Traktat zmieniający niektóre postanowienia finansowe Traktatu ustanawiającego Wspólnoty Europejskie i Traktatu ustanawiającego jedną Radę i jedną Komisję Wspólnot Europejskich. Bruksela.1975.07.22.

TRAKTAT
ZMIENIAJĄCY NIEKTÓRE POSTANOWIENIA FINANSOWE TRAKTATU USTANAWIAJĄCEGO WSPÓLNOTY EUROPEJSKIE ORAZ TRAKTATU USTANAWIAJĄCEGO JEDNĄ RADĘ I JEDNĄ KOMISJĘ WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

JEGO KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓL BELGÓW,

JEJ KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓLOWA DANII,

PREZYDENT REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC,

PREZYDENT REPUBLIKI FRANCUSKIEJ,

PREZYDENT IRLANDII,

PREZYDENT REPUBLIKI WŁOSKIEJ,F

JEGO KRÓLEWSKA WYSOKOŚĆ WIELKI KSIĄŻĘ LUKSEMBURGA,

JEJ KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓLOWA NIDERLANDÓW,

JEJ KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓLOWA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ,

UWZGLĘDNIAJĄC artykuł 96 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali,

UWZGLĘDNIAJĄC artykuł 236 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

UWZGLĘDNIAJĄC artykuł 204 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,

ZWAŻYWSZY, że z dniem 1 stycznia 1975 roku budżet Wspólnot jest całkowicie finansowany z własnych zasobów Wspólnot,

ZWAŻYWSZY, że pełne zastąpienie wkładu finansowego Państw Członkowskich przez środki własne Wspólnot wymaga wzmocnienia uprawnień budżetowych Zgromadzenia,

ZWAŻYWSZY, że z tych samych powodów realizacja budżetu powinna być ściślej nadzorowana,

ZDECYDOWALI zmienić niektóre postanowienia finansowe Traktatów ustanawiających Wspólnoty Europejskie oraz Traktatu ustanawiającego Jedną Radę i Jedną Komisję Wspólnot Europejskich, i w tym celu powołali jako swych pełnomocników:

JEGO KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓL BELGÓW:

R. VAN ELSLANDE,

Ministra Spraw Zagranicznych i Współpracy z Krajami Rozwijającymi się;

JEJ KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓLOWA DANII:

Nielsa ERSBOELLA,

Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego,

Stałego Przedstawiciela przy Wspólnotach Europejskich;

PREZYDENT REPUBLIKI FEDERALNEJ NIEMIEC:

Hansa-Dietricha GENSCHERA,

Federalnego Ministra Spraw Zagranicznych;

PREZYDENT REPUBLIKI FRANCUSKIEJ:

Jean-Marie SOUTOU,

Ambassadora Francji,

Stałego Przedstawiciela przy Wspólnotach Europejskich;

PREZYDENT IRLANDII:

Garreta FITZGERALDA,

Ministra Spraw Zagranicznych;

PREZYDENT REPUBLIKI WŁOSKIEJ:

Mariano RUMORA,

Ministra Spraw Zagranicznych, urzędującego Przewodniczącego Rady Wspólnot Europejskich;

JEGO KRÓLEWSKA WSOKOŚĆ WIELKI KSIĄŻĘ LUKSEMBURGA:

Jean’a DONDELINGERA,

Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego,

Stałego Przedstawiciela przy Wspólnotach Europejskich;

JEJ KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓLOWA NIDERLANDÓW,

L.J. BRINKHORSTA,

Sekretarza Stanu do Spraw Zagranicznych;

JEJ KRÓLEWSKA MOŚĆ KRÓLOWA ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ,

Sir Michaela PALLISERA, KCMG,

Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego,

Stałego Przedstawiciela przy Wspólnotach Europejskich;

KTÓRZY, po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za należyte i sporządzone we właściwej formie,

UZGODNILI, co następuje:

Rozdział  I

POSTANOWIENIA ZMIENIAJĄCE TRAKTAT USTANAWIAJĄCY EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĘ WĘGLA I STALI

Artykuł  1

Po artykule 7 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali dodaje się następujący akapit:

"Kontrola przeprowadzana jest przez Trybunał Obrachunkowy działający w granicach uprawnień przyznanych mu niniejszym Traktatem."

Artykuł  2

Artykuł 78 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 78

1. Rok budżetowy rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia.

Wydatki administracyjne Wspólnoty zawierają wydatki Wysokiej Władzy, włącznie z wydatkami związanymi z funkcjonowaniem Komitetu Konsultacyjnego, Zgromadzenia, Rady oraz Trybunału Sprawiedliwości.

2. Każda instytucja Wspólnoty sporządza przed 1 lipca preliminarz wydatków administracyjnych. Wysoka Władza łączy te preliminarze we wstępny projekt budżetu administracyjnego. Dołącza do tego opinię, która może zawierać różne warianty preliminarzy.

Wstępny projekt budżetu obejmuje prognozę dochodów i wydatków.

3. Wysoka Władza przedkłada wstępny projekt budżetu administracyjnego Radzie najpóźniej 1 września roku, który poprzedza rok, w którym budżet ma być wykonywany.

Rada konsultuje Wysoką Władzę i, w stosownych przypadkach, inne zainteresowane instytucje za każdym razem, kiedy zamierza odstąpić wstępnego projektu budżetu.

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, uchwala projekt budżetu administracyjnego i przedkłada go Zgromadzeniu.

4. Projekt budżetu administracyjnego jest przedkładany Zgromadzeniu najpóźniej 5 października roku, który poprzedza rok, w którym budżet ma być wykonywany.

Zgromadzenie ma prawo, stanowiąc większością głosów swoich członków, zmienić projekt budżetu administracyjnego i zaproponować Radzie, stanowiąc bezwzględną większością oddanych głosów, poprawki do projektu co do wydatków wynikających obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych zgodnie z nim.

Jeśli w terminie 45 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu administracyjnego Zgromadzenie wyrazi swoją zgodę, budżet administracyjny jest ostatecznie przyjęty. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie zmieni projektu budżetu administracyjnego, ani nie zaproponuje do niego poprawek, budżet uważa się za ostatecznie uchwalony.

Jeśli w tym terminie Zgromadzenie przyjęło zmiany lub zaproponowało poprawki, projekt budżetu administracyjnego ze zmianami lub proponowanymi poprawkami jest przesyłany do Rady.

5. Po rozważeniu projektu budżetu administracyjnego z Wysoką Władzą i, w odpowiednim przypadku, z innymi zainteresowanymi instytucjami, Rada stanowi zgodnie z następującymi warunkami:

a) Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, zmodyfikować każdą zmianę przyjętą przez Zgromadzenie;

b) w odniesieniu do proponowanych poprawek:

- jeśli poprawka proponowana przez Zgromadzenie nie spowoduje zwiększenia ogólnej kwoty wydatków instytucji, zwłaszcza przez to, że zwiększenie wydatków byłoby wyraźnie kompensowane jedną lub większą liczbą proponowanych poprawek polegających na odpowiednim zmniejszeniu wydatków, Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, odrzucić proponowaną poprawkę. W razie braku decyzji o jej odrzuceniu, proponowana poprawka jest przyjęta,

- jeśli poprawka proponowana przez Zgromadzenie powoduje zwiększenie ogólnej kwoty wydatków instytucji, Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, zaakceptować proponowaną poprawkę. W razie braku decyzji o jej akceptacji, proponowana poprawka jest odrzucona,

- jeśli, zgodnie z jednym z dwóch poprzednich akapitów, Rada odrzuciła proponowaną poprawkę, może ona, stanowiąc większością kwalifikowaną, bądź utrzymać kwotę znajdującą się w projekcie budżetu administracyjnego, bądź określić inną kwotę.

