Wymagania weterynaryjne przy produkcji i dla produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 12 października 2004 r.
w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji i dla produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze

Na podstawie art. 6 ust. 3 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o wymaganiach weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. Nr 33, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania weterynaryjne przy produkcji i dla następujących produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze:
1)
redykołki;
2)
bryndzy;
3)
oscypka;
4)
buncu;
5)
żentycy.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
obiekt pasterski - obiekt, w którym odbywa się produkcja produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze, znajdujący się bezpośrednio obok miejsca wypasu owiec lub krów i owiec;
2)
pomieszczenie produkcyjne - pomieszczenie, w którym odbywa się produkcja produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze, nieznajdujące się obok miejsca wypasu krów lub owiec.
§  3.
1.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze, o których mowa w § 1:
1)
umieszczane na rynku powinny spełniać wymagania weterynaryjne określone w § 4 i w przepisach o wymaganiach weterynaryjnych dla mleka oraz produktów mlecznych;
2)
przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej powinny spełniać wymagania weterynaryjne określone w rozporządzeniu.
2.
Obszar i zakres prowadzenia sprzedaży bezpośredniej produktów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są określone w przepisach o sprzedaży bezpośredniej.
§  4.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze powinny:
1)
być produkowane z mleka owczego lub owczo-krowiego w proporcjach, które są określone w załączniku do rozporządzenia;
2)
mieć właściwości chemiczne i fizyczne, które są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  5.
Dopuszcza się produkcję produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze w obiektach pasterskich lub pomieszczeniach produkcyjnych zapewniających zachowanie tradycyjnego charakteru tych produktów.
§  6.
Przy produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze stosuje się wymagania dobrej praktyki higienicznej (GHP) i dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), o których mowa w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
§  7.
Ściany, podłogi, sufity i drzwi w obiektach pasterskich i pomieszczeniach produkcyjnych:
1)
powinny być wykonane z materiałów nienasiąkliwych, nieprzepuszczalnych, łatwych do mycia i odkażania;
2)
mogą być wykonane z drewna, jeżeli będzie ono utrzymane w stanie technicznym i higienicznym niewpływającym negatywnie na jakość zdrowotną produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze.
§  8.
1.
Konstrukcja obiektów pasterskich i pomieszczeń produkcyjnych, ich wymiary oraz materiały użyte do ich budowy powinny zapewniać przestrzeganie zasad higieny przy produkcji.
2.
Konstrukcja podłóg w obiektach pasterskich i pomieszczeniach produkcyjnych powinna umożliwiać odpływ wody.
3.
Dopuszcza się przeprowadzanie wszystkich etapów produkcji w jednym obiekcie pasterskim lub pomieszczeniu produkcyjnym.
§  9.
Urządzenia i sprzęt używane do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze powinny być:
1)
utrzymywane w warunkach sanitarnych i technicznych zabezpieczających te produkty przed zanieczyszczeniem lub skażeniem;
2)
używane zgodnie z przeznaczeniem;
3)
wykonane z materiałów łatwych do mycia i odkażania.
§  10.
1.
Mycie i odkażanie urządzeń lub sprzętu używanych przy produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze jest dokonywane w obiekcie pasterskim lub pomieszczeniu produkcyjnym po zakończeniu każdego cyklu produkcyjnego oraz po zakończeniu dnia pracy.
2.
Odkażanie urządzeń i sprzętu używanych przy produkcji przeprowadza się w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi2) podgrzanej do temperatury co najmniej 82 °C.
