
ocena wpływu przedsięwzięcia na zwiększenie efektywności wdrażania innych działań Planu w całym kraju oraz w danym województwie jest pozytywna;
4)
ocena znaczenia przedsięwzięcia w odniesieniu do aktualnego stanu wdrożenia Planu jest pozytywna.
§  6.
1.
Prezes Agencji dokonuje oceny wniosku o udzielenie pomocy technicznej w terminie 30 dni od dnia jego złożenia, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2.
2.
Prezes Agencji, po dokonaniu oceny wniosków, sporządza listę wniosków spełniających wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2, uwzględniając kolejność złożenia wniosków, i przekazuje ją wraz z kopiami wniosków oraz ich opisem, co najmniej raz na kwartał, do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.
3.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi rozpatruje wnioski, o których mowa w ust. 2, w terminie 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5.
§  7.
1.
Po pozytywnym zaopiniowaniu przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej do realizacji, w całości lub w części, Prezes Agencji zawiera z wnioskodawcą, w formie pisemnej, umowę o udzielenie pomocy technicznej, zwaną dalej "umową".
2.
Prezes Agencji zawiera umowy, uwzględniając kolejność pozytywnie zaopiniowanych przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej na liście, o której mowa w § 6 ust. 2.
3.
W przypadku gdy wnioskodawcą jest Agencja, umowę zawiera minister właściwy do spraw rozwoju wsi z Prezesem Agencji.
§  8.
Umowa zawiera w szczególności:
1)
oznaczenie stron umowy;
2)
przedmiot umowy, w tym zakres rzeczowy przedsięwzięcia;
3)
termin i miejsce realizacji przedsięwzięcia lub jego części;
4)
wysokość pomocy technicznej;
5)
warunki i terminy składania wniosków o wypłatę pomocy technicznej;
6)
warunki i terminy składania wniosków o zaliczkę;
7)
sposób i warunki wypłacania pomocy technicznej;
8)
postanowienia o wstrzymaniu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
9)
zobowiązanie do zwrotu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
10)
zobowiązanie do realizacji zadań z zakresu pomocy technicznej w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
§  9.
1.
Wypłata środków finansowych w ramach pomocy technicznej następuje na wniosek podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2.
2.
Wniosek o wypłatę pomocy technicznej składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję, po zrealizowaniu przedsięwzięcia albo jego części zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
3.
Do wniosku o wypłatę pomocy technicznej dołącza się dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  10.
1.
Agencja, w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wypłatę pomocy technicznej, przeprowadza kontrolę w celu potwierdzenia, czy wnioskodawca zrealizował przedsięwzięcie lub jego część zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
2.
Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane, jeżeli wynik kontroli, o której mowa w ust. 1, jest pozytywny.
3.
Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane przez Agencję w terminie 30 dni od dnia zakończenia kontroli, o której mowa w ust. 1.
§  11.
1.
Podmiot, o którym mowa w § 2 pkt 2, może złożyć do Agencji wniosek o zaliczkę na realizację przedsięwzięcia, zgodnie z umową.
2.
Wniosek o zaliczkę składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję.
§  12.
Zwrot albo wstrzymanie pomocy technicznej następuje w przypadku wykorzystania pomocy technicznej niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania jej w nadmiernej wysokości, zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.
______

1) Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.198.2036

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.
Data aktu: 24/08/2004
Data ogłoszenia: 10/09/2004
Data wejścia w życie: 01/10/2004