Projekt budżetu administracyjnego jest modyfikowany stosownie do proponowanych poprawek zaakceptowanych przez Radę.

Jeśli, w terminie 15 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu administracyjnego, Rada nie zmodyfikowała żadnej ze zmian przyjętych przez Zgromadzenie i jeśli proponowane poprawki przez nie przedstawione zostały zaakceptowane, budżet administracyjny uważa się za ostatecznie uchwalony. Rada informuje Zgromadzenie, że nie zmodyfikowała żadnej ze zmian i że proponowane poprawki zostały zaakceptowane.

Jeśli w tym terminie Rada zmodyfikowała jedną lub więcej zmian przyjętych przez Zgromadzenie lub jeśli proponowane poprawki przez nie przedstawione zostały odrzucone lub zmodyfikowane, zmodyfikowany projekt budżetu administracyjnego jest ponownie przedkładany Zgromadzeniu. Rada przedstawia Zgromadzeniu wynik swoich obrad.

6. W terminie 15 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu, Zgromadzenie, poinformowane o biegu nadanym proponowanym przez nie poprawkom, może, stanowiąc większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów, zmieniać lub odrzucać poprawki do jego zmian dokonane przez Radę i, w konsekwencji, uchwala budżet administracyjny. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie podjęło uchwały, budżet administracyjny uważa się za ostatecznie uchwalony.

7. W przypadku, gdy procedura przewidziana w niniejszym artykule została zakończona, przewodniczący Zgromadzenia stwierdza, że budżet administracyjny jest ostatecznie uchwalony.

8. Jednakże Zgromadzenie, stanowiąc większością głosów swoich członków i dwóch trzecich oddanych głosów, może z ważnych powodów odrzucić projekt budżetu administracyjnego i zażądać, aby nowy projekt został mu przedłożony.

9. Dla całości wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych zgodnie z nim, maksymalna stopa wzrostu w stosunku do wydatków tej samej natury wykonywanych w bieżącym roku budżetowym jest ustalana corocznie.

Wysoka Władza, po konsultacji z Komitetem Polityki Gospodarczej, ustala maksymalną stopę, biorąc pod uwagę:

- tendencję wielkości produktu narodowego brutto we Wspólnocie,

- średnie zmiany budżetów Państw Członkowskich oraz

- tendencję kosztów utrzymania w poprzednim roku budżetowym.

Maksymalna stopa jest komunikowana przed 1 maja wszystkim instytucjom Wspólnoty. Zobowiązane są one do jej poszanowania w trakcie procedury budżetowej, z zastrzeżeniem postanowień czwartego i piątego akapitu niniejszego ustępu.

Jeśli, w odniesieniu do wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych na jego mocy, rzeczywista stopa wzrostu w projekcie budżetu administracyjnego przyjętym przez Radę jest wyższa od połowy maksymalnej stopy, Zgromadzenie w wykonaniu swojego prawa wnoszenia zmian, może zwiększyć jeszcze całkowitą kwotę tych wydatków do wysokości nie przekraczającej połowy maksymalnej stopy.

W przypadku, gdy Zgromadzenie, Rada lub Wysoka Władza uzna, że działania Wspólnot wymagają przekroczenia stopy ustalonej według procedury określonej w niniejszym ustępie, nowa stopa może być ustalona w drodze porozumienia między Radą, stanowiącą większością kwalifikowaną, a Zgromadzeniem, stanowiącym większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów.

10. Każda instytucja wykonuje uprawnienia, które są jej przyznane niniejszym artykułem, w poszanowaniu postanowień niniejszego Traktatu oraz aktów uchwalonych na jego mocy, zwłaszcza dotyczących zasobów własnych Wspólnot oraz równowagi dochodów i wydatków.

11. Ostateczne uchwalenie budżetu administracyjnego skutkuje upoważnieniem i zobowiązaniem Wysokiej Władzy do uzyskiwania dochodu zgodnie z postanowieniami artykułu 49."

Artykuł  3

W artykule 78a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali "78f" zostaje zastąpione przez "78h".

Artykuł  4

Artykuł 78b Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 78b

1. Jeśli na początku roku budżetowego budżet administracyjny nie był jeszcze poddany pod głosowanie, wydatki mogą być dokonywane miesięcznie na rozdział lub inny dział, według przepisów rozporządzenia wydanego w wykonaniu artykułu 78h, w granicach jednej dwunastej środków przyznanych w budżecie administracyjnym w poprzednim roku budżetowym na każdą pozycję budżetu, z zastrzeżeniem, iż nie może to spowodować pozostawienia do dyspozycji Wysokiej Władzy środków wyższych od jednej dwunastej środków przewidzianych w przygotowywanym projekcie budżetu administracyjnego.

Wysoka Władza jest upoważniona i zobowiązana do nakładania opłat do wysokości środków przyznanych na poprzedni rok budżetowy, lecz nie przekraczających kwoty wynikającej z przyjęcia projektu budżetu administracyjnego.

2. Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną i z zastrzeżeniem poszanowania innych warunków określonych w ustępie 1, może upoważnić do dokonywania wydatków przekraczających jedną dwunastą. Upoważnienie i zobowiązanie do nakładania opłat może być stosownie skorygowane.

Jeśli decyzja dotyczy wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub aktów uchwalonych na jego mocy, Rada przekazuje ją niezwłocznie do Zgromadzenia; w terminie 30 dni Zgromadzenie, stanowiąc większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów, może podjąć inną decyzję w sprawie wydatków w części przekraczającej jedną dwunastą kwoty określonej w ustępie 1. Ta część decyzji Rady będzie zawieszona do czasu podjęcia decyzji przez Zgromadzenie. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie podejmie decyzji odmiennej od decyzji Rady, ta ostatnia uważana jest za ostatecznie uchwaloną."

Artykuł  5

W artykule 78c Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, "78f" zostaje zastąpione przez "78h".

Artykuł  6

Artykuł 78d Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 78d

Wysoka Władza przedkłada corocznie Radzie i Zgromadzeniu rozliczenia za poprzedni rok budżetowy odnoszące się do wykonania budżetu administracyjnego. Wysoka Władza przekazuje im także sprawozdanie finansowe przedstawiające aktywa i pasywa Wspólnoty w zakresie objętym tym budżetem."

Artykuł  7

Artykuł 78e Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali otrzymuje następujące brzmienie:

"Artykuł 78e

1. Ustanawia się Trybunał Obrachunkowy.

2. Trybunał Obrachunkowy składa się z dziewięciu członków.

3. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są wybierani spośród osób, które wchodzą lub wchodziły w swych krajach w skład organów kontroli zewnętrznej lub mających szczególne kwalifikacje do zajmowania tego stanowiska. Ich niezależność musi być niekwestionowana.

4. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są mianowani na okres sześciu lat przez Radę, stanowiącą jednomyślnie po konsultacji ze Zgromadzeniem.

Jednakże, po dokonaniu pierwszych mianowań, czterej członkowie Trybunału Obrachunkowego, wybrani w drodze losowania, są mianowani jedynie na cztery lata.

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być mianowani ponownie.

Wybierają oni spośród siebie, na okres trzech lat, prezesa Trybunału Obrachunkowego. Jego mandat jest odnawialny.

5. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są w pełni niezależni w wykonywaniu swych funkcji, w ogólnym interesie Wspólnoty.

W wykonywaniu swych obowiązków nie zwracają się o instrukcje ani ich nie przyjmują od żadnego rządu lub jakiegokolwiek organu. Powstrzymują się od wszelkich czynności niezgodnych z charakterem ich funkcji.

6. Członkowie Trybunału Obrachunkowego nie mogą podczas pełnienia swych funkcji wykonywać żadnej innej zarobkowej lub niezarobkowej działalności zawodowej. Obejmując stanowiska, uroczyście zobowiązują się szanować, w trakcie pełnienia funkcji i po ich zakończeniu, zobowiązania z nich wynikające, zwłaszcza obowiązki uczciwości i roztropności przy obejmowaniu pewnych stanowisk lub przyjmowaniu pewnych korzyści po zakończeniu funkcji.

7. Poza przypadkami normalnej wymiany lub śmierci, funkcje członka Trybunału Obrachunkowego kończą się z chwilą jego rezygnacji lub dymisji, orzeczonej przez Trybunał Sprawiedliwości zgodnie z ustępem 8.

Osoba ta jest zastępowana na okres pozostający do zakończenia mandatu.

Z wyjątkiem przypadku dymisji, członkowie Trybunału Obrachunkowego pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia.

8. Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być zwolnieni z funkcji lub pozbawieni prawa do emerytury bądź innych podobnych korzyści tylko wówczas, gdy Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi, na żądanie Trybunału Obrachunkowego, że przestali odpowiadać wymaganym warunkom lub czynić zadość zobowiązaniom wynikającym z ich urzędu.

9. Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, ustala warunki zatrudnienia prezesa i członków Trybunału Obrachunkowego, a zwłaszcza ich uposażeń, dodatków i emerytur. Ustala ona także, stanowiąc tą samą większością, wszelkie należności płatne zamiast wynagrodzenia.

10. Postanowienia Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, które mają zastosowanie do sędziów Trybunału Sprawiedliwości, stosuje się także do członków Trybunału Obrachunkowego."

Artykuł  8

Artykuł 78f Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 78f

1. Trybunał Obrachunkowy kontroluje rachunki wszystkich wydatków i dochodów administracyjnych Wspólnoty, włącznie z dochodami pochodzącymi z podatków na rzecz Wspólnoty pobieranych od pensji, wynagrodzeń i dodatków dla urzędników oraz pracowników Wspólnoty. Kontroluje również rachunki wszystkich dochodów i wydatków wszystkich organów utworzonych przez Wspólnotę, w zakresie, w jakim akt założycielski nie wyklucza takiej kontroli.

2. Trybunał Obrachunkowy kontroluje legalność i prawidłowość dochodów i wydatków wymienionych w ustępie 1 oraz upewnia się co do należytego zarządzania finansami.

Kontrolę dochodów przeprowadza się zarówno na podstawie założeń dochodowych jak i płatności przekazanych Wspólnocie.

Kontrolę wydatków przeprowadza się zarówno na podstawie podjętych zobowiązań i jak dokonanych wypłat.

Kontrole te mogą być przeprowadzane przed zamknięciem rozliczeń w danym roku budżetowym.

3. Kontrola dotyczy dokumentów, a w razie potrzeby przeprowadzana jest na miejscu w instytucjach Wspólnoty i w Państwach Członkowskich. Kontrolę w Państwach Członkowskich przeprowadza się w powiązaniu z krajowymi instytucjami kontrolnymi lub, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, z właściwymi służbami krajowymi. Instytucje te lub służby zawiadamiają Trybunał Obrachunkowy, czy zamierzają uczestniczyć w kontroli.

Instytucje Wspólnoty oraz krajowe instytucje kontrolne bądź, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, właściwe służby krajowe, przekazują Trybunałowi Obrachunkowemu, na jego żądanie, wszelkie dokumenty lub informacje niezbędne do wykonywania jego zadania.

4. Trybunał Obrachunkowy sporządza roczne sprawozdanie po zamknięciu każdego roku budżetowego. Sprawozdanie to jest przesyłane innym instytucjom Wspólnoty i publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, wraz z odpowiedziami tych instytucji na uwagi Trybunału Obrachunkowego.

Ponadto, Trybunał Obrachunkowy może przedstawiać w każdej chwili swoje uwagi w poszczególnych sprawach oraz wydawać opinie na żądanie jednej z pozostałych instytucji Wspólnoty.

Przyjmuje on swoje sprawozdania roczne lub opinie większością członków wchodzących w jego skład.

Pomaga on Zgromadzeniu i Radzie w wykonywaniu ich funkcji kontrolnych w zakresie wykonania budżetu.

5. Trybunał Obrachunkowy sporządza również oddzielne roczne sprawozdanie, w którym stwierdza czy rozliczenia inne niý dotyczące dochodów i wydatków określonych w ustępie 1 oraz czy związane z tym zarządzanie finansami przez Wysoką Władzę przeprowadzane jest regularnie. Sprawozdanie takie sporządzane jest w ciągu sześciu miesięcy kończących rok budżetowy, którego dotyczą rozliczenia i przedstawiane Wysokiej Władzy i Radzie. Wysoka Władza przekazuje je Zgromadzeniu. "

Artykuł  9

Następujące postanowienia zostają dodane do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali:

"Artykuł 78g

Zgromadzenie, na zalecenie Rady, która stanowi większością kwalifikowaną, udziela Wysokiej Władzy absolutorium z wykonania budżetu administracyjnego. W tym celu Rada i Zgromadzenie kolejno badają rozliczenia i sprawozdanie finansowe określone w artykule 78d oraz roczne sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego wraz z odpowiedziami kontrolowanych instytucji na uwagi Trybunału Obrachunkowego."

Artykuł  10

Do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali dodaje się następujące postanowienia:

"Artykuł 78h

Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Wysokiej Władzy i po konsultacji ze Zgromadzeniem oraz po zasięgnięciu opinii Trybunału Obrachunkowego:

a) uchwala rozporządzenia finansowe określające w szczególności procedurę, która ma być przyjęta do ustanowienia i wykonywania budżetu administracyjnego oraz przedstawiania i weryfikacji rozliczeń;

b) określa reguły i organizuje kontrolę odpowiedzialności intendentów i księgowych."

Rozdział  II

POSTANOWIENIA ZMIENIAJĄCE TRAKTAT USTANAWIAJĄCY EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĘ GOSPODARCZĄ

Artykuł  11

Po artykule 4 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą dodaje się następujący ustęp:

"3. Kontrola przeprowadzana jest przez Trybunał Obrachunkowy w granicach uprawnień przyznanych mu niniejszym Traktatem."