§  11.
1.
Niedopuszczalne jest wprowadzanie zwierząt do obiektów pasterskich i pomieszczeń produkcyjnych.
2.
Obiekty pasterskie i pomieszczenia produkcyjne zabezpiecza się przed dostępem szkodników.
§  12.
Obiekty pasterskie i pomieszczenia produkcyjne powinny być wyposażone w:
1)
oświetlenie naturalne lub sztuczne, niepowodujące zmiany kolorów oświetlanych obiektów;
2)
wentylację naturalną lub mechaniczną uniemożliwiającą powstawanie skroplin na ścianach i sufitach oraz na powierzchni urządzeń i sprzętu używanego przy produkcji.
§  13.
Obiekty pasterskie, w których odbywa się produkcja, zaopatruje się w wodę spełniającą wymagania dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi2), w ilości dostosowanej do celów produkcyjnych i sanitarnych.
§  14.
1.
Pomieszczenia produkcyjne zaopatruje się w bieżącą wodę ciepłą i zimną spełniającą wymagania dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi2), w ilości dostosowanej do celów produkcyjnych i sanitarnych.
2.
W bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń produkcyjnych powinna znajdować się toaleta zaopatrzona w wentylację naturalną lub mechaniczną.
§  15.
Osoby zajmujące się produkcją powinny:
1)
używać odzieży roboczej czystej, w jasnym kolorze oraz obuwia roboczego i nakrycia głowy całkowicie zasłaniającego włosy;
2)
zmieniać odzież roboczą codziennie oraz po każdym jej zabrudzeniu;
3)
myć ręce przed każdym przystąpieniem do pracy;
4)
mieć paznokcie krótko obcięte i niepomalowane;
5)
nie nosić biżuterii i zegarków;
6)
nie pluć, nie palić tytoniu, nie żuć tytoniu lub gumy;
7)
przestrzegać zasad higieny w procesie produkcji;
8)
posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia3).
§  16.
1.
Mleko surowe przeznaczone do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze powinno spełniać wymagania weterynaryjne określone dla mleka surowego4).
2.
Dopuszcza się niepoddawanie obróbce cieplnej mleka surowego, jeżeli jest ono przeznaczone do dalszego przetwarzania.
3.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze powinny spełniać wymagania mikrobiologiczne dla produktów mlecznych5).
§  17.
1.
Surowce, półprodukty i produkty wykorzystywane do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze oraz te produkty, które z uwagi na swoją jakość i skład wymagają przechowywania w szczególnych warunkach, przechowuje się w sposób zabezpieczający je przed skażeniem i uniemożliwiający namnażanie się chorobotwórczych mikroorganizmów lub tworzenie toksyn.
2.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze oferowane do sprzedaży bezpośredniej powinny posiadać cechy organoleptyczne właściwe dla danego produktu.
§  18.
Niedopuszczalne jest przechowywanie surowców, półproduktów i produktów, o których mowa w § 17 ust. 1, w obiektach pasterskich i pomieszczeniach produkcyjnych bezpośrednio na podłodze.
§  19.
Opakowania stosowane przy produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze powinny spełniać wymagania określone w przepisach o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością6), w szczególności nie powinny powodować zmian organoleptycznych surowców, półproduktów i produktów wykorzystywanych do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze oraz powinny chronić je przed zanieczyszczeniem lub skażeniem.
§  20.
1.
Substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, produkty uboczne oraz produkty mleczne o tradycyjnym charakterze o niewłaściwej jakości przechowuje się w oddzielnych, zabezpieczonych oraz odpowiednio oznakowanych pojemnikach lub kontenerach.
2.
Podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze usuwa powstałe substancje i produkty, o których mowa w ust. 1, w sposób niezagrażający życiu i zdrowiu.
§  21.
Podmiot prowadzący produkcję produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze przeprowadza okresową kontrolę spełniania wymagań weterynaryjnych przy ich produkcji oraz kontrolę tych produktów.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

