Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków technicznych i finansowych wymaganych przy prowadzeniu przedsiębiorstwa składowego przyjmującego na skład towary rolne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 8 czerwca 2005 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych i finansowych wymaganych przy prowadzeniu przedsiębiorstwa składowego przyjmującego na skład towary rolne

Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o domach składowych oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, Kodeksu postępowania cywilnego i innych ustaw (Dz. U. Nr 114, poz. 1191 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 listopada 2004 r. w sprawie warunków technicznych i finansowych wymaganych przy prowadzeniu przedsiębiorstwa składowego przyjmującego na skład towary rolne (Dz. U. Nr 246, poz. 2471) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) rodzaj pomieszczeń i urządzeń technicznych, które mogą być wykorzystywane w działalności przedsiębiorstw składowych przyjmujących na skład zboża, rzepak lub nasiona roślin bobowatych-motylkowatych oraz towary rolne zamrożone lub schłodzone;";

2)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Przedsiębiorstwo składowe przyjmujące na skład zboża, rzepak lub nasiona roślin bobowatych-motylkowatych posiada magazyny lub wydzielone pomieszczenia składowe przeznaczone do składowania towarów o pojemności nie mniejszej niż 5.000 ton, z czego nie mniej niż 250 ton zostaje wydzielone pod dom składowy.

2. Przedsiębiorstwo składowe przyjmujące na skład towary rolne zamrożone lub schłodzone posiada chłodnie przeznaczone do składowania towarów o pojemności nie mniejszej niż 100 ton.";

3)
w § 3 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"Magazyny lub wydzielone pomieszczenia składowe, o których mowa w § 2 ust. 1, wyposaża się w urządzenia zapewniające:";

4)
po § 3 dodaje się § 3a-3f w brzmieniu:

"§ 3a. Towary rolne dostarczane do domu składowego zamrożone lub schłodzone zaopatruje się w:

1) handlowy dokument identyfikacyjny;

2) świadectwo zdrowia lub deklarację jakości wystawioną przez producenta.

§ 3b. Dom składowy przyjmujący na skład towary rolne zamrożone wyposaża się w komory składowe izolowane przeznaczone do przechowywania towaru zamrożonego, posiadające amoniakalne instalacje chłodnicze lub freonowe, zapewniające utrzymanie temperatury przechowywania nie wyższej niż -18°C.

§ 3c. 1. Dom składowy przyjmujący na skład towary rolne schłodzone, które mają być przechowywane jako zamrożone, wyposaża się w zamrażalnie o minimalnej pojemności chłodniczej 200 m3, o działaniu okresowym, przeznaczone do zamrażania towarów rolnych w środowisku powietrza w temperaturze nie wyższej niż -25 °C, posiadające:

1) chłodnice powietrza o dużej powierzchni chłodzącej;

2) wentylatory do wywoływania wymuszonego obiegu powietrza lub

3) urządzenia zamrażalnicze będące tunelami okresowymi lub ciągłymi, zamrażające:

a) w środowisku powietrza,

b) poprzez kontakt towaru rolnego z powierzchnią chłodzącą lub

c) poprzez kontakt towaru rolnego z cieczą o niskiej temperaturze.

2. Dom składowy przyjmujący na skład towary rolne schłodzone, które mają być przechowywane jako schłodzone, wyposaża się w komory składowe izolowane posiadające amoniakalne instalacje chłodnicze lub freonowe, zapewniające utrzymanie temperatury przechowywania w granicach od -1 do +4 °C.

§ 3d. Niedopuszczalne jest zamrażanie towarów rolnych w komorach składowych.

§ 3e. 1. Komory składowe, o których mowa w § 3b i § 3c ust. 2, wyposaża się w urządzenia zapewniające:

1) przyjęcie i wydanie towaru rolnego oraz jego transport wewnętrzny poziomy i pionowy, takie jak:

a) rampy przeładunkowe obudowane,

b) doki załadunkowe i wyładunkowe,

c) wózki podnośnikowe i wózki paletowe,

d) windy towarowe;

2) składowanie towaru rolnego, takie jak: stojaki, elki, palety i regały;

3) ważenie, takie jak: wagi pomostowe, uchylne lub wjazdowe;

4) pomiar temperatury w zamrażalniach i komorach składowych, takie jak:

a) termografy,

b) automatyczne rejestratory temperatury,

c) cyfrowe systemy kontroli i rejestrowania temperatury;

5) pomiar temperatury towaru rolnego, takie jak: termometry alkoholowe, termometry elektroniczne z miernikami wgłębnymi temperatury.

2. Komory składowe, o których mowa w § 3c ust. 2, oprócz urządzeń, o których mowa w ust. 1 pkt 4, wyposaża się w cyfrowe systemy kontroli i rejestrowania wilgoci.

3. Komory składowe posiadające amoniakalne instalacje chłodnicze wyposaża się w urządzenia zabezpieczające przed wyciekiem amoniaku:

1) detektory przenośne sygnalizujące stężenie amoniaku lub

2) urządzenia stacjonarne sygnalizujące stężenie amoniaku i automatycznie wprowadzające działania prewencyjne.

§ 3f. W domu składowym pobiera się próbki towaru rolnego.";

5)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. 1. Laboratorium przedsiębiorstwa składowego przyjmującego na skład zboże, rzepak lub nasiona roślin bobowatych-motylkowatych wyposaża się w następujące urządzenia pomiarowo-badawcze dostosowane do zakresu i metodyk badań jakości towarów:

1) wilgotnościomierz;

2) gęstościomierz z pojemnikiem 1,0 l lub 0,25 l;

3) zestaw do oznaczania liczby opadania;

4) sita do oznaczania zanieczyszczeń;

5) separator laboratoryjny;

6) analizator NIR z aktualną kalibracją lub zestawy do oznaczania:

a) zawartości białka metodą Kjeldahla,

b) wskaźnika sedymentacyjnego Zeleny'ego lub ilości i jakości glutenu.

2. Laboratorium przedsiębiorstwa składowego przyjmującego na skład towary rolne zamrożone lub schłodzone wyposaża się w następujące urządzenia pomiarowo-badawcze:

1) wagę laboratoryjną z dokładnością ważenia -/+0,1 g;

2) termometry o zakresach pozwalających na kontrolowanie temperatury towarów rolnych zamrożonych lub schłodzonych z dokładnością 0,5 °C;

3) próbniki świdrowe i nożowe do pobierania próbek towarów rolnych;

4) przyrząd do pomiaru mięsności tusz wieprzowych;

5) lodówkę z zamrażalnikiem do przechowywania próbek towarów rolnych mrożonych lub schłodzonych.";

6)
w § 5:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wartość finansową towarów rolnych przyjmowanych na skład, wymienionych w § 2 ust. 1, oblicza się, mnożąc pojemność składową magazynu przez cenę interwencyjną zboża.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Wartość finansową towarów rolnych schłodzonych lub zamrożonych, przyjmowanych na skład, strony określają w ramach zawieranych umów.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rynki rolne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.109.915

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie warunków technicznych i finansowych wymaganych przy prowadzeniu przedsiębiorstwa składowego przyjmującego na skład towary rolne.
Data aktu: 08/06/2005
Data ogłoszenia: 21/06/2005
Data wejścia w życie: 06/07/2005