Zestawienia istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 kwietnia 2004 r.
w sprawie zestawień istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach

Na podstawie art. 171a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
produkty, o których informacje powinny być zawarte w zestawieniach istotnych z punktu widzenia ochrony środowiska informacji o produktach, zwanych dalej "zestawieniami";
2)
rodzaje informacji zawartych w zestawieniach;
3)
organy administracji zobowiązane do opracowywania, aktualizowania i udostępniania zestawień oraz szczegółowe sposoby realizacji tych obowiązków;
4)
szczegółowe wymagania dotyczące sposobu udostępniania zestawień w punktach sprzedaży produktów.
§  2.
Produkty, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz informacje, które powinny być zawarte w zestawieniach, określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Właściwy minister, po zasięgnięciu opinii odpowiednio producentów i importerów produktów, opracowuje i aktualizuje zestawienia w terminie do dnia 31 marca każdego roku oraz udostępnia je przez:
1)
zamieszczenie na stronie internetowej urzędu obsługującego właściwego ministra;
2)
bezpłatny wydruk w siedzibie urzędu, o którym mowa w pkt 1 - na wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Zestawienia mogą być zamieszczane na stronie internetowej innego podmiotu; w takim przypadku na stronie internetowej urzędu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, zamieszcza się informację w tej sprawie wraz ze wskazaniem adresu strony internetowej tego podmiotu.
§  4.
Organy administracji przekazują właściwemu ministrowi informacje o produktach w zakresie określonym w zestawieniach w terminie 30 dni od dnia wejścia w posiadanie tych informacji.
§  5.
1.
Sprzedawca produktów udostępnia w punktach sprzedaży tych produktów aktualne przenośne zestawienia, o których mowa w § 2.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, udostępnia się w widocznym miejscu, w sposób pozwalający na zapoznanie się z jego treścią przez osobę zainteresowaną.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229, z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 233, poz. 1957, z 2003 r. Nr 46, poz. 392, Nr 80, poz. 717 i 721, Nr 162, poz. 1568, Nr 175, poz. 1693, Nr 190, poz. 1865 i Nr 217, poz. 2124 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 49, poz. 464, Nr 70, poz. 631, Nr 91, poz. 875, Nr 92, poz. 880 i Nr 96, poz. 959.

ZAŁĄCZNIK

PRODUKTY, O KTÓRYCH INFORMACJE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH ISTOTNYCH Z PUNKTU WIDZENIA OCHRONY ŚRODOWISKA INFORMACJI O PRODUKTACH ORAZ INFORMACJE, KTÓRE POWINNY BYĆ ZAWARTE W ZESTAWIENIACH

I.

Produkty

Nowe pojazdy samochodowe kategorii M1 w rozumieniu rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), z wyjątkiem pojazdów specjalnych.

II.

Informacje o produktach

Zestawienie, opracowywane w odniesieniu do każdej marki, typu, wariantu i wersji aktualnie dostępnych w sprzedaży przedmiotowych pojazdów samochodowych uszeregowanych w porządku alfabetycznym, zawiera co najmniej:

1) markę, typ, wariant i wersję pojazdu;

2) rodzaj paliwa;

3) oznaczenie numeryczne (symbol) pojazdu według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU);

4) wartość zużycia paliwa wyrażoną w litrach na 100 km (l/100 km) i podaną z dokładnością do jednego miejsca po przecinku;

5) wartość emisji CO2 (dwutlenku węgla) wyrażoną w gramach na kilometr (g/km) i podaną z dokładnością do najbliższej liczby całkowitej;

6) wykaz dziesięciu najbardziej ekonomicznych ze względu na zużycie paliwa nowych marek, typów, wariantów i wersji pojazdów, uszeregowanych w porządku rosnącej wartości emisji CO2 dla każdego typu paliwa, zawierający dane, o których mowa w pkt 1, 4 i 5;

7) zalecenia dla użytkowników pojazdów stanowiące, że prawidłowe użytkowanie i regularne badania techniczne pojazdów, jak również odpowiednie zachowanie się kierowcy, takie jak unikanie dynamicznego stylu jazdy, jazda przy użyciu niższych prędkości, hamowanie zapobiegawcze, prawidłowe pompowanie opon, ograniczanie okresów pracy silnika na biegu jałowym i unikanie przewożenia nadmiernych ciężarów, zmniejszają zużycie paliwa i obniżają emisję CO2 z ich pojazdu;

8) wyjaśnienie skutków emisji gazów cieplarnianych i potencjalnej zmiany klimatu oraz związku tych zagadnień z pojazdami samochodowymi, jak również odniesienie do rodzajów paliwa dostępnych dla konsumenta oraz ich wpływu na środowisko, przygotowane w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych i obowiązujące przepisy prawne w tym zakresie;

9) odniesienie do celu Wspólnoty Europejskiej dotyczącego średnich emisji CO2 przez nowe pojazdy samochodowe, a także daty, do której cel ten powinien być osiągnięty;

10) odniesienie do internetowego przewodnika Komisji Europejskiej po zużyciu paliwa i wartości emisji CO2, jeżeli taki przewodnik jest dostępny.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024