Artykuł  12

Artykuł 203 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 203

1. Rok budżetowy rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia.

2. Każda instytucja Wspólnoty sporządza przed 1 lipca swój preliminarz wydatków. Komisja łączy te preliminarze we wstępny projekt budżetu. Dołącza do tego opinię, która może zawierać różne warianty preliminarzy.

Wstępny projekt budżetu obejmuje prognozę dochodów i wydatków.

3. Komisja przedkłada wstępny projekt budżetu Radzie najpóźniej 1 września roku, który poprzedza rok, w którym budżet ma być wykonywany.

Rada konsultuje Komisję i, w stosownych przypadkach, inne zainteresowane instytucje za każdym razem, kiedy zamierza odstąpić od wstępnego projektu budżetu.

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, uchwala projekt budżetu i przedkłada go Zgromadzeniu.

4. Projekt budżetu jest przedkładany Zgromadzeniu najpóźniej 5 października roku, który poprzedza rok, w którym budżet ma być wykonywany.

Zgromadzenie ma prawo, stanowiąc większością głosów swoich członków, zmienić projekt budżetu i zaproponować Radzie, stanowiąc bezwzględną większością oddanych głosów, poprawki do projektu co do wydatków wynikających obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych zgodnie z nim.

Jeśli w terminie 45 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu Zgromadzenie wyrazi swoją zgodę, budżet jest ostatecznie uchwalony. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie zmieniło projektu budżetu, ani nie zaproponowało do niego poprawek, budżet uważa się za ostatecznie uchwalony.

Jeśli w tym terminie Zgromadzenie przyjęło zmiany lub zaproponowało poprawki, projekt budżetu ze zmianami lub proponowanymi poprawkami jest przesyłany do Rady.

5. Po rozważeniu projektu budżetu z Komisją i, w odpowiednim przypadku, z innymi zainteresowanymi instytucjami, Rada stanowi zgodnie z następującymi warunkami:

a) Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, zmodyfikować każdą zmianę przyjętą przez Zgromadzenie;

b) w odniesieniu do proponowanych poprawek:

- jeśli poprawka proponowana przez Zgromadzenie nie spowoduje zwiększenia ogólnej kwoty wydatków instytucji, zwłaszcza przez to, że zwiększenie wydatków byłoby wyraźnie kompensowane jedną lub większą liczbą proponowanych poprawek polegających na odpowiednim zmniejszeniu wydatków, Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, odrzucić proponowaną poprawkę. W razie braku decyzji o jej odrzuceniu, proponowana poprawka jest przyjęta,

- jeśli poprawka proponowana przez Zgromadzenie powoduje zwiększenie ogólnej kwoty wydatków instytucji, Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, zaakceptować proponowaną poprawkę. W razie braku decyzji o jej akceptacji, proponowana poprawka jest odrzucona,

- jeśli, zgodnie z jednym z dwóch poprzednich akapitów, Rada odrzuciła proponowaną poprawkę, może ona, stanowiąc większością kwalifikowaną, bądź utrzymać kwotę znajdującą się w projekcie budżetu, bądź określić inną kwotę.

Projekt budżetu jest modyfikowany stosownie do proponowanych poprawek zaakceptowanych przez Radę.

Jeśli, w terminie 15 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu, Rada nie zmodyfikowała żadnej ze zmian przyjętych przez Zgromadzenie i jeśli proponowane poprawki przez nie przedstawione zostały zaakceptowane, budżet uważa się za ostatecznie uchwalony. Rada informuje Zgromadzenie, że nie zmodyfikowała żadnej ze zmian i że proponowane poprawki zostały zaakceptowane.

Jeśli w tym terminie Rada zmodyfikowała jedną lub więcej zmian przyjętych przez Zgromadzenie lub jeśli proponowane poprawki przez nie przedstawione zostały odrzucone lub zmodyfikowane, zmodyfikowany projekt budżetu jest ponownie przesłany do Zgromadzenia. Rada przedstawia Zgromadzeniu wynik swoich obrad.

6. W terminie 15 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu, Zgromadzenie, poinformowane o biegu nadanym proponowanym przez nie poprawkom, może, stanowiąc większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów, zmieniać lub odrzucać poprawki do jego zmian dokonane przez Radę i, w konsekwencji, uchwala budżet. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie podjęło uchwały, budżet uważa się za ostatecznie uchwalony.

7. W przypadku, gdy procedura przewidziana w niniejszym artykule została zakończona, przewodniczący Zgromadzenia stwierdza, że budżet jest ostatecznie uchwalony.

8. Jednakże Zgromadzenie, stanowiąc większością głosów swoich członków i dwóch trzecich oddanych głosów, może z ważnych powodów odrzucić projekt budżetu i zażądać, aby nowy projekt został mu przedłożony.

9. Dla całości wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych zgodnie z nim, maksymalna stopa wzrostu w stosunku do wydatków tej samej natury wykonywanych w bieżącym roku budżetowym jest ustalana corocznie.

Komisja, po konsultacji z Komitetem Polityki Gospodarczej, ustala maksymalną stopę, biorąc pod uwagę:

- tendencję wielkości produktu narodowego brutto we Wspólnocie,

- średnie zmiany budżetów Państw Członkowskich oraz

- tendencję kosztów utrzymania w poprzednim roku budżetowym.

Maksymalna stopa jest komunikowana przed 1 maja wszystkim instytucjom Wspólnoty. Zobowiązane są one do jej poszanowania w trakcie procedury budżetowej, z zastrzeżeniem postanowień czwartego i piątego akapitu niniejszego ustępu.

Jeśli, w odniesieniu do wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych na jego mocy, rzeczywista stopa wzrostu w projekcie budżetu przyjętym przez Radę jest wyższa od połowy maksymalnej stopy, Zgromadzenie w wykonaniu swojego prawa wnoszenia zmian, może zwiększyć jeszcze całkowitą kwotę tych wydatków do wysokości nie przekraczającej połowy maksymalnej stopy.

W przypadku, gdy Zgromadzenie, Rada lub Komisja uzna, że działania Wspólnot wymagają przekroczenia stopy ustalonej według procedury określonej w niniejszym ustępie, nowa stopa może być ustalona w drodze porozumienia między Radą, stanowiącą większością kwalifikowaną, a Zgromadzeniem, stanowiącym większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów.

10. Każda instytucja wykonuje uprawnienia, które są jej przyznane niniejszym artykułem, w poszanowaniu postanowień niniejszego Traktatu oraz aktów uchwalonych na jego mocy, zwłaszcza dotyczących zasobów własnych Wspólnot oraz równowagi dochodów i wydatków."

Artykuł  13

Artykuł 204 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą otrzymuje następujące brzmienie:

"Artykuł 204

Jeśli na początku roku budżetowego budżet nie był jeszcze poddany pod głosowanie, wydatki mogą być dokonywane miesięcznie na rozdział lub inny dział, według przepisów rozporządzenia wydanego w wykonaniu artykułu 209, w granicach jednej dwunastej środków przyznanych w budżecie w poprzednim roku budżetowym na każdą pozycję budżetu, z zastrzeżeniem, iż nie może to spowodować postawienia do dyspozycji Komisji środków wyższych od jednej dwunastej środków przewidzianych w przygotowywanym projekcie budżetu.

