Numer identyfikacyjny materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego oraz rejestr materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 1 grudnia 2004 r.
w sprawie numeru identyfikacyjnego materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego oraz rejestru materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego

Na podstawie art. 4a ust. 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz. U. Nr 117, poz. 1007 i Nr 238, poz. 2019 oraz z 2004 r. Nr 222, poz. 2249) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego, zwanego dalej "numerem identyfikacyjnym";
2)
wzór numeru identyfikacyjnego;
3)
wzór świadectwa nadania numeru identyfikacyjnego materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego, zwanego dalej "świadectwem identyfikacyjnym";
4)
sposób prowadzenia rejestru materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, zwanego dalej "rejestrem".
§  2.
Określa się wzór wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Określa się wzór numeru identyfikacyjnego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
Określa się wzór świadectwa identyfikacyjnego, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5.
Rejestr jest prowadzony w księdze rejestrowej oraz w systemie informatycznym.
§  6.
1.
Rejestr prowadzony w księdze rejestrowej, zwany dalej "rejestrem książkowym", składa się z kart zawierających dane podlegające wpisowi do rejestru, zwanych dalej "kartami rejestrowymi".
2.
Karty rejestrowe są uporządkowane w kolejności odpowiadającej nadanym numerom identyfikacyjnym.
3.
Księga rejestrowa posiada twardą oprawę, zapobiegającą uszkodzeniu kart rejestrowych.
§  7.
1.
Rejestr prowadzony w systemie informatycznym, zwany dalej "rejestrem informatycznym", składa się z dokumentów elektronicznych opracowanych w postaci kart zawierających dane podlegające wpisowi do rejestru, zwanych dalej "dokumentami elektronicznymi".
2.
Dokumenty elektroniczne są przechowywane w katalogu dokumentów elektronicznych zawierającym rejestr informatyczny, zwanym dalej "katalogiem rejestrowym".
3.
Rejestr informatyczny jest prowadzony w sposób zapewniający:
1)
ochronę danych przed ich usunięciem albo zniekształceniem;
2)
możliwość wglądu w treść dokonanych wpisów;
3)
możliwość sporządzania wydruków dokumentów elektronicznych;
4)
możliwość tworzenia kopii dokumentów elektronicznych;
5)
możliwość przetwarzania danych zawartych w rejestrze informatycznym, w tym przez ich uporządkowanie według kryterium:
a)
nazwy materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego, zwanego dalej "materiałem wybuchowym",
b)
rodzaju materiału wybuchowego,
c)
nazwy producenta materiału wybuchowego,
d)
siedziby producenta materiału wybuchowego,
e)
zakresu używania materiału wybuchowego,
f)
numeru identyfikacyjnego,
g)
daty wydania świadectwa identyfikacyjnego,
h)
daty opracowania dokumentu elektronicznego;
6)
możliwość przeniesienia dokumentów elektronicznych z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych.
§  8.
1.
Wpis materiału wybuchowego do rejestru jest dokonywany przez opracowanie karty rejestrowej i dokumentu elektronicznego oraz włączenie ich do rejestru.
2.
Karta rejestrowa jest opracowywana czytelnym pismem ręcznym przy użyciu atramentu lub innego trwałego środka.
3.
Opracowanie karty rejestrowej i dokumentu elektronicznego oraz włączenie ich do rejestru następuje w tym samym dniu, niezwłocznie po wydaniu świadectwa identyfikacyjnego.
§  9.
1.
Wpis materiału wybuchowego do rejestru obejmuje:
1)
nazwę materiału wybuchowego;
2)
rodzaj materiału wybuchowego;
3)
nazwę producenta materiału wybuchowego;
4)
siedzibę producenta materiału wybuchowego;
5)
informację o zakresie używania materiału wybuchowego;
6)
numer identyfikacyjny;
7)
datę wydania świadectwa identyfikacyjnego.
2.
Na karcie rejestrowej oraz w dokumencie elektronicznym umieszcza się ponadto:
1)
znak sprawy nadany w związku z przeprowadzonym postępowaniem w sprawie nadania numeru identyfikacyjnego;
2)
datę opracowania karty rejestrowej albo dokumentu elektronicznego;
3)
imię i nazwisko osoby prowadzącej rejestr.
3.
Karta rejestrowa jest podpisywana przez osobę prowadzącą rejestr.
§  10.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu wpisu materiału wybuchowego do rejestru podmiot, który wystąpił z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego. Do zawiadomienia dołącza się kopię karty rejestrowej.
§  11.
1.
Zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, są dokonywane na wniosek podmiotu uprawnionego do wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego.
2.
Zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, są dokonywane w:
1)
rejestrze książkowym - przez przekreślenie, opatrzone datą i podpisane przez osobę prowadzącą rejestr i wyłączenie z rejestru dotychczasowej karty rejestrowej oraz opracowanie nowej karty rejestrowej i włączenie jej do rejestru; na nowej karcie rejestrowej umieszcza się wzmiankę o przyczynie dokonania zmiany, podpisaną przez osobę prowadzącą rejestr;
