Sposób i tryb legitymowania, zatrzymywania i dokonywania kontroli przez funkcjonariuszy Straży Parku oraz sposób i tryb legitymowania przez pracowników Służby Parków Krajobrazowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 listopada 2004 r.
w sprawie sposobu i trybu legitymowania, zatrzymywania i dokonywania kontroli przez funkcjonariuszy Straży Parku oraz sposobu i trybu legitymowania przez pracowników Służby Parków Krajobrazowych

Na podstawie art. 108 ust. 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa sposób i tryb:
1)
wykonywania przez funkcjonariuszy Straży Parku następujących czynności:
a)
legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia oraz świadków przestępstwa lub wykroczenia w celu ustalenia ich tożsamości,
b)
zatrzymywania osób w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia,
c)
kontroli i zatrzymania za pokwitowaniem dokumentów dotyczących legalności posiadania tworów lub składników przyrody pochodzących z obszaru parku narodowego i obrotu nimi,
d)
kontroli podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na obszarze parku narodowego w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody;
2)
legitymowania, przez pracowników Służby Parku Krajobrazowego, osób naruszających przepisy o ochronie przyrody, a w razie odmowy okazania dokumentu pozwalającego na ustalenie tożsamości - zwracania się do Policji lub innych właściwych organów o ustalenie ich tożsamości.
§  2. 
Funkcjonariusz Straży Parku, zwany dalej "funkcjonariuszem", przystępując do czynności, o których mowa w § 1 pkt 1, podaje:
1)
stanowisko służbowe oraz imię i nazwisko;
2)
przyczynę podjęcia czynności oraz, na żądanie osoby, której czynność ta dotyczy, podstawę prawną jej podjęcia.
§  3. 
Pracownik Służby Parku Krajobrazowego przystępując do czynności, o której mowa w § 1 pkt 2, podaje:
1)
stanowisko służbowe oraz imię i nazwisko;
2)
przyczynę podjęcia czynności oraz, na żądanie osoby, której czynność ta dotyczy, podstawę prawną jej podjęcia.

Rozdział  2

Legitymowanie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia oraz świadków przestępstwa lub wykroczenia w celu ustalenia ich tożsamości

§  4. 
Funkcjonariusz może żądać od osoby legitymowanej okazania:
1)
dowodu osobistego;
2)
paszportu;
3)
innego dokumentu stwierdzającego tożsamość cudzoziemca;
4)
innych niebudzących wątpliwości dokumentów w przypadku nieposiadania przez osobę legitymowaną dokumentów, o których mowa w pkt 1-3.
§  5. 
W przypadku legitymowania osób znajdujących się w pojeździe, jeżeli uzasadniają to względy bezpieczeństwa, funkcjonariusz może żądać opuszczenia pojazdu przez te osoby.
§  6. 
Funkcjonariusz odnotowuje w notatniku służbowym dane osobowe osoby legitymowanej oraz czas, miejsce i przyczynę legitymowania.

Rozdział  3

Zatrzymywanie osób w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia

§  7. 
Funkcjonariusz zatrzymując osobę w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia:
1)
informuje o przyczynie zatrzymania i o obowiązku zastosowania się do wydawanych poleceń;
2)
przekazuje tę osobę właściwemu organowi Policji.
§  8. 
1. 
Funkcjonariusz udziela pierwszej pomocy, w granicach dostępnych środków, osobie zatrzymywanej, która doznała widocznych obrażeń ciała w trakcie zatrzymywania.
2. 
Osobie zatrzymywanej należy zapewnić pomoc lekarską w szczególności:
1)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1;
2)
w przypadku żądania przez osobę zatrzymywaną niezwłocznego zbadania przez lekarza;
3)
w przypadku oświadczenia osoby zatrzymywanej, że cierpi ona na schorzenia wymagające stałego lub okresowego leczenia, którego przerwanie zagrażałoby życiu lub zdrowiu;
4)
jeżeli z posiadanych przez funkcjonariusza informacji lub z okoliczności wynika, że osoba zatrzymywana jest chora zakaźnie.
§  9. 
Funkcjonariusz odnotowuje w notatniku służbowym dane osobowe osoby zatrzymywanej oraz czas, miejsce i przyczynę zatrzymywania.