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną i z zastrzeżeniem poszanowania innych warunków określonych w poprzednim akapicie, może upoważnić do dokonywania wydatków przekraczających jedną dwunastą.

Jeśli decyzja dotyczy wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub innych aktów uchwalonych na jego mocy, Rada przekazuje ją niezwłocznie do Zgromadzenia; w terminie 30 dni Zgromadzenie, stanowiąc większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów, może podjąć inną decyzję w sprawie wydatków w części przekraczających jedną dwunastą kwoty określonej w pierwszym akapicie. Ta część decyzji Rady jest zawieszona do czasu podjęcia decyzji przez Zgromadzenie. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie podjęło decyzji odmiennej od decyzji Rady, ta ostatnia uważana jest za ostatecznie uchwaloną.

Decyzje określone w drugim i trzecim akapicie przewidują niezbędne środki w zakresie zasobów pozwalających na stosowanie niniejszego artykułu."

Artykuł  14

Do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą dodaje się następujące postanowienia:

"Artykuł 205a

Komisja przedkłada corocznie Radzie i Zgromadzeniu rozliczenia za poprzedni rok budżetowy odnoszące się do wykonania budżetu. Komisja przekazuje im także sprawozdanie finansowe przedstawiające aktywa i pasywa Wspólnoty."

Artykuł  15

Artykuł 206 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 206

1. Ustanawia się Trybunał Obrachunkowy.

2. Trybunał Obrachunkowy składa się z dziewięciu członków.

3. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są wybierani spośród osób, które wchodzą lub wchodziły w swych krajach w skład organów kontroli zewnętrznej lub mających szczególne kwalifikacje do zajmowania tego stanowiska. Ich niezależność musi być niekwestionowana.

4. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są mianowani na okres sześciu lat przez Radę, stanowiącą jednomyślnie po konsultacji ze Zgromadzeniem.

Jednakże, po dokonaniu pierwszych mianowań czterej członkowie Trybunału Obrachunkowego wybrani w drodze losowania są mianowani jedynie na cztery lata.

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być mianowani ponownie.

Wybierają oni spośród siebie, na okres trzech lat, prezesa Trybunału Obrachunkowego. Jego mandat jest odnawialny.

5. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są w pełni niezależni w wykonywaniu swych funkcji, w ogólnym interesie Wspólnoty.

W wykonywaniu swych obowiązków nie zwracają się o instrukcje ani ich nie przyjmują od żadnego rządu lub jakiegokolwiek organu. Powstrzymują się od wszelkich czynności niezgodnych z charakterem ich funkcji.

6. Członkowie Trybunału Obrachunkowego nie mogą podczas pełnienia swych funkcji wykonywać żadnej innej zarobkowej lub niezarobkowej działalności zawodowej. Obejmując stanowiska, uroczyście zobowiązują się szanować, w trakcie pełnienia funkcji i po ich zakończeniu, zobowiązania z nich wynikające, zwłaszcza obowiązki uczciwości i roztropności przy obejmowaniu pewnych stanowisk lub przyjmowaniu pewnych korzyści po zakończeniu funkcji.

7. Poza przypadkami normalnej wymiany lub śmierci, funkcje członka Trybunału Obrachunkowego kończą się z chwilą jego rezygnacji lub dymisji, orzeczonej przez Trybunał Sprawiedliwości zgodnie z ustępem 8.

Osoba ta jest zastępowana na okres pozostający do zakończenia mandatu.

Z wyjątkiem przypadku dymisji, członkowie Trybunału Obrachunkowego pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia.

8. Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być zwolnieni z funkcji lub pozbawieni prawa do emerytury bądź innych podobnych korzyści tylko wówczas, gdy Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi, na żądanie Trybunału Obrachunkowego, że przestali odpowiadać wymaganym warunkom lub czynić zadość zobowiązaniom wynikającym z ich urzędu.

9. Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, ustala warunki zatrudnienia prezesa i członków Trybunału Obrachunkowego, a zwłaszcza ich uposażeń, dodatków i emerytur. Ustala ona także, stanowiąc tą samą większością, wszelkie należności płatne zamiast wynagrodzenia.

10. Postanowienia Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, które mają zastosowanie do sędziów Trybunału Sprawiedliwości, stosuje się także do członków Trybunału Obrachunkowego."

Artykuł  16

Do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą dodaje się następujące postanowienia:

"Artykuł 206a

1. Trybunał Obrachunkowy kontroluje rachunki wszystkich dochodów i wydatków Wspólnoty. Kontroluje również rachunki wszystkich dochodów i wydatków wszystkich organów utworzonych przez Wspólnotę, w zakresie, w jakim akt założycielski nie wyklucza takiej kontroli.

2. Trybunał Obrachunkowy kontroluje legalność i prawidłowość dochodów i wydatków oraz upewnia się co do należytego zarządzania finansami.

Kontrolę dochodów przeprowadza się zarówno na podstawie założeń dochodowych jak i płatności przekazanych Wspólnocie.

Kontrolę wydatków przeprowadza się zarówno na podstawie podjętych zobowiązań jak i dokonanych wypłat.

Kontrole te mogą być przeprowadzane przed zamknięciem rozliczeń w danym roku budżetowym.

3. Kontrola dotyczy dokumentów, a w razie potrzeby przeprowadzana jest na miejscu w instytucjach Wspólnoty i w Państwach Członkowskich. Kontrolę w Państwach Członkowskich przeprowadza się w powiązaniu z krajowymi instytucjami kontrolnymi lub, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, z właściwymi służbami krajowymi. Instytucje te lub służby zawiadamiają Trybunał Obrachunkowy, czy zamierzają uczestniczyć w kontroli.

Instytucje Wspólnoty oraz krajowe instytucje kontrolne, bądź, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, właściwe służby krajowe, przekazują Trybunałowi Obrachunkowemu, na jego żądanie, wszelkie dokumenty lub informacje niezbędne do wykonywania jego zadania.

4. Trybunał Obrachunkowy sporządza roczne sprawozdanie po zamknięciu każdego roku budżetowego. Sprawozdanie to jest przesyłane innym instytucjom Wspólnoty i publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, wraz z odpowiedziami tych instytucji na uwagi Trybunału Obrachunkowego.

Ponadto Trybunał Obrachunkowy może przedstawiać w każdej chwili swoje uwagi w poszczególnych sprawach oraz wydawać opinie na żądanie jednej z instytucji Wspólnoty.

Przyjmuje on swoje sprawozdania roczne lub opinie większością członków wchodzących w jego skład.

Pomaga on Zgromadzeniu i Radzie w wykonywaniu ich funkcji kontrolnych w zakresie wykonania budżetu."

Artykuł  17

Do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą dodaje się następujące postanowienia:

"Artykuł 206b

Zgromadzenie, na zalecenie Rady, która stanowi większością kwalifikowaną, udziela Komisji absolutorium z wykonania budżetu. W tym celu Rada i Zgromadzenie kolejno badają rozliczenia i sprawozdanie finansowe określone w artykule 205 oraz roczne sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego, wraz z odpowiedziami kontrolowanych instytucji na uwagi Trybunału Obrachunkowego."