2)
rejestrze informatycznym - przez wydruk dotychczasowego dokumentu elektronicznego i przeniesienie tego dokumentu z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych oraz opracowanie nowego dokumentu elektronicznego i włączenie go do rejestru; w nowym dokumencie elektronicznym umieszcza się wzmiankę o przyczynie dokonania zmiany.
3.
Zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, są dokonywane w rejestrze książkowym i rejestrze informatycznym w tym samym dniu.
4.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu zmiany danych, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3 i 4, podmiot, który wystąpił z wnioskiem o dokonanie tych zmian; do zawiadomienia dołącza się kopię nowej karty rejestrowej.
5.
Dotychczasowe karty rejestrowe oraz wydruki dotychczasowych dokumentów elektronicznych są przechowywane w aktach poszczególnych spraw.
§  12.
1.
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste omyłki są prostowane na wniosek podmiotu uprawnionego do wystąpienia z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego lub z urzędu.
2.
Prostowanie omyłek, o których mowa w ust. 1, jest dokonywane w:
1)
rejestrze książkowym - przez przekreślenie, opatrzone datą, błędnego tekstu czerwoną linią w sposób pozwalający na odczytanie pierwotnego tekstu oraz umieszczenie, z zachowaniem wymagań określonych w § 8 ust. 2, obok niego poprawnego tekstu i wzmianki zawierającej omówienie sprostowania, podpisanej przez osobę prowadzącą rejestr;
2)
rejestrze informatycznym - przez wydruk dotychczasowego dokumentu elektronicznego i przeniesienie tego dokumentu z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych oraz opracowanie nowego dokumentu elektronicznego i włączenie go do rejestru; w nowym dokumencie elektronicznym umieszcza się wzmiankę zawierającą omówienie sprostowania.
3.
Sprostowanie omyłek, o których mowa w ust. 1, jest dokonywane w rejestrze książkowym lub rejestrze informatycznym w tym samym dniu.
4.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu sprostowania omyłek, o których mowa w ust. 1, podmiot, który wystąpił z wnioskiem o ich sprostowanie, a w przypadku sprostowania omyłek z urzędu - podmiot, który wystąpił z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacyjnego; do zawiadomienia dołącza się kopię karty rejestrowej zawierającej sprostowanie.
5.
Wydruki dotychczasowych dokumentów elektronicznych są przechowywane w aktach poszczególnych spraw.
§  13.
1.
Wykreślenie materiału wybuchowego z rejestru jest dokonywane w:
1)
rejestrze książkowym - przez przekreślenie, opatrzone datą i podpisane przez osobę prowadzącą rejestr, oraz wyłączenie z rejestru dotychczasowej karty rejestrowej;
2)
rejestrze informatycznym - przez wydruk dotychczasowego dokumentu elektronicznego i przeniesienie tego dokumentu z katalogu rejestrowego do katalogu archiwalnych dokumentów elektronicznych.
2.
Wykreślenie materiału wybuchowego z rejestru następuje w rejestrze książkowym i rejestrze informatycznym w tym samym dniu.
3.
Osoba prowadząca rejestr zawiadamia pisemnie o dokonaniu wykreślenia materiału wybuchowego z rejestru podmiot, który wystąpił z wnioskiem o to wykreślenie.
4.
Dotychczasowe karty rejestrowe oraz wydruki dotychczasowych dokumentów elektronicznych są przechowywane w aktach poszczególnych spraw.
§  14.
Kopia rejestru informatycznego jest udostępniana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej organu właściwego w sprawach prowadzenia rejestru.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WNIOSKU O NADANIE NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO MATERIAŁU WYBUCHOWEGO PRZEZNACZONEGO DO UŻYTKU CYWILNEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO MATERIAŁU WYBUCHOWEGO PRZEZNACZONEGO DO UŻYTKU CYWILNEGO

MW1)-PL2)-13)/044)-DS\P5)

Objaśnienia:

1) - informacja, że numer identyfikacyjny dotyczy materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego;

2) - informacja, że numer identyfikacyjny materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego dotyczy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

3) - kolejny nadany numer materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego w danym roku kalendarzowym;

4) - dwie ostatnie cyfry roku kalendarzowego, w którym materiałowi wybuchowemu przeznaczonemu do użytku cywilnego nadano numer identyfikacyjny;

5) - informacja o zakresie używania materiału wybuchowego przeznaczonego do użytku cywilnego; stosuje się następujące symbole literowe: D - prace prowadzone pod ziemią, DS - prace prowadzone pod ziemią w warunkach specjalnych, w szczególności w warunkach zagrożenia metanowego, O - prace prowadzone w otworach wiertniczych, P - prace prowadzone na powierzchni (numer identyfikacyjny może używać jednocześnie kilku symboli, oddzielonych ukośną kreską).

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ŚWIADECTWA NADANIA NUMERU IDENTYFIKACYJNEGO MATERIAŁU WYBUCHOWEGO PRZEZNACZONEGO DO UŻYTKU CYWILNEGO

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024