________

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

2)Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. Nr 203, poz. 1718).

3)Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384, z 2003 r. Nr 45, poz. 391 i Nr 199, poz. 1938 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 210, poz. 2135).

4)Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mleka oraz produktów mlecznych (Dz. U. Nr 188, poz. 1946).

5)Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mleka oraz produktów mlecznych - załącznik do rozporządzenia, część III wymagania mikrobiologiczne dla produktów mlecznych, pkt 1 wymagania mikrobiologiczne w zakresie czynników chorobotwórczych.

6)Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. U. Nr 128, poz. 1408, z 2003 r. Nr 171, poz. 1662 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 1808).

ZAŁĄCZNIK

PROPORCJE MLEKA ORAZ WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE I FIZYCZNE PRODUKTÓW MLECZNYCH O TRADYCYJNYM CHARAKTERZE

I. Redykołka owczo-krowia i owcza

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego; zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jej produkcji.

2. Produkt w kształcie zwierząt, parzenic lub zminiaturyzowanego wrzeciona.

3. Skórka gładka, elastyczna, oczka drobne.

4. Smak i zapach: wędzenia, pikantny, lekko słony.

5. Miąższ elastyczny.

6. Barwa: lekko kremowa, przy skórce ciemniejsza; dopuszcza się barwę zbliżoną do białej.

Inne wymagania dla redykołki

Redykołka owczo-krowia Redykołka owcza
Zawartość wody 42-46 % 40-45 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 40-50 % 50-60 %
Zawartość soli 4-6 % 4-6 %
Minimalny okres dojrzewania 3 doby 3 doby

II. Bryndza owczo-krowia i owcza

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego; zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jej produkcji.

2. Powierzchnia: równa, lekko wypukła lub popękana.

3. Struktura: jednolita, pastowata; dopuszcza się strukturę lekko ziarnistą lub grudkowatą.

4. Smak i zapach: pikantny, słony; dopuszcza się smak lekko ostry lub lekko kwaśny.

5. Barwa: biała, biało-kremowa, z odcieniem seledynowym.

Inne wymagania dla bryndzy

Bryndza owczo-krowia Bryndza owcza
Zawartość wody 30-60 % 30-60 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 18-40 % 22-45 %
Zawartość soli 2-4 % 2-4 %

III. Oscypek owczo-krowi i owczy

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego. Zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jego produkcji.

2. Produkt w kształcie osełki, wrzeciona, środkowa część walcowata o średnicy 6-10 cm, zdobiona wypukłymi i wklęsłymi wzorami.

3. Skórka gładka, elastyczna, oczka drobne.

4. Smak i zapach: wędzenia, pikantny, lekko słony.

5. Miąższ elastyczny.

6. Barwa lekko kremowa, przy skórce ciemniejsza; dopuszcza się barwę zbliżoną do białej.

Inne wymagania dla oscypka

Oscypek owczo-krowi Oscypek owczy
Zawartość wody 42-46 % 40-50 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 40-50 % 50-60 %
Zawartość soli 4-6 % 4-6 %
Minimalny okres dojrzewania 1 tydzień 1 tydzień
Masa 0,5-1,0 kg 0,5-1,0 kg

IV. Bunc owczo-krowi i owczy

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego. Zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jego produkcji.

2. Produkt w kształcie bochenka.

3. Skórka cienka, czysta z nalotem białej pleśni, elastyczna.

4. Smak i zapach: łagodny, lekko kwaśny, orzechowy; dopuszcza się smak kwaskowaty.

5. Struktura: oczka rzadkie.

6. Barwa biała lub biało-seledynowa.

Inne wymagania dla buncu

Bunc owczo-krowi Bunc owczy
Zawartość wody 50-60 % 40-45 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 40-50 % 50-60 %
Zawartość soli 4-6 % 4-6 %

V. Żentyca owczo-krowia i owcza

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego. Zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jego produkcji.

2. Produkt w formie cieczy.

3. Barwa biała lub lekko kremowa.

4. Smak: słodki lub lekko kwaśny.

Inne wymagania dla żentycy

Żentyca owczo-krowia Żentyca owcza
Zawartość wody 60-70 % 60-70 %
Zawartość tłuszczu 2-3 % 3-4 %
Zawartość soli do 0,5 % do 0,5 %

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024