Artykuł  18

Artykuł 209 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 209

Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji i po konsultacji ze Zgromadzeniem oraz po zasięgnięciu opinii Trybunału Obrachunkowego:

a) uchwala rozporządzenia finansowe określające w szczególności procedurę, która ma być przyjęta do ustanowienia i wykonywania budżetu oraz przedstawiania i weryfikacji rozliczeń;

b) określa sposoby i procedurę, według których dochody budżetowe przewidziane w ramach systemu zasobów własnych Komisji są pozostawione do dyspozycji Komisji oraz określa środki, które powinny być stosowane, w razie potrzeby, w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych;

c) określa reguły i organizuje kontrolę odpowiedzialności intendentów i księgowych."

Rozdział  III

POSTANOWIENIA ZMIENIAJĄCE TRAKTAT USTANAWIAJĄCY EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĘ ENERGII ATOMOWEJ

Artykuł  19

Po artykule 3 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej dodaje się następujący ustęp:

"3. Kontrola jest przeprowadzana przez Trybunał Obrachunkowy działający w granicach uprawnień przyznanych mu niniejszym Traktatem."

Artykuł  20

Artykuł 177 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 177

1. Rok budżetowy rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia.

W rozumieniu niniejszego artykułu "budżet" zawiera budżet operacyjny oraz budżet na badania i inwestycje.

2. Każda instytucja Wspólnoty sporządza przed 1 lipca swój preliminarz wydatków. Komisja łączy te preliminarze we wstępny projekt budżetu. Dołącza do tego opinię, która może zawierać różne warianty preliminarzy.

Wstępny projekt budżetu obejmuje prognozę dochodów i wydatków.

3. Komisja przedkłada wstępny projekt budżetu Radzie najpóźniej 1 września roku, który poprzedza rok, w którym budżet ma być wykonywany.

Rada konsultuje Komisję i, w odpowiednim przypadku, inne zainteresowane instytucje za każdym razem, kiedy zamierza odstąpić od projektu wstępnego.

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, uchwala projekt budżetu i przedkłada go Zgromadzeniu.

4. Projekt budżetu jest przedkładany Zgromadzeniu najpóźniej 5 października roku, który poprzedza rok, w którym budżet ma być wykonywany.

Zgromadzenie ma prawo, stanowiąc większością głosów swoich członków, zmienić projekt budżetu i zaproponować Radzie, stanowiąc bezwzględną większością oddanych głosów, poprawki do projektu budżetu co do wydatków wynikających obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych zgodnie z nim.

Jeśli w terminie 45 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu Zgromadzenie wyrazi swoją zgodę, budżet jest ostatecznie uchwalony. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie zmieniło projektu budżetu, ani nie zaproponowało do niego poprawek, budżet uważa się za ostatecznie uchwalony.

Jeśli w tym terminie Zgromadzenie przyjęło zmiany lub zaproponowało poprawki, projekt budżetu ze zmianami lub proponowanymi poprawkami jest przesyłany do Rady.

5. Po rozważeniu projektu budżetu z Komisją i, w odpowiednim przypadku, z innymi zainteresowanymi instytucjami, Rada stanowi zgodnie z następującymi warunkami:

a) Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, zmodyfikować każdą zmianę przyjętą przez Zgromadzenie;

b) w odniesieniu do proponowanych poprawek:

- jeśli poprawka proponowana przez Zgromadzenie nie spowoduje zwiększenia ogólnej kwoty wydatków instytucji, zwłaszcza przez to, że zwiększenie wydatków byłoby wyraźnie kompensowane jedną lub większą liczbą proponowanych poprawek polegających na odpowiednim zmniejszeniu wydatków, Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, odrzucić proponowaną poprawkę. W razie braku decyzji o jej odrzuceniu, proponowana poprawka jest przyjęta,

- jeśli poprawka proponowana przez Zgromadzenie powoduje zwiększenie ogólnej kwoty wydatków instytucji, Rada może, stanowiąc większością kwalifikowaną, zaakceptować proponowaną poprawkę. W razie braku decyzji o jej akceptacji, proponowana poprawka jest odrzucona,

- jeśli, zgodnie z jednym z dwóch poprzednich akapitów, Rada odrzuciła proponowaną poprawkę, może ona, stanowiąc większością kwalifikowaną, bądź utrzymać kwotę znajdującą się w projekcie budżetu, bądź określić inną kwotę.

Projekt budżetu jest modyfikowany stosownie do proponowanych poprawek zaakceptowanych przez Radę.

Jeśli, w terminie 15 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu, Rada nie zmodyfikowała żadnej ze zmian przyjętych przez Zgromadzenie i jeśli proponowane poprawki przez nie przedstawione zostały zaakceptowane, budżet uważa się za ostatecznie uchwalony. Rada informuje Zgromadzenie, że nie zmodyfikowała żadnej ze zmian i że proponowane poprawki zostały zaakceptowane.

Jeśli w tym terminie Rada zmodyfikowała jedną lub więcej zmian przyjętych przez Zgromadzenie lub jeśli proponowane poprawki przez nie przedstawione zostały odrzucone lub zmodyfikowane, zmodyfikowany projekt budżetu jest ponownie przesłany do Zgromadzenia. Rada przedstawia Zgromadzeniu wyniki swoich obrad.

6. W terminie 15 dni od chwili przedłożenia projektu budżetu, Zgromadzenie poinformowane o biegu nadanym proponowanym przez nie poprawkom, może, stanowiąc większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów, zmieniać lub odrzucać zmiany do jego poprawek dokonane przez Radę i, w konsekwencji, uchwala budżet. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie podjęło uchwały, budżet uważa się za ostatecznie uchwalony.

7. W przypadku, gdy procedura przewidziana w niniejszym artykule została zakończona, przewodniczący Zgromadzenia stwierdza, że budżet jest ostatecznie uchwalony.

8. Jednakże Zgromadzenie, stanowiąc większością głosów swoich członków i dwóch trzecich oddanych głosów, może z ważnych powodów odrzucić projekt budżetu i zażądać, aby został mu przedłożony nowy projekt.

9. Dla całości wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych zgodnie z nim, maksymalna stopa wzrostu w stosunku do wydatków tej samej natury wykonywanych w bieżącym roku budżetowym jest ustalana corocznie.

Komisja, po konsultacji z Komitetem Polityki Gospodarczej, ustala maksymalną stopę, biorąc pod uwagę:

- tendencję wielkości produktu narodowego brutto we Wspólnocie,

- średnie zmiany budżetów Państw Członkowskich oraz

- tendencję kosztów utrzymania w poprzednim roku budżetowym.

Maksymalna stopa jest komunikowana przed 1 maja wszystkim instytucjom Wspólnoty. Zobowiązane są one do jej poszanowania w trakcie procedury budżetowej, z zastrzeżeniem postanowień czwartego i piątego akapitu niniejszego ustępu.

Jeśli, w odniesieniu do wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub z aktów uchwalonych na jego mocy, rzeczywista stopa wzrostu w projekcie budżetu przyjętym przez Radę jest wyższa od połowy maksymalnej stopy, Zgromadzenie w wykonaniu swojego prawa wnoszenia zmian, może zwiększyć jeszcze całkowitą kwotę tych wydatków do wysokości nie przekraczającej połowy maksymalnej stopy.

