Warunki i zasady wykorzystywania lotnisk wojskowych przez lotnictwo cywilne oraz obowiązki zarządzających tymi lotniskami.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 15 listopada 2004 r.
w sprawie warunków i zasad wykorzystywania lotnisk wojskowych przez lotnictwo cywilne oraz obowiązków zarządzających tymi lotniskami

Na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. Nr 130, poz. 1112, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i zasady wykorzystywania lotnisk wojskowych przez lotnictwo cywilne oraz obowiązki zarządzających tymi lotniskami.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze;
2)
wojskowy użytkownik lotniska - jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowaną, wpisaną do rejestru lotnisk wojskowych jako główny użytkownik lotniska wojskowego;
3)
zarządzający - podmiot wpisany do rejestru lotnisk cywilnych jako zarządzający lotniskiem wojskowym w zakresie, w jakim jest ono wykorzystywane przez lotnictwo cywilne, a także podmiot, który ubiega się o taki wpis, o ile uzyskał uzgodnienie, o którym mowa w art. 60 ust. 3 ustawy.
§  3.
Zarządzający jest obowiązany wykorzystywać lotnisko wojskowe zgodnie z przeznaczeniem, w sposób zapewniający jego bezpieczną eksploatację, z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
działalność zarządzającego nie zakłóca podstawowej funkcji lotniska wojskowego oraz wojskowego szkolenia lotniczego i ćwiczeń wojskowych, odbywanych na terenie lotniska wojskowego, z uwzględnieniem umowy operacyjnej, o której mowa w § 4;
2)
działalność wojskowego użytkownika lotniska nie zakłóca podstawowych funkcji związanych z wykorzystywaniem lotniska wojskowego na potrzeby lotnictwa cywilnego, z uwzględnieniem umowy operacyjnej, o której mowa w § 4;
3)
inwestycje podejmowane przez zarządzającego oraz inne podmioty prowadzące lotniczą działalność gospodarczą na lotnisku wojskowym realizuje się na podstawie opracowanej przez zarządzającego koncepcji dostosowania tego lotniska do wymogów lotnictwa cywilnego, uzgodnionej z wojskowym użytkownikiem lotniska i Agencją Mienia Wojskowego;
4)
wydawane przez zarządzającego zakazy, nakazy i inne polecenia, niewynikające z umowy operacyjnej, o której mowa w § 4, dotyczące wykorzystywania lotniska wojskowego przez lotnictwo cywilne, uzgadnia się z wojskowym użytkownikiem lotniska, z wyjątkiem sytuacji lub zdarzeń mogących zagrozić życiu lub zdrowiu.
§  4.
1.
Lotnisko wojskowe może być wykorzystywane przez lotnictwo cywilne na podstawie umowy operacyjnej, zawartej pomiędzy zarządzającym a wojskowym użytkownikiem lotniska, z zastrzeżeniem § 5 i 6.
2.
W umowie operacyjnej ustala się zakres i sposób wspólnej, bezpiecznej eksploatacji lotniska wojskowego, a w szczególności:
1)
zakres, sposób oraz terminy korzystania z poszczególnych obiektów i urządzeń lotniska wojskowego oraz sposób uzgadniania bieżących zmian w tym zakresie;
2)
zakres i sposób wspólnego korzystania z lotniczych urządzeń naziemnych;
3)
sposób funkcjonowania służb ruchu lotniczego;
4)
sposób współpracy w zakresie utrzymania i eksploatacji lotniska wojskowego;
5)
sposób współpracy w zakresie ochrony lotniska wojskowego, w tym podział zadań oraz organizację i sposób tej ochrony, stanowiące część programu ochrony lotniska;
6)
zasady prowadzenia osłony meteorologicznej;
7)
sposób współpracy w zakresie ochrony środowiska;
8)
sposób planowania i realizacji inwestycji na lotnisku wojskowym, w tym inwestycji dostosowujących lotnisko wojskowe do wymogów lotnictwa cywilnego.
§  5.
1.
Udostępnienie gruntów oraz obiektów i urządzeń lotniska wojskowego w celu wykorzystania przez lotnictwo cywilne następuje po uprzednim zawarciu umowy operacyjnej, o której mowa w § 4, na podstawie odpowiedniej umowy cywilnoprawnej zawartej pomiędzy zarządzającym a wojskowym użytkownikiem lotniska, a w przypadku, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1711) - pomiędzy zarządzającym a Agencją Mienia Wojskowego.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna określać w szczególności:
1)
stawki opłat za udostępnienie gruntów oraz obiektów i urządzeń lotniska wojskowego, a także zasady ich wnoszenia oraz waloryzacji;
2)
sposób finansowania oraz rozliczania inwestycji, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 8;
3)
okres udostępnienia lotniska wojskowego w celu wykorzystania go przez lotnictwo cywilne.
§  6.
1.
Korzystanie z obiektów i urządzeń lotniska wojskowego, nieobjętych umowami, o których mowa w § 4 i 5, następuje na zasadach określonych w odrębnej umowie cywilnoprawnej zawartej pomiędzy zarządzającym a podmiotem udostępniającym do wykorzystania te obiekty i urządzenia.
2.
O zawarciu umowy, o której mowa w ust. 1, zarządzający zawiadamia niezwłocznie wojskowego użytkownika lotniska.
§  7.
1.
W terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia wojskowi użytkownicy lotnisk i Agencja Mienia Wojskowego przedstawią projekty umów, o których mowa w § 4 i 5, podmiotom wykonującym, w dniu wejścia w życie rozporządzenia, czynności w zakresie zarządzania lotniskiem wojskowym, w rozumieniu ustawy, które uzyskały uzgodnienie w trybie art. 60 ust. 3 ustawy.
2.
Podmioty wykonujące, w dniu wejścia w życie rozporządzenia, czynności w zakresie zarządzania lotniskiem wojskowym, w rozumieniu ustawy, mogą wykonywać te czynności na dotychczasowych zasadach, do czasu zawarcia umów, o których mowa w § 4 i 5, odpowiednio z wojskowym użytkownikiem lotniska i Agencją Mienia Wojskowego, jednak przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia przedstawienia projektów tych umów odpowiednio przez wojskowego użytkownika lotniska i Agencję Mienia Wojskowego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Infrastruktury kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 134, poz. 1429).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 54, poz. 535, Nr 96, poz. 959, Nr 99, poz. 1002, Nr 172, poz. 1805 i Nr 173, poz. 1808.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024