Wynagrodzenie osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 stycznia 2005 r.
w sprawie wynagrodzenia osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji

Na podstawie art. 177 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa stawki wynagrodzenia osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji niezatrudnionych w tych jednostkach oraz tryb wypłacania przez jednostkę przewidzianą do militaryzacji przysługującego im wynagrodzenia.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o osobie odbywającej ćwiczenia - należy przez to rozumieć osobę, która nie będąc pracownikiem jednostki przewidzianej do militaryzacji, stawiła się do odbycia ćwiczeń w tej jednostce.
§  3.
Osobie odbywającej ćwiczenia przysługuje wynagrodzenie według posiadanego przez nią stopnia wojskowego w dziennej stawce określonej w załączniku do rozporządzenia.
§  4.
Dzienną stawkę, o której mowa w § 3, nalicza się za każdy dzień ćwiczeń odbywanych nieprzerwanie przez czas nie krótszy niż osiem godzin.
§  5.
Wypłaty wynagrodzenia dokonuje jednostka przewidziana do militaryzacji według wyboru osoby odbywającej ćwiczenia w formie bezpośredniej w kasie (punkcie kasowym) tej jednostki albo w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy (konto osobiste) wskazany na piśmie przez tę osobę.
§  6.
1.
W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji może, na wniosek osoby odbywającej ćwiczenia, wyrazić zgodę na wypłatę tej należności w formie przekazu pieniężnego na adres wskazany przez tę osobę. W takim przypadku koszty opłaty przekazu ponosi osoba, której przysługuje to wynagrodzenie.
2.
Kierownik jednostki przewidzianej do militaryzacji, w której:
1)
w związku z koniecznością zapewnienia wypłat wynagrodzenia zachodzi potrzeba przewożenia z banku wartości pieniężnych przekraczających jednorazowo jedną jednostkę obliczeniową określoną w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. Nr 129, poz. 858 oraz z 2000 r. Nr 17, poz. 221),
2)
oddziały lub filie stale stacjonują poza miejscowością będącą siedzibą macierzystej jednostki albo
3)
położenie (dyslokacja) lub warunki lokalowe niezależnie od organizatora ćwiczeń nie zapewniają w pełni bezpiecznego przechowywania wartości pieniężnych
-
może podjąć decyzję o wypłacie wynagrodzenia w formie bezgotówkowej.
3.
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, osobom, które nie wskazały rachunku bankowego, wynagrodzenie wypłaca się w formie przekazu pieniężnego na wskazany przez nie adres.
4.
Wypłata wynagrodzeń, o których mowa w ust. 3, następuje na koszt jednostki przewidzianej do militaryzacji.
§  7.
1.
Wynagrodzenie wypłaca się w dniu zwolnienia z ćwiczeń.
2.
W przypadku ćwiczeń trwających co najmniej 30 dni i obejmujących okres dwóch lub więcej miesięcy kalendarzowych, odpowiednią część wynagrodzenia wypłaca się w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia1).
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1994 r. w sprawie zakresu i zasad stosowania przepisów prawa pracy do osób odbywających ćwiczenia w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz zasad wynagradzania tych osób (Dz. U. Nr 39, poz. 142), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 17 ustawy z dnia 29 października 2003 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 210, poz. 2036 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1203).

ZAŁĄCZNIK

DZIENNE STAWKI WYNAGRODZENIA WEDŁUG STOPNIA WOJSKOWEGO OSÓB ODBYWAJĄCYCH ĆWICZENIA W JEDNOSTKACH PRZEWIDZIANYCH DO MILITARYZACJI

Lp. Stopień wojskowy % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego
1 generał (admirał) 5,3
2 generał broni (admirał floty) 5,2
3 generał dywizji (wiceadmirał) 5,1
4 generał brygady (kontradmirał) 5,0
5 pułkownik (komandor) 4,9
6 podpułkownik (komandor porucznik) 4,8
7 major (komandor podporucznik) 4,7
8 kapitan (kapitan marynarki) 4,6
9 porucznik (porucznik marynarki) 4,5
10 podporucznik (podporucznik marynarki) 4,4
11 starszy chorąży sztabowy (starszy chorąży sztabowy marynarki) 3,8
12 starszy chorąży (starszy chorąży marynarki) 3,7
13 chorąży (chorąży marynarki) 3,6
14 młodszy chorąży (młodszy chorąży marynarki) 3,5
15 starszy sierżant (starszy bosman) 3,4
16 sierżant (bosman) 3,3
17 plutonowy (bosmanmat) 3,2
18 starszy kapral (starszy mat) 3,1
19 kapral (mat) 3,0
20 starszy szeregowy (starszy marynarz) 2,9
21 szeregowy (marynarz) 2,8

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024