W przypadku, gdy Zgromadzenie, Rada lub Komisja uzna, że działania Wspólnot wymagają przekroczenia stopy ustalonej według procedury określonej w niniejszym ustępie, nowa stopa może być ustalona w drodze porozumienia między Radą, stanowiącą większością kwalifikowaną, a Zgromadzeniem stanowiącym większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów.

10. Każda instytucja wykonuje uprawnienia, które są jej przyznane niniejszym artykułem, w poszanowaniu postanowień niniejszego Traktatu oraz aktów uchwalonych na jego mocy, zwłaszcza dotyczących zasobów własnych Wspólnot oraz równowagi dochodów i wydatków."

[Artykuł 177 ustęp 5 litera b) myślnik trzeci został zmieniony protokołem z 26 lipca 1999 roku, otrzymując następujące brzmienie:

- jeśli, zgodnie z jednym z dwóch poprzednich tiretów, Rada odrzuciła proponowaną poprawkę, może ona, stanowiąc większością kwalifikowaną, bądź utrzymać kwotę znajdującą się w projekcie budżetu, bądź określić inną kwotę.] 1

Artykuł  21

Artykuł 178 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej otrzymuje następujące brzmienie:

"Artykuł 178

Jeśli na początku roku budżetowego budżet nie był jeszcze poddany pod głosowanie, wydatki mogą być dokonywane miesięcznie na rozdział lub inny dział, według przepisów rozporządzenia wydanego w wykonaniu artykułu 183, w granicach jednej dwunastej środków przyznanych w budżecie w poprzednim roku budżetowym na każdą pozycję budżetu, z zastrzeżeniem, iż nie może to spowodować pozostawienia do dyspozycji Komisji środków wyższych od jednej dwunastej środków przewidzianych w przygotowywanym projekcie budżetu.

Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną i z zastrzeżeniem poszanowania innych warunków określonych w pierwszym akapicie, może upoważnić do dokonywania wydatków przekraczających jedną dwunastą.

Jeśli decyzja dotyczy wydatków innych niż wynikające obowiązkowo z niniejszego Traktatu lub aktów uchwalonych na jego mocy, Rada przekazuje ją niezwłocznie do Zgromadzenia; w terminie 30 dni Zgromadzenie stanowiąc większością głosów swoich członków i trzech piątych oddanych głosów może podjąć inną decyzję w sprawie wydatków w części przekraczającej jedną dwunastą kwoty określonej w pierwszym akapicie. Ta część decyzji Rady jest zawieszona do czasu podjęcia decyzji przez Zgromadzenie. Jeśli w tym terminie Zgromadzenie nie podjęło decyzji odmiennej od decyzji Rady, ta ostatnia uważana jest za ostatecznie uchwaloną.

Decyzje określone w drugim i trzecim akapicie przewidują niezbędne środki w zakresie zasobów pozwalających na stosowanie niniejszego artykułu."

Artykuł  22

Do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej dodaje się następujące postanowienia:

"Artykuł 179a

Komisja przedkłada corocznie Radzie i Zgromadzeniu rozliczenia za poprzedni rok budżetowy odnoszące się do wykonania budżetu. Komisja przekazuje im także sprawozdanie finansowe przedstawiające aktywa i pasywa Wspólnoty. "

Artykuł  23

Artykuł 180 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 180

1. Ustanawia się Trybunał Obrachunkowy.

2. Trybunał Obrachunkowy składa się z dziewięciu członków.

3. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są wybierani spośród osób, które wchodzą lub wchodziły w swych krajach w skład organów kontroli zewnętrznej lub mających szczególne kwalifikacje do zajmowania tego stanowiska. Ich niezależność musi być niekwestionowana.

4. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są mianowani na okres sześciu lat przez Radę, stanowiącą jednomyślnie po konsultacji ze Zgromadzeniem.

Jednakże, po dokonaniu pierwszych mianowań czterej członkowie Trybunału Obrachunkowego wybrani w drodze losowania są mianowani jedynie na cztery lata.

Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być mianowani ponownie.

Wybierają oni spośród siebie, na okres trzech lat, prezesa Trybunału Obrachunkowego. Jego mandat jest odnawialny.

5. Członkowie Trybunału Obrachunkowego są w pełni niezależni w wykonywaniu swych funkcji, w ogólnym interesie Wspólnoty.

W wykonywaniu swych obowiązków nie zwracają się o instrukcje ani ich nie przyjmują od żadnego rządu lub jakiegokolwiek organu. Powstrzymują się od wszelkich czynności niezgodnych z charakterem ich funkcji.

6. Członkowie Trybunału Obrachunkowego nie mogą podczas pełnienia swych funkcji wykonywać żadnej innej zarobkowej lub niezarobkowej działalności zawodowej. Obejmując stanowiska, uroczyście zobowiązują się szanować, w trakcie pełnienia funkcji i po ich zakończeniu, zobowiązania z nich wynikające, zwłaszcza obowiązki uczciwości i roztropności przy obejmowaniu pewnych stanowisk lub przyjmowaniu pewnych korzyści po zakończeniu funkcji.

7. Poza przypadkami normalnej wymiany lub śmierci, funkcje członka Trybunału Obrachunkowego kończą się z chwilą jego rezygnacji lub dymisji, orzeczonej przez Trybunał Sprawiedliwości zgodnie z ustępem 8.

Osoba ta jest zastępowana na okres pozostający do zakończenia mandatu.

Z wyjątkiem przypadku dymisji, na podstawie postanowień ustępu 8, członkowie Trybunału Obrachunkowego pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia.

8. Członkowie Trybunału Obrachunkowego mogą być zwolnieni z funkcji lub pozbawieni prawa do emerytury bądź innych podobnych korzyści tylko wówczas, gdy Trybunał Sprawiedliwości stwierdzi, na żądanie Trybunału Obrachunkowego, że przestali odpowiadać wymaganym warunkom lub czynić zadość zobowiązaniom wynikającym z ich urzędu.

9. Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, ustala warunki zatrudnienia prezesa i członków Trybunału Obrachunkowego, a zwłaszcza ich uposażeń, dodatków i emerytur. Ustala ona także, stanowiąc tą samą większością, wszelkie należności płatne zamiast wynagrodzenia.

10. Postanowienia Protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, które mają zastosowanie do sędziów Trybunału Sprawiedliwości, stosuje się także do członków Trybunału Obrachunkowego."

Artykuł  24

Do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej dodaje się następujące postanowienia:

"Artykuł 180a

1. Trybunał Obrachunkowy kontroluje rachunki wszystkich dochodów i wydatków Wspólnoty. Kontroluje również rachunki wszystkich dochodów i wydatków wszystkich organów utworzonych przez Wspólnotę, w zakresie, w jakim akt założycielski nie wyklucza takiej kontroli.

2. Trybunał Obrachunkowy kontroluje legalność i prawidłowość dochodów i wydatków oraz upewnia się co do należytego zarządzania finansami.

Kontrolę dochodów przeprowadza się zarówno na podstawie założeń dochodowych jak i płatności przekazanych Wspólnocie.

Kontrolę wydatków przeprowadza się zarówno na podstawie podjętych zobowiązań jak i dokonanych wypłat.

Kontrole te mogą być przeprowadzane przed zamknięciem rozliczeń w danym roku budżetowym.

