Forma i sposób zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 30 stycznia 2004 r.
w sprawie formy i sposobu zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej

Na podstawie art. 14 ust. 14 pkt 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
formę i sposób zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej;
2)
wzory weterynaryjnych świadectw przekroczenia granicy dla zwierząt i produktów.
§  2.
Towar zgłasza się do weterynaryjnej kontroli granicznej, składając wypełnione weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy.
§  3.
1.
Osoba zgłaszająca zwierzęta do weterynaryjnej kontroli granicznej wypełnia części weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dotyczące:
1)
nazwy przejścia granicznego;
2)
gatunku zwierzęcia, z podaniem kodu taryfy celnej;
3)
państwa i regionu pochodzenia zwierzęcia;
4)
wielkości partii, z wyszczególnieniem liczby zwierząt lub liczby opakowań;
5)
kategorii użytkowej zwierzęcia;
6)
numeru i daty wydania oryginału świadectwa zdrowia i innych dokumentów towarzyszących przesyłce;
7)
imienia i nazwiska lub nazwy importera oraz jego adresu;
8)
miejsca przeznaczenia zwierzęcia, ze wskazaniem imienia i nazwiska lub nazwy odbiorcy, jego adresu i państwa przeznaczenia;
9)
imienia i nazwiska oraz podpisu osoby zgłaszającej zwierzęta do weterynaryjnej kontroli granicznej;
10)
środka transportu, ze wskazaniem rodzaju i numeru tego środka.
2.
Wzór weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dla zwierząt, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Osoba zgłaszająca produkty do weterynaryjnej kontroli granicznej wypełnia części weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dotyczące:
1)
nazwy przejścia granicznego;
2)
imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu wysyłającego produkty;
3)
imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu odbiorcy produktów;
4)
imienia i nazwiska lub nazwy oraz adresu importera produktów;
5)
imienia i nazwiska oraz adresu osoby odpowiedzialnej za przesyłkę;
6)
państwa pochodzenia produktów oraz państwa wysyłki produktów;
7)
adresu miejsca oraz państwa przeznaczenia;
8)
środka transportu, ze wskazaniem rodzaju i numeru tego środka oraz numerów kontenerów, pieczęci lub plomb;
9)
rodzaju produktów, z podaniem kodu taryfy celnej, gatunku zwierząt, z których pochodzą, obróbki, jakiej zostały poddane produkty, oraz liczby i rodzaju opakowań jednostkowych, wagi brutto i netto opakowania jednostkowego oraz całkowitej liczby opakowań, ich wagi brutto i netto;
10)
numeru, daty i miejsca wydania świadectwa zdrowia, organu, który wydał to świadectwo, oraz zakładu pochodzenia produktu i jego weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego;
11)
państwa przeznaczenia i punktu kontroli granicznej wyjścia, w przypadku przeładunku i tranzytu;
12)
przeznaczenia produktów;
13)
deklaracji osoby zainteresowanej ładunkiem, zapewniającej zniszczenie lub wywóz przesyłki do miejsca pochodzenia na własny koszt, w przypadku, jeżeli kontrolowane produkty zostaną zatrzymane lub nieprzyjęte przez kraj trzeci.
2.
Wzór weterynaryjnego świadectwa przekroczenia granicy dla produktów, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
Weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy wypełnia się w sposób czytelny, drukowanymi literami, bez poprawek i skreśleń, kolorem innym niż używany na świadectwie. Weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy stanowi pojedynczą kartkę papieru.
§  6.
1.
Osoba zgłaszająca towar do weterynaryjnej kontroli granicznej składa weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy w 4 egzemplarzach (oryginał i 3 kopie) granicznemu lekarzowi weterynarii właściwego przejścia granicznego, przez które towary będą przewożone.
2.
Weterynaryjne świadectwo przekroczenia granicy może być przesłane do granicznego lekarza weterynarii właściwego przejścia granicznego za pomocą faksu, pod warunkiem że oryginał tego świadectwa zostanie przedstawiony nie później niż w dniu zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2002 r. w sprawie formy i sposobu zgłoszenia towaru do weterynaryjnej kontroli granicznej oraz wzorów weterynaryjnych świadectw przekroczenia granicy dla zwierząt i produktów (Dz. U. Nr 57, poz. 523).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WETERYNARYJNE ŚWIADECTWO PRZEKROCZENIA GRANICY DLA ZWIERZĄT

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WETERYNARYJNE ŚWIADECTWO PRZEKROCZENIA GRANICY DLA PRODUKTÓW

wzór

Objaśnienia:

1) Numer nadany przez weterynaryjny punkt kontroli granicznej.

