Udzielanie kredytu na warunkach preferencyjnych dla gmin górniczych na finansowanie inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 9 kwietnia 2004 r.
w sprawie udzielania kredytu na warunkach preferencyjnych dla gmin górniczych na finansowanie inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (Dz. U. Nr 210, poz. 2037) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady i tryb udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gminie górniczej kredytu na warunkach preferencyjnych, na finansowanie inwestycji wspierającej tworzenie nowych miejsc pracy, zwanego dalej "kredytem", oraz jego spłacania, a także stosowania karencji i umarzania kredytu;
2)
warunki i tryb rozliczeń z tytułu dopłat do kredytów;
3)
zasady zawarcia umowy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego, zwanym dalej "Bankiem", a ministrem właściwym do spraw gospodarki.
§  2.
Kredyt może być udzielony gminie górniczej, jeżeli:
1)
przedstawi ona ministrowi właściwemu do spraw gospodarki plan inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy na terenie gminy górniczej, zatwierdzony przez jej radę, z podziałem na zadania, które mają być finansowane ze środków własnych gminy, oraz zadania, dla których realizacji niezbędne będzie pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania, uwzględniający inwestycję określoną we wniosku kredytowym;
2)
zapewni ona zabezpieczenie spłaty kredytu wraz z odsetkami.
§  3.
1.
Kredyt może być udzielony przez Bank do wysokości 80 % wartości kosztorysowej inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1, jednak w kwocie nie wyższej niż 5 mln zł, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Gmina zapewni sfinansowanie ze środków własnych co najmniej 20 % wartości kosztorysowej inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1.
3.
Na wniosek gminy górniczej, która zapewni udział środków własnych w sfinansowaniu inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1, w wysokości 35 % jej wartości kosztorysowej, po uzyskaniu pozytywnej opinii Banku, minister właściwy do spraw gospodarki może wyrazić zgodę na udzielenie kredytu do wysokości 10 mln zł.
§  4.
Stopa oprocentowania kredytu jest zmienna i jest ustalana w stosunku rocznym w wysokości 70 % stopy redyskonta weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej.
§  5.
1.
Kredyt jest udzielany na wniosek gminy górniczej składany w Banku.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
plan inwestycji wspierających tworzenie nowych miejsc pracy na terenie gminy górniczej, pozytywnie zaopiniowany przez ministra właściwego do spraw gospodarki, uwzględniający inwestycję określoną we wniosku;
2)
opinię właściwej regionalnej izby obrachunkowej stwierdzającą zdolność gminy ubiegającej się o kredyt, do jego spłaty, zgodnie z art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577, z późn. zm.2));
3)
informacje o zakresie rzeczowym inwestycji i jej efektach dla tworzenia nowych miejsc pracy;
4)
zbiorcze zestawienie kosztów inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1;
5)
harmonogram realizacji inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1;
6)
inne dokumenty wymagane przez Bank.
3.
Bank w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o udzielenie kredytu dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym. Wniosek spełniający wymogi formalne, o których mowa w ust. 2, podlega rejestracji w Banku z dniem jego wpływu.
4.
W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, o których mowa w ust. 2, Bank wzywa gminę górniczą do jego uzupełnienia w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania wezwania; wniosek taki podlega rejestracji z dniem jego uzupełnienia. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
§  6.
1.
Wnioski podlegają ocenie Banku, według kolejności ich zarejestrowania, w zakresie:
1)
spełnienia warunków, o których mowa w § 2 oraz w § 3 ust. 2 albo 3;
2)
zdolności gminy do spłaty kredytu wraz z odsetkami, uwzględniając opinię, o której mowa w § 5 ust. 2 pkt 2.
2.
W terminie 30 dni od dnia zarejestrowania wniosku Bank na podstawie oceny, o której mowa w ust. 1, podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu i określa, z uwzględnieniem ust. 4 oraz § 3, § 4 i § 7 ust. 2-4, warunki jego uruchomienia i spłaty bądź odmawia udzielenia kredytu. O odmowie udzielenia kredytu i jej przyczynach Bank niezwłocznie powiadamia gminę górniczą.
3.
Uruchomienie kredytu następuje po udokumentowaniu zaangażowania środków własnych gminy górniczej, o których mowa w § 3 ust. 2 albo 3.