3. Kontrola dotyczy dokumentów, a w razie potrzeby przeprowadzana jest na miejscu w instytucjach Wspólnoty i w Państwach Członkowskich. Kontrolę w Państwach Członkowskich przeprowadza się w powiązaniu z krajowymi instytucjami kontrolnymi lub, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, z właściwymi służbami krajowymi. Instytucje te lub służby zawiadamiają Trybunał Obrachunkowy, czy zamierzają uczestniczyć w kontroli.

Inne instytucje Wspólnoty oraz krajowe instytucje kontrolne bądź, jeśli nie mają one niezbędnych uprawnień, właściwe służby krajowe, przekazują Trybunałowi Obrachunkowemu, na jego żądanie, wszelkie dokumenty lub informacje niezbędne do wykonywania jego zadania.

4. Trybunał Obrachunkowy sporządza roczne sprawozdanie po zamknięciu każdego roku budżetowego. Sprawozdanie to jest przesyłane innym instytucjom Wspólnoty i publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, wraz z odpowiedziami tych instytucji na uwagi Trybunału Obrachunkowego.

Ponadto, Trybunał Obrachunkowy może przedstawiać w każdej chwili swoje uwagi w poszczególnych sprawach oraz wydawać opinie na żądanie jednej z pozostałych instytucji Wspólnoty.

Przyjmuje on swoje sprawozdania roczne i opinie większością członków wchodzących w jego skład.

Pomaga on Zgromadzeniu i Radzie w wykonywaniu ich funkcji kontrolnych w zakresie wykonania budżetu."

Artykuł  25

Do Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej dodaje się następujące postanowienia:

"Artykuł 180b

Zgromadzenie, na zalecenie Rady, która stanowi większością kwalifikowaną, udziela Komisji absolutorium z wykonania budżetu. W tym celu Rada i Zgromadzenie kolejno badają rozliczenia i sprawozdanie finansowe określone w artykule 179a, roczne sprawozdanie Trybunału Obrachunkowego, wraz z odpowiedziami kontrolowanych instytucji na uwagi Trybunału Obrachunkowego."

Artykuł  26

Artykuł 183 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 183

Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji i po konsultacji ze Zgromadzeniem oraz po zasięgnięciu opinii Trybunału Obrachunkowego:

a) uchwala rozporządzenia finansowe określające w szczególności procedurę, która ma być przyjęta do ustanowienia i wykonywania budżetu oraz przedstawiania i weryfikacji rozliczeń;

b) określa sposoby i procedurę, według których dochody budżetowe przewidziane w ramach systemu zasobów własnych Komisji są pozostawione do dyspozycji Komisji oraz określa środki, które powinny być stosowane, w razie potrzeby, w celu zaspokojenia potrzeb gotówkowych;

c) określa reguły i organizuje kontrolę odpowiedzialności intendentów i księgowych."

Rozdział  IV

POSTANOWIENIA ZMIENIAJĄCE TRAKTAT USTANAWIAJĄCY JEDNĄ RADĘ I JEDNĄ KOMISJĘ WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

Artykuł  27

Artykuł 22 Traktatu ustanawiającego Jedną Radę i Jedną Komisję otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 22

1. Uprawnienia i kompetencje przyznane Trybunałowi Obrachunkowemu ustanowionemu artykułem 78e Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, artykułem 206 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą i artykułem 180 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej są wykonywane zgodnie z tymi Traktatami przez jeden Trybunał Obrachunkowy Wspólnot Europejskich ukonstytuowany zgodnie z tymi artykułami.

2. Nie naruszając uprawnień i kompetencji, o których mowa w ustępie 1, Trybunał Obrachunkowy Wspólnot Europejskich wykonuje uprawnienia i kompetencje przyznane mu, przed wejściem w życie niniejszego Traktatu, przez Komisję Obrachunkową Wspólnot Europejskich i rewidenta Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali na warunkach określonych w różnych dokumentach odnoszących się do Komisji Obrachunkowej i rewidenta. We wszystkich tych dokumentach wyrazy "Komisja Obrachunkowa" i "rewident zostają zastąpione wyrazami "Trybunał Obrachunkowy".

Rozdział  V

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Artykuł  28
1.
Członkowie Trybunału Obrachunkowego są mianowani z chwilą wejścia w życie niniejszego Traktatu.
2.
Kadencja członków Komisji Obrachunkowej oraz rewidenta wygasa z dniem przedłożenia ich sprawozdania finansowego za rok poprzedzający rok, w którym są mianowani członkowie Trybunału Obrachunkowego; ich uprawnienia kontrolne ograniczają się do operacji odnoszących się do tego roku budżetowego.
Artykuł  29

Niniejszy Traktat podlega ratyfikacji przez Wysokie Umawiające się Strony, zgodnie z ich odpowiednimi wymogami konstytucyjnymi. Dokumenty ratyfikacyjne zostaną złożone do depozytu Rządowi Republiki Włoskiej.

Artykuł  30

Niniejszy Traktat wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu do depozytu dokumentu ratyfikacji przez Państwo-Sygnatariusza, które jako ostatnie spełni tę formalność.

W przypadku wejścia w życie niniejszego Traktatu w trakcie procedury budżetowej, Rada, po konsultacjach ze Zgromadzeniem i Komisją, przyjmuje środki wymagane dla ułatwienia stosowania niniejszego Traktatu na pozostającą część procedury budżetowej.

Artykuł  31

Niniejszy Traktat został sporządzony w jednym oryginalnym egzemplarzu w językach angielskim, duńskim, francuskim, irlandzkim, niderlandzkim, niemieckim i włoskim, przy czym teksty w każdym z tych języków są na równi autentyczne. Zostaje on złożony do depozytu w archiwum Rządu Republiki Włoskiej, który przekaże uwierzytelniony odpis każdemu z rządów pozostałych Państw-Sygnatariuszy.

W DOWÓD CZEGO niżej wymienieni pełnomocnicy złożyli swoje podpisy pod niniejszym Traktatem.

[część wielojęzyczna]

Sporządzono w Brukseli, dwudziestego drugiego lipca roku tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego piątego.

[część wielojęzyczna]

Pour Sa Majesté le roi des Belges

Voor Zijne Majesteit de Koning der Belgen

R. Van ELSLANDE

For Hendes Majestaet Danmarks Dronning

Niels ERSBĆLL

Für den Präsidenten der Bundesrepublik Deutschland

Hans Dietrich GENCHER

Pour le président de la République française

Jean-Marie SOUTOU

Thar ceann Uachtarán na hÉireann

Garret FITZGERALD

Per il presidente della Repubblica italiana

Mariano RUMOR

Pour Son Altesse Royale le grand-due de Luxembourg

Jean DONDELINGEN

Voor Hare Majesteit de Konigin der Nederlanden

L. J. BRINKHORST

For Her Majesty the Queen of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Michael PALLISER

1 Protokół podpisany w Rzymie 26 lipca 1999 roku (Dz. U. C 323, z 11.11.1999, str. 1)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.90.864/7

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Traktat zmieniający niektóre postanowienia finansowe Traktatu ustanawiającego Wspólnoty Europejskie i Traktatu ustanawiającego jedną Radę i jedną Komisję Wspólnot Europejskich. Bruksela.1975.07.22.
Data aktu: 22/07/1975
Data ogłoszenia: 30/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004