Konkurs na stanowisko dyrektora parku narodowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA1)
z dnia 7 września 2004 r.
w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora parku narodowego

Na podstawie art. 101 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób ogłaszania konkursu na stanowisko dyrektora parku narodowego, zwanego dalej "konkursem";
2)
organizację i tryb przeprowadzania konkursu;
3)
zadania komisji konkursowej, zwanej dalej "komisją".
§  2.
Minister właściwy do spraw środowiska ogłasza konkurs i przekazuje ogłoszenie o konkursie do publikacji w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym, w prasie lokalnej, w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw środowiska, na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw środowiska, zwanego dalej "urzędem", oraz w siedzibach dyrekcji parków narodowych.
§  3.
Ogłoszenie, o którym mowa w § 2, zawiera w szczególności:
1)
sygnaturę konkursu;
2)
wskazanie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
3)
informację o warunkach, o których mowa w art. 101 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;
4)
informację o sposobie oraz terminie składania dokumentów potwierdzających spełnienie warunków, o których mowa w art. 101 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, zwanych dalej "dokumentami";
5)
informację o terminie rozpoczęcia konkursu.
§  4.
1.
Osoba przystępująca do konkursu, zwana dalej "kandydatem", składa dokumenty w jeden z następujących sposobów:
1)
bezpośrednio w siedzibie urzędu;
2)
za pomocą poczty elektronicznej na adres urzędu;
3)
za pośrednictwem faksu na numer urzędu;
4)
drogą pocztową na adres urzędu.
2.
W razie przesłania nieuwierzytelnionych kopii dokumentów w dniu rozpoczęcia konkursu kandydat przedstawia komisji do wglądu oryginały tych dokumentów.
3.
W razie złożenia dokumentów drogą pocztową za datę ich złożenia uważa się datę stempla pocztowego placówki pocztowej operatora publicznego.
4.
Termin składania dokumentów nie może być krótszy niż 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.
§  5.
1.
Tryb przeprowadzania konkursu obejmuje następujące etapy:
1)
ustalenie przez komisję, czy kandydat spełnia formalne wymagania zawarte w ogłoszeniu o konkursie;
2)
prezentację przez kandydata koncepcji zarządzania parkiem narodowym, która obejmuje zagadnienia administracyjno-prawne, ekonomiczne oraz ochrony przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki parku narodowego, którego dotyczy konkurs, zwaną dalej "prezentacją";
3)
rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem.
2.
Na podstawie dokumentów komisja roztrzyga o dopuszczeniu kandydata do prezentacji; w przypadku braku dokumentów komisja rozstrzyga o odmowie dopuszczenia kandydata do prezentacji, zawiadamiając o tym na piśmie z podaniem przyczyn odmowy.
3.
Na podstawie dokumentów każdy z członków komisji ocenia kwalifikacje kandydata w skali punktowej od 1 do 5 punktów; uzyskane punkty sumuje się.
4.
Czas prezentacji nie może przekroczyć 15 minut; prezentacja może mieć formę multimedialną.
5.
Każdy członek komisji ocenia prezentację, w skali punktowej od 1 do 5 punktów; uzyskane punkty sumuje się.
6.
Po prezentacji kandydat przystępuje do rozmowy kwalifikacyjnej.
7.
Rozmowa kwalifikacyjna polega na udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane przez członków komisji obejmujące zagadnienia z dziedziny prawa, ekonomii, zarządzania i ochrony przyrody związane ze strukturą i funkcjonowaniem parku narodowego, którego dotyczy konkurs.
8.
Każdy członek komisji zadaje kandydatowi 3 pytania z zakresu, o którym mowa w ust. 7.
9.
Każdą udzieloną odpowiedź na pytania z zakresu, o którym mowa w ust. 7, komisja ocenia w skali punktowej od 1 do 5; uzyskane punkty sumuje się.
§  6.
1.
Przeprowadzenie konkursu kończy ustalenie wyniku, który polega na zsumowaniu wszystkich punktów, które kandydat uzyskał na każdym etapie konkursu; po ustaleniu wyników wyłania się co najmniej dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w konkursie, ale nie mniej niż 65.
2.
Po wyłonieniu co najmniej dwóch kandydatów, o których mowa w ust. 1, komisja podejmuje uchwałę o zakończeniu konkursu.
§  7.
Do zadań komisji należy w szczególności:
1)
roztrzygnięcie o dopuszczeniu kandydata do prezentacji na podstawie dokumentów;
2)
roztrzygnięcie o odmowie dopuszczenia kandydata do prezentacji w przypadku braku dokumentów;
3)
powiadomienie na piśmie kandydatów o terminie, miejscu przeprowadzenia konkursu i jego trybie, sposobie i kryteriach ocen oraz o przesłankach dopuszczenia do kolejnego etapu konkursu;
4)
przeprowadzenie konkursu, w tym ustalenie jego wyniku i podjęcie uchwały o jego zakończeniu;
5)
wyłonienie co najmniej dwóch kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów w konkursie;
6)
zawiadomienie kandydatów o wyniku konkursu.
§  8.
1.
Komisja obraduje na posiedzeniach.
2.
Pracami komisji kieruje przewodniczący wyznaczony spośród jej członków przez organ zarządzający konkurs.
3.
Z posiedzenia komisji jest sporządzany protokół przez członka komisji wskazanego przez przewodniczącego komisji; protokół podpisują wszyscy członkowie komisji.
4.
Komisja podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów; w razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
§  9.
Komisja zawiadamia na piśmie, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, kandydatów o terminie, miejscu przeprowadzenia konkursu i jego trybie, sposobie i kryteriach ocen oraz przesłankach dopuszczenia do kolejnego etapu konkursu, nie później niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia konkursu.
§  10.
1.
Komisja przekazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska dokumentację z przebiegu konkursu w terminie 3 dni od dnia podjęcia uchwały o zakończeniu konkursu.
2.
Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, zawiera:
1)
uchwały komisji wraz z ich uzasadnieniami;
2)
protokoły posiedzeń komisji oraz ustalenia, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, przebiegu prezentacji i rozmowy kwalifikacyjnej;
3)
uzasadnienia indywidualnych ocen uzyskanych przez kandydatów.
3.
W terminie 7 dni od dnia przekazania dokumentacji, o której mowa w ust. 1, komisja zawiadamia kandydatów na piśmie, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, o wyniku konkursu, o którym mowa w § 6, w tym o uzyskanej ocenie.
§  11.
W przypadku dopuszczenia przez komisję do prezentacji mniej niż trzech kandydatów, niewyłonienia przez komisję co najmniej dwóch kandydatów lub stwierdzenia naruszenia trybu przeprowadzenia konkursu ogłasza się ponowne przeprowadzenie konkursu.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 134, poz. 1438).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024