4.
W przypadku gdy uruchamianie kredytu następuje sukcesywnie, przed uruchomieniem każdej transzy, dopuszcza się wnoszenie wkładu własnego gminy górniczej w wysokości proporcjonalnej do wysokości transzy.
§  7.
1.
Umowa kredytu określa w szczególności:
1)
warunki uruchomienia i spłaty kredytu;
2)
termin jego spłaty;
3)
warunki stosowania karencji i umorzenia części kredytu.
2.
Kredyt jest spłacany w ratach miesięcznych.
3.
Na wniosek gminy górniczej Bank może odroczyć spłatę kredytu (karencja) na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, licząc od dnia uruchomienia kredytu.
4.
Odsetki naliczone za okres, o którym mowa w ust. 3, są dopisywane do stanu zadłużenia na ostatni dzień każdego miesiąca.
5.
Po zrealizowaniu 50 % wartości kosztorysowej inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1, gmina górnicza zawiadamia o tym ministra właściwego do spraw gospodarki.
6.
Minister właściwy do spraw gospodarki, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w ust. 5, ocenia stopień realizacji inwestycji, o której mowa w § 1 pkt 1.
7.
O wyniku oceny, o której mowa w ust. 6, minister właściwy do spraw gospodarki powiadamia niezwłocznie gminę górniczą oraz Bank.
§  8.
Na wniosek gminy górniczej, na podstawie pozytywnej oceny, o której mowa w § 7 ust. 6, Bank może umorzyć 10 % przyznanego kredytu.
§  9.
Bank przesyła ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, w terminach ustalonych w umowie, o której mowa w § 11:
1)
miesięczne rozliczenia z tytułu:
a)
kwot dopłat do oprocentowania kredytu,
b)
podlegających zwrotowi do budżetu państwa zrealizowanych dopłat do oprocentowania oraz umorzonych kwot kredytów wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem,
c)
kwot umorzenia części kredytu;
2)
kwartalne informacje o stanie zadłużenia gmin górniczych z tytułu udzielonych kredytów.
§  10.
W przypadku zwrotu kredytu wykorzystanego przez gminę górniczą niezgodnie z przeznaczeniem, kwota stanowiąca równowartość zrealizowanych dopłat do oprocentowania, o których mowa w § 12 ust. 1, od zwróconej kwoty kredytu lub równowartość umorzonej kwoty kredytu, o której mowa w § 8, podlega niezwłocznemu przekazaniu do budżetu państwa wraz z odsetkami na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.3)).
§  11.
1.
Umowa między ministrem właściwym do spraw gospodarki a Bankiem jest zawierana na okres do dnia 31 grudnia 2006 r., z uwzględnieniem ust. 2.
2.
Kwotę środków przeznaczonych w danym roku na dopłaty do oprocentowania i umorzenia, należne Bankowi z tytułu kredytów udzielonych w danym roku i w latach poprzednich oraz wynagrodzenie Banku z tytułu czynności związanych z realizacją dopłat, umorzeń i zwrotu środków, ustala się corocznie w formie aneksu do umowy, o której mowa w ust. 1.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna być zawarta w terminie 21 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  12.
1.
Do dnia 31 grudnia 2006 r. ze środków budżetu państwa są pokrywane należności Banku z tytułu:
1)
dopłat do oprocentowania kredytu;
2)
umorzeń, o których mowa w § 8;
3)
wynagrodzenia Banku, o którym mowa w § 11 ust. 2.
2.
Kwota dopłat, o których mowa w ust. 1, odpowiada części oprocentowania należnego Bankowi, stanowiącej różnicę pomiędzy stopą redyskonta weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski, ustalaną przez Radę Polityki Pieniężnej, a stopą oprocentowania kredytu określoną w § 4.
3.
Minister właściwy do spraw gospodarki przekazuje Bankowi środki na pokrycie należności z tytułu, o którym mowa w ust. 1, w terminach określonych w umowie, o której mowa w § 11 ust. 1.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 oraz z 2003 r. Nr 149, poz. 1454.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594, Nr 96, poz. 874, Nr 166, poz. 1611 i Nr 189, poz. 1851 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024