Tryb zgłaszania kandydatów na członków Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz regulamin i zasady wynagradzania jej członków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 28 grudnia 2004 r.
w sprawie trybu zgłaszania kandydatów na członków Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz regulaminu i zasad wynagradzania jej członków

Na podstawie art. 68 ust. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zgłoszenie kandydatów na członków Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, zwanej dalej "Radą Rolników", wraz z uzasadnieniem składa się na piśmie ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego co najmniej na 21 dni przed rozpoczęciem kadencji Rady Rolników.
2.
O terminie zgłaszania kandydatów na członków Rady Rolników informuje Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwanej dalej "Kasą", w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w siedzibie centrali Kasy i siedzibach oddziałów regionalnych Kasy.
3.
Zgłoszenie kandydatów na członków Rady Rolników powinno zawierać:
1)
imię, nazwisko, adres zamieszkania i telefon;
2)
informację o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników lub posiadaniu prawa do emerytury lub renty rolniczej;
3)
informacje o kwalifikacjach zawodowych.
4.
Jeżeli kandydat na członka Rady Rolników podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, w zgłoszeniu należy podać jednostkę organizacyjną Kasy, w której jest ubezpieczony.
5.
Jeżeli kandydat na członka Rady Rolników posiada ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej, w zgłoszeniu należy podać jednostkę organizacyjną Kasy, która wypłaca świadczenie.
6.
Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie zawierające zgodę każdego kandydata na kandydowanie na członka Rady Rolników.
§  2.
Członkom Rady Rolników przysługuje ryczałtowe wynagrodzenie w formie:
1)
ryczałtowego wynagrodzenia miesięcznego albo
2)
ryczałtowego wynagrodzenia za udział w posiedzeniu Rady Rolników, prezydium Rady Rolników oraz komisji Rady Rolników, zwane dalej "ryczałtowym wynagrodzeniem za udział w posiedzeniu".
§  3.
Ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne przysługuje członkowi Rady Rolników w okresie pełnienia funkcji:
1)
przewodniczącego Rady Rolników - w wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.3)), zwanego dalej "przeciętnym wynagrodzeniem";
2)
zastępcy przewodniczącego - w wysokości 0,8 przeciętnego wynagrodzenia;
3)
w Radzie Nadzorczej Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników - w wysokości 0,5 przeciętnego wynagrodzenia.
§  4.
1.
Ryczałtowe wynagrodzenie za udział w posiedzeniu w wysokości 15 % przeciętnego wynagrodzenia przysługuje członkowi Rady Rolników niewymienionemu w § 3.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku wykonywania przez członka Rady Rolników niewymienionego w § 3 określonych prac na zlecenie Rady Rolników w terminie ustalonym przez przewodniczącego Rady Rolników.
§  5.
1.
Członkowi Rady Rolników zamieszkałemu poza miejscowością, w której odbywa się posiedzenie, o którym mowa w § 2 pkt 2, lub posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, przysługuje zwrot kosztów przejazdów i noclegu.
2.
Zwrot kosztów przejazdów obejmuje zwrot kosztów przejazdów środkami komunikacji kolejowej i autobusowej.
3.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy z miejsca zamieszkania członka Rady Rolników do miejscowości, w której odbywa się posiedzenie, brak jest dogodnego połączenia środkami komunikacji kolejowej i autobusowej, zwrot kosztów przejazdów obejmuje zwrot kosztów używania samochodu prywatnego.
4.
Zwrot kosztów przejazdów, kosztów noclegu oraz ryczałt za nocleg wypłaca się w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio w razie:
1)
wykonywania przez członka Rady Rolników pełniącego funkcję przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Rady Rolników obowiązków związanych z pełnioną funkcją w innej formie niż określona w ust. 1;
2)
wykonywania przez członka Rady Rolników niewymienionego w pkt 1 określonych prac na zlecenie Rady Rolników w terminie ustalonym przez przewodniczącego Rady Rolników.
§  6.
1.
Ryczałtowe wynagrodzenie, o którym mowa w § 3, należne za dany miesiąc wypłaca się nie później niż ostatniego dnia tego miesiąca.
2.
Ryczałtowe wynagrodzenie za udział w posiedzeniu oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegu wypłaca się po zakończeniu posiedzenia, nie później niż na następnym posiedzeniu.
§  7.
Wysokość ryczałtowego wynagrodzenia ulega zmianie, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie wysokości przeciętnego rocznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.
______

1) Minister Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 265, poz. 2643).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 60, poz. 636, z 2000 r. Nr 45, poz. 531, z 2001 r. Nr 73, poz. 764, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 228 poz. 2255 i Nr 229, poz. 2273 oraz z 2004 r. Nr 91, poz. 873, Nr 146, poz. 1546 i Nr 236, poz. 2355.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 99, poz. 1001, Nr 120, poz. 1252, Nr 121, poz. 1264, Nr 144, poz. 1530, Nr 191, poz. 1954, Nr 210, poz. 2135 i Nr 236, poz. 2355.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024