Szczegółowe warunki i tryb udzielania dopłat z tytułu prowadzenia plantacji wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne oraz procentowy wskaźnik kontroli producentów rolnych prowadzących te plantacje.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 17 sierpnia 2005 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania dopłat z tytułu prowadzenia plantacji wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne oraz procentowego wskaźnika kontroli producentów rolnych prowadzących te plantacje

Na podstawie art. 3i ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 264, Nr 132, poz. 1110 i Nr 150, poz. 1259) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Dopłata z tytułu prowadzenia plantacji wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne, zwana dalej "dopłatą", jest przyznawana producentowi rolnemu, który spełniając warunki określone w art. 3g ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:
1)
prowadzi plantacje wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne, zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska;
2)
zawarł z podmiotem przetwarzającym wierzbę (Salix sp.) lub różę bezkolcową (Rosa multiphlora var.) na cele energetyczne umowę kontraktacji lub przetwarza wierzbę (Salix sp.) lub różę bezkolcową (Rosa multiphlora var.) na cele energetyczne.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1 pkt 2, zawiera, w szczególności:
1)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres producenta rolnego;
2)
imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres podmiotu przetwarzającego wierzbę (Salix sp.) lub różę bezkolcową (Rosa multiphlora var.) na cele energetyczne;
3)
okres, na który umowa została zawarta, i wstępny harmonogram dostaw;
4)
powierzchnię, z której zostanie zebrana wierzba (Salix sp.) lub róża bezkolcowa (Rosa multiphlora var.), która będzie dostarczona do przetworzenia w poszczególnych latach, z podaniem nazwy gatunku albo nazwy gatunku i odmiany;
5)
ilość wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.), która będzie dostarczona do przetworzenia w poszczególnych latach, z podaniem nazwy gatunku albo nazwy gatunku i odmiany.
3.
Do wniosku o przyznanie dopłaty dołącza się:
1)
kopię umowy, o której mowa w ust. 1 pkt 2, lub
2)
oświadczenie producenta rolnego, w przypadku przetwarzania przez niego wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) na cele energetyczne, określające:
a)
powierzchnię, z której zostanie zebrana wierzba (Salix sp.) lub róża bezkolcowa (Rosa multiphlora var.) do przetwarzania przez producenta rolnego,
b)
ilość wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.), która zostanie przetworzona na cele energetyczne.
4.
Powierzchnia objęta wnioskiem o przyznanie dopłaty nie może przekraczać powierzchni, o której mowa w ust. 2 pkt 4 lub ust. 3 pkt 2 lit. a.
§  2.
1.
Plantacje wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne uznaje się za prowadzone zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska, jeżeli:
1)
są utrzymywane w stanie niezachwaszczonym;
2)
zbiór wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) następuje w cyklu maksymalnie czteroletnim;
3)
są położone:
a)
1,5 m od granicy sąsiedniej działki gruntu, na której założona została taka plantacja lub użytkowanej jako grunt leśny,
b)
3 m od granicy sąsiedniej działki gruntu użytkowanej jako grunt rolny.
2.
Powierzchnię wyznaczającą granicę sąsiedniej działki gruntu, o której mowa w ust. 1 pkt 3, wlicza się do powierzchni działki rolnej, do której przysługuje dopłata.
§  3.
1.
Jeżeli podana we wniosku o przyznanie dopłaty powierzchnia działek rolnych, na których prowadzona jest plantacja wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne, jest większa od powierzchni rzeczywiście stwierdzonej w wyniku kontroli, dopłatę za dany rok przyznaje się w wysokości pomniejszonej o:
1)
wartość procentową stwierdzonej różnicy w przypadku, gdy różnica wynosi od 3 % do 30 % powierzchni;
2)
dwukrotną wartość procentową stwierdzonej różnicy w przypadku, gdy różnica wynosi powyżej 30 % i nie więcej niż 50 % powierzchni.
2.
W przypadku gdy stwierdzona różnica wynosi 50 % i więcej powierzchni, w danym roku dopłaty nie przyznaje się.
3.
Jeżeli w wyniku kontroli na miejscu zostanie stwierdzone nieprzestrzeganie zasad dobrej kultury rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska, dopłatę za dany rok przyznaje się w wysokości pomniejszonej o 7 % za każde uchybienie.
4.
Jeżeli w wyniku kontroli na miejscu zostanie stwierdzone uchybienie w zakresie zasad dobrej kultury rolnej przy zachowaniu wymogów ochrony środowiska, które zostało już stwierdzone podczas poprzedniej kontroli, dopłaty za dany rok nie przyznaje się.
§  4.
1.
Dopłatę przyznaje się w terminie 8 miesięcy od dnia złożenia wniosku o przyznanie dopłaty.
2.
Dopłatę wypłaca się w terminie 60 dni od dnia wydania decyzji o przyznaniu dopłaty, na rachunek bankowy wskazany we wniosku o wpis do ewidencji producentów rolnych, prowadzonej na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
3.
Wniosek o przyznanie dopłaty może być wycofany przez producenta rolnego przed dniem, w którym właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformował tego producenta o stwierdzeniu nieprawidłowości w złożonym wniosku lub organ właściwy do przeprowadzania kontroli na miejscu poinformował tego producenta o zamiarze przeprowadzenia kontroli.
§  5.
1.
W przypadku gdy w okresie od dnia złożenia wniosku do dnia wydania decyzji o przyznaniu dopłaty nastąpi przeniesienie posiadania gospodarstwa rolnego na rzecz innego producenta rolnego w wyniku umowy sprzedaży, dzierżawy lub innej umowy, dopłata przysługuje temu producentowi rolnemu, jeżeli spełnia on warunki do jej przyznania i w terminie 14 dni od dnia przeniesienia posiadania gospodarstwa rolnego złoży wniosek o przyznanie dopłaty, której dotyczył pierwszy wniosek.
2.
Producent rolny, o którym mowa w ust. 1, do wniosku o przyznanie dopłaty dołącza kopię umowy sprzedaży, umowy dzierżawy lub innej umowy potwierdzającej przeniesienie posiadania gospodarstwa rolnego oraz kopię umowy, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1.
§  6.
1.
W przypadku śmierci producenta rolnego dopłata przysługuje spadkobiercy, który przejął posiadanie gospodarstwa rolnego i złożył wniosek o przyznanie dopłaty, której dotyczył wniosek spadkodawcy.
2.
Spadkobierca, o którym mowa w ust. 1, do wniosku o przyznanie dopłaty dołącza prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, a w przypadku gdy nie zostało zakończone postępowanie sądowe o stwierdzenie nabycia spadku - oświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego oraz kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku potwierdzoną przez sąd.
§  7.
Kontrole na miejscu obejmują co najmniej po 5 % producentów rolnych prowadzących plantacje wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne.
§  8.
W roku 2005 kopię umowy, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, producent rolny przekazuje dyrektorowi oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie później niż do dnia 31 grudnia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 10 marca 2006 r. (Dz.U.06.42.285) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 2006 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.159.1338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania dopłat z tytułu prowadzenia plantacji wierzby (Salix sp.) lub róży bezkolcowej (Rosa multiphlora var.) wykorzystywanych na cele energetyczne oraz procentowy wskaźnik kontroli producentów rolnych prowadzących te plantacje.
Data aktu: 17/08/2005
Data ogłoszenia: 24/08/2005
Data wejścia w życie: 24/08/2005