Rozdział  4

Kontrola i zatrzymanie dokumentów dotyczących legalności posiadania tworów lub składników przyrody pochodzących z obszaru parku narodowego i obrotu nimi

§  10. 
1. 
W przypadku posiadania przez osoby tworów lub składników przyrody pochodzących z obszaru parku narodowego i obrotu nimi funkcjonariusz żąda od tych osób okazania dokumentów dotyczących legalności ich posiadania.
2. 
Kontrola dokumentów, o których mowa w ust. 1, obejmuje porównanie zawartych w nich danych ze stanem posiadanych tworów lub składników przyrody pod względem:
1)
ilości i wielkości;
2)
daty wystawienia dokumentów z cechami fizycznymi posiadanych tworów lub składników przyrody pozwalającymi na określenie czasu wejścia w ich posiadanie.
3. 
Zatrzymania dokumentów, o których mowa w ust. 1, dokonuje się za pokwitowaniem, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  11. 
Funkcjonariusz odnotowuje w notatniku służbowym dane osobowe osób uczestniczących w czynnościach, o których mowa w § 10, rodzaj posiadanych tworów lub składników przyrody oraz czas, miejsce i wyniki tych czynności.

Rozdział  5

Kontrola podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na obszarze parku narodowego w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o ochronie przyrody

§  12. 
1. 
Przed przystąpieniem do kontroli podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą na obszarze parku narodowego w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o ochronie przyrody funkcjonariusz podaje przyczynę podjęcia tej czynności, jej podstawę prawną oraz okazuje legitymację służbową.
2. 
Funkcjonariusz dokonujący kontroli, o której mowa w ust. 1, sporządza z niej protokół, który jest podpisywany przez funkcjonariusza oraz przedstawiciela podmiotu kontrolowanego.
3. 
W przypadku odmowy podpisania protokołu przez przedstawiciela podmiotu kontrolowanego funkcjonariusz dokonuje w protokole stosownej adnotacji o odmowie podpisania.
4. 
Protokół, o którym mowa w ust. 2, sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla funkcjonariusza i podmiotu kontrolowanego.

Rozdział  6

Legitymowanie, przez pracowników Służby Parków Krajobrazowych, osób naruszających przepisy o ochronie przyrody

§  13. 
1. 
Pracownik Służby Parku Krajobrazowego może żądać od osoby legitymowanej okazania:
1)
dowodu osobistego;
2)
paszportu;
3)
innego dokumentu stwierdzającego tożsamość cudzoziemca;
4)
innych niebudzących wątpliwości dokumentów w przypadku nieposiadania przez osobę legitymowaną dokumentów, o których mowa w pkt 1-3.
2. 
Pracownik Służby Parku Krajobrazowego nawiązuje niezwłocznie kontakt z Policją lub innymi właściwymi organami w celu ustalenia tożsamości osoby legitymowanej w przypadku odmowy okazania przez nią dokumentu, o którym mowa w ust. 1.
§  14. 
W przypadku legitymowania osób znajdujących się w pojeździe, jeżeli uzasadniają to względy bezpieczeństwa, pracownik Służby Parku Krajobrazowego może żądać opuszczenia pojazdu przez te osoby.
§  15. 
Pracownik Służby Parków Krajobrazowych sporządza notatkę służbową, podając dane osobowe osoby legitymowanej oraz czas, miejsce i przyczynę legitymowania.

Rozdział  7

Przepis końcowy

§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

......................................................

(nazwa parku narodowego)

w ...................................................

POKWITOWANIE

zatrzymania od .............................................................................................................................................

(imię i nazwisko osoby, której zatrzymano dokumenty)

......................................................................................................................................................................

(opis sprawy oraz podstawa prawna zatrzymania dokumentów)

......................................................................................................................................................................

(nazwa dokumentów i ich liczba)

......................................................... .........................................................

(miejscowość i data wystawienia pokwitowania) (potwierdzenie odbioru pokwitowania)

.........................................................

(nazwisko, imię i czytelny podpis

wystawiającego pokwitowanie)

Termin zwrotu zatrzymanych dokumentów ..................................................................................................

Wymienione dokumenty otrzymałem ...........................................................................................................

(data i czytelny podpis odbiorcy)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.254.2536

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb legitymowania, zatrzymywania i dokonywania kontroli przez funkcjonariuszy Straży Parku oraz sposób i tryb legitymowania przez pracowników Służby Parków Krajobrazowych.
Data aktu: 16/11/2004
Data ogłoszenia: 30/11/2004
Data wejścia w życie: 15/12/2004