Zm.: rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 5 września 2005 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego

Na podstawie art. 24 ust. 2 i art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 i Nr 68, poz. 623 oraz z 2005 r. Nr 160, poz. 1341) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 97, poz. 966, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 1 dodaje się pkt 8 w brzmieniu:

"8) instytucjach Wspólnot Europejskich - należy przez to rozumieć instytucje Wspólnot Europejskich, do których ma zastosowanie Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864), posiadające siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium kraju.";

2)
tytuł rozdziału 3 otrzymuje brzmienie:

"Zwolnienie od akcyzy dla przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych, członków ich personelu, innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych oraz instytucji Wspólnot Europejskich";

3)
§ 32 i 33 otrzymują brzmienie:

"§ 32. 1. Zwolnienie realizowane przez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy przysługuje przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym, członkom ich personelu oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych z tytułu nabycia wyrobów akcyzowych w ilości (wartości) wynikającej z porozumienia międzynarodowego lub zasady wzajemności stosowanej wobec nich przez państwo obce.

2. Zwolnienie realizowane przez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy przysługuje również instytucjom Wspólnot Europejskich z tytułu nabycia wyrobów akcyzowych, z przeznaczeniem do użytku służbowego tych instytucji, jeżeli wartość wyrobów akcyzowych wskazanych na fakturze wynosi co najmniej 500 złotych łącznie z podatkiem od towarów i usług.

3. Informację o ilości (wartości) wyrobów akcyzowych, których nabycie uprawnia do zwrotu akcyzy, minister właściwy do spraw zagranicznych przekazuje podmiotom, o których mowa w ust. 1, oraz Naczelnikowi Urzędu Celnego I w Warszawie.

4. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów, o których mowa w ust. 1 i 2, z wyłączeniem paliw silnikowych do napędu pojazdów samochodowych, stosuje się przepisy rozporządzenia nr 31/96 z dnia 10 stycznia 1996 r. w sprawie świadectwa zwolnienia z podatku akcyzowego (Dz. Urz. WE L 8 z 11.01.1996 r., Polskie wydanie specjalne, rozdz. 9, t. 1, str. 297), zgodnie z którym do przemieszczanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych powinny być dołączone: administracyjny dokument towarzyszący oraz świadectwo zwolnienia z podatku akcyzowego, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. W przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego przez podmioty, o których mowa w ust. 1, administracyjny dokument towarzyszący oraz świadectwo zwolnienia z podatku akcyzowego podlegają weryfikacji przez ministra właściwego do spraw zagranicznych, który wypełnia pola 2 i 6 świadectwa zwolnienia.

§ 33. Zwrot akcyzy zawartej w cenach wyrobów akcyzowych, nabytych przez podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 i 2, obejmuje kwotę akcyzy wyliczoną na podstawie stawki akcyzy obowiązującej w dniu dokonania zakupu.";

4)
w § 34:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia akcyzy podlegającej zwrotowi na rzecz podmiotów, o których mowa w § 32 ust. 1 i 2, jest faktura wystawiona przy zakupie wyrobów akcyzowych.",

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Oryginał faktury wraz z kopią otrzymują podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 i 2.";

5)
§ 35-37 otrzymują brzmienie:

"§ 35. 1. Wniosek w sprawie zwrotu akcyzy jest przekazywany przez podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 i 2, Naczelnikowi Urzędu Celnego I w Warszawie.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, określa:

1) kwotę akcyzy, o zwrot której ubiegają się podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 i 2, z wyszczególnieniem kwoty akcyzy związanej z nabyciem wyrobów akcyzowych na cele służbowe lub prywatne - w przypadku podmiotów, o których mowa w § 32 ust. 1, lub kwoty akcyzy związanej z nabyciem wyrobów akcyzowych na cele służbowe - w przypadku podmiotów, o których mowa w § 32 ust. 2;

2) numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot akcyzy.

3. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:

1) wykaz wyrobów akcyzowych nabytych na cele służbowe przez podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 i 2, potwierdzony - w przypadku wykazu złożonego przez podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 - przez ministra właściwego do spraw zagranicznych;

2) listę członków personelu podmiotów, o których mowa w § 32 ust. 1, którym przysługuje zwrot akcyzy z tytułu nabycia wyrobów akcyzowych na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych wyrobów akcyzowych oraz kwot akcyzy przypadającej do zwrotu, potwierdzone przez ministra właściwego do spraw zagranicznych;

3) oryginały faktur, a w przypadku gdy wniosek został przekazany przez instytucje Wspólnot Europejskich lub oryginały faktur zostały dołączone do wniosku w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług - uwierzytelnione kopie tych faktur.

4. Wnioski w sprawie zwrotu akcyzy są składane za okresy kwartalne i powinny obejmować kwoty akcyzy wynikające z faktur otrzymanych w danym kwartale, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Wnioski instytucji Wspólnot Europejskich są składane za okresy roczne i powinny obejmować kwotę akcyzy wynikającą z faktur otrzymanych w danym roku.

§ 36. 1. Po rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 35 ust. 1, każda faktura, z której wynikają kwoty do zwrotu akcyzy, podlega ostemplowaniu pieczęcią Urzędu Celnego I w Warszawie oraz przedziurkowaniu, w celu uniknięcia ponownego użycia.

2. Zwrotu akcyzy dokonuje Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 35 ust. 1, w terminie 30 dni od dnia jego przekazania, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. W przypadku instytucji Wspólnot Europejskich zwrot akcyzy jest dokonywany w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

4. W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących prawidłowości wniosku, o którym mowa w § 35 ust. 1, Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie zwraca się do podmiotu składającego wniosek o złożenie niezbędnych wyjaśnień; w przypadku podmiotów, o których mowa w § 32 ust. 1, Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie informuje jednocześnie o tym ministra właściwego do spraw zagranicznych.

5. W przypadku określonym w ust. 4 zwrot podatku następuje w terminie 30 dni od dnia otrzymania wyjaśnień od podmiotu składającego wniosek, o którym mowa w § 35 ust. 1, według kwot faktycznie uznanych.

6. Po dokonaniu zwrotu akcyzy, Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie zwraca ostemplowane oraz przedziurkowane faktury wnioskodawcy.

§ 37. 1. Jeżeli wyrób akcyzowy zostaje zwrócony, a podmioty, o których mowa w § 32 ust. 1 i 2, żądają zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania od tych podmiotów oryginału faktury. O dokonanym zwrocie sprzedawca informuje Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie, przekazując równocześnie otrzymany oryginał faktury.

2. Jeżeli zwrot należności, o której mowa w ust. 1, nastąpił po dokonaniu zgodnie z § 36 zwrotu kwoty akcyzy wynikającej z tej faktury, kwotę akcyzy zwracanej za następny okres pomniejsza się o tę kwotę.

3. W przypadku gdy podmiot nie składa wniosku o zwrot akcyzy za następny okres, kwotę akcyzy wynikającą z faktury, o której mowa w ust. 2, zwraca się do Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania zwrotu kwoty akcyzy - w przypadku podmiotów, o których mowa w § 32 ust. 1, lub nie później niż w terminie jednego roku od dnia otrzymania zwrotu kwoty akcyzy - w przypadku podmiotów, o których mowa w § 32 ust. 2.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
_________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 134, poz. 1427).

2) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 181, poz. 1875 i Nr 248, poz. 2492 oraz z 2005 r. Nr 11, poz. 78, Nr 96, poz. 812, Nr 103, poz. 863, Nr 106, poz. 895 i Nr 132, poz. 1113.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024