2) Kod Animo przypisany do danego weterynaryjnego punktu kontroli granicznej.

3) Jeżeli importer jest jednocześnie odbiorcą: podać "jak w polu 3".

4) Kod ISO odnosi się do pierwszych dwóch liter kodu danego kraju.

5) Dotyczy zarówno produktów spełniających, jak i niespełniających wymagań określonych w prawie Unii Europejskiej.

6) Wpisać odpowiednio.

7) W przypadku produktów pochodzących z zatwierdzonego lub zarejestrowanego zakładu lub środka transportu (np. statek przetwórnia) należy podać nazwę i numer weterynaryjny zakładu. W przypadku zarodków, komórek jajowych oraz nasienia należy podać numer identyfikacyjny zatwierdzonego zespołu pobierającego.

8) Należy podać gatunek zwierząt, obróbkę, jakiej zostały poddane produkty, oraz liczbę i rodzaj opakowań składających się na ładunek lub liczbę kontenerów. Należy zaznaczyć odpowiednią temperaturę transportu.

9) W przypadku przesyłki o zawartości oznaczonej więcej niż jednym kodem towaru, posiadającej jedno świadectwo, mogą zostać nadane dodatkowe kody PCN, które umieszcza się na świadectwie CVED.

10) W przypadku niestosowania wagi należy podać ilość sztuk.

11) Stosuje się w przypadku, gdy przesyłka przeznaczona jest do importu i jest wprowadzana przez inny punkt kontroli granicznej niż ten, w którym będzie przeprowadzona kontrola tożsamości i fizyczna oraz dopuszczenie do obrotu - w przypadku przejść morskich i lotniczych. Stosuje się także przy przesyłkach w tranzycie - dotyczy przejść morskich i lotniczych.

12) Odnosi się do przesyłek nieprzyjętych przez państwo trzecie i ponownie przywożonych do państwa pochodzenia.

13) Gdy kontenery nie są otwierane, sprawdzenie obecności i zgodności pieczęci, znaków urzędowych i znaków weterynaryjnych z danymi zawartymi w świadectwie zdrowia lub w dokumentach towarzyszących.

14) W przypadku ograniczenia zakresu czynności do kontroli dokumentów i kontroli tożsamości.

15) Odnosi się do procedur ponownego przywozu, przesyłek pod nadzorem celnym, przesyłek dopuszczonych: do składu celnego, wolnego obszaru celnego, składu wolnocłowego, dla podmiotów zaopatrujących statki lub bezpośrednio na statek.

16) Oznacza pobieranie próbek bez zatrzymania przesyłki w oczekiwaniu na wyniki badań (monitoring), z procedurą powiadomienia właściwej władzy miejsca przeznaczenia poprzez system wymiany informacji Animo.

17) Oznacza zatrzymanie przesyłki w oczekiwaniu na wyniki badań laboratoryjnych.

18) Należy podać datę zakończenia proponowanych działań. Numer i adres zakładu dokonującego zniszczenia bądź przetworzenia przesyłki należy podać w polu 38.

19) Nieodpowiednia temperatura, oznaki zepsucia, zabrudzenie produktu.

20) Należy podać numer i adres zakładu lub nazwę statku i portu dla przesyłek przeznaczonych do miejsc wymienionych w polach: 33 - przesyłki pod nadzorem celnym, 34 - przesyłki dopuszczone do określonego składu bądź dla podmiotów zaopatrujących statek lub bezpośrednio na statek, 35 - przesyłki do przetworzenia bądź zniszczenia.

21) Pole wypełnić w przypadku, gdy oryginalne zamknięcie celne na przesyłce zostało zniszczone przy otwieraniu.

22) Pole wypełnić w przypadku tranzytu w punkcie kontroli granicznej wyjścia.

23) Pole wypełnić w przypadku przesyłek pozostających pod nadzorem celnym.

24) Wydaje się w przypadku wydania następnego świadectwa CVED.

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438, z 2002 r. Nr 112, poz. 976 oraz z 2003 r. Nr 52, poz. 450, Nr 122, poz. 1144, Nr 165, poz. 1590 i Nr 208, poz. 2020.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024